DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-23-2014

(06-23-2014, 08:37 PM)TDA Wrote: Nemoj da te nahvataju panduri... Big Grin

Samo mi njih ne spominji , nadam se da nisam nekog povredio ,ali ovi ovde delju,
Na tvoju salu TDA ,ja sam zaista platio kaznu dok sam testirao njihov auto posle popravke........


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-23-2014

Au čoveče al si maler...
Pa što ne upali rotaciju? Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 07-06-2014

Evo jednog mnogo lepog sajta:
http://www.speedhunters.com


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 07-06-2014




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 07-06-2014




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Pogledajte kako vozi čovek kome su paralizovane obe noge!
Prsten na volanu je gas, a ručka desno na volanu je kočnica.
Menjač je na uobičajenom mestu.




RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - samuki - 07-22-2014

A gdje je kvacilo , kuplung?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

(07-22-2014, 09:34 AM)samuki Wrote: A gdje je kvacilo , kuplung?

Na ručici menjača pretpostavljam.

Inače, Hubert je nastradao u udesu na motociklu, koga je prethodno vozio.

Majstor ih je pokidao, bez obzira što ga je tip udario na početku i okrenuo!

Čovek vozi umetnički. Nikakva cimanja na volanu, već znanje prolaska kroz krivinu. Glatko, elegantno i najboljom putanjom.

Ko je vozio zadnju vuču zna o čemu pričam. Takvi su vozači veoma retki, i naravno drže vodeća mesta na šampionatima.

A Fićko mu ide kao karting!

Motor Abarth 1000TCR ima 1000 ccm i oko 112Ks, a na stazi je nekoliko vozila sa 1300 ccm i 130+Ks.

Samo da se zna.

U ta vremena kada su se vozile kružne trke i reli sa Fićama koje su imale Abarth 1000TCR, Abarth je osvojio više šampionata nego sve ostale firme zajedno, kad ih sabereš.

Opaka je to sprava bila. Kada bi se sada na ulici pojavio neki komad, veom mali broj vozila bi mu bilo konkurentno sa ubrzanjem.
Na prste da nabrojiš.

Vozioilo od npr. 1500Kg bi moralo da ima minimalno 300+Ks da bi moglo da se uhvati u koštac sa ovim malcem :-)

Nešto približno ovom Fići bi moralo da bude snažnije od fabričkog turbobenzinca BMW 535, koji ima oko 325 Ks na 1700Kg...

U to vreme nije bilo ubrizgavanja, čipova i ostalih lepuškastih stvari. Dva dvogrla karburatora sa giljotinom, gadna bregasta, zupčasti kajiš kao novotarija, samo 8 ventila, i vrti do 9000 RPM, gde mu je i počivala snaga.
Majstorija je bila u tome da motor to može da izdrži i da se dovoljno ohladi...

Tjuning se sastojao u sitnim i nevidljivim cakama, poput fore da sa tačnim položajem zadnje haube razvija 11Km/ više, onda stavljanje aerodinamičkih retrovizora itd.
Najbolji komadi su razvijali oko 220Km/h, ali pravih (ne ona glupost koja se vidi na brzinomeru putničkih vozila, gde je to namerno radi bezbednsti +5 do 10% pokazivanja).


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Abarth 1000TC i TCR su bili jedinstveni motori. Mnogo sitnica je odlučivalo o tome da li će i kakvim plasmanom završiti trku.

Sitnice kao što je opruga na platinama (8-9000RPM!!!), ili opruge i profil tegova na razvodniku, kvalitet svećica, razvodna ruka, su mnoge Abarte slale u boks na pola trke...

Preciznost izrade usisnih levaka na karburatorima (talasno nadpunjenje) i njihovo usklađivanje sa fazama razvoda bregaste, i sličan skup velike količine sitnica, je znalo da odluči o pobedi.

Abarth je bio takav: ili zatrokira zbog jedne glupe svećice na pola trke i ode u boks, ili ih sve rasturi kao mače muškatlu :-)

Moćan i ćudljiv kao žena...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - buca33 - 07-22-2014

Covek stvarno umetnicki vozi, trenutak kad daje gas u onoj sikani pa posle koci, pa ponovo patos, me najezi.
U Nisu ima samo jedan Abart, koliko ja znam. Sinoc smo mu bas lepo prostudirali tablicu, zadnju, sa 325 e36.
Odusevljavao me ovaj BMW, sad sam se uverio da ni ficu ne moze da prestigne... Big Grin
Slikacu ga kad ga navatam po gradu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Imao sam samo dva puta u životu priliku da se vozim pravim Abarth 1000TCR i to neću zaboraviti dok sam živ, i ako sam bio klinac tada!

