Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Novi zakon o bezbednosti saobracaja clan 182
#21
(11-17-2019, 12:34 PM)Khadgar2007 Wrote: Inače dobri su mi i oni koji stoje na pješačkom i prodaju zjake,čekaju nekoga itd. ti staneš a on još i dalje čeka...
Ili stoji na pesackom i gleda u telefon, i ne vidi da je vozac stao i ceka. Takvima bih izasao iz auta i nalupao ih...al ja nisam takav covek  Big Grin
Reply
#22
Za takve je dobra ovakava sirena :-)

https://www.youtube.com/watch?v=2RgewQej1f8
Reply
#23
I zvučalo mi je previše suludo to sa prelaskom preko pešačkog i korišćenjem mobilnog telefona da bi bilo istinito. Evo pomenutog zakona:



Članovi 95 i 96 se odnose na situaciju kada pešak mora da stupi na kolovoz iz bilo kog razloga - tj. na mestu gde se ne nalazi pešački prelaz, a iz raznih razloga (udesa, radova na putu i dr.). Sasvim je normalno da se tada ne sme koristiti telefon niti imati slušalice.

Određivanje kretanja pešaka preko pešačkog prelaza je regulisano članom 97 i nigde se ne spominje korišćenje slušalica ili telefona, čak ni pod stavom 3 koji podrazumeva samo nacrtanu zebru preko ulice.

Tako da preko pešačkog prelaza mogu da pređem i na rukama, dok pričam preko skajpa sa tetkom iz nemačke ako mi je ćeif i opet ne može niko da mi napiše kaznu. Molim lepo.
Reply
#24
Nije suludo. Pesak ne sme ni na pesackom ni van pesackog da koristi mobilni telefon i slusalice u usima.

Clan 96:
"Prilikom prelaska preko kolovoza pešak ne sme da upotrebljava mobilni telefon niti da koristi slušalice na ušima. "

Clan 7:
10) kolovoz je deo puta namenjen prvenstveno za kretanje vozila,
24) pešački prelaz je označeni deo kolovoza namenjen za prelazak pešaka preko kolovoza,
Reply
#25
Procitaj članove ispred člana 96. Da ne mešamo babe i žabe.

U članu 7. se definiše mesto za prelazak pešaka tj uvodi pojam - pešački prelaz.
U članu 96 se definiše prelazak pešaka van pešačkog prelaza.
U članu 97 se definiše prelazak pešaka na pešačkom prelazu.
Reply
#26
Član 96

Pešak je dužan da preko kolovoza i biciklističke staze prelazi pažljivo i najkraćim putem, nakon što se uveri da to može da učini na bezbedan način.
Prilikom prelaska preko kolovoza pešak ne sme da upotrebljava mobilni telefon niti da koristi slušalice na ušima.
Na putu sa pešačkim prelazom ili posebno izgrađenim prelazom, odnosno prolazom za pešake, pešak je dužan da se pri prelaženju puta kreće tim prelazom, odnosno prolazom, ako oni nisu od njega udaljeni više od 100 metara.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_...evima.html
Reply
#27
(11-17-2019, 07:13 PM)Zvu Wrote: Procitaj članove ispred člana 96. Da ne mešamo babe i žabe.

U članu 7. se definiše mesto za prelazak pešaka tj uvodi pojam - pešački prelaz.
U članu 96 se definiše prelazak pešaka van pešačkog prelaza.
U članu 97 se definiše prelazak pešaka na pešačkom prelazu.

Ne mesamo nista, ne znam sta ti nije jasno?
Pesacki prelaz je deo kolovoza a pri prelasku kolovoza a samim tim i pesackog prelaza je zabranjeno razgovarati mobilnim telefonom i nositi slusalice u usima. 
Clan 97. definise prelazak pesakaka na pesackom prelazu ali vazi i sve ono iz clana 96.
Reply
#28
Jedino što mi je jasno sada, to je zašto kažu "tumačenje zakona".

Očigledno ga svako tumači kako poželi - što se vidi iz priloženog.

Elem, da udarim nekog na pešačkom prelazu, izvadilo bi me da kažem da je pričao na telefon (a da je istina), a ja nisam vozio dovoljno sporo da mogu da ukočim ?

Ako čujem da je neko od mojih poznanika dobio kaznu za prelazak preko pešačkog zbog telefona ili slušalica, javljam. Imam ih više u okruženju koji su popili kazne (opravdano) za prelazak van pešačkog. I imam dvojicu za sada koji su zaustavljeni zbog mobilnog u kolima, a da su priznali da je zbog toga.
Reply
#29
(11-17-2019, 09:54 PM)Zvu Wrote: Jedino što mi je jasno sada, to je zašto kažu "tumačenje zakona".

Očigledno ga svako tumači kako poželi - što se vidi iz priloženog.

Ocigledno ne shvatas da u zakonu postoje clanovi koji uopsteno definisu neke stvari a postoje clanovi koji definisu neku uzu oblast, kao sto je ovde postupanje pesaka na pesackom prelazu kada prelaz regulisu saobracajni znaci, signalizacija, policajac. Ne ocekujes valjda da i u tom clanu pise da je zabranjeno razgovarati telefonom?
Reply
#30
Ne. Zapravo bih očekivao da to napišu u članu 97 koji se odnosi na pešački prelaz, a to bi se onda odnosilo i na kolovoz - jer ako se odnosi na jedino mesto gde je pešaku dozvoljeno, logično je da važi i tamo gde mu inače nije dozvoljeno da prelazi osim u izuzetnim slučajevima.

