DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 01-19-2016

"Au bre koja procedura. Ko da pališ mlaznjak... [Image: tongue.gif]
Jel ti to Lotous Omega? [Image: smile.gif]"


He he 

Crko mi ulozak kontakt brave tj zaglavio na kontakt , pa se paljenje vrsi na taj nacins sto isti zabodes u pripadajuci konektor a kljucem prespojis da vergla   3 posle kljuc vratis u bravu da se ne zakljuca volan u voznji . I tako cu ja da kradem sopstvena mi kola , dok ne kupim taj novi ulozak .

A Omega nije Lotus , obicna omega 2.0 8v , radi na Tng , i bez zadnjeg lonca na auspluhu , uzrok su strucno napravljeni lezeci policajci  Sad


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 01-19-2016

https://www.youtube.com/watch?v=Qw3Mru6SSB4


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 01-19-2016

@Dactronic i na snimku palis na tng?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 01-19-2016

Aca93

Da pali na tng , verovatno ti je to cudno ? benzin opcija mi ne radi jer mi riknula pumpa  Undecided
Strucnjaci koji su ugradili auto gas nisu napravili da prilikom rada na tng pumpa bude ugasena tako da ...

Da bi ti auto palio na tng i na minusu , tng uredjaj moras namontirati sto nize tj ispod najviseg nivoa vode u hladnjaku ,motoru posude za vodu , kod mene je to negde na polovini visine bloka motora , i naravno kablovi svecice razvodna kapa ruka sve mora da bude ok inace ce zezati i na normalnoj temperaturi.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - emiSAr - 01-19-2016

Rotor Gazele koji se pri normalnim brzinama krstarenja okrece oko 410 RPM ima tzv uzmah-kasnjenje napadnog
kraka da obodna brzina vrha kraka nebi dostigla brzinu zvuka.
Izmedju ostalog, helikopter je sprava koja najkomplikovanije, sa najvise tehnickih rjesenja leti.

pOz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-19-2016

Da EmiSar,
Jeste baš tiha Gazela! Priđe čeono na 50m i jedva je čuješ. Tek je onako moćno čuješ kad prođe, a ponekom to bude prilično prekasno.
Opasno dobra mašina je to bila!
900KS sa motorom koji se može staviti pod mišku, i da ga malo jači čovek sam nosi. 45000RPM na rotoru gasne turbine i skoro 1KS/kg mase (prazna).

U tom vremenu je imala gomiletinu opakih tehničkih rešenja.
Morao sam 4 komada da izguram iz hangara, 84. u Nišu, da bih mogao da izbacim moje dve Utve 66.
Slatko sam se nagledao konstruktorske umetnosti po tom helikopteru.

P.S.

He he, mnogi koji se nisu sretali sa tim helikopterom ne znaju da je ono malo "burence" ispod rotora, iz kog viri auspuh kao noga, u stvari čitav motor sa svim potrebnim agregatima i to reda 900KS.

Specifična snaga približno 1KS/Kg mase :-)

Pokušajte da zamislite automobil od 1200Kg sa 1200KS :-)


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - emiSAr - 01-19-2016

U zavisnosti od namjene, tri motora ugradjivana (bar ovi sto su sklapani u bivsoj YU).-
Moze poletjeti tek kad turbina, na svakom motoru dostigne 42500 RPM-planetarni prenos-gubici prenosa 410
obrtaja rotora u minuti.
Svi pokretni dijelovi imaju propisan broj radnih sati, osim krakova rotora.-
Velike makaze, male makaze, sinhronizacija repne elise, zglobovi zamaha i uzmaha krakova rotora,
ima se sta i vidjeti...

Veliki pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Makso - 01-19-2016

Ovo što se tiče vezano za auto odnos snage i težine, ima onaj Golf 2 sa 1150HP motorom (2.0L 16V), a kako sam gledao u projektu vezanom o njemu težina je oko 1180kg.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 01-19-2016

(01-19-2016, 05:07 PM)Dackotronic Wrote: Da pali na tng , verovatno ti je to cudno ? benzin opcija mi ne radi jer mi riknula pumpa  Undecided

Ne nije mi cudno bilo bi cudno da tako pali na benzinu, dizel lakse upali ako je sve ok pa ili je plin ili je nesto neispravno...

