Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rashladni sistemi i uređaji...
#1
Večeras dobio od druga. Smile



Set je potpuno nov, samo jedna klima napunjena. Polako prikupljam i ostatak.

Da li neko ima link od nekih literatura što se tiče punjenja rashladnih uređaja, dvije sezone sam radio sa drugom na punjenju frižidera i dosta stvari sam pohvatao, ali vremenom sam nešto i zaboravio a nisam sew dugo bavio s tom vrstom posla, pa bih malo obnovio gradivo.?
Reply
#2
Voleo bih, da i ja imam takvog drugara Smile
Malko nisu vremena za "hvatanje u kolo", što se tiče rashlade, većina mojih kolega je, ili rasprodaje opremu, prebacuju se na druge izvore prihoda... Par poslića mesečno nije dovoljno za opstanak...
U "veliku" rashladu se i ne možeš uključiti, tu su već pozicije podeljene i nisi konkurentan...
Oprema i materijali su skupi i zahtevni: vakuumirka dvostepena, vaga digitalna, veća za R404a, R407c, R410, (R22, završava karijeru, no ga moraš imati radi održavanja postojećih uređaja) i manja za R600a, rekuperator rashladnih sredstava, kao i prihvatne boce za svako od rashladnih sredstava, kako bi radio u okviru ekoloških i zakonskih normi...
E, da, kud zaboravih: SDS plus i SDS max bušilice sa burgijama 8, 10, 12, (16, 28, 32), 55, raznih dužina, nekad i od metra, za klimadžije, kao i šrafilica, dobar podesivi ključ i garnitura vilastih ključeva, i osnovni alat, čekićak 200gr...

Mapp gas gorionik nije najsretnije rešenje za skučena mesta, tu je bolja ( i brža), kombinacija Mapp-Oxigen, i blizanac ili "grba" gorionik...
Pertlarica sa slike je u redu, no trebaju i colovna, (najčešće), i milimetarska, kao i proširivač sevi, radi nastavljanja cevi...
Manovakuummetri, za razna rashladna sredstva, (dve ili tri garniture završavaju posao), plus još poneki priključni ventil, pa tzv "drakula" za priključenja na sistem... krckalica-račna za ventile rashlade, 1/4, 1/2, 3/8"...
Par kofera za alat, kablovi produžni, pomoćna svetiljka, komplet električarski alat, pa tek materijali neophodni: vijci, tiplovi, bakarne cevi 6-10-12-15-16mm, cevna izolacija za sve cevi, kondenz crevo 16 i 20mm, 5x1.5 i 3x1.5mm2 licnasti kablovi, nosači klima uređaja 12-18-24......
Ovo tek onako ukratko, valjalo bi odvojiti ovo u novu temu, pa ako te i dalje zanima POSAO, da nastavimo... i to u reči i slici Smile
Reply
#3
Ovde ćeš naći većinu onoga, što te zanima, imaš desetak strana sa temama, posebno obrati pažnju na pisanja Fanzo moderatora nike...
Ovo je javni deo Fanzo, šta misliš, čega sve ima na "zatvorenom", tzv Expert delu Foruma? 

A ako hoćeš u klimadžije, pogledaj 

još želiš biti majstor?
Reply
#4
Ovo su dobri snimci.
Pokazuju na delu kako izgleda korišćenje zaštitne opreme za rad na visini.
Makso, preporučio bi ti da ukoliko želiš da se baviš ovime prođeš prvo odgovarajući alpinistički kurs.
Traje desetak dana i košta par stotina evra. Oprema je nešto skuplja, ali mnogo jeftinija od bolničkih računa i života.
Ja sam nekad radio na visini.
Prvo bez obuke i opreme, a onda sam proša obuku, dobio licencu i opremu.
Sad se nigde ne bi peo bez opreme. Potpuno druga priča. Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#5
Opet teško da bih ikada imao montažu klima, dok sam radio sa drugarima u Gorenje servisu ovde u BiH zastupamo za mnoge marke klima uređaja Mitsubishi, Beko, Gorenje, Gree i ostale, i od mušterija ko kupi u nekoj prodavnici klimu imaju ovlašteni monteri (ugovorom), onda mi dobije poziv i idemo na montažu klime jer niko drugi ne može izdati garantni list, tako da niko drugi ne može montirati klimu. Zato klime slabo i idu jer bez garancije neće niko, a takvih poziva sam imao vrlo vrlo slabo. A ne volim klime samo zbog toga skakanja i visenja po zgradama ko spiderman, na kućama je uredu to nije teško.

Obično ljudi traže punjenja i zamjene motora na zamrzivačima, frižideraima i sl. pa bih se na to opredjelio i to se stalno traži a ja nemam opreme za to. Pa bih se na to opredjelio za ovu vrstu posla.