Meni bi tada bilo logično jer na taj način ne bi bilo ostavljeno prostora da tumači svako kako hoće. Ovako 100 žena, 200 sisa.
Reply
#31
Pesacki prelaz je deo kolovoza. Pri prelazenju kolovoza je zabranjeno razgovarati mobilnim telefonom. Ne moze prostije i jasnije. Ako ti ni to nije jasno, ne mogu da ti pomognem.

To sto tebi nije logicno, nema nikakve veze. Ovde je sve cisto i jasno za razliku od probnih dozvola.
Reply
#32
Ako je sve čisto i jasno, kao što kažeš, onda je odgovor na tvoje pitanje s prve strane, DA - normalno je da ti naplate kaznu ako pričaš na telefon ili nosiš slušalice na pešačkom, a ne ako pričaš sa nekim pored sebe. Pogotovo ako pričaš sa 12 ljudi kako kažeš, to je čak i impozantno Smile

Takav je zakon, a zakon se mora poštovati !
Reply
#33
(11-17-2019, 10:22 PM)Zvu Wrote: ...Ovako 100 žena, 200 sisa.

I 4000 brushaltera :-)
Reply
#34
Zvu zasto ste pogodjeni ako nesto nije onako kako ste zamislili u glavi. Clan 96 jasno definise prelazak preko kolovoza bio to pesacki ili ne. Clan 97 kaze da pesak na pesackom  sa svetlosnom signalizacjom mora da postupa prema svetlosnoj signalizaciji. Isto tako ako je pesacki regulisan saobracajcem onda mora da postupa prema njegovoj naredbi. Ili u prevodu za prosvetne radnike (da se ne uvrede oni koji jos uvek u prosveti koriste mozak), ako imate semafor ili saobracajca na raskrsnici sa pesackim ne moze pesak da se ponasa na pesackom kao na mestu gde nema nista od toga i da ide sa prvenstvom. Kad bi citali celu recenicu, razumeli bi. Mislim da starite i da polako dolazi do izrazaja ono drugo ja iz coveka, sto bi rekli astrolozi, podznak.

Sto se tice udaranja pesaka na pesackom imate clan 97 pasus 3 kao odbranu.

Objasnjenje moje frustriranosti prosvetarskim poslom: primetio sam da radnici u prosveti posle nekog broja godina ne koriste mozak sa dovoljnom posvecenoscu. Imam gomile primera iz mog okruzenja gde ljudima postavim 2 pitanja u jednoj recenici a ne uspeju da odgovore ni jedno celo a drugo su vec zaboravili. Zatim gde neke sasvim logicne stvari njima ne dolaze do svesti. Ne kazem da je ovo pravilo, imam prijatelje i koj su sasvim normalni i vrlo promucurni. Najcesce se desava da oni kojima plata ne legne 6. i 21. u 15h vec u 17h pocnu vec u 15h da salju poruke svojim prijateljima da psuju drzavu i dizu bunu, su oni koji treba da budu dalje od mene jer je jako tesko sa njima pricati.
Reply
#35
Soske nervoza ? Ne pogađa me nego mi je čudno, a i dalje smatram da nije logično. Živim u Srbiji majčici, mnogo stvari nije onako kako sam ja zamislio Smile

Izgleda da sam ja rođen za prosvetara Big Grin
Reply
#36
Ahtuhg ahtung, daje se na znanje Smile
Reply
#37
hahahahahaha

Carski Big Grin
Reply
#38
Pazi šahta! To se skraćeno piše "Šahtung!" :-)

P.S.

Inače je štos moj izum. Kum i ja smo se par godina pozdravljali sa "sauh", potom par godina sa "ahtung" i jednom prilikom kad je sebI kum kopao šahtu za vodu, ja njemu ""šahtung" - on od smeha upade u istu šahtu :-).

P.P.S.

Mora se napisati i za izgubljene programere:

Code:
if(!kodiraš_ dok_prelaziš && !slušaš_muziku && !gledaš_u_kratke_suknje){
    telesno_stanje=OK;
}
else{
   plavo_belo=1; ninu_ninu=1; hirurgija=1;
}
Reply
#39
@Zvu, malopre sam pozvao rođaka instruktora vožnje. On mi kaže da je Zakonom o saobraćaju zabranjen prelazak kolovoza sa slušalicama ili mobilnim. To znači da bilo koji prelazak ulice, bilo da je van pešačkog prelaza, na pešačkom prelazu bez semafora, pa čak i kad je pešački prelaz sa semaforom na kojem je zeleno za pešake, ne smeju da se koriste ovi uređaji. Ali takođe kaže, da ako se izvadi jedna slušalica iz uveta, onda ne kršiš Zakon, koji u zabrani koristi množinu - "slušalice".

Ovo su vesti od pre par godina:
"Kako je jedan Beograđanin na Fejsbuk grupi objasnio, poslednjih dana preko puta Pravnog fakulteta, na samom uglu Ulice Prote Mateje i Bulevara kralja Aleksandra stoji policajac koji presreće sve one koji prelaze ulicu sa slušalicama u ušima ili drže mobilni telefon - i piše im kazne."

Prote Mateje je jednosmerna iz pravca od Slavije ka Bulevaru i tu je na mestu raskrsnice te ulice sa Bulevarom (ćošak kod PBB banke) kolovoz širok oko 3 metra svega. Naravno, nema semafora, ali ima zebra. I policajac...
Reply
#40
Hvala na proverenoj/potvrdnoj informaciji Milane.

Znači, jedna sluška život znači Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)