Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
max sigurna struja kroz LED
#11
@macola, znam dobro pricu sa 150C na junction i ceo taj segment, znas i sam da ledicama sa porastom temperature ono sa par stepeni pada vek za po 50% .. potrosih puno vremena citajuci oko toga no to je dosta znacajno za high power led a ono sto one uglavnom imaju zajednicko je da nisu jeftine a cak i one najjeftinije (zastrasuje me to koliko im je pala cena zadnjih par godina) imaju bar osnovni podatke uz sebe (max struja, max safe temp, vrlo cesto i termalni otpor izmedju junction-a i lima na kom se nalaze - namerno kazem lim, ne hladnjak) ... mene ovde vise zanima "teorija", kada sam se iznervirao sto mi baterije crkavaju jer zaboravim da ih skinem sa punjaca ili punim 10h na tajmer a one nisu bile dovoljno prazne izgubio sam nekoliko sati i nasao da osim "vremenski" vecina baterija ima i realan nacin da znas da je proces punjenja gotov i da na dalje samo pravis stetu... za ledice nisam nasao nista i kao sto rekoh trosim ove dve seljacke metode kad mi je bitno, uglavnom mi nije bitno ali me i dalje zanima Big Grin

@branko, pa sad koska ili hrskavica ... da je moglo da se izgugla iz 10x po par sati ne bi pitao Big Grin ... dal mi je bitno, jok, iskreno to je sve toliko dz danas, evo rekoh narucio sam 100UV ledica zato sto mi trebala jedna da probam a jeftinije mi da od kineza uzmem 100kom i da mi dodju na vrata nego lokalno da narucim jednu, vise me kosta post expres nego 100 ledica + postarina iz kine .. da ne spominjem da je test posebno glupav, imam neku flourescentnu plastiku koja svetli zeleno u mraku ali mi se malo cudno ponasa, previse brzo se "potrosi" i deluje mi da se bas sporo puni al sam primetio da se na belu ledicu i na cf lampu "puni" brze nego na zarulju pa reko mozda je osetljivije na UV pa reko daj da uzmem led da probam, vidim da nemam nijednu na gajbi pogledam blej i ... i eto sad znam da ta plastika bas vole UV zazeleni se samo tako od uv svetla, e sad i dalje ne drzi isto bas dugo ali nema veze sad cu pravim neke fore da ga osvetljavam sa uv iznutra a da ono svetli napolju zeleno Big Grin ... doduse, cak i posle nekoliko dana u mraku - u mrklom mraku se vidi ta plastika tako da je korisna i ovakva

a to za temp, to znam, na zalost to sam naucio sa zakasnjenjem Sad ... kupio ja pre nekoliko godina 30W rgb + 50W ww ledice nekih 30tak parova da uradim neko fancy svetlo za dnevnu da svetle od iza nekih gipsanih kalakurcija koje tu postoje vec u plafon pa ono indirektno pa daljinska kontrola pa biranje boje pa .. sve sam ja to smislio .. i onda krenuo da testiram .. taj 50W ledica hebeno greje 50W, gazda kaze 100k sati na 30C, 50k sati na 40C i onda kriva (zakacicu ako je iskopam ali mislim da je otisla onda sa ostalim dokumentima) koja otprilike na svaka 2 stepena preko 40C ubija po 50% vremena tako na ono na 60C eto ga zivotni vek od godinu dana ... krenem ja sa pasivom test, 4mm bakarna ploha na nju utegnut par ledica (rgb+ww) na bakar usrafljena 2 velika alu hladnjaka sa rebrima .. usrafio termopar u bakar izmedju 2 ledice, za 30min 60C, za 60min 80C i dalje raste bez ideje da prestane i tu je test prekunit .. umesto alu hladnjaka okacen hladnjak za cpu, neki veliki ne znam za koji je ali kapiram da ladi bar 100W i on lepo drzi temp na nekih 35-40C i to je super ali sve vreme drlja ventis max brzinom, hebo takvo svetlo treba mi bar 10 tih ventisa pa to kad upalim ima zena me katapultira ... onda krenuo neke testove sa vodenim hladjenjem i to moze da se uradi ok, skino alu hladnjak, zaletovao na onu bakarnu plocu bakarno crevo od klime, pustio kroz njega vodu (imam vec 2-3 pumpe + hladnjak sa forsiranim hladjenjem od nekih projekata) i extra to radi ali razvlacenje creva za vodu nije bila ideja u startu ... tako da sam ja na kraju odustao od tog svetla skroz i otisao na skroooooooooooooz drugu stranu uzeo sam 20 "old style edisson" zarulja, krpeni kabl (secas se ti si mi dao linkove za isti) i napravicu da mi vise zarulje sa plafona, extra neefikasno energetski ali se i meni i zeni svidja kako izgleda Big Grin

testne zarulje
[Image: DSC_0428.jpg]
[Image: DSC_0431.jpg]
[Image: DSC_0425.jpg]
Reply


Messages In This Thread
max sigurna struja kroz LED - by bogdan.kecman - 05-29-2015, 04:04 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Khadgar2007 - 05-29-2015, 04:56 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by mikikg - 05-29-2015, 06:01 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by mikikg - 05-29-2015, 06:37 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Khadgar2007 - 05-29-2015, 06:44 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Macola - 05-29-2015, 11:36 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by ivanlukic - 05-30-2015, 06:24 AM
RE: max sigurna struja kroz LED - by branko tod - 05-30-2015, 08:39 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by bogdan.kecman - 05-30-2015, 09:12 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Macola - 05-30-2015, 10:16 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Macola - 05-31-2015, 10:50 AM
RE: max sigurna struja kroz LED - by branko tod - 06-01-2015, 11:57 AM
RE: max sigurna struja kroz LED - by branko tod - 06-01-2015, 12:51 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Macola - 06-01-2015, 06:57 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by Macola - 06-01-2015, 10:17 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by mikikg - 06-01-2015, 11:07 PM
RE: max sigurna struja kroz LED - by branko tod - 06-03-2015, 05:04 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)