DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-25-2021

Cene aviona ubica

  11. Mikoyan MiG-35 – $50 Million
    10. Saab JAS 39 Gripen – $60 Million
    9. Boeing F/A-18E/F Super Hornet – $79.8 Million
    8. Sukhoi Su-35 Flanker E – $84 Million
    7. Boeing EA-18G Growler – $100 Million
    6. Chengdu J-20 – $110 Million
    5. Lockheed F-117 Nighthawk – $111.2 Million
    4. Lockheed Martin F-35C Lightning II – $122 Million
    3. McDonnell Douglas F-15EX Strike Eagle – $138 Million
    2. Eurofighter Typhoon – $162 Million
    1. Lockheed Martin F-22 Raptor – $250 Million

https://aerocorner.com/blog/most-expensive-fighter-planes/


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-25-2021

nije mi namera bila da procenjujem cenu upotrebne vrednosti nabavke komšija,već te neke razlike - bar na papiru - nečega što je Franciska uspela da uradi pre 20-30 godina a recimo mig 35 to još ne može. tiče se nosivosti,broja veznih tačaka,brzine krstarenja bez dodatnog sagorevanja,radarske (ne)vidljivosti,dometa radara pa i raketa koje nosi,maksimalnog dometa. nije ni čudo što su izašli iz priče zajedničke izrade Eurofighter aviona,kad su pokazali da sami mogu da naprave više i jednako ako ne već bolje od toga.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-25-2021

(06-25-2021, 10:02 AM)branko tod Wrote: *Ako jos rade jer vole da se prevrcu po putevima
.

nije kineski već ruski PA sistem-kamion prevrnut na autoputu. glupavo neiskustvo je bilo presudno- tačka težišta tog vozila je svakako visoka i najverovatnije je vozač krenuo da se bori volanom levo desno i još kočio,a to je recept za ono što se i dogodilo.
svakako totalno bezvezna greška koja ma koliko bila pregledana i testirana - uvek može da zakaže pa i na trenažnoj vežbi a to opet može da ima ozbiljne posledice naročito ako su u ljudstvu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-25-2021

(06-25-2021, 06:16 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: nije mi namera bila da procenjujem cenu upotrebne vrednosti nabavke komšija,već te neke razlike - bar na papiru - nečega što je Franciska uspela da uradi pre 20-30 godina a recimo mig 35 to još ne može. tiče se nosivosti,broja veznih tačaka,brzine krstarenja bez dodatnog sagorevanja,radarske (ne)vidljivosti,dometa radara pa i raketa koje nosi,maksimalnog dometa. nije ni čudo što su izašli iz priče zajedničke izrade Eurofighter aviona,kad su pokazali da sami mogu da naprave više i jednako ako ne već  bolje od toga.

Eurofighter Typhoon nije francuski avion, njega pravi Eurofighter GmbH i iza njega
stoji 4-5 vrlo jakih industriskih drzava sa 300 miliona stanovnika. Airbus je osnovan
1970 i uspeo je da dobrano skrcka Boeing. Airbus Defence and Space, BAE Systems
i Leonardo S.p.A. su iza Eurofightera.

Jeste da su Rusi malo na nizbrdici, ali nema boljih aviona od Ruskih.




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-25-2021

"nije ni čudo što su izašli iz priče zajedničke izrade Eurofighter aviona,kad su pokazali da sami mogu da naprave više i jednako ako ne već bolje od toga."
Bane,nisi me ispratio do kraja-moja poenta je bila da su Francuzi bili u istoj ekipi kad je počela priča oko Eurofighter aviona,ali su malo nakon početka svega izašli iz te priče. zemlja Renoa,Pežoa, Citroena... i ničega više je uspela sama da napravi nešto tu i tamo bolje a jeftinije od združenih zemalja VW,BMW-Jaguar,Aston Martin-Seat... možda još nekoliko zemalja takvih industrija. Francuska mi je tu zapala u oko nešto poput Švedske koju je naveo Macola,zemlja koja je sama napravila respektabilnu letelicu sama i iz svojih snaga. miraz i rafal. Dassault. imao sam dosta lošije mišljenje o njima sve dok kupovina komšija nije potakla neka detaljnija pretraživanja interneta.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-25-2021

