DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-09-2016

Naravno da nije smeo zato sam rekao da je to uzrok verovatno je neispravna elektronika tng-a pa je otvorila ventile, da je radio na benzin rekao bih da je od benzina od vazduha sigurno nije.

Usisna grana je takodje eksplodirala a da li je siromasna smesa bila ne mogu da budem siguran nisam ja vozio auto i nisam vidovit u tom trenutku nije.

Dosta zavisi potrosnja i od aerodinamike vozila ne samo tezine a sekvent potrosi i benzina mada da ako se prelazi dosta isplati se voznja na tng.

Ja se izgleda vozim na "nesto" od cega se raspada motor ali na samom vozilu skoro sa svim drugim imao kvar sem sa motorom i isplati mi se tako da sam zadovoljan.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-09-2016

(05-09-2016, 05:19 PM)Macola Wrote: Imam bogato (i vrlo zadovoljavajuće) iskustvo sa TNG na više automobila i preko milion kilometara na isto gorivo.

Nema ti to veze sa radom na TNG, čim potvrđujem priče: Branka Tod, EmiSar-a, Ninje i tako dalje.

Motor na jugu je pravljen za korišćenje olovnog benzina. U olovnom benzinu, osim aditiva koji povećavaju oktanski broj, jedan od ključnih olovnih sastojaka je služio za podmazivanje vođica ventila.
Noviji motori koji su predviđeni za rad sa bezolovnim benzinima imaju drugačije materijale vođica ventila, te su automatski povoljniji za rad sa TNG.
TNG nema te aditive i "olovni motori" su unekoliko osetljiviji od "bezolovnih" na upotrebu TNG.
Ta "osetljivost" nije bog-zna-šta velika i lako se prevazilazi optimalnim uslovima sagorevanja TNG u "olovašima".
Sva je priča samo u kvalitetnoj podešenosti motora koji radi na TNG, gde je potrebno da tolerancije na sistem paljenja (njegovu ispravnost i podešenost) i podešenost smeše, budu strožije nego kod rada na benzin.

Na ovo bi dodao da se sicevi ventila u glavi motora drugacije tretirani za motore predvidjene za bezolovno gorivo


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-09-2016

Ps
Tda kad ces vratiti dugme za ispravku posta?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-09-2016

Ma da Coa, TNG je vrlo isplativo i dobro gorivo za vrlo visok vek motora, naravno ako se podesi kako treba i sve što treba.

Ako nisi predaleko od Kragujevca, mogu te poslati kod jednog od najboljih mehaničara za karburtorska vozila u bivšoj EX YU (što je dokazao mnogim pobedama njegovih motora u nasurovijim uslovima korišćenja, kružnim i reli trkama).

dr Braca ga takođe poznaje i zna njegov kvalitet.
Lik je mrak, pri tom za nekoliko sati krvavog posla i savršene reglaže motora uzme nešto reda 20-tak eura (što je smešno za uloženi rad pri tom), a posle toga ne veruješ da je auto onaj koji si vozio, a posebno posle koju godinu kad napucaš 100.000 bez pipanja pod haubom.

Imao sam sreću da pre nekih oko 20 godina naletim na njega, da mi uregluje auto za koji sam bio ubeđen da radi kao zmaj, a varao sam se da radi i ide kao zmaj :-).
Pri tom sam posmatrao dok radi, upijao kao sunđer sve korisno, pitao kao sumanut, a njemu nije bilo teško da natenane objasni... Od tad ne menjam čoveka dok bude živ (on ili ja, kako god :-).

Reci ako te to zanima, pa obzirom da je on već čovek pristojne starosti i oslabelog zdravlja i da ne može više mnogo da radi, da ga pitam da li bi mogao da ti uregluje makinu (samo reglaže sada i radi, i to ne često), naravno posle kad mehanički središ motorin.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-09-2016

(05-09-2016, 08:22 PM)Аритон Wrote:
(05-09-2016, 05:19 PM)Macola Wrote: Imam bogato (i vrlo zadovoljavajuće) iskustvo sa TNG na više automobila i preko milion kilometara na isto gorivo.

Nema ti to veze sa radom na TNG, čim potvrđujem priče: Branka Tod, EmiSar-a, Ninje i tako dalje.

Motor na jugu je pravljen za korišćenje olovnog benzina. U olovnom benzinu, osim aditiva koji povećavaju oktanski broj, jedan od ključnih olovnih sastojaka je služio za podmazivanje vođica ventila.
Noviji motori koji su predviđeni za rad sa bezolovnim benzinima imaju drugačije materijale vođica ventila, te su automatski povoljniji za rad sa TNG.
TNG nema te aditive i "olovni motori" su unekoliko osetljiviji od "bezolovnih" na upotrebu TNG.
Ta "osetljivost" nije bog-zna-šta velika i lako se prevazilazi optimalnim uslovima sagorevanja TNG u "olovašima".
Sva je priča samo u kvalitetnoj podešenosti motora koji radi na TNG, gde je potrebno da tolerancije na sistem paljenja (njegovu ispravnost i podešenost) i podešenost smeše, budu strožije nego kod rada na benzin.

