DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 06-21-2021

Da te lepo sluzi Miki  Smile a razumem te potpuno ...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-21-2021

uživaj Miki,i sretno!


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-21-2021

(06-21-2021, 07:50 AM)Dackotronic Wrote: Da te lepo sluzi Miki  Smile a razumem te potpuno ...

Hvala drustvo.

Eh, da je sreca da je onaj Quashqai imao ovaj Alfin motor mozda bi i licio na automobil, ja neznam odakle im onaj 1.5 dCI motor (znam Renault) ali ko da je izvadjen iz nekog traktora, tako radi, ovaj Alfin je misaona imenica za njega (znam veca potrosnja) ali to nije razlog da radi ko traktor  na putnickom automobilu Smile

Za budzet Nissana sam mogao da kupim dve do tri Alfe 156 2.0, mozda i kupim za delove ili samo motore ... Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 06-21-2021

Da si pravi Srbin ti bi lepo kupio Pasat karavan TDI i bio glavni baja u selu. Ovako, kupio si talijanski krs da ti se smeje komsiluk 24.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-21-2021

(06-21-2021, 03:11 PM)zare Wrote: Da si pravi Srbin ti bi lepo kupio Pasat karavan TDI i bio glavni baja u selu. Ovako, kupio si talijanski krs da ti se smeje komsiluk 24.

Hehe ...

WV vec imam u obliku Skode Fabia ali bez ikakvih T i D u oznakama, u odlicnom stanju 1.4 motor sa originalnih 110kkm, super gratski automobilcic (sacuvan u krugu porodice, nisam hteo da ga prodajem) ...

Ta Skoda ide po mom ukusu duplo bolje nego Quashqai, zato sam se ovog puta odlucio za jaci motor ...

Alfa 156 je u verziji sportwagen, perfektno ocuvan i servisiran (menjao sam se sa drugarom), nije kupljena macka u gzaku na pijaci kao sto sam nadrljao sa Quashqai, ovaj put sam uzeo provereno, utegnuto, registrovan, samo da se sedne i vozi ...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 06-21-2021

Salim se naravno Wink.
Fabia je odlican auto, bio mi u kuci 15-tak godina, na VW sam alergican a Qashai i slicna vozila ne volim da vidim. Ali Alfa je Alfa Wink.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-21-2021

Miki, vozaj se sigurno, lepo i dugo. Sta je to robotizovan menjac?

_______________________________________________________________________





RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-21-2021

(06-21-2021, 04:52 PM)branko tod Wrote: Miki, vozaj se sigurno, lepo i dugo. Sta je to robotizovan menjac?

_______________________________________________________________________



@branko tod Tako su to nazivali u to vreme, to je manuelni menjac koji ima preko svega automatiku koja prebacuje gore/dole brzine, moze automatski da menja brzine (stisnes gas i vozis) a moze u drugom modu da radi rucno, na volanu imaju komande za brzine gore/dole ...

Valjada se to sad zove sekvencialni menjac ako ne gresim, nema kvacilo na autu a nije klasican automatic.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-21-2021

Ja reko sedi robot pored tebe i menja brzine.



To tvoje je ipak bolje od Lampija


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - mikikg - 06-21-2021

(06-21-2021, 07:54 PM)branko tod Wrote: Ja reko sedi robot pored tebe i menja brzine.



To tvoje je ipak bolje od Lampija

Malo vise detalja o tom menjacu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Selespeed

Quote:Selespeed is the name of an automated manual transmission used in Alfa Romeo cars,[1] developed by Italian company Magneti Marelli and made by Graziano Trasmissioni.[2]

Quote:Other cars using similar gearboxes are the Ferrari 355 F1[5] and Aston Martin Vanquish.[6] The base system is similar in all cars but the speed of operation is usually faster in higher priced cars. BMW's first generation SMG was also partly a Magneti Marelli system.[7] Also Fiat, Lamborghini, Maserati, Mercedes-Benz and Renault used the Selespeed system.[8]



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-22-2021

Miki,

https://www.youtube.com/watch?v=DU1Y-DOgVrQ


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-22-2021

naaajs.. 👍😀 samo čekam Aritona... true Italien Lover ❤️❤️❤️ ,😀


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 06-22-2021

nista ja tu ne bih dirao...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-24-2021

