DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - emiSAr - 06-24-2015

@saggit, hvala! ni meni ruka nebi otpala da sam potrazio na netu.-
@branko tod, imam mnogo casova leta Gazelom, na zadatke sam tako isao. Kod nas (bivsa YU) bile tri varijante motora,
u Mostaru sklapana Gazela, na Citroenu imao auspuh izradjen od materijala koji nije zadovoljavao auspuh Gazele (procrom)

pOz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Rade - 06-24-2015

(06-23-2015, 11:12 PM)Macola Wrote:
(06-23-2015, 04:03 PM)saggit Wrote:
(06-23-2015, 03:39 PM)Macola Wrote: Saggit,
Imaju oni toga koliko hoćeš, samo je ova tvoja bolja riba :-)

Em sto je zenska, em vrti aeroplan s' palicu, ki ringispil Big Grin

Da Saggit,
Svetlana je najbolji pilot na svetu u toj kategoriji. Višestruki svetski prvak.
Od onog što ona radi, veoma talentovanim pilotima se zalede m**a samo dok gledaju.
Jednostavno, to je toliko presavršeno i istovremeno strašno, da se rečima ne može opisati!
Većina njenih figura se može opisati kao najsmrtonosniji splet nepovoljnih okolnosti koje mogu zadesiti čak i vrlo talentovane pilote.

Nije svejedno biti prvi u selu, državi, svetu.
Nije to kao ona utešna Pirova pobeda, kad supruga pohvali muža da ima najveći u ulici :-)

Na stranu Svetlanin talenat.
Osim toga je SU-26, 29, 31, toliko moćno avionče za ove stvari da mu nema konkurencije na planeti.
Većina sličnih aviona bi se od ovakvih stresova jednostavno raspala u vazduhu.

Pozz

P.S.

Mene recimo do imbecilnosti fascinira kako perfektno smiri avion posle nekog naglog poteza. Savršeno i bez overshut, a brzo da ne poveruješ!
Ludilo!
Žena kao da ima troosni žiroskop u glavi!
Najmoderniji sistemi automatskog upravljanja (ono PID, Fuzzy, sa nekim lomovima od multiprocesora) mogu samo da joj brišu cipele :-)

Ne znam samo da li si primetio da u nekim figurama mora palicu da vuče sa obe ruke jer tada podnosi preko 10G ubrzanja, pa čak vrlo olakšana palica za taj tip aviona, postaje preteška...
Ta žena ima organizam od čelika!


Bar 10% vremena je na granici onesvešćivanja, a većina normalnih ljudi bi već kod prvog jačeg uspona bilo onesvešćeno u trenutku, zbog odlaska krvi iz mozga u trup.

boldovano ....obično su komande mehaničke i usled velikog otpora vazduha ponekad se mora sa dve ruke .....može dosta toga i sa jedrilicom da se uradi .....pod uslovom da joj ne poodpadaju komande pre toga ......u stvari ti mali avioni kao i jedrilice upravo su interesantni zbog tog motiva .....pilot na palici oseća svu snagu vazduha .........sa hidrauličnim komandama ne bi bilo interesantno leteti a bilo bi i komlikovanije jer bi zahtevalo daleko precizniju ruku .....ovako na snagu mišića je sve daleko jednostavnije iako izgleda po malo i suprotno .

 PS da se recimo paralelno sa slikom iz kabine postavi i  mala animacija šta trenutno avion izvodi , bilo bi daleko interesantnije .
   Inače svi ti mali i kratki avioni se okreću kao zvrčak ......ali to im ne bi puno pomoglo da nalete na SU 35 .....on može i da stane u vazduhu Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - saggit - 06-24-2015

boldovano ....obično su komande mehaničke i usled velikog otpora vazduha ponekad se mora sa dve ruke .....može dosta toga i sa jedrilicom da se uradi .....pod uslovom da joj ne poodpadaju komande pre toga


Razumem da se neko razume u: elektroniku, moto, energetiku, mašinstvo itd.
Ali da se razume u avio-akrobacije, a nikada nije sedeo za komandama i izvodio akrobacije, i pritom objašnjava zbog čega sa dve ruke, to nikada nisam razumeo, niti ću razumeti.
Toliko od mene


