DIY Electronic projects
točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Sve ostalo - Everything else (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Sve i svašta (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Thread: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda (/showthread.php?tid=306)



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - buca33 - 05-05-2014

Isto ko kad diy amp pregazi neki kupovni od par kiloevra. Big Grin


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-05-2014

Taj rad...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-05-2014

Macola druze nema potrebe za tenzijom ili raspravljanjem Wink

Rekao si da kompromisom auto ide losije na tng i ja taj kompromis ne volim pa je tu cela sustina mog prethodnog posta...

Citam ja dobro ali isto tako i znam da proizvodjaci auta za neke motore ne preporucuju ugradnju plina (uglavnom sa manjim kapacitetom motora) i ljudi koji su ih vozili na plin javljali se sa problemom neujednacene kompresije i nakon popravke vozili bez problema na benzin.

Isto tako jedna firma kupila puntove na plin i nisu dovoljno vozeni na benzin pa su dizne menjali posle toga imali neke probleme sa gumicama ventila ne secam se tacno ali znam da su ih prodali sve do jednog i kupili multijet.

A to da li je bolji osecaj preteci sa jugom da jeste ali je isto dobar osecaj voziti neko retko starije auto i malo manje se trkati po gradu i ugrozavati druge Wink, nema potrebe da oko toga pricamo jer svako ima svoj ukus neko voli plave neko crne...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-05-2014

(05-04-2014, 11:46 PM)buca33 Wrote: Hvala svima na cestitkama.
Ma Aco, sve je to bacanje para. Sto macola kaze, dobau modifikaciju motora ne cine nekoliko velikih modifikacija vec mnogo malih. Uzmimo za primer apen4. Ispolira se usisna grana i skrati klip,stave L karike, malo se doradi karburator,malo paljenje,malo auspuh, i to ide ko ludo za svoju klasu.
Kod slozenijih motora imas jos vise zezalica.
Sa plinom se vise energije trosi na sagorevanje nego na eksploziju pa verujem da je zato i manji stepen iskoriscenja-neko moje shvatanje. Macola ce da objasni...
Vise se isplati da se uzme auto za klasu-dve jaci nego li da se budzi slabiji. Al kad nekim "krsem" oduvas "opasne" masine... Neprocenjivi osecaj.
Ista stvar i sa nama na ovom forumu koji se bave audioelektronikom iz hobija(neki i profesionalno), za te pare koje se uloze u bilo koji uredjaj moze da se kupi pristojni uredjaj iste klase mozda cak i vise. Ali u svemu tome postoji i neki licni dozivljaj koji ne moze da se iskaze kroz novac...
Evo i jedan klipcic za laku noc


Edit:Macola vec objasnio Big Grin
.
e sa ovim se ne bi složio kolega Smile ako bi uzeli električna mjerenja u obzir,istinu koju pokaže neki mjerni instrument pri premjeravanju nekog 200e fabrikata sa 200e uradisam uređajem vidjeli bi gdje smo iza a gdje sve ispred fabrike.
čak šta više,recimo poređenje novog fabrikata od 150e sa polovnim 15 godina starijim od 40e sa oglasa istog proizvođača pa i njegovog fabrikog izlaznog stepena iz ulaganja od 70e(dakle ukupno 110e) u torus transformator od 300+VA, dobar grec i brdo kondenzatora, doradu hladnjaka,dodavanje ventilatora,pa i prebacivanje iz najčešće b-klase u ab-klasu doprinijeće tome da novi-stari dorađeni fabrikant proradi realno osjetno bolje od najnovijeg brata a još po nižoj cijeni. uz to subjektivnost se lako odbaci čistim mjerenjima. nije to ni malo slučajno,jer ti tu ne bi išao za profitom pa bi sa ovakvim ulaganjima i stvarno izvukao najbolje iz svega,gdje je fabrika bezobrazno štedela jureći svaki dinar profita. Zero je pokazao da se ljudska kutija pojačala moze napraviti za 10ak e,torus za 40,BatoMM pločice za 30,elko u napajanju i ostatak "sitnica" za još 50e - i eto ti kako za 150e doći do itekako zavidnog nivoa kvaliteta, višestruko jeftinije od prvog fabrikata donekle približnog kvaliteta. e tek se onda na kraju dodaje taj osjeća zadovoljstva jer si postao tvorac (još) neceg dobrog...
.
ne slažem se,ne.
Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-05-2014

