DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

Macola 790dinara cena kape iz originala ka meni BERU ....mislim da nema razloga da se budzi .....

Dobijash na poklon u toku nedelje samo da nadjem ovo ludilo od razvodne ruke koje je islo na najprgavije alfe....


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

(06-20-2014, 02:19 PM)TDA Wrote:
(06-20-2014, 02:15 PM)Vasabor Wrote: Za te novce ok....al razvodnik od juga jaooooooj srbijo Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin "pa rekli su mi da moze da se nabudzi"

Ćuti, i ja na Korsi B imam ceo razvodnik od nekog Golfa....

To možda nije dobro TDA.
Treba proveriti da li se uklapa kriva tegova za pomeranje pretpaljenja, sa tvojim motorom na Korsi.

Ako nije odgovarajuća kriva, posledice su loše "prihvatanje" motora, veća potrošnja, manja snaga, a u najgorem i stvarno opasnom slučaju po motor, detonativno sagorevanje.

Treba to proveriti ili staviti razvodnik sa odgovarajućom krivom ako se taj ne poklapa.

Pozz

(06-20-2014, 02:30 PM)Vasabor Wrote: Macola 790dinara cena kape iz originala ka meni BERU ....mislim da nema razloga da se budzi .....

Dobijash na poklon u toku nedelje samo da nadjem ovo ludilo od razvodne ruke koje je islo na najprgavije alfe....

Hvala lepo drugar!
Cena mi nije problem već nabavljivost.
Još sam "nov" oko delova za Saab, ali mlad sam, naučiću :-)

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

Ne beri brigu za nabavljivost .....ima ih na stanju kolko ti iste ,jedan dobijash.....


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-20-2014

(06-20-2014, 03:08 PM)Macola Wrote: To možda nije dobro TDA.
Treba proveriti da li se uklapa kriva tegova za pomeranje pretpaljenja, sa tvojim motorom na Korsi.

Ako nije odgovarajuća kriva, posledice su loše "prihvatanje" motora, veća potrošnja, manja snaga, a u najgorem i stvarno opasnom slučaju po motor, detonativno sagorevanje.

Treba to proveriti ili staviti razvodnik sa odgovarajućom krivom ako se taj ne poklapa.

Pozz

Sve te simptome već imam sem zadnjeg...
Ali je to mald auto (300.000km) može on još tako... Smile
Šalim se. Dođe mi da ga zapalim jer je to najgori auto koji sam ikada imao!


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

(06-20-2014, 03:50 PM)TDA Wrote:
(06-20-2014, 03:08 PM)Macola Wrote: To možda nije dobro TDA.
Treba proveriti da li se uklapa kriva tegova za pomeranje pretpaljenja, sa tvojim motorom na Korsi.

Ako nije odgovarajuća kriva, posledice su loše "prihvatanje" motora, veća potrošnja, manja snaga, a u najgorem i stvarno opasnom slučaju po motor, detonativno sagorevanje.

Treba to proveriti ili staviti razvodnik sa odgovarajućom krivom ako se taj ne poklapa.

Pozz

Sve te simptome već imam sem zadnjeg...
Ali je to mald auto (300.000km) može on još tako... Smile
Šalim se. Dođe mi da ga zapalim jer je to najgori auto koji sam ikada imao!

Da li imaš detonativno sagorevanje, to pri većem broju obrtaja ne možeš nikako da čuješ.
To se inače tek detektuje senzorima za to.
Nemoj biti tako siguran oko toga.
Postoji visoka šansa da se to događa a da to nikako ne primetiš osim po kraćem veku motora.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

(06-20-2014, 03:50 PM)TDA Wrote:
(06-20-2014, 03:08 PM)Macola Wrote: To možda nije dobro TDA.
Treba proveriti da li se uklapa kriva tegova za pomeranje pretpaljenja, sa tvojim motorom na Korsi.

Ako nije odgovarajuća kriva, posledice su loše "prihvatanje" motora, veća potrošnja, manja snaga, a u najgorem i stvarno opasnom slučaju po motor, detonativno sagorevanje.

Treba to proveriti ili staviti razvodnik sa odgovarajućom krivom ako se taj ne poklapa.

Pozz

Sve te simptome već imam sem zadnjeg...
Ali je to mald auto (300.000km) može on još tako... Smile
Šalim se. Dođe mi da ga zapalim jer je to najgori auto koji sam ikada imao!

