DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 05-04-2021

Ne prikazuje njihov softver rezultate, i nista nisu fejkovali. Softver u ecu auta je bio takav da smanji performanse auta kada prepozna da je na testu merenja izduvnih gasova. Realno sta su drugo mogli? Ako neko od vas ima volje i poznaje materiju moze lako da vidi da norme koje su postavljene nisu moguce sa fizicke strane. Zna se koji je hemijski proces sagorevanja dizela/benzina i za 1litar koliko ce cega oslobodi. Norme koje su postavljene su fizicki neostvarive. To je tako kada norme i propise smisljaju i pisu tehnoloski nepismeni ljudi. Najsmesniji su kada traze emisiju co2 koja je fizicki nemoguca da se ostvari sem ako auto trosi 3 ili manje litara na 100km. Jbg fizika i hemija su neumoljive ali to ocito "neko tamo" je propustio kada se ucilo.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-04-2021

negde sam onako ne-detaljno razmišljao koliko dolara-evra kazne po prodanom automobilu su platili. onako laički-isplatilo im se pokušati zaobići istinu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 05-05-2021

Norme koje su prekršili skoro svi proizvođači automobila nisu se odnosile na CO2, već na NOx (azotne okside).
Potencijal za smanjenje emisije CO2 je ograničen temperaturom koju materijal klipa i cilindra može da izdrži, ali propisi za emisiju NOx ne dozvoljavaju dostizanje te granice.

Pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - ddanijel - 05-05-2021

U pravu si, u ovoj prici oko dizelgejta jeste u pitanju NOx ali sam se osvrnuo sve ukupno na zadate ekoloske norme u kojima prvo sto je meni bar upalo u oko su nerealna ocekivanja ako nista drugo onda za co2. Napravis crossover/suv koji izgleda kao kontejner kome su ugradjena 4 tocka, aerodinamika nikakva, i ocekujes nerealne emisije gasova jer tako propisuje euro6 i sledeci standardi. To bi bilo moguce kada bi takvi automobili trosili 2-3litra na 100km, a ti automobili u stvarnosti trose 7-8litra/100 i kao takvi ne mogu da emituju ono sto neko tamo ocekuje, jednostavno nemoguca misija . Najgore u svemu tome sto pritiskaju auto industriju gde danasnji automobili nisu ni delic ukupnog aerozagadjenja jer avioni, kamioni, brodovi trose nepojmljive kolicine goriva i neuporedivo vise zagadjuju i nikom nista.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-05-2021

@Braca, @ddanijel,

Da, to su jako zanimljive priče...
Pre nekoliko decenija je firma Nissan razvila motor sa dvoslojnim punjenjem, za model "Bluebird".
Radilo se o motoru koji je imao dva karburatora i tri ventila po cilindru. Dva ventila su bila normalne veličine i vršila su klasičnu distribuciju gasova cilindra, dok je treći ventil bio usisni i mali i dovodio je smešu sa pomoćnog karburatora neposredno pod svećicu. 
Zona oko same svećice je praktično napajana malom količinom optimalne smeše, i pri tom je plamena "loptica" igrala ulogu snažnog izvora paljenja ekstra siromašne smeše, koja je dovođena u cilindar kroz normalne, velike, usisne ventile.

Na kratko je se motor proslavio enormno malom potrošnjom goriva za to vreme, počeo je masovno da se kupuje u USA.
Imao je veoma nisku emisiju CO2 i CO, ali zbog siromašne smeše i vrlo visoke temperature sagorevanja, na žalost veoma visoku emisiju NOx.
U to vreme niko nije vodio računa o emisiji NOx, ali ubrzo po nastanku tog motora, iznenada su se pojavile gomile istraživanja (sa dokazima) o štetnom uticaju NOx na zdravlje.
To je momentalno ugrozilo čitavu produkciju tog motora i nateralo Nissan da napravi reaktor u izduvu koji je redukovao NOx na nove propise.
Međutim, za Nissan je to već bilo prekasno i praktično su sa tim motorom pukli kao licna.
Da li je to bio "udarac sa leđa" u snažan napredak Nissan-a ili otpor naftne industrije, rezultat je bio pad Nissan-a u naglom usponu i otkriće štetnog uticaja NOx jedinjenja na zdravlje čoveka.

