Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rashladni sistemi i uređaji...
#21
NOVO! Polovno je UVEK mačka u džaku...
Reply
#22
A nisam baš nešto ni u situaciji da uzmem novo a ovde je teško naći dvostepenu novu za male pare sem nekih polovnih, a uzeo bih neku polovnu bar za početak a kasnije bi ipet bilo lako naći drugu ako bude potrebe.?
Od one što sam postavio sliku, lik tvrdi da je veoma malo korištena ako oborim cijenu još možda nju i pazarim, a ponuda je veoma mala.?
Reply
#23
Dobro bi bilo premeriti "moći", ako ima neki digitalni manovakuummetri, ili barem klasika namenjena merenju vakuuma...
Sada sam u firmi, pokušaću sutra uslikati moj "referentni" vakuummetar, a usput ću i proveriti rad moje pumpice Smile
Ako imaš neke mogućnosti za prevoz odavde ka tebi, mogu se raspitati kod mojih dobavljača o ceni...
Reply
#24
Da li bi se moglo premjeriti sa ovim običnim manometrima što budu na crijevima za freone jer imaju neki dio mjere ispod 0?
U kojem si gradu, mada mislim da bi to opet bilo ne izvodivo dostaviti a da ne oprži debelo po džepu jer to nije ni lagano?
Reply
#25
Ostao sam dužan jednu sliku, koju i prilažem, a i pitao sam mog dobavljača, imaće vakuum pumpe poput moje, za oko 70 do 100eur, i to NOVE  Smile pa razmisli o trgovačkim kanalima...


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#26
Naručio sam neku polovnu za 100€, trebala bi u utorak stići pa ćemo vidjeti kakva je.
Te cijene su extra prihvatljive, ovde se kod mene ne može naći po toj cijeni, možda ali to se pojavi samo na koji sat i nestane a nove nisau ispod 150€ kao što sam prethodno i govorio, a sve jednostepene, tuga...
Reply
#27
Danas stigla...



Evo koji vakum pravi na ovom običnom manometru.



A sad da li je dvostepena to stvarno ne znam jer nema nikakvih podataka na njoj, samo znam da je malo teža.?
Reply
#28
Neka te dobro posluži!
Prvo pod obavezno kupiš i zameniš ulje u njoj, a zatim nađeš nekog kolegu ili servis sa vakuummetrom ili digitalnim manometrima i premeriš je, čisto da znaš šta možeš očekivati od nje... Na ovom manovakuummetru i ne izgleda loše, no i nije pravo stanje radnih mogućnosti...
Uslikaj pločicu malko bolje, da vidimo, šta "NA TARABI PIŠE" Smile
E, da: ovo zaptivanje teflon trakom mi malko "bode" oči, skini to, operi nitrom... i prelepi to navojnim nekim lepilom, hermetikom (Wurt, Loctite, tečnim teflonom...)
Reply
#29
Vidjet ću ako kod kolega nađem vakummetar, mada sumnjam da i oni to imaju...
Uslikaću danas pločicu, na njoj su podaci o motoru obrtaji, snaga, potrošnjai sl.
Taj šaraf je krvnički stegnut, ali mi stalno vuče zrak kad crijevo zavrnem na njega, podbacivao sam i gumice ispod ali ništa, napravi vakum dobro i ja opet uključim i ugasim i onda vuče zrak nekad drži nekad ne drži, ili da tu kupim ono crijevo sa ventilom na jednom kraju i onda mogu skinuti lako crijevo a mogu koristiti i one ventile na razdjelniku gdje su manometri samo poslije onda moram malo odvrnuti crijevo kad povežem na bocu sa frenom da zrak izađe.?
Reply
#30
Reply
#31
Još se nešto prikupilo...

Reply
#32
Odlično, vidim, radiće se R-600a i R-134a... Smile
Nadam se, da si upoznat sa predostrožnostima pri radu sa R-600a?
Obavezno rad u provetrenoj prostoriji, "drakulu", (iliti ubodni ventil za priključenje na "pupak" iliti servisnu cev), priključiti i ispustiti izobutan van prostorije, zatim izvakuumirati sistem, pa upustiti u sistem azot i ispustiti i tek tada se može pristupiti razlemljivanju spojeva sistema...
Prilikom postavljanja novog motorkompresora, na servisnu stranu postaviti ventil sa iglicom i nakon završenog posla nema zavarivanja servisne cevi, skineš crevo (na nadpritisku sistema, ili pri isključenom sistemu, kako u sistem ne bi ušla ni najmanja količina vlage) i postaviš- zavrneš kapu na ventil sa iglicom...
Reply
#33
Znam da je opasan i veoma zapaljiv R600a, a jedan je od najzastupljenijih danas.
Na forumima sam čitao da su se neku žalili na ventile koje stavljaju na servisnu cijev, jer R600a radi u vakumu pa se znaju otvoriti i povući zrak u sistem.
Dok sam bio u Gorenju, stalno smo radili sa R600a, nikad se nije pazilo na taj freon, osječe se servisna cijev na vrhu samo da freon izađe ako nešto ostane u sistemu (čak i u stanovima na terenu, zatvoren prostor), poravnamo cijev na vrhu da se može crijevo staviti (ne stavljamo ventile sa iglicom), na to odma vakum pumpa i izvakumirati sistem i odmah se puni, na kraju punjenja idu smrt kliješta i varenje cijevi, i nikad se ništa loše nije desilo.?
Reply
#34


Prva boca R134a kupljena, još da se u veselju potroši. Smile Nije Simat ali valjda će biti i ovaj dobar.?
Trebam dopuniti svoju klimu u autu, mislim isprazniću je skroz pa vakumirati sistem.
Reply
#35
(03-03-2016, 11:07 AM)Bocko Wrote: Ovde ćeš naći većinu onoga, što te zanima, imaš desetak strana sa temama, posebno obrati pažnju na pisanja Fanzo moderatora nike...
Ovo je javni deo Fanzo, šta misliš, čega sve ima na "zatvorenom", tzv Expert delu Foruma? 

A ako hoćeš u klimadžije, pogledaj 

još želiš biti majstor?

Pozdrav drugari, bio sam u Expert timu foruma, moja preporuka - svaki euro ulozen u placanje clanarine ce se udesetostruciti! Ali postoji jedno pravilo, sve informacije treba da budu u tom "zatvorenom krugu" i ne treba siriti dalje, ali tu ima svega i svacega i treba postovati to pravilo.
Reply
#36
Evo malko detalja o 4-rokrakom ventilu ovde čisto osveženja radi... Smile
Reply
#37
Skoro sam punio klimu na Golfu mk4, a interesuje me da li puniti freonom u tečnom ili gasovitom stanju, jedan drug mi je govorio da on puni u tečnom stanju a negdje sam čitao da freon u tečnom stanju može biti koban za kompresor?
Reply
#38
Puniš u tečnom stanju, preko potisa, crveni ventil, ide u kondenzator, ono što i ako ne stane freona pri tom punjenju, puniš do određene težine na usisni ventil u radu kompresora, pažljivim i minimalnim otvaranjem ventila, pri čemu se tečnost raspršuje u fine kapljice i expandira i ne predstavlja opasnost po kompresor...
Višekomponentna rashladna sredstva se obavezno pune tečnom fazom...
Reply
#39
Nešto se malko i radilo Smile


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
#40
I klima može biti rashladna komora, uz preinake, konkretno, komora za zrenje sira, temperatura od 12*C postignuta za 10 tak minuta, u komori oko 15m3:


Attached Files Thumbnail(s)

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)