DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Sir Oliver - 12-14-2023

Natrčah na neku skalameriju koja me toliko oduševila, iznenadila, zapanjila načinom kako radi, preciznošću, performansama i mogućnostima, složenošću ... da sam rešio da podelim sa drugarima sa foruma

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aoKQ5g3_460svav1.mp4

Ovo je Glubus INK, navigacioni uredjaj  za svemirske stanice. S početka 60ih godina ( Vostok i Voshod) pa sve do 70ih - 80ih (Soyuz)

[Image: globus-imp-w500.jpg]
Prva verzija iz Vostoka
[Image: soyuz-panel.jpg]
A evo i kasnije verzije iz Sojuza

Globus INK je izvanredna mašina, analogni računar koji izračunava orbite kroz zamršeni sistem zupčanika, poluga i diferencijala. Omogućio je kosmonautima prikaz položaja letelice u visokoj rezoluciji u punoj boji, daleko iznad onoga što je elektronski svemirski računar mogao da pruži 1960-ih. 
Nema nikakvih imputa sa navigacionih satelita, zemaljskih stanica ) možda ona kasnija verzija za Sojuz Appolo projekat gde se na globusu vide latinične oznake Amerićkih stanica za praćenje GDS (Glendstone) MIL (Merit island)... ali ne verujem da su od Amera dobijali neku korekciju.
I sve to da radi u kosmosu pri ogromnim G silama izloženo zračenju ( ovo je većim delom mehaničko čudo pa je verovatno osetljiviji na drmusanja nego zračenje)

Koga više interesuje evo detaljnog opisa ovde




PS Da su ovi pravili HiFu šta bi napravili???? 101


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - gorankg - 12-14-2023

Genijalno!
Sad su iznad Nešvila otprilike  Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Sir Oliver - 12-14-2023

(12-14-2023, 08:30 PM)Genijalno! Wrote: Sad su iznad Nešvila otprilike  Big Grin

Ona slika prvobitne verzije , iz Vostoka, neodoljivo asocira na nišan usmeren na Nju Jork. 

Mogu da zamislim kako su se Ameri osećali kad su videli. Em iznenadjenje da uopše Komiji mogu da lete u svemir, pa još iznad Murike i na kraju šlag na tortu, nanišanjen Nju Jork Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - emiSAr - 12-16-2023

https://youtube.com/shorts/46NfO75pf3w?si=sGWbQjO387_1MHes


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Sir Oliver - 01-19-2024

Ja ću da ponavljam ko Marko Porcije Katon: "Uostalom, Kartaginu treba uništiti"
"Elektro automobili su kapitalistička ujdurma"



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 01-20-2024

ni SUS automobili nisu postali pouzdani iz prve.
nisam neki zagovornik ni jedne opcije, ali ako se ide na struju onda bi trebalo raditi kao Nio,na zameni baterije umesto punjenja. tako se rešavaju dva velika i osnovna problema a to su vreme potrebno za punjenje, kao i to da baterija nije vlasništvo niti u osnovi sastavni deo automobila.
treća stvar koja se dobija je ta da bi se te baterije mogle puniti iz obnovljivih izvora (sunce i vetar) kad ih ima,pa skladištiti za kad treba.
stava sam da ipak ne treba da smrdi niti dimi - ako već ne mora.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 01-20-2024

Znaci ti bi otprilike Isto kao kada kupis na NIS pumpi novu bocu za plin (propan/butan) , glanc nova, lepa ali ima jedan zajeb, prazna je !
Vidis je tad novu, cistu i nikad vise jer odmah das tvoju novo kupljenu za neku svu izlupanu sumnjivog izgleda sa ventilom koji se jedva okrece. Kod svake sledece zamene sansa da ubodes neku iole normalnu je gotovo ravna nuli, sve izlupane, prljave, ventili u poluraspadu ali uredno načukano da je revizionirana itd itd, kao i ovi poluraspad automobili po putevima koji su "prosli tehnicki".
Ovo sto ti predlazes je u sustini i gore jer baterija je onda cije vlasnistvo?
Krenes na put, stanes na zamenu, stave ti punu bateriju koja je na 70% kapaciteta i ti umesto 500 imas 350km autonomije itd itd, a platio si zamenu za 500km predjenog puta i treba ti toliko da ne bi morao da staješ. Ideja ti u sustini nije loša ali nisam siguran da iz gomile tehnickih problema moze ikada da zazivi.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 01-20-2024

Ja već više od dve godine pričam javno i privatno da je električni auto velika podvala.
Kupiš auto, posle osam godina ističe garancija za bateriju i moraš da je zamneniš, napr. Tesla S: zamenska cena je 26000 US$, a auto je već polovan.