I sam sam naleteo na istu "minu" od NOx jer sam tada razvio sistem elektronskog paljenja sa varnicom kontrolisanog trajanja i vrlo velike snage (čini mi se 89. ili 90. godine).
Dobio sam preko 8% bolji indikatorski dijagram sa ekstremno siromašnom smešom (CO=0.35%), u odnosu na Bosch Motronic 4.1 sa optimalnom smešom (CO=1.7%).
Na žalost, novi NOx propisi su bukvalno "obrisali" moju ideju. :-(
Interesantno je da je moj sistem bio baziran na LLC konvertoru, samo tada još niko nije znao da će se ta sprava masovno koristiti u budućnosti :-)

Nekim čudnim spletom okolnosti sam, neku godinu kasnije, učestvovao u istraživanju (doktorskoj disertaciji), koja je dokazivala upravo uticaj azotovih oksida na sinusnu venu na srčanom mišiću.
Eksperiment je vršen na srcu pacova (na mnogo srca pacova) i dokazan je katastrofalan uticaj NOx na oštećenje sinusne vene koja napaja srčani mišić.
Oštećenje je nepopravljivo degradiralo srčanu funkciju, te sam se sam uverio da istraživanje o NOx i njihovo redukovanje u automobilizmu i te kako ima opravdanja.
Odnosno, NOx su jako, jako štetni po srčani mišić i ljudi i ostalih sisara.

NOx emisija raste sa temperaturom sagorevanja smeše u cilindru, i obično je visoka temperatura poreklom od viška kiseonika, tj. od siromašne smeše.

Mislim da CO2 za*ebancija ima više veze sa budućim ugljeničnim otiskom pojedinca i porezom oko toga, a da se u stvarnosti treba čuvati emisije NOx.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 05-06-2021

(05-05-2021, 06:41 PM)ddanijel Wrote: U pravu si, u ovoj prici oko dizelgejta jeste u pitanju NOx ali sam se osvrnuo sve ukupno na zadate ekoloske norme u kojima prvo sto je meni bar upalo u oko su nerealna ocekivanja ako nista drugo onda za co2. Napravis crossover/suv koji izgleda kao kontejner kome su ugradjena 4 tocka, aerodinamika nikakva, i ocekujes nerealne emisije gasova jer tako propisuje euro6 i sledeci standardi. To bi bilo moguce kada bi takvi automobili trosili 2-3litra na 100km, a ti automobili u stvarnosti trose 7-8litra/100 i kao takvi ne mogu da emituju ono sto neko tamo ocekuje, jednostavno nemoguca misija . Najgore u svemu tome sto pritiskaju auto industriju gde danasnji automobili nisu ni delic ukupnog aerozagadjenja jer avioni, kamioni, brodovi trose nepojmljive kolicine goriva i neuporedivo vise zagadjuju i nikom nista.
Oko nedela auto industrije ćemo se lako složiti - meni su SUV trn u oku otkad su se pojavili. Potpuno nepotreban tip automobila, koji je marketing stvorio ciljajući na neke nezadovoljene infantilne želje muške populacije.
Konsekventnim oporezivanjem visoke potrošnje goriva, problem tih automobila bi se bitno ublažio, ali se politika pod pritiskom auto-lobiranja ne usuđuje da to uradi. Poređenja radi, međugradski autobus vozi 50 putnika s motorom iste snage kao kod mnogih "džipova".
U jednoj diskusiji na TV Kragujevac negde 2008. godine osporio sam razvoj tih automobila, a čuveni stručnjak za motore koji je tada radio u jednoj elitnoj fabrici u Nemačkoj i koga izuzetno poštujem, rekao je da oni samo proizvode ono što tržište traži. Međutim, tržište se stvara marketingom, koji deluje putem stimulisanja podsvesti, kao što je još 1923. godine u svojoj knjizi "Propaganda" opisao Frojdov sestrić Edward Bernays.
Na taj način, sve što su inženjeri do sada postigli usavršavanjem motora, marketing je višestruko poništio.

