DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-18-2015

To ti je Aco kao u bilijaru gde čak ni vrhunski igrači ne mogu u potpunosti predvideti rezultate svih sudara, posebno kada učestvuje dosta loptica.

Kod strašnih udesa sa ozbiljnim posledicama imao sam svojim očima prilike da vidim na ibarskoj magistrali, na raskrsnici Čačak Kraljevo, sudar Pasata i Juga45, gde je u crvenom Pasatu motor stigao u zadnje sedište i svo četvoro unutra su na mestu poginuli (na žalost).
Jugo je ostao potpuno bez prednjeg kraja, ali su dvojica unutra poispadali kada je Jugo počeo da se okreće u krug, i prošli sa par težih preloma.
Pasat je bočno, sa 150Km/h udario Jugića koji je "izvireo" na put, u prednji kraj, van kabinskog prostora.

Te situacije nisu lako predvidive i veoma zavise od spleta okolnosti.
Jačina ili težina auta ne moraju da igraju ulogu u konačnom ishodu.

U gradskim lakšim sudarima ne bih baš voleo da me udari Volvo ili Saab.

I jedan i drugi su skoro ista priča po tom pitanju. Okovani su rol-barom svuda oko putničkog prostora, produženi i napred i pozadi radi smanjenja G sila namernim gužvanjem delova karoserije, imaju pomoćne šipke u donjem delu i napred i nazad koje rasklanjaju amortizere i točkove levo i desno od kabinskog prostora prilikom sudara, imaju poprečnu šipku debelu kao ruka u vratima i stubovima.
Šveđani su po tom pitanju veoma rigorozni i njihovi automobili spadaju među najbezbednije na svetu, čak i oni sa starijim godištem od 2000.

:-) Imaš i jedan klip o na primer Volvou nekoliko postova iznad. Saab ni malo nije slabiji po tom pitanju (isti k*).


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-18-2015

He he, omlatio je ko zna koliko automobila, kao šašav kajsiju, i još ide strvina:

https://www.youtube.com/watch?v=u7V-G3PiRUc

A onaj što ga vozi i nije baš najnormalniji :-)


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 10-18-2015

A ima i ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=2OmhxMf5oYc


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Dackotronic - 10-18-2015

Jedini savet koji ja mogu da vam dam je : Ladu Nivu i Opel Omegu nemojte kupovati  Big Grin

Niva
Limarija truli ko da su skoljke radjene u Cernobilu .
To je terenac koji je pozelno voziti putevima jer cim udjete u teren nesto se polomi ( krst kardana . spona , prednji diferencijal , lezeajevi prednjih tockova) lezanje u blatu ne gine  62

Delovi su jeftini malte ne dzaba , al opet dzaba kad je kvalitet istih nikakav , uvek nosim rezervne delove i kasetu alata sa sobom.
Auto se u voznji sam od sebe " rasrafljuje " sto je za sada kod mene bilo slucaj sa prednjim diferencijalom , karburatorom , razvodnikom paljenja , alternatorom i da jednom mi volan sa mehanizmom za upravljanje ostade u krilima  24 ( odvio mi se poslednji sraf koji drzi volan tamo gde jeste )

Od udobnosti i ponasanje na putu tu neam zamerki to je terenac i to tako mora da bude ali opet za voznju ovoga vam treba malo vestine jer menjac ce te traziti kod suvozaca a kad startujete to vam je slicno ko da krecete sa t55 u napad  po pasuljanskim livadama itd.

Opel omega A
Na mehaniku nemam zamerki motore imaju za svaku pohvalu to su cuveni Opelovi 2.0 8v koji mogu uz dobro odrzavanje da predju mnogo.
Takodje delovi su jeftini i ima ih malte ne svuda tako da za neke male pare lako moze da se sve sredi i dovede u ispravno stanje.

Imam zamerku na  limariju , sto se limarije tice truli korodira oko rubova oko pragova patos naravno , mozete kakvu hocete zastitu da mu stavljate i nanosite tu ce uvek da truli jednostavno takvi su i gotovo.

Slika dole je Lada niva 2000to godiste , sam sam je radio poceo sam prosle godine da je sredjujem i evo sada je tek na farbanju  24
 radio sam kad sam imao vremena natenane zato je toliko i proslo.

Jedno je sigurno od starog novo nebiva pa jos ako nije kvalitetno onda ....

Macola je za Saba skroz u pravu jer Sab i Volvo dok su radjeni , radjeni su stvarno kvalitetno i bez obzira na godinu proizvodnje i danas mogu bolje da sluze od svih ovih novih plasticnih svemiraca  Tongue

Toliko od mene , pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - samuki - 10-18-2015

Za te pare moze se naci i Golf 3 barem u Bosni !


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 10-18-2015

(10-18-2015, 06:21 PM)zare Wrote: Oce to u normalnom svetu. Kod nas ce da bude jos skuplji Smile. To sto malo vise truje nije strasno Big Grin.

Kakvi smo sve je moguce...

Macola te situacije su nepredvidive nema tu sumnje, pasat ima deblji lim i "jaci" je ali nista nije znacilo vlasniku, samo kazem da su vozila posle 2000god sigurnija sto se tice udesa zbog normi...

https://www.youtube.com/watch?v=emtLLvXrrFs


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 10-18-2015

kontam ako bi uzeo neki takav auto da bi se morao malo (ili malo više) zauzeti oko dijagnostike. kako sam shvatio ovako površno sama dijagnostika nije komplikovana ali treba znati gdje se nalazi kvar na samom autu i šta ga je moglo izazvati,recimo loš ili labav spoj kablova ili kvar nečeg konkretnog. ima li ko iskustva sa tim?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 10-18-2015

Dijagnostiga je super stvar ali treba malo znanja i oko koriscenja iste, univerzalne dijagnostike koliko sam ukapirao mogu da vide kvar ali ne sve one koje su za tu marku vide sve.