Što se tiča alata, imam dosta stvari potrebnih hilti bušilica i borera po metar dugačkih, ključeva raznih...
Imam malu bocu za plin trebam naću bocu za kisik i brener tako da imam i taj autogeni aparat. Trebam nabaviti vakum pumpu, kliješta za cijevi od kapilara, kliješta (kako se zovu) za zavržnu cijev kad se zavaruje i tog alata. Ponekih komada cijevi i izolacije, freona, digitalna vaga...

A što se mene tiče može se slobodno otvoriti nova tema pa ove postove prebaciti tamo i nastaviti priču.

@TDA
Sad se većinom i zgrade rade tako da se cijevi odma postavljaju u zidove i da vanjske jedini sve budu na jednom mjestu, nešto su govorili da hoće uvoditi neki zakon da vanjske jedini ne smiju biti onako po zidovima zgrade...

A što se tiče neke pomoći i objašnjenja, imam starijeg druga koji radi samo te velike sisteme gdje ide i ponekoliko kompresora i nekoliko hiljada € u freonu.
Reply
#6
Zaboravih da navedem, možda bude i poneka auto klima.
Reply
#7
Makso, napravi novu temu u odgovarajućem delu foruma, te da zamolimo urednike, da prebace ovih par postova u temu Smile
Reply
#8
Lightbulb 
Evo da pokrenemo novu temu, ako naziv teme nije ok nek neko predloži pa da se promjeni, a i neka neko od moderatora premjseti onih par postova ovde pa da nastavimo diskusiju...
Reply
#9
Sređeno. ;9
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
#10
Evo još nešto što sam prikupio...

Reply
#11
Trebao bih savjet za kupovinu vakum pumpe, već neko vrijeme tražim tu vakum pumpu, da li uzeti jednostepenu ili dvostepenu, novu ili polovnu?
Našao sam novu jednostepenu za 150€ a ima i neka španska polovna za 100€?
Reply
#12
Bez dvostepene sa današnjim rashladnim sredstvima se ne može raditi...
Pre par godina kupljena nova Mavre talijanska dvostepena i skida i dan-danas do 5mbara...
Redovna zamena ulja i za 80eur vrlo dooobar pazar Smile
Reply
#13
Ovaj lik što prodaje tu jednostepnu pumpu mi tvrdi da može i ova i da on već dugo radi sa takvom klime i rashlade? Ali ne zna koliki podpritisak može ostavriti sa njom.?
Reply
#14
Možda jedino za neke veće sisteme, gde je prisutan pogolem sušač vlage, i može da se provuče jednostepena, no za male sisteme i današnja rashladna sredstva OBAVEZNO je vakuumiranje dobrom dvostepenom vakuum pumpom Smile
Reply
#15
Aha, sad mi je jasnije, ako sam dobro razumio jednostepena pumpa je samo za veće sisteme a dvostepena za male?
U čemu je razlika u metalnom sklopu jednostepene i dvostepene pupme?
Reply
#16
Nisi dobro skužio: veliki sistem ima i veći sušač vlage i ako i malko vlage zaostane, on je upije...
Mali sistemi su osetljiviji na vlagu, jer i najmanja količina može smanjiti ili sasvim zatvoriti protok rashladnog sredstva, vezati se sa uljem i kiselinski delovati na sistem... i manji je i sam sušač gasa...
samo ime govori, da dvostepena pumpa ima dva radna kola i može ostvariti niži vakuum.
Pročitaj malko priloge...


Attached Files
.pdf   Quick Facts_ Evacuation.pdf (Size: 151,96 KB / Downloads: 1)
.pdf   HRP_TechTopic_Evacuation.pdf (Size: 389,16 KB / Downloads: 1)
.pdf   JB-Principles-of-Vacuum-Presention.pdf (Size: 2,96 MB / Downloads: 5)
Reply
#17
E sad sam skontao.
Našao sam još neke ali su sve polovne, pa se bojim da ne naletim na neku slabu, i takvoj situaciji da li se može ta pumpa reparirati ili se to baca i kupuje druga?
Reply
#18
Evo slike jedne pumpe, ali ne znam da li je jednostepena ili dvostepena jer ima samo pločicu od motora?

Reply
#19
Izbegavaj polovne, možda si nešto novo probereš i  odavde
Ako sam dobro shvatio, ti si u EU, pa ni kupovina sa E-bay ne bi trebala biti problem... Smile
Reply
#20
Naručujem već duže vrijeme sa e-bay-a ali sve sitno (dijelovi za elektroniku), nisam u EU, BiH je ovo...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)