Hrvatska je odabrala opasnu letelicu:
.
https://youtu.be/CsVAO_U78Qg
.
pre desetak godina sam gledao i Eurofighter avion na avio susretu na Batajničkom aerodromu gde su prisustvovali i "Vrapci" iz Rusije. jesu Vrapci imali grupnu pokaznu vežbu,ali mi je Eurofighter na oko bio daleko brži,agilniji i upečatljiviji avion,zapravo i najjači po tom pitanju taj dan.
sad nakon 10ak godina (što i nije baš tako mnogo u avio industriji),nekako nemam utisak da su Rusi i blizu ovako upravljivim avionima,a pored toga ni nosivost čak i daleko većih SU aparata nije jednaka (manja je) nego ovih "terijer" Francuza. pored svega imaju bolje radare,pored veće nosivosti i dalji domet. ispada da sam bio baš žešći rusofil,pa shvatam da je Rusija po pitanju borbenih aviona ipak ne sam ispod Amerike (tu i tamo),nego još više ispod Evrope.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 06-24-2021




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ZASto - 06-24-2021

Jesi li gledao SU-57?
Nije sve u nosivosti Smile.
A što se radara tiče, pokušaj da nađeš karakteristike radara koje koriste ruje. Veoma malo toga ima da se iščeprka.

Inače, po pitanju agilnosti, dog fight je odavno izašao iz mode (mada svi treniraju i takav način borbe), naoružanje je postalo pusti i zaboravi, pa ko dalje dobaci.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-25-2021

(06-24-2021, 09:41 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: Hrvatska je odabrala opasnu letelicu:
.
https://youtu.be/CsVAO_U78Qg
.
pre desetak godina sam gledao i Eurofighter avion na avio susretu na Batajničkom aerodromu gde su prisustvovali i "Vrapci" iz Rusije. jesu Vrapci imali grupnu pokaznu vežbu,ali mi je Eurofighter na oko bio daleko brži,agilniji i upečatljiviji avion,zapravo i najjači po tom pitanju taj dan.
sad nakon 10ak godina (što i nije baš tako mnogo u avio industriji),nekako nemam utisak da su Rusi i blizu ovako upravljivim avionima,a pored toga ni nosivost čak i daleko većih SU aparata nije jednaka (manja je)  nego ovih "terijer" Francuza.  pored svega imaju bolje radare,pored veće nosivosti i dalji domet. ispada da sam bio baš žešći rusofil,pa shvatam da je Rusija po pitanju borbenih aviona ipak ne sam ispod Amerike (tu i tamo),nego još više ispod Evrope.

Za komšije je (bar po meni), po više parametara, bio bolji izbor Saab JAS 39 Gripen. Avion koji je savršeno "skrojen" za države "malih gabarita".
Oštar, dobro opremljen i predisponiran za manje države i vrlo kratke ili oštećene piste. Jako opasan avion za našu topografiju balkansku (kukuruzar).
https://www.youtube.com/watch?v=cs_LveWdSjE


Rafale i Eurofighter su stvarno sjajni avioni, ali teško da mogu biti dostojni protivnici avionu slične namene SU-35S.
Niti su brži, niti imaju veći dolet, niti su nevidljivi za radar (dometa 400km), niti van domašaja raketi R-77M (190+km), a o manevarskim sposobnostima tek nema svrhe raspravljati:
https://www.youtube.com/watch?v=w1FpQlAp2ak

Nemoj se zavaravati demonstracijom agilnosti pri većim brzinama jer je to za Rafale i Eurofigter maksimum koji mogu demonstrirati te to i demonstriraju.

SU-35 je supermanevarski avion i naravno da će tu osobinu demonstrirati, i to pri nižim brzinama jer se to tada i radi.
Ne bih potcenjivao njegovu agilnost pri većim brzinama, obzirom na odnos potisak/težina od 1.13 sa pola rezervoara (jer se na šorku ne stiže sa punim rezervoarom, osim ako te ne "nagaze" baš na poletno-sletnoj pisti :-).
Na raznim predstavama svako demonstrira svoj poseban adut, te otud predstave supermanevra a ne agilnosti u izvođenju valjaka i slično...

