Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX P30
Moja prva tema na ovom forumu.
P30 je već pravilo nekoliko ljudi na diyaudio.com i svi su super zadovoljni, pa je bio red da i ja uradim jedan komad.
Počeo sam od dosadnog merenja pojačanja malih tranzistora i odmah se razočarao u domaće prodavce, mada mi nije prvi put. Naime MPSA42 i 92 pripadaju različitim grupama pojačanja i ne mogu da se upare. Da, uz P30 biće i A9 i A14.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ovo ja zovem "3D model". Svaku komponentu premerim i bodem u stiropor na njeno mesto, tako da kada lemim, samo je premestim na pločicu.
Elektrolite kupujem samo low esr, oni su nešto većih dimenzija od običnih. Naravno nisu imali sve takve. Ulazne od 10uF nisam još stavio, imam neke fensi Nichicon Muse, samo ih još nisam našao.

Reply
ha ha haaa - 3D - LIVE! Smile meni je ovo i simpatično a i praktično!
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
P30 ne koristi MPSA42 i MPSA92, verovatno bi trebalo da budu zamena za 2N5401 i 2N5551 koje sam 'greskom' oznacio na semi. Nije stvarno greska, ali bolje je koristiti BC550 i BC560 umesto njih a kako rade u kolu generatora konstantne struje uparivanje nije potrebno.
Pozdrav
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Bravo Dobrice!
Pratim napredak.... Wink
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Sad vidim da je u planu A9 i A14 gde se koriste MPSA42 i MPSA92. A33 i A40 su kompatibilniji sa P30, ako se vec nabavljaju kvalitetni OP ampovi za A9 i A14 mogli bi da se upotrebe i za preamp. Svejedno bilo koja kombinacija preamp-amp radice odlicno.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Što ne volim kada ne napišem dovoljno jasno. MPSA su za A9. Kada smo već kod A9, mogu li 2N5401/5551 umesto MPSA42/92? Imaju slične karakteristike, jedino je struja kolektora manja, a pošto na A9 teraju mosfete, mislim da ni to nije problem?

Što se tiče P30, malo sam se bahatio. Dif. parovi su baš upareni, a ostali imaju vrlo slična pojačanja. Na 3D modelu sam već zamenio 5401/5551 sa 550/560.

Na A9 i A14 će biti OPA134.
Reply
(05-27-2015, 09:16 PM)fokussd Wrote: Što ne volim kada ne napišem dovoljno jasno. MPSA su za A9. Kada smo već kod A9, mogu li 2N5401/5551 umesto MPSA42/92? Imaju slične karakteristike, jedino je struja kolektora manja, a pošto na A9 teraju mosfete, mislim da ni to nije problem?

Što se tiče P30, malo sam se bahatio. Dif. parovi su baš upareni, a ostali imaju vrlo slična pojačanja. Na 3D modelu sam već zamenio 5401/5551 sa 550/560.

Na A9 i A14 će biti OPA134.

Moze 2N5401/5551 umesto MPSA42/92 za A9 a i struja kolektora je veca 600mA naspram 500mA kod MPSA.
OPA134 je odlican za A9.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(05-27-2015, 09:54 PM)apexaudio Wrote: Moze 2N5401/5551 umesto MPSA42/92 za A9 a i struja kolektora je veca 600mA naspram 500mA kod MPSA.
OPA134 je odlican za A9.

Hvala, Mile.
Ja gledao ovde http://users.tpg.com.au/gerskine/greg/PN...istors.htm. Dokaz da ne treba verovati svemu što piše na internetu.
Reply
(05-27-2015, 09:13 PM)apexaudio Wrote: ... ako se vec nabavljaju kvalitetni OP ampovi za A9 i A14 mogli bi da se upotrebe i za preamp...

Ma da, sve dođe na isto, cena jednog OP je kao 30 tranzistora. Ali, ubosti OP u podnožje traje sekund, a izlemiti skoro 400 lemnih tačaka traje mnogo duže, pa je i zadovoljstvo veće. :-)
Reply
(05-27-2015, 11:36 PM)fokussd Wrote:
(05-27-2015, 09:13 PM)apexaudio Wrote: ... ako se vec nabavljaju kvalitetni OP ampovi za A9 i A14 mogli bi da se upotrebe i za preamp...

Ma da, sve dođe na isto, cena jednog OP je kao 30 tranzistora. Ali, ubosti OP u podnožje traje sekund, a izlemiti skoro 400 lemnih tačaka traje mnogo duže, pa je i zadovoljstvo veće. :-)

Pa ne dodje bas na isto, P30 je ipak malo bolji a jos bitnije topologija je CFA Wink
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Pločica je ispala skoro pa dobra. Nisam dugo pravio pločice, pa sam malo izašao iz štosa.

Veliku zahvalnost dugujem Vladi021. Filmovi koje mi je besplatno uradio su savršeni.

Reply
Fenomenalo ti je ispalo! Smile
Izgleda da nisi dovoljno ispao iz štosa....
Reply
šta li se tek desi kad si u štosu... Smile
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Smile Heart Shy Big Grin Rolleyes

Reply
Bravo! Big Grin
Majstorije starog majstora... Big Grin
Reply
Lepa ti ta crvena Big Grin
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
šta reći osim 5+ Smile
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Crvena plocica daje naglasene visoke tonove, ko voli basove nek koristi zelenu Smile
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Big GrinVaistinu
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)