DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Khadgar2007 - 10-28-2019

Po pričama znam da su japanski motori odlični tako da ne bi kupovao ništa drugo trenutačno osim te škode(dolazi iz istog izvora kao i mazda,od rodbine),samo za razliku od mazde nema smisla da dobijem još jedan auto za badava već ipak da platim nešto. Znaš i sam da kada kupuješ polovan auto treba biti oprezan^10 da ti netko ne bi uvalio nešto, a to mi nikako ne treba kada mi mazda radi kao švicarski sat.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - pakonja - 10-28-2019

(10-27-2019, 11:55 PM)Khadgar2007 Wrote: Ja mazdu 3 ne vozim na plin već na benzin. Nisam niti razmišljao o ugradnji jer ne znam kako to utječe na dugovječnost motora koji je ugrađen....

Ovo je jedna VELIKA zabluda... TNG ne steti motoru ukoliko je adekvatno ugradjen i podesen, cak stavise on produzuje vek motoru... nema garezi koja je nalepljena na ventilima, klipovima i ostalim delovima, ulje je pri zameni cistije nego da se vozi na benzin... automatski je manje i habanje...

Moj auto se vozi 10 godina na TNG, prve 3 godine kod prethodnog vlasnika i sa pogresnim plinom (umesto sekventa ugradili su obican sa ruzom i tom prilikom mi je 2 puta eksplodirao filter vazduha). Tada je moglo da dodje do problema i sa sagorevanjem ventila i sa eksplozijom ususne grane ali za to ne bi bio kriv TNG vec majstor koji je ugradio nesto sto nije predvidjeno za taj motor. Kada sam ga preradio na sekvent nikakav problem nisam imao. Auto niti trosi ulje, niti lupa kada radi, sasvim korektno stanje za punoletan auto (18 godina star).

Desava se da majstor ne podesi kako treba smesu pa sprzi ventile, takodje se desava da se ugradi u auto u koji nije preporucljiva ugradnja i da se isto to desi, ili da se nestrucno ugradi pa da se napravi problem, ali to nije problem TNG-a - to je problem majstora...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Ebe - 10-28-2019

Ja sam pre sadasnjeg vozio mazdu 3 (2005) na TNG. Auto sam kupio bez uredjaja i ugradjen je novi sekvent po PS-u, sve sa onom kapalicom za neko posebno ulje koje podmazuje ventile. Posle 3 godine se upalio check engine. Izgoreli su ventili. Morao sam raditi glavu, menjati sve ventile i staviti novi TNG uredjaj jer za postojeci se nisu vise mogle naci dizne. Navodno su one prouzrokovale stetu.
Auto je vrlo brzo stavljen u oglase i kupljen drugi, dizel. Za sad je sipaj i vozi.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-28-2019

Pakonja, kako plin dihtuje i podmazuje sic i hladi vodjicu i telo ventila?
Šta podmazuje i dihtuje sagorevajucu kariku na klipu kada se vozi na plin?
takodje koju nazovi oktansku vrednost ima plin i da li je motor koji je projektivan da radi na benzin ima odgovarakuci donji napadni ugao klipa za rad na plinu?
plin i metan bese imaju naziv alternativno gorivo ili gresim?
koliko sam upucen kvalitetniji plinski uredjaji (motor) ne rade kroz ceo opseg obrtaja motora samo na plinu.
mozda zbog ovih gore pitanja, moram naci datashet da proverim....
ja onako, u prolazu...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-28-2019

(10-28-2019, 12:48 PM)Ebe Wrote: Ja sam pre sadasnjeg vozio mazdu 3 (2005) na TNG. Auto sam kupio bez uredjaja i ugradjen je novi sekvent po PS-u, sve sa onom kapalicom za neko posebno ulje koje podmazuje ventile. Posle 3 godine se upalio check engine. Izgoreli su ventili. Morao sam raditi glavu, menjati sve ventile i staviti novi TNG uredjaj jer za postojeci se nisu vise mogle naci dizne. Navodno su one prouzrokovale stetu.
Auto je vrlo brzo stavljen u oglase i kupljen drugi, dizel. Za sad je sipaj i vozi.