(05-05-2014, 06:09 PM)Aca93 Wrote: Macola druze nema potrebe za tenzijom ili raspravljanjem Wink

Rekao si da kompromisom auto ide losije na tng i ja taj kompromis ne volim pa je tu cela sustina mog prethodnog posta...

Citam ja dobro ali isto tako i znam da proizvodjaci auta za neke motore ne preporucuju ugradnju plina (uglavnom sa manjim kapacitetom motora) i ljudi koji su ih vozili na plin javljali se sa problemom neujednacene kompresije i nakon popravke vozili bez problema na benzin.

Isto tako jedna firma kupila puntove na plin i nisu dovoljno vozeni na benzin pa su dizne menjali posle toga imali neke probleme sa gumicama ventila ne secam se tacno ali znam da su ih prodali sve do jednog i kupili multijet.

A to da li je bolji osecaj preteci sa jugom da jeste ali je isto dobar osecaj voziti neko retko starije auto i malo manje se trkati po gradu i ugrozavati druge Wink, nema potrebe da oko toga pricamo jer svako ima svoj ukus neko voli plave neko crne...

Ma kakva tenzija. Nema toga. Samo podatke pakujem na svoja mesta.

Objasnio sam na laički način na šta to ukazuje vrednost oktanskog broja i objasnio da to nema veze sa snagom, uz put dodao neke informacije koje mogu koristiti drugima.

Što se tiče ugrožavanja drugih i sebe, to samo nesavesni ljudi rade po gradu i tamo gde ima drugih učesnika. Kada su samo dvojica u opticaju onda svako odgovara za sebe.
Uostalom, bilo je to odavno, ono uobičajeno mladost-ludost. Sada mi u 49 godina ne pada na pamet.

Ukusi su stvarno različiti. Neko peca a neko nedeljno rizikuje život vozeći paraglajder i slično (imam bliskog drugara koji: roni, "paraglajdira", istražuje pećine, ne može da živi bez adrenalina...).
Bespredmetno je o tom i pričati.

Inače, isključivo na TNG vozim Nissan Primeru 1.6 SLX, već 8 godina i tako sam prešao 300.000+Km (ukupno je prešao 560.000).
Pre tih 8 godina isključio sam svu benzinsku instalaciju. Za sada mu motor još nije otvaran (Čak ni lanac nije menjan, a sada već i nemam nameru da to radim jer mu je došao kraj karoseriji zbog 23 godine i 560.000. Dosta je bilo od njega) a videćemo šta će dalje biti ...
Prethodno Jugića, bar 10 godina isključivo na TNG, opet 300.000+ i bez kvara na motoru.
Prethodno je bilo nekoliko komada raznih auta na benzin, i sa svakim do poslednjeg mnoogo kilometara bez ikakvog kvara na motoru. Doduše uvek sam imao perfektno podešen motor.

Jedno čitavo punoletstvo vožnje isključivo na TNG (stoga sam poprilično ubeđen u sasvim urednu upotrebnu vrednost TNG).

Mislim da to plin-benzin-kvarovi varira od slučaja do slučaja i da nije povezano sa gorivom, već sa optimalnom podešenošću na korišćeno gorivo.
Čini mi se da motor ubiju najpre loši majstori pa tek onda ostali faktori.

