Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kako proračunati solenoid 2-3 kW
#1
Kao što naslov kaže, kako proračunati i dizajnirati prolazni solenoid. Solenoid treba da
radi na ispravljenih 220 ili 380 V, uz max struju do 10 A. Normalno, radio bi u inpulsnom
režimu 1:20-30. Verovatno da pogađate da su u pitanju aktuatori za crkvena zvona, sa
kojima sam se već bavio. Ono sa čim sam se ja sretao bili su veliki vazdušni namotaji od
5-10 kG bakarne žice fi 1-1,5mm namotane na kanalizacionu cev u koju je ubačena kotva
od mekog gvožđa. I to radi, ali bih ja voleo da malo provučem kroz olovku ovu skalamociju.
Ovo do sada je očigledno pravljeno pola empiriski, a pola uz pomoć Boga.
Ako neko ima nešto od proračuna i ideja za poboljšanje konstrukcija bio bih zahvalan.
Reply
#2
Na istom principu radi deblokada kocnice starog DAKA lifta. U mirnom stanju, jake opruge drze pakne i zakocenu pogonsku osovinu. Kocnica se moze, uz prilicno jaku silu rucno deblokirati sistemom poluga, a kad se aktivira
motor, deblokadu vrsi solenoid koji uvlaci kotvu i deblokira pakne. solenoid je zatvoren, ali sigrno znam da ima
272 Oma i ispravljanje diodom klase 1N54xx i ista dioda je vezana kao kontradioda solenoidu.
--------
Cjela ova prica je u smjeru da je potrebna manja snaga od one koju si naveo.-

pOz
Reply
#3
Moja osnovna želja i jeste da nekom pogodnom konstrukciom onih 10A odu recimona 3A.
Solenoid koi ti pominješ ima relativno kratak put i u aktiviranom stanju kotva naleže na
metalnu ploč. Dok je kod mog solenoida aktivni put minimum 20 cm i prolazni je.
Reply
#4
Malu snagu a velik predjen put možda možeš dobiti sa konceptom koji se koristi za coilgun:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coilgun
Ima jako puno DIY projekata na ovu temu na internetu.

U originalnom konceptu postoje elektroliti i elektronika ih prazni u odgovarajući kalem ( zbog baterijskog napajanja istih )
što je tebi nepotrebno. Napravi samo kontrolu svakog kalema preko neke logike , što nije uopšte komplikovano.

Pozz
Reply
#5
A može li za tu primenu da se upotrebi običan trofazni asinhroni motor sa reduktorom na čiju osovnu bi preko ekscentra bilo zakačeno uže od zvona ?
Reply
#6
(10-16-2018, 08:44 AM)Želja Wrote: Malu snagu a velik predjen put možda možeš dobiti sa konceptom koji se koristi za coilgun:
Pozz
Željo, kod coilguna-a pređeni put je ekstremno veliki, a masa ekstremno mala. Punjenje kondenzatora traje
isto tako ekstremno dugo. Ja želim kalem, tako da otpada elektromotor. O razlozima sam već negde pisao.
Poz i hvala ti
Reply
#7
Kako god želiš, ali sa istom kotvom i pređenim putem će ti trebati isti broj ampernavojaka.
Kad imaš Buck pretvarač ispred, onda će to raditi u dosta širokom rasponu broja navojaka i debljine žice (napon-struja).
Količina (Kg) bakra ti se ne menja i otprilike treba da je na kantaru koliko i gvožđa.

Drastično bolje rezultate bi dobio ako bi imao H most kojim menjaš polaritet, a kotvu podelio na dva dela i u sredinu stavio jedan moćan neodijumski magnet, od onih kojim su blokirali strujomere :-) (50x50x10, Gaus Požarevac).
Ili možda samo jedan polaritet sa povratnom ili gravitacionom oprugom (mnogi stariji ljudi se žale na njeno dejstvo :-).
Magnet usadiš u aluminijumski disk iste debljine pa sa dugačkim zavrtnjima stegneš polutke kotve kroz rupe na alu disku, u jednu kompaktnu kotvu.
Onda bi sa malo kila bakra i malo električne energije imao dobru efikasnost, a uz povratnu vezu sa nekim hall generatorom mogao da podešavaš: amplitudu, brzinu, silu...

Pazi ruke sa tim magnetom!
Viđao sam ljude sa polomljenim i prebijenim prstima od istog.
Najsimpatičniji slučaj je kad je jedan poznanik držao takav u džepu od jakne i zalepio se za autobus koji kreće.
Srećom se pocepala jakna na vreme i završio je samo sa odranim kolenima od pada.

Pozdrav Bane
Reply
#8
Imam takav magnet, samo nije debeo 10 već 20mm. Smanjuje sigurno 90%. Smile

Moje pitanje je upućeno na ovu stranu jer je sada elektromagnet odrađen bez ovog
gvozdenog dela. On je sada  namotan samo kao vazdušni kalem. razmišljao sam o
ovakvoj konstrukciji:

Reply
#9
E onda ćeš sa mgnetom imati problem.
Reply
#10
Znači, tvoj predlog je da ubacim u kotvu magnet, a zadržim otvorenu konstrukciju.
Reply
#11
Baš tako! Onda ćeš sa dovoljno dugačkom zavojnicom imati dosta linearniju kontrolu nad kotvom.

Ako staviš jaram okolo, odmah će se ND zakucati za njega, čak i ako ima omanji zazor.
Reply
#12
Će probam, samo da kupim jedno osam kila bakra.
Reply
#13
Sasvim sam ubeđen da će ti trebati značajno manje bakra nego što je bilo bez magneta.

Pozdrav Bane,
Macola
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)