Statistika globalne emisije CO2 u sektoru transporta pokazuje da je drumski transport odgovoran za 75% emisije, a udeo automobila, motocikala i autobusa je 45%. Ukupan aviosaobraćaj emituje manje od 12%, a brodovi manje od 11% (podaci iz 2018. godine, v. prilog). Pritom transport čini 24% globalne emisije CO2, a ostatak je sagorevanje u ložištima svih vrsta (grejanje, termoelektrane, industrija itd.). Međutim, emisije CO2 iz avionskih motora su višestruko štetnije od onih na zemlji jer deluju na visinama iznad 10km. Nasuprot tome, veliki brodovi koriste najefikasniji pogon (dvotaktne sporohodne Dizel motore), pa je i emisija CO2 po jedinici transportovane mase najniža.

Pozdrav



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 05-06-2021

(05-06-2021, 09:47 AM)Braca Wrote: Oko nedela auto industrije ćemo se lako složiti - meni su SUV trn u oku otkad su se pojavili. Potpuno nepotreban tip automobila, koji je marketing stvorio ciljajući na neke nezadovoljene infantilne želje muške populacije.

Potpuno se slažem ali da ćemo se samo nas nekoliko složiti. Inače se velikoj većini ljudi SUV sviđa. 
Da se ja pitam, to bih proterao sa drumova. Kao što bi proterao i zabranio bilo šta jače od 100-tinak konja. Bilo koji takav auto ide oko 12 sekundi do 100 km/h što je i više nego dovoljno i 170-180 km/h što je za 99 % vozača daleko daleko iznad njihovih mogućnosti. Dodajte na to ograničenja od 120-130 km/h i "svrha" takvih automobila je samo u profitu proizvođača (i lečenju kompleksa). O tome da su automobili sve veći a da se u njima vozi pored vozača eventualno jedna osoba, ne bih ni da pominjem. Ali vazno je da je veliki. 

A te SUV, krosover, maksiover... priče, ide po livadi, makadamu, kampuješ pored reke i slične gluposti za ove nove beživotne generacije, kod njih prolaze. Bez obzira što će po livadi i makadamu da idu samo na youtubu. 

Marketing je ista ona priča kao sa otpadom u muzici, serijama, rijalitima koji nam se servira na nekim "televizijama". Narod to traži. Pa traži jer ga godinama truješ i ne zna za ništa drugo a i nema neki izbor. Pa većina poklekne jer je to pitanje karaktera.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - gimba - 05-06-2021

(05-06-2021, 01:55 PM)zare Wrote:
(05-06-2021, 09:47 AM)Braca Wrote: Oko nedela auto industrije ćemo se lako složiti - meni su SUV trn u oku otkad su se pojavili. Potpuno nepotreban tip automobila, koji je marketing stvorio ciljajući na neke nezadovoljene infantilne želje muške populacije.

 Inače se velikoj većini ljudi SUV sviđa. 

Auto namenjen za zene fudbalera. Glupost!


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-06-2021

Da vam otkrijem skrivenog zagadjivaca:

[Image: 320px-Kerosene-lamp-01.JPG]

Ma koliko vam bilo ovo smesno, petrolejske (kerozinske) lampe emituju 100.000.000 tona CO2,
i to dobar deo u obliku "black carbon". To su čestice koje mozete da vidite kada gori nafta, ili kada
gasite svecu, prosto rečeno čađ. Dimenzija su PM ≤ 2.5 µm, i najgori su zagadjivači. Ovaj naziv
je smislio Tihomir Novakov, koji je otisao u US iz Vince.

[Image: CO2_emissions_of_different_lighting_devices.PNG]

Smatra se da u svetu od 300 do 600 miliona domacinstava koristi ovaj vid osvetljenja. Indija vodi
kampanju da se koristi solarno osvetljenje i tako smanji ova emisija. Problem je i sto su vecina tih
petrolejskih izvora svetala ustvari samo krpice umocene u naftu i one emituju do 20 puta vise onog
black carbona. Tu se misli na nesto ovoga tipa:

[Image: thedarksideo.jpg]

Tabela sa pregledom emitovanja čađi:

[Image: 530px-Black_Carbon_Emission_Factors_of_D..._Lamps.PNG]

Zbog slabog iskoriscenja lampa je ustvari pogubnija od modernog automobilskog motora. Ali iako
je ovakvo zagadjene opasno za ljude, jako prija biljkama, pa ce  posle ljudi  Zemlja valjda uspeti
da se oporavi.