Na ovo bi dodao da se sicevi ventila u glavi motora drugacije tretirani za motore predvidjene za bezolovno gorivo

Svakako Ariton, nego i onako sam toliko pisao da su me zaboleli prsti, i verujem da sam već postao dosadan.

Stvarno je nemoguće sa svega nekoliko strana opisati nešto što je čitava nauka za sebe.
Tome ipak služi stručna literatura.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-09-2016

Ti bar volis da pises za razliku od mene.
Olovo u gorivu je sluzilo da poveca oktansku vrednost, pomogne pri dihtovanju sica ventila, hladjenje dela vodjice i tela ventila.
U bezolovnom gorivu, koliko sam ja ispratio, tu ulogu imaju aditivi na bazi mangana i kinina.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-09-2016

Nisam daleko ali meni ne treba nisam je moja slika i ne popravljam ja motor.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 05-09-2016

(05-09-2016, 08:31 PM)Macola Wrote: mogu te poslati kod jednog od najboljih mehaničara za karburtorska vozila u bivšoj EX YU (što je dokazao mnogim pobedama njegovih motora u nasurovijim uslovima korišćenja, kružnim i reli trkama).

Na zalost sve je manje dobrih majstora a jos manje karburatorskih motora koji te ako si imao malo znanja nisu mogli ostaviti na putu makar zbog karburatora i paljenja. Nema sta se nije moglo popraviti za pola sata uz malo alata i obaveznih rezervnih delova. A sada sa svom ovom  elektronikom kada ti auto stane mozes samo da places Sad. Mada ruku na srce, za razliku od ovih karburatorskih mnogo manje ostavljaju na putu. 

Nego, ima li sada stvarno dobrih majstora u gradu za savremenu elektroniku? Ne racunam to sto svaki automehanicar ima komp i prcka po dijagnostici a u stvari se razume kao i ovi "majstori" za TNG.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-09-2016

U Beogradu ima.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-10-2016

(05-09-2016, 08:48 PM)Aca93 Wrote: Nisam daleko ali meni ne treba nisam je moja slika i ne popravljam ja motor.

Nisam te najbolje razumeo?
Ukapirao sam jedino da tebi ne treba.
Ok. Ništa onda. Samo sam hteo da pomognem.

Pozdrav drugar


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Želja - 05-10-2016

Ima i u Staroj Pazovi dobar servis samo za auto elektorniku i ECU.

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-11-2016

(05-09-2016, 09:08 PM)Аритон Wrote: U Beogradu ima.

Daj mi neku preporuku na PP. Hteo bih da proguram mazdu kroz diagnostiku.

Macola, sve si u pravu osim za izduvni sistem. Na TNG je trajao 6 godina, umesto 3 sa benzinom.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-11-2016

Gresis za izduv, na dva, benzinski motori, razlicita vozila imam fabricke izduve, preko 200.000km i 10+godina i jos ce to gurati ohoho...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - branko tod - 05-11-2016

(05-11-2016, 09:37 PM)Аритон Wrote: Gresis za izduv, na dva, benzinski motori, razlicita vozila imam fabricke izduve, preko 200.000km i 10+godina i jos ce to gurati ohoho...

Ariton, ja pričam o iskustvima sa jednim od najboljih automobila na svetu - Florida 1,4, *92 godište. Ona je trošila na benzin auspuh na 3
godine, a na plin na 6 godina. Doduše kiler auspuha. Sada se potpuno raspala sa >350.000, pokoj joj duši.
Benzin ima ( imao ) sumpora pa se tu prave i sumporaste kiseline i ko zna šta još, a oba goriva daju kao produkte sagorevanja vodu i
ugljen dioksid.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-12-2016

Naravno.

Ps
Nije Florida kriva sto genijalci nisu hteli da naprave oduske za vlagu na izduvnim loncima i tako se rese kondeza...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - emiSAr - 05-13-2016

Danas je 13 maj (nema veze sto je petak Big Grin
https://www.youtube.com/watch?v=1_YzHE9Rl8Y


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 05-13-2016

E to je bila drzava a ne ovo sada Wink

https://www.youtube.com/watch?v=PTXOffBV2V4

Nego tek sada vidim da su ovaj i prethodni post u pogresnoj temi.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 05-14-2016

https://www.youtube.com/watch?v=ViGgVVNrhtI

https://www.youtube.com/watch?v=DnIqhHips3A


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - nik - 05-21-2016

Alfa Romeo 4C proizvodnja

https://youtu.be/yde6Nbxdq-I


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-21-2016

He he, upravo dobih mail sa sledećim naslovom :-) :

"Stiglo i kod nas"  (Lokacija u Kragujevcu)







Imam kez od uva do uva i jako mi je krivo što trenutno nisam tamo.