Ni jedna zemlja u Evropi nema el. mrežu ni za noćno punjenje akumulatora jer je standard za kuće i stanove max. opterećenje od 3x25A, odn. oko 22kW.
Dakle, ako puniš auto s punjačem te snage, ne možeš u stani ni kafu da skuvaš.
Tako je projektovan i ostatak mreže, sve do većih transformatora.

Beše pre par nedelja vest iz Osla - tamo su skoro sve gradske Dizel-autobuse zamenili električnim (120 komada), a ovi su pri jakom mrazu jednostavno stali.

Elektro pogon je atraktivan (N. Tesla ga je i praktično isprobao), ali je uleteo zbog profita, a ne zbog nekih viših razloga.
Takav preokret zahteva par decenija priprema.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 01-20-2024

bilo kako bilo, budućnost automobila i prevoza uopšte sigurno nije u čađi i dimu.
dok Mara nije sela na šklopociju i povezla se od Hajdelberga do Manhajma i natrag do tada nije bilo ni automobila ni Gotliba. pa i Mara je tu muževljevu šklopociju popravila nekoliko puta na tom svom putovanju.
ekonomski profiti kao imperativi nikako nisu dobri razlozi za uvođenje nečega (elektromobila),ali ne smatram ni da je budućnost u 36% efikasnosti nečega što dimi i koristi pet litara crnog da bi se podmazalo.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 01-20-2024

(01-20-2024, 02:17 PM)ddanijel Wrote: Znaci ti bi otprilike Isto kao kada kupis na NIS pumpi novu bocu za plin (propan/butan) , glanc nova, lepa ali ima jedan zajeb, prazna je !
Vidis je tad novu, cistu i nikad vise jer odmah das tvoju novo kupljenu za neku svu izlupanu sumnjivog izgleda sa ventilom koji se jedva okrece. Kod svake sledece zamene sansa da ubodes neku iole normalnu je gotovo ravna nuli, sve izlupane, prljave, ventili u poluraspadu ali uredno načukano da je revizionirana itd itd, kao i ovi poluraspad automobili po putevima koji su "prosli tehnicki".
Ovo sto ti predlazes je u sustini i gore jer baterija je onda cije vlasnistvo?
Krenes na put, stanes na zamenu, stave ti punu bateriju koja je na 70% kapaciteta i ti umesto 500 imas 350km autonomije itd itd, a platio si zamenu za 500km predjenog puta i treba ti toliko da ne bi morao da staješ. Ideja ti u sustini nije loša ali nisam siguran da iz gomile tehnickih problema moze ikada da .zazivi.

uopšte se ne radi o tome šta ja predlažem već šta NIO već radi. to sto se meni ideja dopada i što je podržavam a tebi ne dopada i ti je ne podržavaš neće uticati na NIO ni na koji način.
sistem je zamišljen tako da zamena traje 3 minuta i da se plaća razlika u napunjenosti predate i preuzete baterije.
preuzeta neće sigurno krvariti od skinute nevinosti ali neće ni koštati više jer kupovine nove baterije neće biti dok god se vozi to vozilo. NIO i GEELY su se udružili po toj ideji,rade na standardizaciji baterija i pokušaće da dovedu do toga da stvar zaživi. kako će se završiti - videće se. da će biti lako - neće.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 01-20-2024

NIgde ja nisam napisao da mi se ne dopada, rekao sam čak da ti ideja u suštini nije loša. Nisi odgovorio na pitanje ako baterija nije u vlasništvu vlasnika vozila, a čija je onda i jel se plaća kaucija ili kako bi išlo ili kako ide ako već neko to radi? Jel isto kao i sa flašama od piva ili nekako drugacije (mala šala)? Nekako mi je neshvatljivo da baterija koja je ranga cene 15-20k eura nije nicije vlasnistvo, a jos manje da je vlasnik auta ne plati. Mislim bilo bi to lepo ali...

(01-20-2024, 02:57 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: bilo kako bilo, budućnost automobila i prevoza uopšte sigurno nije u čađi i dimu.

