DIY Electronic projects

Full Version: Kako proračunati solenoid 2-3 kW
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Kao što naslov kaže, kako proračunati i dizajnirati prolazni solenoid. Solenoid treba da
radi na ispravljenih 220 ili 380 V, uz max struju do 10 A. Normalno, radio bi u inpulsnom
režimu 1:20-30. Verovatno da pogađate da su u pitanju aktuatori za crkvena zvona, sa
kojima sam se već bavio. Ono sa čim sam se ja sretao bili su veliki vazdušni namotaji od
5-10 kG bakarne žice fi 1-1,5mm namotane na kanalizacionu cev u koju je ubačena kotva
od mekog gvožđa. I to radi, ali bih ja voleo da malo provučem kroz olovku ovu skalamociju.
Ovo do sada je očigledno pravljeno pola empiriski, a pola uz pomoć Boga.
Ako neko ima nešto od proračuna i ideja za poboljšanje konstrukcija bio bih zahvalan.
Na istom principu radi deblokada kocnice starog DAKA lifta. U mirnom stanju, jake opruge drze pakne i zakocenu pogonsku osovinu. Kocnica se moze, uz prilicno jaku silu rucno deblokirati sistemom poluga, a kad se aktivira
motor, deblokadu vrsi solenoid koji uvlaci kotvu i deblokira pakne. solenoid je zatvoren, ali sigrno znam da ima
272 Oma i ispravljanje diodom klase 1N54xx i ista dioda je vezana kao kontradioda solenoidu.
--------
Cjela ova prica je u smjeru da je potrebna manja snaga od one koju si naveo.-

pOz
Moja osnovna želja i jeste da nekom pogodnom konstrukciom onih 10A odu recimona 3A.
Solenoid koi ti pominješ ima relativno kratak put i u aktiviranom stanju kotva naleže na
metalnu ploč. Dok je kod mog solenoida aktivni put minimum 20 cm i prolazni je.
Malu snagu a velik predjen put možda možeš dobiti sa konceptom koji se koristi za coilgun:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coilgun
Ima jako puno DIY projekata na ovu temu na internetu.

U originalnom konceptu postoje elektroliti i elektronika ih prazni u odgovarajući kalem ( zbog baterijskog napajanja istih )
što je tebi nepotrebno. Napravi samo kontrolu svakog kalema preko neke logike , što nije uopšte komplikovano.

Pozz
A može li za tu primenu da se upotrebi običan trofazni asinhroni motor sa reduktorom na čiju osovnu bi preko ekscentra bilo zakačeno uže od zvona ?
(10-16-2018, 08:44 AM)Želja Wrote: [ -> ]Malu snagu a velik predjen put možda možeš dobiti sa konceptom koji se koristi za coilgun:
Pozz
Željo, kod coilguna-a pređeni put je ekstremno veliki, a masa ekstremno mala. Punjenje kondenzatora traje
isto tako ekstremno dugo. Ja želim kalem, tako da otpada elektromotor. O razlozima sam već negde pisao.
Poz i hvala ti
Kako god želiš, ali sa istom kotvom i pređenim putem će ti trebati isti broj ampernavojaka.
Kad imaš Buck pretvarač ispred, onda će to raditi u dosta širokom rasponu broja navojaka i debljine žice (napon-struja).
Količina (Kg) bakra ti se ne menja i otprilike treba da je na kantaru koliko i gvožđa.

Drastično bolje rezultate bi dobio ako bi imao H most kojim menjaš polaritet, a kotvu podelio na dva dela i u sredinu stavio jedan moćan neodijumski magnet, od onih kojim su blokirali strujomere :-) (50x50x10, Gaus Požarevac).
Ili možda samo jedan polaritet sa povratnom ili gravitacionom oprugom (mnogi stariji ljudi se žale na njeno dejstvo :-).
Magnet usadiš u aluminijumski disk iste debljine pa sa dugačkim zavrtnjima stegneš polutke kotve kroz rupe na alu disku, u jednu kompaktnu kotvu.
Onda bi sa malo kila bakra i malo električne energije imao dobru efikasnost, a uz povratnu vezu sa nekim hall generatorom mogao da podešavaš: amplitudu, brzinu, silu...

Pazi ruke sa tim magnetom!
Viđao sam ljude sa polomljenim i prebijenim prstima od istog.
Najsimpatičniji slučaj je kad je jedan poznanik držao takav u džepu od jakne i zalepio se za autobus koji kreće.
Srećom se pocepala jakna na vreme i završio je samo sa odranim kolenima od pada.

Pozdrav Bane
Imam takav magnet, samo nije debeo 10 već 20mm. Smanjuje sigurno 90%. Smile

Moje pitanje je upućeno na ovu stranu jer je sada elektromagnet odrađen bez ovog
gvozdenog dela. On je sada  namotan samo kao vazdušni kalem. razmišljao sam o
ovakvoj konstrukciji:

[attachment=27719]
E onda ćeš sa mgnetom imati problem.
Znači, tvoj predlog je da ubacim u kotvu magnet, a zadržim otvorenu konstrukciju.
Baš tako! Onda ćeš sa dovoljno dugačkom zavojnicom imati dosta linearniju kontrolu nad kotvom.

Ako staviš jaram okolo, odmah će se ND zakucati za njega, čak i ako ima omanji zazor.
Će probam, samo da kupim jedno osam kila bakra.
Sasvim sam ubeđen da će ti trebati značajno manje bakra nego što je bilo bez magneta.

Pozdrav Bane,
Macola