Ona samo cita podatak sa ecu-a koji je zabelezio kvar ili nepravilnost na nekom senzoru, sondi...

Ali kolika je cena i da li se uopste isplati to neznam.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - zare - 10-18-2015

Dijagnostika nije bas tako prosta kao sto izgleda na prvi pogled. I ni malo nije svemocna kako mi to obicno zamisljamo. Ako ne znas ono sto moras da znas ni jedna dijagnostika ti nece pomoci. Imate gomilu slucajeva da "majstori" donesu dijagnozu, puknes 100 evra za deo a ispostavi se da je i stari bio ispravan. Pojeo vuk magarca. A dijagnostika "kaze" da ne valja lambda sonda.

Retko koji majstor ima kvalitetnu dijagnostiku a univerzalne sluze da zakrpe rupe. Prave fabricke dijagnostike koje se koriste po ovlascenim servisima kostaju 15-20000 evra i vrlo cesto zahtevaju po 5 ili vise koraka/merenja razlicitih parametara da bi donele odluku sta treba uraditi.

Ako ne znate sta radite sa dijagnostikom mozete napraviti mnogo vise stete nego koristi. Mozete "popraviti" neke osnovne stvari ali cim dodje do neceg malo neuobicajenog, bez znanja nema nista Wink. Dzabe znas da koristis dijagnostiku ako ne znas sve sto treba da znas o tipu elektronike ugradjenog na vozilo.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-19-2015

@HomeMadeAudioProject koliko otprilike km prelazis godisnje?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 10-19-2015

recimo oko 20 000,ne mnogo više ni mnogo manje.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 10-19-2015

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Zanimljivosti/599410/BRZI-OD-METKA-Najbrzi-automobil-na-svetu-ugledao-svetlost-dana
https://www.youtube.com/watch?time_continue=204&v=_JENG0Z8AMk


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-19-2015

@HomeMadeAudioProject  za 20 000km godisnje radis dva mala servisa. Ako je od tih 20.000km 15.000km gradska voznja, jednom u dve godine ces raditi kocnice.
Kada odlucis koje velicine, koliko vrata, koji tip motora, obrati paznju i na velicinu tockova jer je razlika u ceni guma 15 i 17 poprilicna, telefon u ruke  pa lepo proveris koliko sta kosta.
@Zare je napisao jako dobro objasnjenje cemu sluzi i kako se koristi dijagnostika. Kada iscitas memorisane greske iz bilo koje racunarske jedinice vozila, te greske mogu ali i ne moraju nista da znace. Moras da znas na koji nacin i kako neki deo ili sklop funkcionise da bi znao kako se koji elektronski ili mehanicki kvar manifestuje kroz kod greske ili nekog parametra senzoraX prilikom samog svog rada ili celokupnog sklopa..
Na placu ces tesko naci neki auto za 2000e a da ne moras da radis veliki servis plus jos nesto sto neces videti u prvom momentu, recimo set kvacila.
Italijanska vozila nemaju veci problem sa senzorima nego sto ih imaju recimo francuska. Plus ako francuz ima karticu umesto kljuca eto veselja.
Kod dizela se to svodi na senzor radilice, ponekad protokomer i dizne (nazalost cesto su i turbine i eger problem) a kod benzinaca lambda sonde zbog kvaliteta goriva i dotrajalih katalizatora. Velike su razlike u odrzavanju i kvarovima od modela i proizvodjaca.
Probaj da nadjes auto preko prijatelja, poznanika pa pravo u neki servis na pregled pre kupovine.
Ako ti bude trebala neka pomoc na terenu tu sam.

Ps
Dizel hoce zimi da zeza zbog vode u nafti pa je preporuka da ima vise goriva u tanku.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 10-19-2015

dobra logika,skroz! vidim ja kako god da uradim neko kajanje mi ne gine... Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 10-19-2015

Za dijagnostiku treba imati znanja ali nije bas toliki problem shvatiti, ja sam se snasao iako nisam radio sa tim tu su i parametri u voznji itd...

Turbina mozda moze da bude problem i ako se desi kada se resi vise ne pravi problem dok je kod istog vlasnika, egr moze i da se zatvori.

Slazem se da Aritonom da vidis kod nekog proverenog i ako je ok iako ti se bas ne svidja ili je skuplji u necemu ipak uzmes.

Ja sam u porodici imao priliku da vidim dva skoro ista auta jedan se pokazao odlican drugi ne bas.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-19-2015

Sve se moze nauciti ako se ima volje.
Mozda bi mogla da se otvori negde tema o odrzavanju vozila ili tako nesto.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 10-19-2015

Što da ne.
Postoji tema i za predloge... Wink


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - samuki - 10-19-2015

Treba sacekati elektricna auta , da cijene malo padnu, jos uvijek su skupe samo baterije.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 10-19-2015

(10-19-2015, 10:05 PM)TDA Wrote: Što da ne.
Postoji tema i za predloge... Wink

Mi se izvinjavamo!
https://www.youtube.com/watch?v=LgCOvFwFNpg


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 10-19-2015

Big Grin
Ma ne...
Hteo sam reći da nije problem pokrenuti bilo koju novu tematiku na forumu.
Samo dajte prelog... Wink