Ako ti je lakse nisi jedini za pumpu.

Sta je sa brisacima Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-19-2016

(01-19-2016, 08:10 PM)Makso Wrote: Ovo što se tiče vezano za auto odnos snage i težine, ima onaj Golf 2 sa 1150HP motorom (2.0L 16V), a kako sam gledao u projektu vezanom o njemu težina je oko 1180kg.

Pa znaš li onda brate Makso kako ta "zver" dere asvalt?

To bez najmanje 4 vuče i dominantno zadnjeg pogona bude besmisleno na automobilu.
Sve preko 300KS na reda 1200Kg, prevazilazi dobru upotrebljivost samo prednje vuče.

Jednostavno, 1KS/Kg je strahovita specifična snaga nekog vozila i pri tom je možda najveći problem kako to efikasno i smisleno preneti na asvalt.

Kod ovih vazdušnih mašina to nije problem jer i nemaju asvalt :-)

Pozdrav drugar


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-19-2016

(01-19-2016, 05:07 PM)Dackotronic Wrote: Aca93
Da pali na tng , verovatno ti je to cudno ?

Imao sam 13 godina Nissan Primera, 1.6, 16V, 70KW, kojoj benzin nije radio 10 godina (a i dan danas ne radi kod drugog vlasnika).

Prvi put kada sam ukapirao da "na pola ključa" pali na TNG i to na tada -25*C, zaboravio sam na benzin, samo vozio, i u narednim godinama mi je istruleo rezervoar i začepile cevi za benzin.

Auto je bio sa karburatorom, uređaj stari Landi (onaj veliki), kome nikad ništa nisam pipnuo tokom tih 13 godina.
Sasvim je moguće da su se nekako superpovoljno sklopili: uređaj, taj karburator i taj prilično dugohodni motor.
Vodim se tim da su mnoge "plinadžije" u mom okruženju imale problema već ispod par stepeni u minusu.
Jednostavno,to me je toliko lepo služilo da nemanm reči!
I leti i zimi.
Perfektno iskustvo sa TNG i potrošnjom od 7.5L do nekih 8L na otvorenom, pri brzinama autoputa i sličnih puteva.

Pretpostavljam po slobodi da je ključ u optimalnoj prilagođenosti TNG sistema na konkretan motor i da kod nas ima neverovatno malo majstora koji stvarno znaju da podese TNG, a tek da TNG i benzin rade podjednako dobro, takvi se traže svećom...

Pozdrav drugar


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 01-20-2016

Macola

Sve ima svoje  Smile Ja sam dosta vozila izmenjao , valda nikad dovoljno novca za kupovinu novog a i ja sam ti od onih sto vole da cackaju i da je nov heh ja bih tu opet nesto ceprkao i izmesljao toplu vodu  106

Vozio sam Ficu par Yuga , Opel Askonu , Kalibru sad Omegu i Ladu Nivu , sta znam i dalje tvrdim da sam se Yugom najsladje navozeo a bas je ta tvoja prica palio je na plin na -20 bukvalno na "cvrgu" trosio je oko 7-10 litara plina sve zavisi kako se vozi imao je karburator dvogrli weber motor je bio 1.3l isao je ko blesav .

Sto se majstora za auto gas tice , hm nema od toga nista bar za mene ili ti ga nasteluju da ne trosi a zato ide i povlaci kao dizel skroz kilavo , ili nasteluju da ide a onda i trosi ko blesav , ili ga nasteluje ok al posle nekog vremena opet moras kod njega da ti kao uradi isto itd.
Stoga ja to stelujem sam , oni lepo ugrade i odrade svoje a ja posle nastelujem kako se meni svidja .

Ima dosta razlike kod motara sa karburatorom i kod motora sa direktnim ubrizgavanjem .