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Rade - 06-24-2015

(06-24-2015, 01:54 PM)saggit Wrote: boldovano ....obično su komande mehaničke i usled velikog otpora vazduha ponekad se mora sa dve ruke .....može dosta toga i sa jedrilicom da se uradi .....pod uslovom da joj ne poodpadaju komande pre toga


Razumem da se neko razume u: elektroniku, moto, energetiku, mašinstvo itd.
Ali da se razume u avio-akrobacije, a nikada nije sedeo za komandama i izvodio akrobacije, i pritom objašnjava zbog čega sa dve ruke, to nikada nisam razumeo, niti ću razumeti.
Toliko od mene

Recimo jedrilica koja ima sigurno mehaničke komande ......sve dok ide pravolinijski , čak i da se puste komande , one po sili pritiska kako na repnim komandama tako i na krilnim ima tendenciju da stoji u neutralnom položaju jer je tada otpor vazduha najmanji ......iz toga proizilazi da je za bilo kakvu promenu komandi potrebno uložiti neki napor jer tada dolazi do promene 'siluete'  letelice i normalne reakcije da se zakrilca vrate u brvobitni položaj , tj onaj sa najamnjim otporom prema vazduhu .......izgleda zatim logično da usled nekih malo žešćih i naglijih pokreta komandama zahteva upotrebu obe ruke .

 Nevezano za silu G i upotrebu dve ruke , to isto bi se desilo i u vazdušnom tunelu jer pilot treba da osim sile G koje usput i nema u tunelu  , savlada i otpor vazduha koji postoji na zakrilcima komandi isti onaj koji postoji i u realnom letu .......
   To se uči na trećem času škole za jedriličare Big Grin a ja sam bio makar na sto ......to uostalom uče i piloti da danas sutra ne bi izlomili avion nekim glupim pokretom na komandama koje su sve samo ne mehaničke .

  Kada pilot na SU -35 radi on vragolije to je samo znak da osim njega u igru je ubačena opasna elektronika koja upravlja zajedno sa njim sa repnim komandama kako vertikalnim tako i horizontalnim , sa krilnim komanadama , sa prednjim zakrilcima i izduvom motora koje se okreće u krug ......ili možda neko misli da to sve pilot radi sam , onako kako on hoće .
  
 PS lepo je Macola primetio da nema 'overšota' ....pa ne može ni da ga bude jer silom mišića pritiska komandu .

 Sremskomitrovački aero klub je nekada imao aerodrom u Laćarku a zatim je modernizovan i prebačen u Velike Radince .....sa svojom dugogodišnjom tradicijom se može pohvaliti i sa svetskim prvacima iz nekih kategorija koje smo imali ko šaše , kao što se kaže .....ono prvaci balkana se i ne spominju ...
  Čuveni Raca , Radojica Katanić mi je predavao kao i stotinama drugih u osnovnoj školi .....ebiga ali mi smo mali i skromni i ne hvalimo se po svetu sa svetskim prvacima

http://www.sremskamitrovica.org.rs/lat/-sirmium-kup--raketnih-modelara

http://www.vsvojvodine.org/galerija_velikana.html


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-24-2015

Quote: PS lepo je Macola primetio da nema 'overšota' ....pa ne može ni da ga bude jer silom mišića pritiska komandu .

Rade,
Postao sam aviomehaničar, specijalizovan za održavanje klipno-elisnog aviona "Utva 66" još 1984. godine.
Taj avion je skoro potpuna kopija aviona "Pajper". Pokretan je Rolsovim horizontalnm bokserom od 350KS.

Sasvim mi je poznata struktura mehaničkih komandi i svih kontrolnih aeropovršina, koje repnih, koje na krilima.

Overšota može biti i sa mehaničiim komandama, štaviše to najdirektnije zavisi od veštine pilota, poput vožnje bicikla gde takođe može biti overšota kod povratka iz nagle promene pravca.
Nema to direktne veze sa tim što su komande mehaničke ili hidraulične.
Radi se o tjuningu sistema u nečijoj glavi.

Kada Svetlani treba nameran overšot, ona ga sa lakoćom izazove, što se fantastično lepo vidi na snimku iz kabine.
Nije ona slučajno višestruki svetski prvak jer je hirurški precizna u onom što radi.