Naravno da nije, i nikad nije ni zamisljeno bilo da u tome bude ni sadasnjost ni buducnost.
Kad god budes hteo mogu ti demonstrirati kako izgleda auspuh kod mene na dizelu euro6 generacije sa 121.000km, verujem da bi se iznenadio jer niti je crn, a gotovo da bih smeo da sipam vodu i istu popijem iz zadnjeg lonca, jednostavno nema cadji i kod mene za ovih 6ipo godina eksploatacije ne videh ni dim ni čadj !
To sto ljudi voze razne krševe i poluispravne šklopocije ne znači da je sus motor loš niti tehnologija već je problem u vlasnicima istih i u jednom slučaju nedostatku finansija, a u drugom i većem slučaju nedostatku mozga jer ih "zabole" što dime. Isti ti sutra bi verujem vozili sa baterijama koje cure po putu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 01-20-2024

lepo je što je tvoj automobil Euro 6 generacije i sa tako malo kilometara,ali i dalje mu je iskoristivost motora ispod 40% i u vazduh šalje raznorazno smeće i bez ikakve šanse da bude potpuno čist.
o ispijanju bilo čega iz izduvne cevi bilo čijeg automobila nećemo trošiti slova.
o onima koji bi curili baterijama po blatu isto tako. ispod njih nivo inize spadaju oni što kartu u gradskom prevozu kupuju kad uđe kontrola. nivo još niže su oni koji im to dozvole a još jedan nivo niže oni koji im to odobravaju. nego,nećemo o takvima.

čija je baterija koju bi dobio zamenom na zamenskih stanici - dok je voziš tvoja svakako. kako se plaća njena "večnost" - ne znam da kažem 100% jer nemam NIO niti znam bilo koga ko ga ima,ali na nekom od YT snimaka naslućena je naplata amortizacije baterije uz njeno punjenje.
na taj način baterija uopšte ne mora biti deo automobila pri njegovoj kupovini pa ni vlasništvo vlasnika automobila. automobil kupiš a bateriju rentiraš pa koliko je trošiš toliko i amortizuješ.
vidi,svemu se može doakati ako se ima volje,a ako se nema volje onda se može naći razloga.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 01-20-2024

Odakle se pune sve one Tesle, odakle sva ta elektroenergija? Ovog leta u Italiji na x mesta videh Tesla chargere i sa strane ogroman dizel agregat koji radi punom parom, prilicno utišan ali se i vidi i čuje! Imam negde i fotke ali mislim da nema svrhe da pokazujem i nesto nekome dokazujem, ali pokazuje sav apsurd u ovom trenutku. Svakako ne delim oduševljenje elektro automobilima, iako ih sa tehničke strane volim. Braca je u principu suštinu vec objasnio u svom postu pa da se ne ponavljam, i da dodam da u Italiji standard za stanove nije na zalost 22kw nego 3kw po stanu kao max opterecenje, jednofazni priključci svuda. Za sve preko toga papreno naplacuju inicijalno + kroz racune.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 01-20-2024

O stepenu korisnosti elektro-auta možemo govoriti tek ako se 100% budu punili iz hidroelektrana, vetrenjača i sunčanih panela, a to na svetskom nivou neće biti moguće.
Tih 36% efikasnosti motora SUS važi takođe i za sve termoelektrane, tj. nuklearne, gasne i "ćumurske" jer sve podležu Drugom zakonu termodinamike, a dok ta energija dođe do elektromotora u autu izgubi se i do 10%.
Zato je u ovom trenutku elektro-auto veća štetočina za okolinu od MSUS, i to ne uzimajući u obzir "otisak" proizvodnje i reciklaže Li baterija.

Inače, najefikasnija toplotna mašina koju čovečanstvo poznaje je dvotatkni sporohodi (88 - 120 o/min) Dizel ili gasni motor velike snage (do 100MW), ali ga niko ne koristi za proizvodnju el. energije.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 01-20-2024

odakle će se puniti pojma nemam,nečim hoće a sirova nafta verovatno neće biti osnova tog goriva budućnosti jer ako nas ne lažu sve ga je manje.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Boban - 01-20-2024

Evo kažu neki glasovi da će se ipak kopati litijum u Srbiji. Imaće(mo) bogatstvo i redove bolesnih koje neće imati ko da leči.
Nafta nikad neće nestati. Ima je gotovo u neograničenim količinama. Krvotok planete Zemlje.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 02-11-2024

https://youtu.be/nZysvgm2_Aw


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Sir Oliver - 03-13-2024




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 03-14-2024

smrznem se kad vidim klipove sa političarima,skupštinama i glasnogovornicima. možemo se držati teme i bez lezilebovića i njihovih mudrosti.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Sir Oliver - 03-14-2024

Istinu reko čovek