Da, sada sam procitao da se prevrnuo Pancir. To i nije neka steta jer vidim
da ih lupaju u realnim sukobima kao stare kante:



Pokazao se kao glup koncept, sve na jednom mestu. I radar i PA mitraljezi i
rakete na gomili. Posalju desetak bespilotnih letilica od po 50-100.000$ i kada
istrese svu municiju, dodje nesto ozbiljnije bespilotno i ode Pancir.
Prisustvujemo promeni nacina ratovanja, skupi avioni i ostalo sa ljudskom
posadom ide u istoriju. Pobedjuje tehnologija i lova. Ko bude to mogao da prati
ok, a ostali prelaze u roblje.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-25-2021

@Macola:
snimak Šveđana je rekao bi najrealniji,jer njegove mogućnosti kamera vidi u jako malom vazdušnom prostoru-sve se odvija ispred zida planine koja realno nije predaleko od kamere koja snima.
što se tiče SU manevara,kao i komentara ostalih- i sam kontam da vreme aviona polagano isčezava u korist srednjih,malih i najmanjih (jednokratnih) dronova kojima ne treba čovek da upravlja njima već jedno 2,5 grama silicijuma - made in China. kao vrsta na planeti smo već našli načine kako sa malo materijala napraviti ubistvenu vatrenu moć,sad je cilj kako je dostaviti "mrskom neprijatelju" iznad glave. to se realno događa najefikasnije ili malim letelicama u širem razbroju (ne vidi radar) ili masivnom ultra brzom raketom koju radar možda i vidi ali nema vremena da na nju reaguje.
bilo kako bilo - USA protiv RUSA neće žaliti niti jedan mali život evrope. oni će braniti sebe od njih,a mi smo bili i ostali sredstva koja opravdavaju cilj.
https://youtu.be/5ct8uDm4SYo


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-25-2021

(06-25-2021, 11:23 PM)branko tod Wrote: Da, sada sam procitao da se prevrnuo Pancir. To i nije neka steta jer vidim
da ih lupaju u realnim sukobima kao stare kante:



Pokazao se kao glup koncept, sve na jednom mestu. I radar i PA mitraljezi i
rakete na gomili. Posalju desetak bespilotnih letilica od po 50-100.000$ i kada
istrese svu municiju, dodje nesto ozbiljnije bespilotno i ode Pancir.
Prisustvujemo promeni nacina ratovanja, skupi avioni i ostalo sa ljudskom
posadom ide u istoriju. Pobedjuje tehnologija i lova. Ko bude to mogao da prati
ok, a ostali prelaze u roblje.

nisu RUSA ušli u rat u Siriji samo zbog geopolitičkih interesa. izgubili su oni i nemalo ljudstva i oruđa tamo. odavno nisu vodili ratove van svojih granica a to ima svoje određene kazne. kazne inače proizvode reakcije. tamo su svi protiv Rusa,kao i Sirijaca. ako Rusi praksom ništa nisu naučili... jbg... svaka akcija ima svoju reakciju.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-26-2021




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-27-2021

Danas vozio ovo cudo na baterije, heheheeee ... kako to ide i ubrzava, ma ide ko blesavo, ne cuje se nista samo vuce.

Kako mi drugar rece max brzina mu je 80km/h, baterija je velicine kao dve cigle i ima autonomiju oko 40km, cena oko 2000E NOVO sa garancijom i carinom + uracunata dodatna baterija, 2kW je elektromotor samo sa jednom brzinom (nema menjac), to im je valjda najjaci model u seriji, nemam pojma ko je proizvodjac, neki Kinezi ...