Slažem se sasvim da kontrolne aerodinamičke površine pružaju otpor srazmeran razlici ugla od neutralnog položaja, ali pri 10G ubrzanja svi mehanički elementi deluju silom koja je 10 x veća od njihove težine u normalnim uslovima.
Ta dodatna prividna masa se pridodaje inače već velikim aerootporima pri malim radijusima zaokreta, te napor za držanje palice postaje ozbiljan i zahteva popriličnu snagu pilota. Posebno ako duže potraju takve figure.
Istovremeno i telo podnosi enormne napore, jer na svaki njegov delić, a posebno na unutrašnje organe, deluju sile G x uvećanom težinom u smeru dejstva sila.

Normalan čovek se pri 4G ubrzanja, u smeru od glave ka nogama, onesvesti u roku od par sekundi.
Veoma uvežbani piloti to mogu podneti nekoliko sekundi više.
Ubrzanja od 10+G se mogu podneti samo veoma kratko, i ako potraju nekoliko sekundi čovek je mrtav!
Ovo što radi Svetlana i drugi piloti slični njoj, gde se sa malim klipno elisnim avionima može u trenucima dostići i 12G,
u delovima sekunde dovodi telo na ivicu smrtne opasnosti.
Puls pilota može dostići i 200 otkucaja, a krvni pritisak promene od onog za onesvešćivanje do onog za moždani udar.
Ekstremiteti, ruke i noge, u takvim trenucima, budu preogaćeni ili vrlo osiromašeni krvlju, što može dovesti do gubljenja osećaja i trnjenja u njima.

Njihova tela su prave "čelične mašine" u odnosu na tela običnih smrtnika.
Takođe su to ljudi velike fizičke snage bez obzira na izgled i konstituciju.
(Bio sam nekad pod komandom majora Krževskog, koji je sa telesnom masom od 60Kg mogao konja da onesvesti šamarom. Jedan baš malen a užasno snažan čovek, pilot naravno. Nadam se da je još uvek među živima jer bi sada trebalo da bude u osmoj deceniji svog života.)

Svetlana takođe mora biti izuzetne fizičke snage, bez obzira na nežan damski izgled.
Ne bih nešto voleo da mi zalepi šamarčinu, ali bih rizikovao da me stegne nogama, pa šta bude :-)


------------------------------------------------------------
Prva ozbiljna istraživanja na temu delovanja G sila na telo pilota, uradila je nemačka firma "Junkers" u svojim podzemnim laboratorijama negde oko 1943. godine.
Na avionu "JU-87" njihove proizvodnje, kod nas poznatim kao bombarder "Štuka", ugradili su sistem za automatsko izvlačenje aviona iz obrušavanja, odmah pošto se otkači bomba.
Sistem je delovao nezavisno od pilota, jer su se piloti često onesvešćivali od oko 4G ubrzanja od glave ka nogama pri izvlačenju.
Kada avion sam izađe iz obrušavanja, opadnu G sile i pilot se oporavi i preuzme komande.
Osim toga ista firma "Junkers" je postavila osnove anti-G odela, katapult sedišta, kabine pod pritiskom i još nekoliko revolucionarnih rešenja oko zdravlja pilota.

Junkers je na neki način današnji BMW, a biša firma Meseršmit na neki način današnji Mercedes.
Obe firme su neka vrsta pramajke ovim današnjim fabrikama automobila...

Poput izuzetnog razvoja na temu zdravlja pilota u Junkersu, u firmi "Meseršmit" (Dajmler Benc) je urađen fascinantan napredak na distribuciji goriva i gasova na motoru.
Praktično još nekoliko godina posle Drugog Svetskog rata, "Meseršmit BF-109" je bio dugo jedini avion sa sistemom direktnog ubrizgavanja na motoru i pneumatsko-električnim računarom za dimenzionisanje smeše, a na osnovu: temperatura, visine, opterećenja motora i slično.
Jedini avion koji je imao samo jednu ručicu za komandu snage motora, svi ostali su imali dve ili tri: leptir, smeša, br. obr. kompresora.
I svi ostali su imali karburatore.

Prva "civilna" primena direktnog ubrizgavanja na automobilima je bila tek 1969. na mercedesovom sportskom kupeu 300.
Par godina kasnije je to uradio i "Volvo".