Ako ste zaludni:

https://energypedia.info/wiki/The_Reduction_of_Kerosene_Lamp_Emissions_through_Solar_Lighting
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_carbon
https://www.ecologic.eu/sites/default/files/publication/2014/black-carbon-and-kerosene-lamps-brief_0.pdf
https://www.ecologic.eu/sites/default/files/publication/2014/black-carbon-and-kerosene-lamps-study_0.pdf
https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/03/srccs_chapter2-1.pdf


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-15-2021




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-21-2021

Malo moje nostalgije




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-22-2021

Kako se startuju motori na avionima




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 05-23-2021

Lepo objašnjeno, ali je jedna stvar iz ček-liste zaboravljena: da bi se osigurala dovoljna količina vazduha za starter, pre starta motora se isključuje klimatizacija u putničkoj kabini.
Tako je kod 737 NG (imam tri "leta" u simulatoru na Bgd. aerodromu pre nego to su ih Francuzi isterali).

Pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-26-2021

https://www.carthrottle.com/post/you-can-buy-a-brand-new-lancia-037-with-500bhp/?fbclid=IwAR03Sp2JdeWPaWgrS8lKdn5RKkGDtDHpDmKQeSfoPX8bgdLhbpJ_wrhYITk


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - 1van - 05-26-2021

@Braca @ddaniel @gimba potpuno se ne slazem sa vama po pitanju SUV vozila. Volim da kampujem (ponekad i na prilično extremnim mestima), imam velike pse, zivim i radim na vise lokacija udaljenih i preko 1000km, i ne volim autoput. Hibridni SUV je pravo rešenje za mene Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - gimba - 05-26-2021

(05-26-2021, 10:41 AM)1van Wrote: @Braca @ddaniel @gimba potpuno se ne slazem sa vama po pitanju SUV vozila. Volim da kampujem (ponekad i na prilično extremnim mestima), imam velike pse, zivim i radim na vise lokacija udaljenih i preko 1000km, i ne volim autoput. Hibridni SUV je pravo rešenje za mene Smile

Kupi kamper 🤣 kakav god SUV bio,  mali je za tebe.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - 1van - 05-26-2021

Kamper je prevelik i ne moze da prodje svuda, ali svakako ga imam u planu za koju godinu jer ne verujem da cu zauvek uzivati u spavanju po satorima Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - gimba - 05-26-2021

(05-26-2021, 04:46 PM)1van Wrote: Kamper je prevelik i ne moze da prodje svuda, ali svakako ga imam u planu za koju godinu jer ne verujem da cu zauvek uzivati u spavanju po satorima Big Grin

Kupio sam sator pre 2 meseca, kupio vrecu, ranac, podlogu......Opremio se kao Rambo, da malo pobegnem od posla, od asfalta, telefona i od ljudi. Nikada bolje nisam spavao nego u satoru, pre dve nedelje. U  sred shume na planini Jastrebac, pored neke brze male reke, tvrda podloga, uska vreca, nisam navikao ja na to ali zakucao u 23:30 i probudio se u 9 ujutru. Da li je do vazduha, reke, sume...ne znam ali sam fasciniran. 😀
Idem ponovo samo da spavam jedno 3 dana. 😂


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - 1van - 05-26-2021

Samo napred! Boravak u divljini uvek fascinira. Jedino sto mogu da ti predlozim da ako provodis vise vremena obavezno nabavis neki kvalitetan dusek koji moze da se naduva... tvrda podloga nije uvek dobra, posebno ako si puno aktivan preko dana Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - progster - 05-26-2021

Neki auto je dobar za gradsku vožnju, neki za autoput, neki za off-road, neki za transport... Kad su pravili SUV, uzeli su od svake te kategorije po nešto, i na kraju su napravili auto koji nije ni za šta. Big Grin