(10-28-2019, 01:33 PM)Аритон Wrote: Pakonja, kako plin dihtuje i podmazuje sic i hladi vodjicu i telo ventila?
Šta podmazuje i dihtuje sagorevajucu kariku na klipu kada se vozi na plin?
takodje koju nazovi oktansku vrednost ima plin i da li je motor koji je projektivan da radi na benzin ima odgovarakuci donji napadni ugao klipa za rad na plinu?
plin i metan bese imaju naziv alternativno gorivo ili gresim?
koliko sam upucen kvalitetniji plinski uredjaji (motor) ne rade kroz ceo opseg obrtaja motora samo na plinu.
mozda zbog ovih gore pitanja, moram naci datashet da proverim....
ja onako, u prolazu...

TNG je ekvivalentan oktanskom broju 100-110, zavisno od zimske ili letnje smeše goriva i idealno je gorivo za motore sa obrađenom glavom motora, koji imaju povećan stepen kompresije jer je glava kraća. Tu je sa benzinom 95 vrlo moguć problem detonacija i kratkog veka motora, sa TNG je kod takvog normalna vožnja sa većom snagom od deklarisane.

Problem ventila je postojao kod "olovnih" benzinaca, gde je tetraetil olovo podmazivalo vođice. Kod "bezolovnih" je to rešeno već zbog samog benzina.

Problem ne pedantne ugradnje i podešavanja TNG je obično razlog za neko oštećenje motora. TNG je "gospodin" koji zahteva pedantnu ugradnu i precizno podešavanje, a nije ga tek tako lako podesiti. Treba znanja i strpljernja.
Oštećenje motora se događa i kod benzina i kod dizela, posebno ako je iz bilo kog razloga osiromašen odnos goriva prema vazduhu.

Kad vidim "majstora" kako buši usisnu granu, tako da aluminijumski špon upadne unutra i ode pod ventile, čekićem bih ga po glavi!
To je PRVI i nasčešći razlog progorevanja siceva ventila jer ostaci bušenja kad-tad završe pod ventilom.
Što se ne zapitate zašto vam UVEK kod TNG progori usisini a ne izduvni ventil? Pa zbog ostataka bušenja naravno.
A drugi razlog je siromašna smeša jer vlasnici vakuumskog TNG uređaja vole malo da zavrnu ono "šrafće" pa ga samo jednom zategnu na autoputu i doviđenja za sedišta ventila ili gore od toga.
Kod sekvencijalnog je razlog obično neki "falš" vazduh koji se provuče nekud, ili eventualno loša propusnost dizni, filtra i slično, tj. opet manjak goriva i višak vazduha.

Kod benzina i dizela se takođe događa osiromašen odnos gorivo-vazduh, sa opet posledicama progorevanja sedišta ventila, zaribavanjem vođica ili slično.

Prvi indikator se odmah primeti po primetnoj promeni rada na "leru" kod TNG i lako ga je primetiti, onda auto i ne ide baš najbolje i ima blago plavičast dim na izduvu (ne onako plav kao kad troši ulje, već bledo plav).
To je znak manjka goriva i viška vazduha i vrlo brzo može dovesti do progorevanja ventila pa do čak otvaranja rupa po klipovima. Važi za sve tri nabrojane vrste goriva.

Moje iskustvo sa TNG je sledeće:
- dva motora 1.1 u Jugu, 14 godina, na vakuumski TNG i svaki prešao preko 300kkm pre prodaje,
- Nissan Primera 1.6 16V 650kkm i još se vozi samo kod drugog vlasnika, motor nikad otvoren, pre 18 godina mu je istruleo rezervoar za benzin i radi od tad samo na TNG i to običan vakuumski,
- Saab 900s 2.0 16V sisavac, sekvencijalni Stag 4, vozim ga isključivo na TNG već sedmu godinu, upravo je prebacio 400kkm bez otvaranja motora.

Sve nabrojano sam vozio približno u dva režima: ler-patos, bez žaljenja šibao kao magare, osim kad se mora drukčije. Nikad nikakvih ozbiljnijih problema sa motorom, jedino normalno održavanje: ulje, filtri i ostalo...

Svaki je bio podešen tako da uvek ima dovoljan dovod goriva i radije nijansu obogaćen nego osiromašen.

Kada je ispravno podešen, auto na TNG mora da ide najmanje skoro isto kao na benzin, a kod vakuumskog se lako može namestiti da ide bolje nego na benzin.

I sad ćete me ubediti da TNG skraćuje vek motoru!
Korpus delikti je rekao sve i stavio tačku na priču o TNG.