---------------------------------------------------------------------------------------------
Na starim MIG supersoničnim avionima (19F, 21F), dodatna težina na pilotskoj palici je služila kao jedno od ograničenja protiv samoubistva pilota G silama.

Inače SU-26 je aviončić koji je specijalno pravljen upravo za akrobacije. Ima neverovatno laku i neverovatno čvrstu strukturu za takvo jedno avionče jer je napravljen od veoma modernih kompozita, titanijuma i specijalnih vrsta čelika.  
Za razliku od većine tih klipno-elisnih aviončića, ima čak i katapult sedište i egonomija kabine je izuzetno posvećena udobnosti pilota.
To je zapravo jedan od najboljih, ako ne i najbolji akrobatski klipno-elisni avion na svetu.
Kasnije su se pojavile unapređene varijante od osnovnog modela: SU-29 i SU-31.

Tu je i češki "Zlin", onda nekoliko najuspešnijih aviona iz Drugog Svetskog rata, i tome slično...

--------------------------------------------
Ne pričam sve ovo kao nikakvo oponiranje bilo čijem mišljenju, već kao zanimljivosti u vezi jedne vanserijski interesantne teme (nema potrebe za replikom).

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Makso - 06-24-2015

Kad bi joj dali orahe da krca... Big Grin

https://www.youtube.com/watch?t=323&v=Ao0mij7EHUA


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-25-2015

Bilo bi ono: "joj teto pusti me molim te, nešto me mama zove hitno da joj pomognem"  Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 06-25-2015

(06-24-2015, 05:44 PM)Macola Wrote:
Quote: 
Junkers je na neki način današnji BMW, a biša firma Meseršmit na neki način današnji Mercedes.
Obe firme su neka vrsta pramajke ovim današnjim fabrikama automobila...

Poput izuzetnog razvoja na temu zdravlja pilota u Junkersu, u firmi "Meseršmit" (Dajmler Benc) je urađen fascinantan napredak na distribuciji goriva i gasova na motoru.
Praktično još nekoliko godina posle Drugog Svetskog rata, "Meseršmit BF-109" je bio dugo jedini avion sa sistemom direktnog ubrizgavanja na motoru i pneumatsko-električnim računarom za dimenzionisanje smeše, a na osnovu: temperatura, visine, opterećenja motora i slično.
Jedini avion koji je imao samo jednu ručicu za komandu snage motora, svi ostali su imali dve ili tri: leptir, smeša, br. obr. kompresora.
I svi ostali su imali karburatore.

Prva "civilna" primena direktnog ubrizgavanja na automobilima je bila tek 1969. na mercedesovom sportskom kupeu 300.
Par godina kasnije je to uradio i "Volvo".
Samo da dopunim i korigujem nekoliko istorijskih podataka.
Junkers i BMW su uvek bile odvojene firme. Do I Svetskog rata glavni Junkersov proizvod su bili gasni bojleri za centralno grejanje, a onda je firma dobila i fabriku motora i aviona. U II Sv. ratu proizvodili su i avione i motore, u ove poslednje spada i JUMO213 (jedan od najboljih nemačkih klipnih motora), a vrhunac je bio njihov mlazni motor koji je pogonio ME262, prvi mlazni lovac na svetu. Isto tako, Junkers je razvio i proizvodio elektro-pneumatski kontroler za avionske motore. Prvi su serijski proizvodili benzinski motor sa direktnim ubrizgavanjem.
BMW je osnovan kao fabrika automobila i motora, a u II Sv. ratu su proizvodili zvezdaste avionske motore izuzetnih performansi. Njihov motor 801 je takodje imao direktno ubrizgavanje i kontroler. Vrhunac razvoja je bio motor snage 3000KS na visini od 11000 metara (!).
Meseršmit i Dajmler-Benc (Mercedes) su takodje zasebne firme, Slično kao i BMW, DBM je počeo kao fabrika automobila, a u II Sv. ratu glavni proizvod (pored vojnih vozila) su im bili avionski motori serije DB6xx, ugradjivani u lovce Meseršmit i bombardere Heinkel 111.
Prvi putnički automobil sa motorom koji je imao direktno ubrizgavanje benzina u cilindar (Mercedes 300SL) napravljen je već 1953. godine i, kao se vidi na priloženom slajdu (prezentacija na konferenciji MVM2014 u Kragujevcu), imao je spec. snagu od 50kW/dm3. Tu vrednost je DBM premašio tek nekih 40 godina kasnije uz pomoć mehaničkog kompresora.
Čuveni Rols-Rojsov avionski motor Merlin nije imao direktno ubrizgavanje benzina u cilindar, ali je u kasnijim varijantama benzin ubrizgavan u sistem nadpunjenja (supercharging), tako da se može smatrati pretečom danas još uvek dominantnog sistema ubrizgavanja benzina pred usisni ventil.