Kod karburatora najbolje radi sistem gde se "busi" karburator tj dizna za gas se postavlja izmedju gornjeg i donjeg leptira karburatore , one plinske glave sto se montiraju gore direktno na karb ispod filtera vazduha zaboravite to nikako ne radi dobro .

Kod motora sa direktnim ubrizgavanjem plin se dovodi u sami usisnik tj izmedju protokomera i usisne grane , i onda oni obavezno ugradjuju one konpenzatore protoka vazduha tj cepovi za usis smanjuju precnik usisa sa recimo f60mm na f30mm.
To ja obavezno vadim napolje , obezbedim motoru maximum vazduha upalim motor i stelujem rad motora na onom regulatoru potrosnje i gde najmirnije radi  a prima gas tu  ostavim.

E sad tako nastelovan moze i da ide i da potrosi boga oca al ako vozis normalno i ne izvlacis ga u svaku brzinu ko na wrc onda i ne trosi puno npr ona moja omega na otvorenom trosi oko 10l a u gradskoj voznji oko 15l tako je kako je i tu nema neke posebne filozofije ali tako nastelovana ide dok ono po njihovom s tim cepovima he he ma to nije taj auto.

Sto se tice paljenja na auto gas na minusu uvek bolje upali motor sa karburatorom , dok motori sa direktnim ubrizgavanjem teze .


Rasprsivac auto gasa uvek treba da bude namontiran ispod gornjeg nivoa tecnosti u hladnjaku posudi za vodu da bi bio uvek pun tecnosti , jer ako nije nego je iznad pri ugasenom motopru tecnost silazi i rasprsivac ostaje prazan stoga kad se pali po hladnom vremenu desi se da vodena pumpa ne stigne da podigne nivo tecnosti do rasprsivaca i ovaj zamrzne motor se gasi naravno i onda vam treba toplaaaa vodaaaaa Tongue

Najbolje radi sekvent kod direktnog ubrizgavanja i tu nema nikavih stelovanja , sad i nije toliko skup za ugradnju kao nekad .

Pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Makso - 01-20-2016

(01-19-2016, 10:31 PM)Macola Wrote:
(01-19-2016, 08:10 PM)Makso Wrote: Ovo što se tiče vezano za auto odnos snage i težine, ima onaj Golf 2 sa 1150HP motorom (2.0L 16V), a kako sam gledao u projektu vezanom o njemu težina je oko 1180kg.

Pa znaš li onda brate Makso kako ta "zver" dere asvalt?

To bez najmanje 4 vuče i dominantno zadnjeg pogona bude besmisleno na automobilu.
Sve preko 300KS na reda 1200Kg, prevazilazi dobru upotrebljivost samo prednje vuče.

Jednostavno, 1KS/Kg je strahovita specifična snaga nekog vozila i pri tom je možda najveći problem kako to efikasno i smisleno preneti na asvalt.

Kod ovih vazdušnih mašina to nije problem jer i nemaju asvalt :-)

Pozdrav drugar

Malo sam ja pobrkao lončiće...
Ova gore kilaža što sam naveo to je od verzije sa 1223HP.
Pogon jest na sva 4 točka sa 225/45 R16 gumama...
http://www.boba-motoring.de/?knopf=2013datenblatt#schliessen


A evo i ove verzije od 1150HP koja teži 970kg...
http://www.boba-motoring.de/?knopf=2013datenblattVampir#schliessen


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-20-2016

Da da Makso, to su te moćne "zloće" od naprava.

Najjača naprava koju sam probao i par kilometara vozio je Audi R8 sa 490KS, i jetra mi se zalepila za kičmu :-)
Mogu da pokušam da zamislim te zveri od 1000+KS!

P.S.

Nego, kad bih nešto imao uslova, ovog bih najradije strpao u ličnu ergelu:

http://www.gtrnissan.com/

Mljac :-)


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-20-2016

He he, na 1:02 ga lik pita kroz prozor: "kume, a šta ćeš sada?"
A ovaj će njemu: "ništa, ubaciću u drugu" :-)

https://www.youtube.com/watch?v=c-OUzPlpQHs


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-20-2016

(01-20-2016, 12:20 AM)Dackotronic Wrote: Kod karburatora najbolje radi sistem gde se "busi" karburator tj dizna za gas se postavlja izmedju gornjeg i donjeg leptira karburatore , one plinske glave sto se montiraju gore direktno na karb ispod filtera vazduha zaboravite to nikako ne radi dobro .