Redovno sam u garaži kod majstor Zokija (koji stvarno zna šta radi, i koji radi samo reglaže motora) i svakodnevno viđam kako čovek prvo ispravlja greške onih koji su ugrađivali TNG, pa potom ostalih koji su "provršljali" po konkretnom vozilu.
Ceo dan se razbije čovek samo da vrati stvari na normalno, pa tek onda da počne sa podešavanjem.
Savest je retka pojava u nas.

Da ne poveruješ koliko neznalica se hvata za neki zanat!

Posle mnogo godina, sa tvrdim argumentima kao podlogom, mogu da tvrdim da u svakom gradu na prste možeš nabrojati "kompletne" servisere ili zanatlije, i to u bilo kojoj branši.
Ništa bolje nije sa lekarima, molerima, političarima, itd itd...

Budi ubeđen da ovo ne pričam na pamet, već kao nešto što je proizašlo iz dugogodišnjeg iskustva.

Pozdrav drugar,

Macola


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-06-2014

Da mnogo zavisi ugradnja i sam uredjaj, ima slucajeva da se nekom raspadne motor jer ugradi kod nekog loseg majstora za manje para pa posle ispadne skuplje...

A kako zimi palis na benzin ili tng?

Palio sam i ja na plinu na -22-23C ali nije to to a nije ni dobro...

Ja znam i za slucaj gde je covek presao oko 750 hiljada na benzin+tng i takvi motori znaju i vise da predju ali ima i onih koji ne predju toliko, recimo pasat b2 je jedva dogurao do 300 hiljada mozda jos 100 preko ali opet mala je to km za taj motor i sto je najgore nije jedini pa mozda je i takav kvalitet motora ali mozda im i ne odgovara plin...

Kad smo vec spomenuli km moze taj nisan da predje i vise kad sam ja sa reno prebacio tu km nisan bar toliku ili vise moze.

Sa lekarima sam ja iskusio na svojoj kozi sa 14-15 godina (2 puta) i to u Niskoj bolnici gde mnogo ljudi prodje dnevno...

Moramo o tome licno nekad Wink o metanu ili N2O i raznim drugim stvarima a tng me najmanje zanima i toliko i znam o njemu...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-06-2014

Aco93,

Nemam pojma zašto tako lako pali zimi (od početka je tako). U Kg je pre par godina bilo rekordnih -27 i mazgetina je upalila bez problema. Samo je važno da sačekam minut u mestu i da ne diram gas, dok malo mlake vode potekne kroz isparivač, posle vozi Miško...

Kod jugića sam morao da palim na benzin ispod -10.

Pretpostavljam da je to zato što je dobar stari ogromni "Landi" isparivač na Nissan-u, i možda zato što je dugohodni motor u pitanju (prečnik klipa je kao kod keca 1.1, a Nissan je 1.6).
Stvarno se pokazao kao ekstremno izdržljiva mazgetina od auta, sa maltene nikakvim održavanjem.

Motoru je sve jedno šta mu guraš ako je podešen ispravno za to gorivo. to je parče gvožđa koje nema ličnih sklonosti.
Prvenstveno ih ubije siromašna smeša, jer sami korisnici "zavrnu pola kruga da im manje troši".
Istina da manje troši, a posle potroši za generalnu :-).
Isto bi se događalo i na benzinu da im je dostupna regulacija smeše "na izvolte".

Inače, nemam pojma koliko još može kanta da pređe? Videću dok potraje karoserija. On se već maksimalno otplatio vozeći me po terenima širom exYu. Pošteno je zaslužio penziju.
Toliko sam zadovoljan da bih rado nabavio isti, samo u bitno boljem stanju, bez obzira na zastarelost modela. Prvi auto gde mi je stvarno žao da napustim taj model.

O N2O (azot suboksidu) znam samo teoretski nešto stvari, i samo u tim granicama ti mogu dati podatke.
Zasigurno znam da je ubistven po motor, ukoliko se ne uradi maksimalna prevencija protiv netačnog merenja-doziranja N2O. Moćna stvar, ali dosta teška za kontrolu agregatnog stanja u svim uslovima.
Snaga potiče od 51% kiseonika u N2O, a ima dovoljno azota. Automatski se može dodati i puno više goriva.
To ide bukvalno strašno, ali se ne sme u celom opsegu koristiti i ne dugo.