Par njih sa foruma zna kako vozim svoje automobile. Šibanje po gasu bez milosti i to traje i traje i traje. Obično vozim dok se sav ne potroši do raspada i posle ga prodam super jevtino i još uvek u voznom stanju.
Kvarovi uglavnom oko vešanja i tako to oko donjih postroja.
Motori: nikad ništa ozbiljno.

Pre će biti da treba da se zapitate kakvi "majstori" vam pipaju oko motora ili da li vam ugrade dovoljne dovode TNG prema klasi motora koji vozite...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - pakonja - 10-28-2019

(10-28-2019, 12:48 PM)Ebe Wrote: Ja sam pre sadasnjeg vozio mazdu 3 (2005) na TNG. Auto sam kupio bez uredjaja i ugradjen je novi sekvent po PS-u, sve sa onom kapalicom za neko posebno ulje koje podmazuje ventile. Posle 3 godine se upalio check engine. Izgoreli su ventili. Morao sam raditi glavu, menjati sve ventile i staviti novi TNG uredjaj jer za postojeci se nisu vise mogle naci dizne. Navodno su one prouzrokovale stetu.
Auto je vrlo brzo stavljen u oglase i kupljen drugi, dizel. Za sad je sipaj i vozi.
Veliki problem je nestrucno podesavanje TNG-a, u slucaju da se to ne uradi kako treba naravno da ce se sprziti ventili... automobil moze da ide "bez ikakvog problema" a da smesa nije odgovarajuca i da dodje do toga sto si rekao... ja bih za ovaj slucaj rekao da nije dobro podesena smesa. Check engine hoce iz razlih razloga da se pali, mora se videti sta prijavljuje kao gresku i da li to moze imati veze sa plinom, npr. lambda sonda ako prijavljuje da nesto nije u redu sa smesom i ako se ignorise eto ti sprzenih ventila...

(10-28-2019, 01:33 PM)Аритон Wrote: Pakonja, kako plin dihtuje i podmazuje sic i hladi vodjicu i telo ventila?
Šta podmazuje i dihtuje sagorevajucu kariku na klipu kada se vozi na plin?
takodje koju nazovi oktansku vrednost ima plin i da li je motor koji je projektivan da radi na benzin ima odgovarakuci napadni ugao klipa u donjoj mrtvoj tacki za rad na plinu?
plin i metan bese imaju naziv alternativno gorivo ili gresim?
koliko sam upucen kvalitetniji plinski uredjaji (motor) ne rade kroz ceo opseg obrtaja motora samo na plinu.
mozda zbog ovih gore pitanja, moram naci datashet da proverim....
Postavio si dobra pitanja, slicna sam i ja postavio pre nego sto sam se odlucio da kupim auto sa plinom ali nisam dobio konkretne odtovore... Onda sam pitao taksiste koji masovno voze na TNG-u da li imaju problema - i svi do jednogu su se samo nasmejali i rekli da imaju problema ne bi ih ugradjivali...
Isto tako, ne podnose svi motori TNG kako treba, u neke nije preporucljivo da se ugradjuje, zato i jeste kako kazes alternativno gorivo, ali gorivo koje se masovno koristi bez vecih problema (ako je ugradjeno i podeseno kako treba). Znam da novi Opeli imaju foru da ukoliko zelis da ugradjujes TNG u auto moras da im to naglasis da urade "pripremu" a tu ide i drugacija glava od klasicnog benzinca, to ide u prilog tome sto si pitao oko podmazivanja ventila (hladjenja). Verovatno stavljaju kvalitetnije ventile i siceve ventila posto u klasicnom benzincu mogu da stede na materijalu ali ovde ne... Smile
Inace, plinski uredjaj radi non stop na plinu ako su uslovi odgovarajuci (izuzev prvog paljenja i dok se isparivac ne ugreje, do tada radi na benzin). Ako opadne pritisak plina onda se prebacuje na benzin. Mozda ima nekih modela gde na visokim obrtajima prebacuje na benzin, ali to nije slucaj kod mog uredjaja. Imas motore iz VW grupacije FSI, TFSI i varijacije na tu temu koji imaju direktno ubrizgavanje benzina iznad klipa (kao dizeli) i oni MORAJU da trose i benzin i plin u isto vreme kako se ne bi zeznule dizne. I to me nervira jer sam zeleo neki VW da uzmem a svi sada imaju te motore i onda mi se ne ugradjuje plin u njega kad trosi i benzin i plin...
Sto se tice podmazivanja ventila, ako ne gresim, ono je obavezno kod motora koji nemaju hidropodizace, dok kod ostalih sa hidropodizacima nije neophodno ubaciti mazalicu, tako su mi bar rekli kada sam pricao sa ljudima koji ugradjuju plin. Bas su mi spomenuli Mazdu i generalno japance, da stariji modeli nemaju hidropodizace i da je tu obavezna mazalica (morao bih da proverim informaciju).