Taj je imao "kratak" petostepeni menjač i tada je po semaforima drao sve motocikle koji su tada bili u opticaju :-) (80 i neke godine)

A fića sa malo picnutim motorom od 850 kupea (oko 80 Ks) je već bila smrt za VW GTI po gradu :-)

Što se tiče konkurentnosti drugih vozila prema Abarth 1000TCR, matematika je jednostavna: prilično "kratak" menjač, tipičnih 8000+RPM, i oko 0,2Ks/Kg tipično.
E taj poslednji faktor specifične snage je ono što j*** naše koke a nije pevac :-)

A inače, što se tiče semaforskih okršaja po kiši, tu je Fićko bio neprikosnoven!

Između par kratkih semafora (do 1000m) po kiši su vozila sa prednjom vučom poput Alfe 164, ili pak sa zadnjom vučom i motorom napred kao BMW, gledali u auspuh običnom serijskom Fićaku 850 ccm od 32Ks, a nedajbože ako je imao motor od Juga 45 :-)

Prva kiša je bila super prilika za zezanje "velikih" :-)

Motor pozadi, nalegao na vučne točkove i ćao sine! Sa starim tipom menjača (kratke prve tri brzine) ili otkine prirubnicu ili te odere kao svrače pečenjak...

(07-22-2014, 12:11 PM)buca33 Wrote: Covek stvarno umetnicki vozi, trenutak kad daje gas u onoj sikani pa posle koci, pa ponovo patos, me najezi.
U Nisu ima samo jedan Abart, koliko ja znam. Sinoc smo mu bas lepo prostudirali tablicu, zadnju, sa 325 e36.
Odusevljavao me ovaj BMW, sad sam se uverio da ni ficu ne moze da prestigne... Big Grin
Slikacu ga kad ga navatam po gradu.

Pitanje je da li je taj niški pravi 1000tcr. Oni su veoma veoma retki danas.

Evo kako mora da izgleda (ovo je pravi 1000tcr):

http://www.youtube.com/watch?v=nOG9Jv1tUSQ

To ne može da radi na leru manjem od 1500RPM i tada zvuči kao da se svađa sam sa sobom. Onda je pravi.

Evo ga još jedan:

http://www.youtube.com/watch?v=fK_iuQWcUSo


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Nešto svašta pomalo:

http://www.youtube.com/watch?v=kq_gOKMPn9Y

http://www.youtube.com/watch?v=ZQXUokH-N3s

http://www.youtube.com/watch?v=gMylLWgaDFU


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 07-22-2014

https://www.youtube.com/watch?v=XWd7Pv8ew5c


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - BeliNinja - 07-22-2014

Kad bih ovo bar jednom provozao stvarno ne bih znao sta bih posle toga zeleo... u opste sta bih vise zeleo..... Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=ENu2wsCjWwI


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Kupio ga je jedan moj drugar u Kg. Muke muči da ga osposobi! Nešto mu ne valja sa motorom..

Heh, stavio sam na Saab-a prednji par Monroe Reflex.

Kao da sam promenio auto! Amortizeri su vrh vrhova!


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - BeliNinja - 07-22-2014

Dobro si uspeo da nabavis originale......


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Made in Španija su. Preko firme Euroauto. Jbg. malo su "vrući". Oko 150 eura par :-(

Mada vrede svaku paru. Ako budu potrajali dovoljno onda se isplate potpuno.

Saab je veoma dugačak (4630mm) i težak mu je "nos", pa je sa starim amortizerima voleo malo da mu se istrčava prednji kraj kada je asvalt neravan a jača krivina, dok je zadnji kraj držao odlično.
To sam proverio na Kadinjači.

Ništa mi se nije svidelo to ponašanje jer kod iznenadnih klizavih uslova na neravninama to zna da te pošalje u šljivar i u normalnoj vožnji, i zato sam rešio da promenim prednje amortizere, koji su u suštini uglavnom ispravni i nemački su "Optimal", i bez obzira što su originalni za ugradnju u Saab 900s njihov odziv nije kvalitetan.

Ovi Reflex su zverka od amortizera, a samo oko 20-30% skuplji od tih Optimal.