Drugar uzeo za "dostavu" po Zagrebu ... Smile

[Image: attachment.php?aid=36039]


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-27-2021




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 06-27-2021

(06-27-2021, 09:04 PM)mikikg Wrote: Danas vozio ovo cudo na baterije, heheheeee ... kako to ide i ubrzava, ma ide ko blesavo, ne cuje se nista samo vuce.

Kako mi drugar rece max brzina mu je 80km/h, baterija je velicine kao dve cigle i ima autonomiju oko 40km, cena oko 2000E NOVO sa garancijom i carinom + uracunata dodatna baterija, 2kW je elektromotor samo sa jednom brzinom (nema menjac), to im je valjda najjaci model u seriji, nemam pojma ko je proizvodjac, neki Kinezi ...

Drugar uzeo za "dostavu" po Zagrebu ... Smile

Ima homologaciju i moze da se registruje? Vozi se sa A ?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-28-2021

ako je ispod 49ccm onda može i sa psp-om 😀😀😀


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Jevrem - 06-28-2021

(06-25-2021, 10:02 AM)branko tod Wrote: Prilicno glup izbor borbenog aviona koji uzima Hrvatska. On je sam vrh i verovatno
spada u 3-4 najbolja aviona u ovom trenutku. Osnovno pitanje je zasto kupuju taj
avion. Jedini potencijalni sukob bi mogao da se desi sa Srbijom. Mozda i sa BiH,
ali opet sa Srbskim delom. Oni ni nemaju avione, dok mi imamo Mig29, valjda 14
komada, glanc novih, samo 30 godina su stari. U direktnom sukobu Mig ne bi
prosao bog zna kako, ali imamo nove raketne kineske sisteme HQ-22.* Nisu bas
S300, ali su tu negde. Domet im je 100km, a maksimalna visina pogodka 27 km.
Te rakete mogu da skinu Hrvatske nove avione prilicno lako. Predpostavljam da bi
sa  Eurofighterima iz evroskih drzava prica bila drugacija, a evo zasto.
Da bi pilot bio pilot mora da ima 200-250 sati aktivnog naleta na tipu aviona u toku
godine. Plus simulatori, plus prve dve godine inteziniji nalet. Znaci da bi pobedili
Mig u borbi oko 500 sati naleta. Tu nastaje problem jer sat letenja ovog aviona
kosta oko 40.000 evra. Za 500 sati to iznosi 20 miliona evra. Ako morate da imate
25-30 pilota, koji bi trebali da imaju po 2500 naleta u toku deset godina, pa sami
racunajte koliko kosta puvanje najboljim avionom u regionu. A imaju iza ledja Nato.

*Ako jos rade jer vole da se prevrcu po putevima.
Da bi civilni avionski saobracaj mogao da leti preko odredjene zemlje, ta zemlja mora da ima svoju zastitu vazdusnog prostora ili da angazuje neku drugu avijaciju. Tako da mislim da nabavka aviona nije za borbu vec za ekonomski pogled


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 06-28-2021

(06-28-2021, 08:25 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: ako je ispod 49ccm onda može i sa psom 😀😀😀

Zar skuteri do 49ccm ne trebaju homologaciju i tablicu ?
Jedino sto se trenutno u SRB provlaci ( a i to ne verujem da ce dugo) su kineski elektro skuteri kojima su fore radi montirali pedale pa ih podveli pod biciklu, a realno niti ima veze sa biciklom niti iko normalan bi mogao da vrti pedale i 99% ljudi odmah nakon kupovine skida pedale jer smetaju. Ovde ne videh pedale pa zato pitah ono sta sam pitao.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-28-2021

(06-27-2021, 11:50 PM)ddanijel Wrote:
(06-27-2021, 09:04 PM)mikikg Wrote: Danas vozio ovo cudo na baterije, heheheeee ... kako to ide i ubrzava, ma ide ko blesavo, ne cuje se nista samo vuce.