Sve u svemu, slazem se da je to alternativno gorivo, i da to otvara mnoga pitanja, ali iskustveno gledano nema problema (ja gledam po mom iskustvu jer najvise verujem sebi). Kada se jednom podesi kako treba sipas i vozis za male novce... Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - pakonja - 10-28-2019

A ima i ono staro dobro pravilo: Na benzin se vozi, na dizel se ore, na plin se kuva... Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-28-2019

taksisti su se nasmejali zato sto je jeftinije uraditi glavu za 100/150e na benzincu nego da repariraju plivajuci ili turbinu na dizelu a ne zato sto znaju odgovore.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-28-2019

(10-28-2019, 02:52 PM)pakonja Wrote: A ima i ono staro dobro pravilo: Na benzin se vozi, na dizel se ore, na plin se kuva... Smile

Kuvao je teget Jugić 1.1 na plin (napucan na oko 70KS) i Opela 1.3 i Bembaru 316 tako što ih odere kao svrače pečenjak.
Bar je u to vreme bilo dosta zainteresovanih da provere kako mi izgleda boja dima iz auspuha, a ne kao sada radar na svakom ćošku...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-28-2019

(10-28-2019, 03:22 PM)Аритон Wrote: taksisti su se nasmejali zato sto je jeftinije uraditi glavu za 100/150e na benzincu nego da repariraju plivajuci ili turbinu na dizelu a ne zato sto znaju odgovore.

Koju brate glavu na benzincu? Šta je to obraditi glavu? Kako uspeju da sprže motor kad se vuku kao umorna glista?
Da ga kidaju koliko može da ide pa i da razumem zašto glavu. Verujem da je pre problem što niti vide temperaturu, niti čuju kako radi motor...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - pakonja - 10-28-2019

(10-28-2019, 03:22 PM)Аритон Wrote: taksisti su se nasmejali zato sto je jeftinije uraditi glavu za 100/150e na benzincu nego da repariraju plivajuci ili turbinu na dizelu a ne zato sto znaju odgovore.

Nisam od njih trazio odgovore na ta pitanja, besmisleno bi bilo, vec sam trazio informacije o iskustvu u voznji na TNG. 

A odgovore na pitanja sam trazio od ljudi sto ugradjuju, i kada sam cuo kakve sam odgovore dobijao skapirao sam zasto gore ventili i zasto ima nezadovoljnih...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-28-2019

imam audija sada u servisu kome su maaalo nagoreli usisni ventili,
imam bmw sa pregrejanom glavom, oba auta sa lose podesenim plinom.
slazem se da jedan od uzroka moze biti kilavljenje, ali kako voziti drugacije po beogradu na alternativnom gorivu?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - pakonja - 10-28-2019

(10-28-2019, 04:03 PM)Аритон Wrote: imam audija sada u servisu kome su maaalo nagoreli usisni ventili,
imam bmw sa pregrejanom glavom, oba auta sa lose podesenim plinom.
slazem se da jedan od uzroka moze biti kilavljenje, ali kako voziti drugacije po beogradu na alternativnom gorivu?
Kljucno je ovo sto si rekao: "oba auta sa lose podesenin plinom". Nije TNG kriv, vec onaj sto ga je podesavao i pravio mapu... ili onaj sto je ugradio TNG u auto u koji proizvodjac TNG uredja kaze da se ne ugradjuje...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 10-28-2019

Jos ste zaboravili da pomenete da po nasim "mastorima" moze da svetli check engine lampica kada se vozi na plin  Big Grin .


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-28-2019

(10-28-2019, 04:03 PM)Аритон Wrote: imam audija sada u servisu kome su maaalo nagoreli usisni ventili...

O tome sam ti i pričao u postu #1148:

"Kad vidim "majstora" kako buši usisnu granu, tako da aluminijumski špon upadne unutra i ode pod ventile, čekićem bih ga po glavi!
To je PRVI i najčešći razlog progorevanja siceva ventila jer ostaci bušenja kad-tad završe pod ventilom.
Što se ne zapitate zašto vam UVEK kod TNG progori usisini a ne izduvni ventil? "


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-28-2019

Kakve god krupnije čestice da "utrče" pod usisni ventil, posebno metalne koje ventil lepo upresuje u sedište, pregorevanje sedišta je neminovno.