He he, imao ja ovu teget napravu:



Taj me je deceniju i kusur, bez ijednog jedinog zastoja na putu, vozio od Slovenije do Makedonije.

Običan 1.1L sa dvogrlim Karterveber karburatorom, bušenim za dizne za TNG. To je išlo kao sumanuto i na TNG i na benzin.

Doduše, malo ga je "čačnuo" biva trkačka EX YU legenda od mehaničara, Zoran Rz.
To je se nosilo sa Floridom 1.6L (koja, za one koji ne znaju, ide kao blesava, i ko zna da je vozi može čuda da pravi sa tom "konzervom" od 100KS i 950Kg).

Malo su se na mene bečili neki likovi iz BMW316/318 i slične sprave, na semaforima ili uz put, kad ih oljušti kao svrače pečenjak neki glupavi teget Jugić, i to na TNG! One Kadete 1.3 i 1.6 i druge slične "konzerve" nisam ni razmatrao kao ozbiljnu pretnju.    
He he, ništa im nije bilo jasno Big Grin

Napred Monroe Sensatrac, pozadi Bilstein, srednja visina, napred spušten 2cm+ radi Venturi efekta. Bolesno dobro se to ponašalo i na pravo i na krivo, za maltene običnog 1.1 Juga kome nije kraćena glava.

Mnogo lepo me je služila ta teget "konzerva", kao ni jedan drugi auto od svih koje sam vozio.
Sa njim sam jednostavno znao da ću uvek stići tamo gde sam pošao.

Konačno je završio na automobilskom groblju, kako je red, jer je treći vlasnik posle mene zakucao tegeta u baderu (i srećom nije bio povređen), i teget mučenik je posle preko 700.000Km i tri potrošena motora otišao u zasluženi Jugo raj. Heart

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 01-20-2016

Macola 

24 24 
He he e slatko se ismejah , zato sto sam ja za mog kupio motor od Save i Dejana iz Miloseva oni inace voze Hobi klasu  Big Grin samo sto je moj bio podignut jer sam mu ja radio gredu i vesanja pa sam ga namerno podigo ko za kros cantry jer zivim na selu pa mi je to trebalo tako i isto sam imao siroke gume pozadi radi stabilnosti zadnjeg kraja tu sam stavljao od 195 do 205 sirine .Inace jos vozi taj moj yugo po Jagodini .


Pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-20-2016

Uh uh Hobi klasa! Gadna naprava. Može to tako zlo da se napravi da ne poveruje čovek kako ubrzava!
Tu je samo dilema oko pakovanja motora da li se pakuje za grad ili za pistu?

Bregasta Abarth 214 i dva dvogrla od Tipa 1.6 karburatora i za grad je to tako gadan "skočimiš" koji pravougaono preskače mnogo besna vozila (probao sam jedan takav)!
Pittatore 226 bregasta nije dobra za grad, jer se nema gde razviti 4000+RPM, odnosno malo je vremena na raspolaganju a motor sve vreme mora da se drži mnogo "visoko".
Ona je za stazu dobra, a ova 214 je u srednjim režimima ubica i prava stvar za gradskog "skočka".

Pozdrav Makso


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 01-20-2016

(01-20-2016, 01:42 PM)Macola Wrote: posle preko 700.000Km i tri potrošena motora

Nije valjda motor trajao samo 200-250.000km?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 01-20-2016

Dva komada su radila preko 330.000, a jedan je brzo "umreo" jer je kupljen već spakovan, i izgleda da je bio loše spakovan jer mu je relativno brzo pukao klip na prvom cilindru.

I predugo su radili svi, obzirom da su znali samo za dva položaja gasa: ler i patos :-)

Doduše hranio sam ih mnogo lepim "Fina" uljem. Prvih 100K čista sintetika, drugih 100K polusintetika, ostalo mineralno...