Zlo kako ide! Evo jednog klipa:



i Još jednog:-)



Već kod benzina i TNG sam učestvovao u više komada pojačavanja motora pa tu već imam nekih iskustava.

pozdrav drugar


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-06-2014

Mislim da ima veze uredjaj za landi i landirezo sam cuo uglavnom dobra iskustva...

Bilo je i kod mene jedne zime (bas pre 2 ili 3 godine) takva temperatura i upalio ali iskreno prvi par minuta ne ide i ne radi nikako, u gradu koga sam video su bili dizeli.

A za ovo manja potrosnja ne znam neko non stop podesava a neko i ne pipa oko toga tako da moze svasta biti.

Pazi ja sa reno presao vise a prethodni vlasnik jedino ga mozda nije okrecao na krov i to vozio teret, mislim da je taj motor od kvalitetnijih ali svejedno nisan ima uglavnom dobre motore bar moje neko neposredno iskustvo...

Oko mnogo drugi stvari koje znam sam hteo da popricamo sa N2O se malo nasalio, mada mozda u buducnosti Big Grin

Bice prilike na nekom skupu ili ako prolazim kroz kg...

Edit: eto moze ovo da napravimo pa ce biti veca fora nego sa jugom Smile https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/t1.0-9/1001968_686197124749707_3054292240504287695_n.jpg


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-06-2014

Reno je druže firmetina! Jedna od najstarijih na svetu. Osnovana je na samom kraju 19. veka.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-06-2014

nissan i renault su danas bratske kompanije ako se ne varam?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Aca93 - 05-07-2014

Da jesu i verujem da ce iz toga nesto dobro izaci...

Reno jeste dobar ali ne bi francuzi bili oni da nesto ne zakomplikuju Wink

Imaju tu i tamo neke mane i nedostatke ali ja jos nisam video auto koje ih nema, gledajuci vozila po oglasima reno je medju najboljima ili cak i najbolji sto se tice cene u odnosu na kvalitet.

Da me neko ne shvati lose daleko od toga da je reno najbolji ali eto npr uporedjujuci sa golfom on i dalje drzi cenu za koju moze da se uzme 3-4 godine mladji reno pa je isplatljivost opet na njegovoj strani...

Po starosti reno i pezo su medju najstarijima...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 05-07-2014

Evo gde se ja vozikam ovih dana... Smile



RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - buca33 - 05-07-2014

Lepo se vozikas,i u jos lepsem kraju. Put Babusnica-B.Palanka mozda? Si svraca u odmaraliste Divljana?


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - Macola - 05-07-2014

Lepa je naša otadžbina...


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 05-07-2014

(05-07-2014, 07:09 PM)buca33 Wrote: Lepo se vozikas,i u jos lepsem kraju. Put Babusnica-B.Palanka mozda? Si svraca u odmaraliste Divljana?

Vidim da znaš put... Smile
Ne. Bio u selu malo... Smile


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - buca33 - 05-07-2014

2-3 puta mesecno prolazim tim putem i uzivam. Par puta sam se iz Bezizta peo na trem.


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-07-2014

ha ha - zemljačine! Smile pozdrav obojici!


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - buca33 - 05-07-2014

Da znas,samo sto je moje selo sa druge strane Suve pl.
A ovaj put sa snimka prosto moli da se opusti desna noga,nije toliko promenta saobracajnica, krivine skoro idealno uradjene,ma milina. Ko da vozis u Italiji po Alpuma


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - TDA - 05-07-2014

Noću je još bolje. Negde između 80 i 120km/h. Smile
Upravo sam krenuo.... Wink


RE: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda - HomeMadeAudioProject - 05-07-2014



slušaj samo refren!

Big Grin Big Grin Big Grin