Kako mi drugar rece max brzina mu je 80km/h, baterija je velicine kao dve cigle i ima autonomiju oko 40km, cena oko 2000E NOVO sa garancijom i carinom + uracunata dodatna baterija, 2kW je elektromotor samo sa jednom brzinom (nema menjac), to im je valjda najjaci model u seriji, nemam pojma ko je proizvodjac, neki Kinezi ...

Drugar uzeo za "dostavu" po Zagrebu ... Smile

Ima homologaciju i moze da se registruje? Vozi se sa A ?

Kako mi drugar rece, ima ali nije obavezna, on je uzeo jer mu je to za posao ...

Za klasu rece procenite sami Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 06-28-2021

Nisam shvatio odgovor sta ima? Ako mislis da ima homologaciju ne kapiram kakve veze ima uzimanje iste jer mu je to za posao i kako moze da bude obavezna ili neobavezna? (moguce da te nesto nisam najbolje razumeo, unapred se izvinjavam ako je tako)
Homologacija je koliko ja znam dokument koji omogucava uvodjenje odredjenog vozila u saobracaj tj. registraciju istog. Ima kod nas recimo gomila interesantnih kvadova i slicno koja nemaju homologaciju za EU (samim tim ni za SRB) i zbog toga ne mogu da se registruju sto povlaci za sobom da ne mogu da se voze po javnim putevima. Znaci homologacija ili postoji ili ne postoji, ne moze da bude obavezna ili neobavezna.

https://sr.wikipedia.org/wiki/Homologacija

edit:
sutra vas neko sa ovakvim cudom koje ima prilicno kg udari njegovom krivicom ako nema registracije znaci nema ni osiguranja, i sta onda? Mora da ide privatna tuzba da bi se pokrila steta na vasem vozilu, u prevodu nema od toga nista, platite sami.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-28-2021

@ddanijel
Ne znam nista oko toga ni ja, ako te interesuje mogu da ti prosledim kontakt pa njega ispituj, nemoj mene Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-28-2021

(06-28-2021, 09:14 AM)ddanijel Wrote:
(06-28-2021, 08:25 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: ako je ispod 49ccm onda može i sa psp-om 😀😀😀

Zar skuteri do 49ccm ne trebaju homologaciju i tablicu ?
Jedino sto se trenutno u SRB provlaci ( a i to ne verujem da ce dugo) su kineski elektro skuteri kojima su fore radi montirali pedale pa ih podveli pod biciklu, a realno niti ima veze sa biciklom niti iko normalan bi mogao da vrti pedale i 99% ljudi odmah nakon kupovine skida pedale jer smetaju. Ovde ne videh pedale pa zato pitah ono sta sam pitao.
zeznuo me prediktivni tekst-hteo sam da napisem psp-om (poznavanje saobraćajnih propisa) u vezi potrebe vozačke dozvole A kategorije,a ispalo je kako je ispalo.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 06-28-2021

(06-28-2021, 10:36 AM)mikikg Wrote: @ddanijel
Ne znam nista oko toga ni ja, ako te interesuje mogu da ti prosledim kontakt pa njega ispituj, nemoj mene Smile

Interesuje me, mislio sam da nesto znas oko toga pa sam shodno tome i postavio pitanje. Nema potrebe za kontaktom, hvala.

(06-28-2021, 11:12 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: zeznuo me prediktivni tekst-hteo sam da napisem psp-om (poznavanje saobraćajnih propisa) u vezi potrebe vozačke dozvole A kategorije,a ispalo je kako je ispalo.

Jasno, sa psp moze da se vozi do 49ccm i da maksimalna brzina ne prelazi 45km/h . Ovo nema kubikazu jer nije sus motor ali Miki rece da ide 80km/h sto znaci da ne moze sa PSP.