Pozdrav



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-25-2015

Braco,
Hvala za precizne podatke.

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-26-2015

Rade,pitao sam se,razmislio i odreagovao. Pozdrav!
.
Molim nekog od kolega da sve što nije vezano za temu prebace u smeće. Ako ne onda ću kad stignem s posla,sa mobilnog mi malo problem da to odradim.
.
Molim dalje po temi,da ne bi imali slična iskustva.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-26-2015

Iz teme su obrisani pojedini postovi pošto se rasprava otrgla kontroli.
Rade je sada bivši član foruma.

Izvinjavam se svima čiji su postovi izbrisani i svima onima koji su se našlu uvređeni njima.



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-26-2015

https://www.youtube.com/watch?v=icVhJ7opENE


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-26-2015

Da ne bude zabune: Ona prva dva su RC modeli aviona "Rafal".


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-26-2015

da li je to do mene - ili su Eurofajter i Rafal avioni baš velike brznice,žestoko okretni i opasni avioni? rekao bi da su u poređenju sa MIG29 daleko okretniji i sposobniji! ne mogu porediti sa SU27 i ostalom familijom jer nemam osjećaj odnosa veličina - SU avioni su veliki pa im svaki okret izgleda tromo. opet sa druge strane kontam sa su Eurofajter,Rafal i MIG29 podjednakih veličina s tim što mi prva dva u vazduhu djeluju mnogo mnogo opasnije...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Аритон - 06-26-2015

https://www.youtube.com/watch?v=3CihdKpVNrA


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 06-26-2015

(06-26-2015, 06:47 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: da li je to do mene - ili su Eurofajter i Rafal avioni baš velike brznice,žestoko okretni i opasni avioni? rekao bi da su u poređenju sa MIG29 daleko okretniji i sposobniji! ne mogu porediti sa SU27 i ostalom familijom jer nemam osjećaj odnosa veličina - SU avioni su veliki pa im svaki okret izgleda tromo. opet sa druge strane kontam sa su Eurofajter,Rafal i MIG29 podjednakih veličina s tim što mi prva dva u vazduhu djeluju mnogo mnogo opasnije...
Pre par godina sam gledao intervju koji je jedan američki pilot i novinar vodio sa aktuelnim šefom aerodinamike u fabrici Mikojan (MIG). Na pitanje šta misli o aerodinamičkim osobinama Evrofajtera, čovek se samo nasmešio i rekao da su MIG-ovi na tom nivou bili još sedamdesetih godina.
Aerodinamiku je kod Mikojana jako dugo vodio čuveni ekspert Abramovič, iz čije knjige sam na početku 90-tih počeo da učim gasnu dinamiku, a i danas je koristim (zadnej rusko izdanje je bilo 1989.). Neke metode proračuna koje su oni razvili još 40-tih godina na Zapadu još uvek nisu poznate, tako da sam 2007. uspeo da na jednom seminaru iznenadim i čuvenog prof. Grajcera sa MIT-a.

Pozdrav


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 06-26-2015

biće onda da je do mojeg oka...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Braca - 06-26-2015

Ako nekog zanima, na donjem linku se može pogledati prezentacija analize obaranja aviona na letu MH-17 prošle godine izand Ukrajine.
Autori su inženjeri fabrike koja je proiztvodila raketu kojom je avion najverovatnije oboren.
Utvrdili su i zonu iz koje je najverovatnije ispaljena raketa.

Inženjerski gledano, radi se o besprekornoj analizi na bazi raspoloživih činjenica i poznavanja raketa.

Pozdrav

http://tass.ru/boeing-presentation/vvedenie/


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-27-2015

(06-26-2015, 07:12 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: biće onda da je do mojeg oka...