Nema nikakve veze sa rusofilijom ili rusofobijom, ali mislim da nisi najbolje obavešten o ruskim 4++ avionima i o SU57 koji je 5. generacije.
Čak je modernizovani MIG-31 iz 1981. postao preopasan protivnik za najveću većinu najmodernijih aviona (4 komada drže "front" širine 800km i 200km daljine).

Avion se bira prema konfiguraciji i gabaritima države i tek onda ima maksimalnu efikasnost.

Danas je dogfajt potisnut na račun "nevidljivosti",dometa radara i raketa, ali to sve važi samo u uslovima pojedinačnih čarki, ratovanja protiv znatno slabijeg protivnika i slično (mogu ja da izlupam Tajsona, pod uslovom da mu vežu ruke i noge :-).

U slučaju masovne šorke, u opštoj gužvi, najveći deo planiranja, podrške i organizacije pada u vodu (poznato ti je od pre tri decenije) i ako se spotkače države sličnih snaga, onda pobeđuje robusniji sistem naoružanja i ljudstva, bolji individualci kao vođe, bolje elektronsko ometanje, više (realnih) resursa i mnogo, mnogo sreće...

P.S,

I da, ameri će ratovati protiv rusa do poslednjeg živog evropljanina...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 06-25-2021

Prilicno glup izbor borbenog aviona koji uzima Hrvatska. On je sam vrh i verovatno
spada u 3-4 najbolja aviona u ovom trenutku. Osnovno pitanje je zasto kupuju taj
avion. Jedini potencijalni sukob bi mogao da se desi sa Srbijom. Mozda i sa BiH,
ali opet sa Srbskim delom. Oni ni nemaju avione, dok mi imamo Mig29, valjda 14
komada, glanc novih, samo 30 godina su stari. U direktnom sukobu Mig ne bi
prosao bog zna kako, ali imamo nove raketne kineske sisteme HQ-22.* Nisu bas
S300, ali su tu negde. Domet im je 100km, a maksimalna visina pogodka 27 km.
Te rakete mogu da skinu Hrvatske nove avione prilicno lako. Predpostavljam da bi
sa  Eurofighterima iz evroskih drzava prica bila drugacija, a evo zasto.
Da bi pilot bio pilot mora da ima 200-250 sati aktivnog naleta na tipu aviona u toku
godine. Plus simulatori, plus prve dve godine inteziniji nalet. Znaci da bi pobedili
Mig u borbi oko 500 sati naleta. Tu nastaje problem jer sat letenja ovog aviona
kosta oko 40.000 evra. Za 500 sati to iznosi 20 miliona evra. Ako morate da imate
25-30 pilota, koji bi trebali da imaju po 2500 naleta u toku deset godina, pa sami
racunajte koliko kosta puvanje najboljim avionom u regionu. A imaju iza ledja Nato.

*Ako jos rade jer vole da se prevrcu po putevima.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - NIXIE - 06-25-2021

Prema izvještaju američkog Ministarstva odbrane, korištenje dva aviona nove generacije je izuzetno skupo.

Sat u zraku aviona F-22A i F-35A košta 33.538 i 28.455 dolara, što je mnogo više od aviona koje su zamijenili.

Pokušaj “penzionirranja” dvomotornog borbenog aviona A-10, koji je uspješno koristio u operacijama u Afganistanu i čije korištenje košta manje od 6.000 dolara, naišao je na žestoke kritike.

Isti slučaj je i s najpoznatijim avionom američkih zračnih snaga F16, čiji su operativni troškovi nešto viši od 8.000 dolara.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-25-2021

Upravo su eksploatacioni troškovi glavni faktori za moju tvrdnju da je Jas 39E/F bio najbolji izbor za Hrvatsku.

Radi se o neverovatno kvalitetnom avionu prema ceni i eksploatacionim troškovima.
https://military-wiki.com/jas-39-gripen-e-f-what-makes-gripen-so-special/

P.S.

Voleo bih da Srbija može imati nekoliko komada Jas 39, ali to je politički nemoguća misija.
Bio bi sjana kombinacija sa modernizovanim Mig 29 (oba su odlična kad se upotrebe u zoni gde su najefikasniji).