Celu dilemu resi stroboskop za 30sec.....pitanje je koji motor lezi tamo?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

Da. u principu to se može videti stroboskopom, samo treba propratiti za ceo raspon obrtaja, bar u 5-6 tačaka.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

Koliko znam ,a verujem da znam taj auto nema razvodnik sa tegovima vec kalkulise sve sa senzora radilice tako kompjuter i pomera pretpaljenje.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

Moguće je. Nije mi poznat konkretan motor koji ima TDA.
Pošto je Golfov razvodnik, znam da ih je bilo dosta vrsta sa tegovima.

Ako mu kalkulacija ide iz ECU, onda se nema zbog čega brinuti.

Nego, pošto je i on primetio pad snage i "prihvatanja" moguće je da ima regulaciju sa tegovima.

Ipak ja nisam auto mehaničar da bih znao koji motor ide u tu Corsu, međutim ako je razvodnik sa tegovima moje upozorenje je sasvim na mestu.

TDA može lako videti da li postoje tegovi ili ne.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

Ma naravno nego u corse b isli su 1.0 1.2 i 1.4 i poneki 1.6 motor svi su sa halovim davacem sem ako nije neka budzevina.....Smile naravno svasta se nadje kod nas a i svasta mi je do sad proslo kroz garazu tako da nista nije cudno za videti ........ Smile kod vecine njih bitnu ulogu u pomeranju pretpaljenja igra i map senzor ili tisenzor pritiska u usisnoj grani dovoljno je da se iskida vakum crevo i pretpaljenje ostane zakucano u -10.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-20-2014

Iskreno se ni ja ne razumem previše... Mogu da uradim neke osnovnije popravke...
Ranije je bio 1.4 16V motor koji je nagrebusio posle pucanja zupčastog kaiša koga je pokidao pogrešan španer vodene pumpe...
Sada je 1.2 8V motor koji je pravi Frankeštajn. Mislim da mi je ostao i kompjuter od starog motora, kako mi je rekao neki "majstor", ali mi to nikako ne ide u glavu pošto je prethodni imao elektronsko ubrizgavanje a ovaj karburator....


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-20-2014

Da i senzori mi nisu u redu....ili tako keže ECU....
MAP senzor sam nenjao, ali nema efekta....
Auto bolje ide kad mu gori žuta lampica... Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 06-20-2014

Vasabor da to je tacno oko smanjivanja km i to oko odrzavanja u Srbiji i Italiji ali recimo slupa se neko u Holandiji auto kupi neki nas "majstor" izudara cekicem nesto u zatvorenoj garazi i nakon mesec dana izadje auto dobar na izgled a ne mnogo skup samo pocne da se kvari posle manje od godinu dana...

Poenta je da na osovu 1-2 slucaja ne treba reci auto je lose jer mozda bio slupan, presao mnogo km, lose odrzavan ili jednostavno fabricka greska jbg desava se i to, posto radis sa autima ovo ti je vec sve poznato.

U drugim zemljama se bolje odrzavaju ali zasto povecase interval zamene ulja pa zariba turbina, cuo i ja za alfe da se nisu pokazale kao dobre jel to slucaj za vecinu?

Macola dobra je to kupovina a ovo za vrata po potrebi ja volim sa vise vrata ali shvatices imam 21 godinu i 1.87m visinu pa mi treba sav komfor na zadnjem sedistu Big Grin

Gledao ja Mazdu MX3 V6 DOHC motor ali nije bila u dobrom stanju jbg Sad


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

(06-20-2014, 05:36 PM)TDA Wrote: Da i senzori mi nisu u redu....ili tako keže ECU....
MAP senzor sam nenjao, ali nema efekta....
Auto bolje ide kad mu gori žuta lampica... Smile

O joj bratiću šta su ti to smućkali :-(


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-20-2014

Frankenštajna! Nikad više neću kupiti Opel! Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

(06-20-2014, 06:02 PM)Aca93 Wrote: Macola dobra je to kupovina a ovo za vrata po potrebi ja volim sa vise vrata ali shvatices imam 21 godinu i 1.87m visinu pa mi treba sav komfor na zadnjem sedistu Big Grin

Gledao ja Mazdu MX3 V6 DOHC motor ali nije bila u dobrom stanju jbg Sad

U mojim godinama se to ne radi u kolima. Jedino možda jednom da se "osvešta". Ostalo na udobnijim mestima :-).
Uostalom znaš li koliki je Saab 900s coupe? 4637mm je dugačak. Staje tu i Brena sa njenih skoro dva metra + štikle :-). A drugo, kad si mlad čovek bolje to spakuješ na mali prostor. Samo da znaš kakva su se čuda radila nekad u Fićama :-)
-------------
MX3 V6 24V je mrak autić, i kada je u dobrom stanju onda skoro da joj nije bitno godište.