Ostaci bušenja kod ugradnje, delovi raspale membrane iz isparivača, šta god, uletanje pod ventil i gotovo.

Mora to da se odradi krajnje pedantno kao apoteka i da se spreči prodor bilo kakvih komadića u usisnu zonu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - euronymous - 10-28-2019

Ja sam za benzinca sa ugrađenim TNG. Održavanje manje-više isto košta, ali su popravke na benzincu dosta jeftinije. Slažem se da treba pedantno da se uradi ugradnja TNG uređaja, ali sa druge strane može da se "dozvoli" trošak popravke motora imajući u vidu da se manje novca troši za gorivo.

Ove godine sam imao igranku na zafiri sa CNG, majstor za metan je "zaključio" da su vođice ventila za sređivanje, mehaničar je odradio posao, izmenjao vođice, siceve, obradio glavu, spakovao sve i dalje je bilo po starom. Da bi majstor za metan krenuo kopati dalje i vidi da jedna benzinska dizna pušta na "kvarnjaka", tj. ne zatvara skroz kad je na metanu i na istom cilindru je metanska dizna rikavela.

Glava je svakako trebalo da se radi, samo je mogla da izveze još sigurno 30-40k takva kakva je i čitava igranka je koštala 250€, ja zadovoljan.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 10-28-2019

Majstor za CNG je 'zakljucio' da ne valjaju vodjice ventila a mehanicar nije video da ne valja benzinska dizna. Tu niko ne zna svoj posao.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 10-28-2019

i sam sam kupovao automobil i imao iste probleme;



Na šta trebamo obratiti paznju prilikom kupovine automobila, svejedno polovnog ili novog:
Nemoj "japanca" - nema dijelova
Nemoj "koreanca" - za godinu neće vrijediti 20 maraka
Nemoj "talijana" - kvari se
Nemoj "švabu" - krade se
Nemoj "francuza" - skupo mu održavanje
Nemoj benzinca - puno troši
Nemoj dizela - idu dizne, turbina, bosch pumpe, skupi oni filteri čestica
Nemoj plin - nesigurno je to, hoće eksplodirati, a i plin se čuje u kabini
Nemoj zadnji pogon - ne možeš ga voziti po snijegu
Nemoj prednji pogon - nije zanimljivo voziti da te ne zanosi
Nemoj 4x4 - nikad ga u životu nećeš upaliti
Nemoj malo auto - ako doživiš sudar, garant ga nećeš i preživjeti
Nemoj veliko auto - teško je naći parking mjesto
Nemoj preko 100 konja - nemaš kod nas gdje razviti brzinu
Nemoj ispod 100 konja - ne može izvući uzbrdo, posebno ako je i klima upaljena
Nemoj sa klimom - onda ti puno troši
Nemoj bez klime - skuhaćeš se ljeti u autu
Nemoj iz uvoza - garant je lupano auto, vraćeni kilometri, sastavljeno od 5 drugih
Menoj manuelni mjenjač - ko će šaltati brzine
Nemoj automatski mjenjač - to je za žene. Ako si žena - to je za Amerikance, a ti nisi Amerikanka
Nemoj sa 4 vrata - slaba je konstrukcija, raspašće se auto
Nemoj sa 2 vrata - teško je ući na zadnje sjedište.
November 30, 2018 at 8:41 PM · Public
490 People Reached · Boost Post


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - veselinovic - 10-28-2019

Meni se jednom probusila guma dok sam vozio na TNG.
Sad ne znam jel zbog toga ili ...
Kao sto Macola rece, tng ima veci oktanski broj i malo manju kaloricnu vrijednost od benzina. To je dobro i prija motoru, ali ima jednu nezgodnu stranu.
Malo sporije detonira od benzina i na 12 000 okretaja moze se desiti da gorenje nije zavrseno prije otvaranja izduvnog ventila.
Doduse ima i par desetina stepeni vecu temperaturu a to je kod cirka 1000 stepeni bas od znacaja.
A price o podmazivanju kompresione karike i ventila zbog suvog plina i masnog benzina macku o rep.
I benzin ( kod ugrijanog motora) u cilindar stize u gasovitom stanju, cak se konstrukcijom dizni trude da bude sto vise rasprsen da bi lakse isprio ( a ucili smo da gore pare a ne tecnost .