Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hajend šou Minhen
Hajend šou Minhen

Ima mnogo tupavih stvari ali i potencijalno opasno dobrih. Kažem potencijalno jer ništa nisam slušao od toga.

Koga ne zanima putešestvije fotografa, može odmah da pređe na drugu stranicu gde kreću slike sa sajma.  

Ono što je na mene ostavilo utisak (vezano za zvučnike) jeste da prepoznajem dosta drajvera koji se koriste ali bar pola ne mogu da prepoznam. Da li su to OEM jedinice ili ljudi razvijaju svoje zvučne jedinice za specijalnu namenu - ne znam. ali se nadam da je ovo drugo.
Reply
Da se ne sekiras previse, evo komentara coveka sa jako ozbiljnim audio-sistemom, koji kosta ozbiljne novce ali opet ne kosta 'u svemirskim iznosima' kao na sajmu:

"
Just a very quick post for now (too much to do)...
My 'Phasure system' as it stands is simply so far beyond 99% of what I heard at Munich that I think this whole 'hifi hobby' is a joke. A real joke.
There were two systems that sounded very interesting to me, one for €600K and the other for €300K. But the rest really were mediocre at best.

More to come when I have time...
"

Zaista ce biti interesantno da prositri komentar, al' covek jako puno putuje (drzi predavanja) i treba ga strpljivo sacekati.
Reply
Nisam slušao ništa od onoga na sajmu, a suzdržavam se da komentarišem zvuk nečega samo na osnovu koncepta (iako bih itekako mogao). Sam koncept može mnogo da govori o zvuku nečega jer ako vidim trosistemske kutije koje imaju recimo frekvenciju ukrštanja na 300Hz između basa i srednjetonca, a bas postavljen sa strane - nemam šta ja tu da pričam o zvuku jer znam da to ne može da se čuje kako treba. Na stranu što takvi zvučnici na sajmu u Mihnenu koštaju i do 3000 evra (dakle među jeftinijima su) i dalje beže daleko od onoga što ja mogu da izdvojim za par zvučnika pa bi se moj negativno orijentisan komentar mogao protumačiti kao "kiselo grožđe", a to ne želim. Zato sam napisao da ima mnogo tupavih stvari (jer se iz aviona vidi da to ne može tako da radi), a ima i stvarno koncepcijski dobrih - za mene.

Recimo višesistemske horne se polako ali sigurno se uvlače u domove. Posle razočarenja vezano za horne od 70-ih u hajfaju (i to opravdanog jer se od njih tražilo samo da napucaju efikasnost) sada se prave uz pomoć novih programa i simulatora koji zapravo mogu da proračunaju šta će se dešavati sa odzivom, nove horne i zvukovodi koji zadovoljavaju kriterijume linearnosti za hajfaj, a zadržavaju onu ludačku prezentaciju koju su oduvek imale. Lično, shvatio sam da mene ništa osim horni ili zvukovoda ne pokreće. Riboni imaju šanse (o njima će u skorije vreme biti reči u temi koju sam otvorio za drugarove zvučnike). Za mene hijerarhija ide sledećim redom - kompresioni drajver u horni, pa dva prazna mesta pa riboni, pa nekoliko praznih mesta nakon čega dolaze klasični visokotonci. Ovo je visoko subjektivan stav naravno.

No svakako mi je drago pročitati kako zvuče ostali sistemi iz perspektive nekog ko je zapravo bio na sajmu, a i voleo bih da znam koje zvučnike sluša čovek koji je napisao taj komentar. Iz koncepcija sistema takvih tipova se može ponekada i naučiti ponešto.
Reply
Za vecinu nas je nazalost dosta toga 'kiselo grozdje' al' se pomiris s tim i snalazis se kako umes Smile
Njegov sistem se sastoji od aktivnih zvucnika u kombinaciji OB + Horn, uglavnom dizajnirano od strane Bert Dopenberg-a (BD DEsign) a doterano od strane Peter Stordiau-a
(Phasure). Zvucnici su neobicna izvedba OB (zakrivljena krila) sa po 3x15" po zvucniku plus cuvena Bertova horna u kojoj je BMS-ov koaksialni i naravno sta? - kompresioni drajver Smile