Neobično dobra limarija za japanca te generacije, ako nije udarana uopšte ne truli, a motor je jedan od najtiših koje sam čuo, kada je sve na mestu i ispravno.
Malo je lenja u donjem opsegu, ali kad joj počne talasno nadpunjenje onda ubija kako ide. Takođe možeš da joj zupčasti kajiš odsečeš makazama dok radi i ništa, samo se ugasi. Ima ukopane klipove "nosonje" pa se ništa ne polomi ili iskrivi.
To je baš dobra naprava kada se upeca posle dobrog održavanja.

Pozz


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

Komp od 16es ventila nikako nece moci da radi kako treba na 8v zbog dve "sitnice" razliicit broj zuba na zamajcu i senzor polozaja bregaste u razvodniku na 16esto ventilcu ,map senzor je suludo menjati ako je stavljen karburator jer je drugi ulaz vazduha zbog smese .Sve u svemu ili totalno izbaciti komp provuci sajlu za sauh i staviti razvodnik sa tegovima ili josh bolje prodati to cudo ..... Smile da nisam majstoru u kozi .......


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 06-20-2014

(06-20-2014, 06:25 PM)Macola Wrote: MX3 V6 24V je mrak autić, i kada je u dobrom stanju onda skoro da joj nije bitno godište.

Neobično dobra limarija za japanca te generacije, ako nije udarana uopšte ne truli, a motor je jedan od najtiših koje sam čuo, kada je sve na mestu i ispravno.
Malo je lenja u donjem opsegu, ali kad joj počne talasno nadpunjenje onda ubija kako ide. Takođe možeš da joj zupčasti kajiš odsečeš makazama dok radi i ništa, samo se ugasi. Ima ukopane klipove "nosonje" pa se ništa ne polomi ili iskrivi.
To je baš dobra naprava kada se upeca posle dobrog održavanja.

Pozz

Imao je moj burazer pa sam je malo vozao.... Big GrinBig GrinBig Grin
Odličan autić!


(06-20-2014, 06:26 PM)Vasabor Wrote: ... ili josh bolje prodati to cudo ..... Smile ...

To će i da joj se desi čim mi prođe ovaj kredit...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Vasabor - 06-20-2014

(06-20-2014, 06:02 PM)Aca93 Wrote: Vasabor da to je tacno oko smanjivanja km i to oko odrzavanja u Srbiji i Italiji ali recimo slupa se neko u Holandiji auto kupi neki nas "majstor" izudara cekicem nesto u zatvorenoj garazi i nakon mesec dana izadje auto dobar na izgled a ne mnogo skup samo pocne da se kvari posle manje od godinu dana...

Poenta je da na osovu 1-2 slucaja ne treba reci auto je lose jer mozda bio slupan, presao mnogo km, lose odrzavan ili jednostavno fabricka greska jbg desava se i to, posto radis sa autima ovo ti je vec sve poznato.

U drugim zemljama se bolje odrzavaju ali zasto povecase interval zamene ulja pa zariba turbina, cuo i ja za alfe da se nisu pokazale kao dobre jel to slucaj za vecinu?

Macola dobra je to kupovina a ovo za vrata po potrebi ja volim sa vise vrata ali shvatices imam 21 godinu i 1.87m visinu pa mi treba sav komfor na zadnjem sedistu Big Grin

Gledao ja Mazdu MX3 V6 DOHC motor ali nije bila u dobrom stanju jbg Sad

Nasi preprodavci imaju drugaciju filozofiju ,verujte mi radim sa dosta njih kupice i auto sa crknutim motorom samo da ne idu kod limara jer generalno to i jeste najvea stavka. Kod Bugara je obrnuta filozofija jer su im Turski limarijski delovi blizu ,oni brinu da motori budu besprekorni a koliko slupane ih voze vidimo po autoputevima..

Italijani uopste ne menjaju ulje posle 30-40ak hiljada km i kola prodaju tek kad ode set kvacila do tad mogu da rade i na 2 cilindra briga ih ......

Alfe twinspark *benzinke* josh nisam nasao ni jednu makar i dobro radila da nema nacet lezaj radilice ili izlomljen keper na klipu ,kais na ravnoteznom vratilu ni jedan majstor ne montira jer se mora menjati na 20000 da ne bi upao u zupcasti ,a on je klucna stvar za varijator i podizanje ulja u gornji sklop josh ih nasi ljudi voze na plin i eto radosti

Sto se tice fiat Alfa JTD motora potpisujem da boljeg motora trenutno nema .....


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 06-20-2014

Fiat 1.9 JTD je jedan od najboljih svetskih dizela za automobile i BMW 3.0.
Oba motora su mrak dizelaši.