Razlika je d*pe-oko! Sad mogu bukvalno četvrtasto da ga prepakujem u drugu traku i da se smiri za milisekundu.
A po neravninama se lepo vidi da ni u jednom trenutku ni jedan prednji točak ne odvaja od podloge, za razliku od starih gde se uključuje ABS pri vlo blagom kočenju u krivini sa rupama, što je jasan znak da jedan od točkova lebdi, a i naravno vidi se po "pustanju" prednjeg kraja auta.

Ovaj Reflex je već sprava koja obezbeđuje vrlo sigurnu vožnju.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - BeliNinja - 07-22-2014

Zanimljivo.
Glavu sam smeo da da dam da Svedje ne prave propuste na bezbednosti i stabilnosti automobila...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 07-22-2014

Pa ovi Optimal nose datum proizvodnje 01.08.2012., što pak znači da ih je neko tada ili kasnije ugradio.

Nisu originalni fabrički i ustvari smatram da im kvalitet nije baš neki i kriva odziva neprilagođena Saab-u 900s, iako su pravljeni isključivo za ugradnju u taj auto (ni na šta drugo ne pasuju).

E sad, sama firma Saab je uvek preporučivala originalne delove, tako da sumnjam da su ovi trgovačka zamena (naravno jevtinija, jer su oko 52$ komad).

Sa Monroe firmom sam imao obilata iskustva sa modelom "sensatrac", koji su fenomenalno držali i trajali preko 350K sa stanjem kao iz prodavnice, i pošto je Reflex njihov mlađi i unapređeniji brat, onda sam znao šta mogu da očekujem od njih.
Jedino ne smem da se zakunem u njihov upotrebni vek, mada su mi i ti nekadašnji sensatrac bili španski takođe.

Monroe Reflex su uljno-gasni, hibridni amortizeri sa dve cevi unutra.

Imaju, "izlomljenu" karakteristiku odziva, tj. zonu udobnosti, zonu brzog dejstva i zonu sigurnosti.

Poput sensatrac, oni se na ravnom putu ponašaju udobno, a čim se naleti na neravan teren oni postaju drastično tvrđi i vrlo brzo vraćaju točak dole. Kada se ponovo vratiš na ravniji teren za nekoliko sekundi ponovo postanu udobni.

Ono što sam primetio kao razliku je da su Reflex brži, jer bukvalno u jednom jedinom ataku na točak se ukoče na "tvrdo", a i udobniji su po sitnijim neravninama poput makadama ili kocke.

Osetno su unapređeni u odnosu na sensatrac kome je trebalo dva tri udarca da se "ukoče" i bili su malo "nervozni" po makadamu.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 07-22-2014

(07-22-2014, 03:21 PM)Macola Wrote: Made in Španija su. Preko firme Euroauto. Jbg. malo su "vrući". Oko 150 eura par :-(

Mada vrede svaku paru. Ako budu potrajali dovoljno onda se isplate potpuno.

Saab je veoma dugačak (4630mm) i težak mu je "nos", pa je sa starim amortizerima voleo malo da mu se istrčava prednji kraj kada je asvalt neravan a jača krivina, dok je zadnji kraj držao odlično.
To sam proverio na Kadinjači.

Ništa mi se nije svidelo to ponašanje jer kod iznenadnih klizavih uslova na neravninama to zna da te pošalje u šljivar i u normalnoj vožnji, i zato sam rešio da promenim prednje amortizere, koji su u suštini uglavnom ispravni i nemački su "Optimal", i bez obzira što su originalni za ugradnju u Saab 900s njihov odziv nije kvalitetan.

Ovi Reflex su zverka od amortizera, a samo oko 20-30% skuplji od tih Optimal.

Razlika je d*pe-oko! Sad mogu bukvalno četvrtasto da ga prepakujem u drugu traku i da se smiri za milisekundu.
A po neravninama se lepo vidi da ni u jednom trenutku ni jedan prednji točak ne odvaja od podloge, za razliku od starih gde se uključuje ABS pri vlo blagom kočenju u krivini sa rupama, što je jasan znak da jedan od točkova lebdi, a i naravno vidi se po "pustanju" prednjeg kraja auta.

Ovaj Reflex je već sprava koja obezbeđuje vrlo sigurnu vožnju.

ha haa - test kvadratnom signalom, kao na osciloskopu! Smile