Ako misliš na snimak koji sam postavio, odmah ispod sam objasnio da su oba Rafala na početku snimka RC modeli (čini mi se da su baš Rafali bez obzira na jedan motor jer su RC modeli).
Sa njima je lako praviti gadne manevre.
Ti modeli su veliki oko par metara i imaju dosta veći potisak nego što su teški (što i nije poseban problem na tako malom modelu).
Zahvaljujući vektorskom potisku i tako moćnom motorčetu, ta dva modela bukvalno mogu da lebde u mestu.
U realnoj verziji pravi Rafal to ne može ni pomoću crtanog filma jer mu je odnos potisak/težina ispod 1 :-)

Zaokret na 0:37 sa snimka je nemoguć sa ljudskim bićem u avionu i sa normalnom veličinom aviona, ako bi se svi delovi te putanje uvećali srazmerno sa veličinom aviona u odnosu na RC model, a vreme putanje da ostane isto.
Završio bi se kao smeša srca, pluća i jetre, otprilike u oblasti gde je nekad bilo debelo crevo :-)

Što se tiče tromosti u vazduhu MIG29 vs Rafal vs Eurofajter, sve zavisi koji MIG29.
MIG29 je doživeo baš veliku količinu modifikacija od osnovnog modela i ima ih od onih koji su tromiji od Rafala i Eurofajtera, do onih koji su nadmoćniji.

Od osnovnog 29 sa klasičnim mogućnostima, preko da kažem "teretne" verzije K , pa do M verzije i među njima verzija sa 3D vektorskim potiskom i servo komandama.
Ovaj poslednji je već veoma nezgodna igračka za Rafala i Eurofajtera. Nešto sumnjam da bi se tek tako kačili sa njim u vazduhu.

Sva tri su avioni sličnih gabarita, mada je MIG29 duži možda oko 2 metra i teži možda tonu i nešto od oba.

Manevarske sposobnosti zavise od dosta faktora: odnos potisak/težina, ukupna aeropovršina aviona, posedovanje vektorskog potiska ili ne, veličina upravljačkih površina i njihovi položaji (poput kanara i slično), ukupna težina i veličina aviona, sposobnost materijala da podnesu G sile, ludaka koji je unutra, i td i td...

Oni SU27, 30, 35, 37, 47 i slični sa opakim manevarskim sposobnostima su baš ogromni avioni u odnosu na ova prethodna tri.
Tipično su oko 5-6 metara duži i oko 5-6 tona teži od prethodna tri (okvirno, da ne tražim podatke).
Kada se ova tri prethodna stave pored ovih Suhoja, izgledaju kao mladunče pored krupne mame.

Manevarske sposobnosti ovih ogromnih Suhoja se mogu porediti kao kada bi se omanjim kamionom poput "Turbozeta" izvelo isto što i sportskim automobilom osrednje veličine poput Porše 911.

Jednostavno, graniče se sa neverovatnim, a posebno to šta izdržavaju njihove noseće površine pri takvim manevrima!

Inače svi nabrojani (i mali i veliki) imaju strahovito snažne motore i moćan potisak. Odnos potisak težina se kreće od: 0.988 kod Rafala, do nekih preko 1.3 kod određenih Suhoja. (SU-47 ima čak 1.77 sa minimumom oružja i goriva)
Neki od tih Suhoja stvarno mogu da lebde u mestu sve dok su sposobni da održe ravnotežu.
Odnosno, svaki od njih sa potisak/težina >1 može teoretski, a i praktično kad se natoči malo goriva i bez naoružanja.

HMAP, evo ti jednog zanimljivog foruma gde možeš videti i upoređene gabarite raznih borbenih aviona:
http://forum.keypublishing.com/showthread.php?60995-SIZE-COMPARISON-THREAD/page4

Ima tamo i još toga zanimljivog jer znam da voliš avione.

Pozdrav prijatelju

P.S.

Ono što je najzanimljivije je da i MIG i Suhoj imaju superioran odnos performanse/cena u odnosu na bilo koji konkurentski zapadni lovac ili lovac bombarder :-)
Prava je šteta što Rusija nema para za razvoj poput USA. Imali bi mnogo toga da kažu...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Omegakg - 06-27-2015

Evo predlog za pojacalo hahaha, a moze i brzo da osusi kosu ...