Sta je jos interesantno napomenuti kod zvucnika. Pojacal su radjena sa LM chip-ovima, ne znam kojim 1875-3875-3886 ? Osetljivost je 118dB. Cudan podatak, BMS kaze 115dB.
U zvucnicima se nalazi i DSP modul gde je recimo odziv ravan u +- 0,5dB od 19Hz te jos jedna interesantna stvar, u zavisnosti od prostorije za slusanje, visi spektar se podesava
u skladu sa Fletcher-Munson-ovi krivama. Podesavanja su jako mala, ranga mozda pola dB a koja opet mogu da jako uticu na ukupan utisak.

Evo par slicica u prilogu. Prva slika je u sobi autora gornje recenice, kada su zvucnici isporuceni. PC i DAC su u 'donjoj sobi' (podrum) - liseni svih vibracija.
Ostale slike ce bolje docarati velicinu, izgled i neke detalje ovog, za mene, umetnickog dela.

Izvor je, preciznije receno transport - izuzetno dobro podesen PC a sam izvor najnovija varijacija PhasureNOS1 D-A konvertora.

Reply
Kad sam napisao "kiselo grožđe" mislio sam na to da govoim negativno o nečem samo zato što ne mogu da ga priuštim pri čemu to što govorim nije zasnovano na činjenicama već na ljubomori. Nisam takav pa kad komentarišem nešto oslanjam se na ono što znam i što se može proveriti, nevezano za cenu toga što komentarišem. Kako me većina ovde ne poznaje toliko da zna kada i kako komentarišem stvari, onda se uzdržavam od takvih komentara - dok god mogu je li Smile

I opet DSP i te višesistemske horne, hoće li se više ljudi naučiti Smile

Hvala na info bata Đole Smile
Reply
@Nik - Nastavio sam da čitam komentare na fejžur forumu. Deluje da je Mani malo pristrasan pa treba svaki njegov komentar uzeti sa dosta soli. Reći "moj fejžur sistem je bolji od 99% sistema na sajmu u Minhenu" zvuči snažno ali meni pali crveno svetlo kada taj neko to neko napiše na fejžur forumu. Više mi deluje da ubeđuje sebe da se nije zeznuo što je dao 30K evra jer ima i nekih sistema koji koštaju 600K evra koji se ne čuju toliko dobro.

Ovo pišem ne ulazeći u to kako njegov sistem svira i vredi li toliko novca već čisto kao objektivni posmatrač.
Reply
Objektivan mozes da budes tek kad cujes nesto od tih komponenti Smile.  Samo da navedem njegov prethodni sistem: zvucnici Quad ESL 2905 sa dodatnim sub-woofer
elektrostatskim panelima te 2 komada Sanders Magtech pojacala. Izvor je isti, PhasureNOS1 DAC. Nema tu ni trunke predomisljanja. Ako si otvorio linkove iz posta #27
videces koliko je i npr Matej Isak (Mono & Stereo casopis) razocaran nastupom velikih imena, pre svega Magico S7 zvucnicima. Magico, brend cije se ime izgovara skoro
sa strahopostovanjem. Cenu nemoj ni da gledas. I ostali linkovi su slicni komentari. A sad nesto lepo da se mi lokalci ponosimo, Bosko i Andrija (BFA - Beyond Frontiers
Audio) su nastupali u sobi sa Zellaton zvucnicima, doduse onim manjim Zellaton-ima (slika sa pocetka drugog linka, prilozicu je i ovde. Eh, sta ne valja. Zellaton-i, mali,
kostaju sestocifarno a koliko cujem i BFA ide u takvu ligu (6 cifara) sa svojim pojacalima. Meni to nije bas normalan razvoj dogadjaja: da bi bio kod istog distributera sa
Zellaton-om, tj. da se tvoje pojacalo povezuje u sistem sa njima, tvoje pojacalo mora da kosta 250.000 eura...

Evo slicke BFA + Zell

Reply
Eh, da poenta BFA + Zellaton: svi su odusevljeni zvukom u toj sobi. I to kada je umesto gramofona prikljucena i BFA digitalija
Reply
Isti čika.

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?12471-2019
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)