Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Home Theater 2.1 aktivni zvučnik
Razmišljao sam se kako da iskoristim drajvere iz satelita Logitech 2+1 zvučnika,

neki maleni bass od 20W koji je takođe izvađen iz nekog sličnog sistema, TDA7377 ili TDA7375 i malo medijapana ili iverice.
Jedino što mi je palo na pamet je nešto ovako:

Jedna aktivna stereo kutija koja može da se pozicionira ispod televizora.

Nemam iskustva oko samogradnje i projektovanja zvučnih kutija pa bi mi male smernice dobro došle.
Moram unaprad reći da nemam nikakve podatke o karakteristikama zvučnika koje ću koristiti.

Dimenzije koje sam naveo na slici nisu konačne niti moraju da budu baš te. Samo sam ih proizvoljno izabrao.
Otvora za drajvere sam takođe proizvoljno nacrtao.
Moram da ih izmerim i da korigujem veličine.

Bas refleks otvore sigurno nisam dobro pozicionirao.
Da li neko može da mi da neke smernice kako je najbolje i najpravilnije to uraditi?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Ne moraš toliko da se brineš oko pozicioniranja bas refleks otvora za kutiju kojoj je namena da prenosi ton sa TVa. Samo neka ne tutnji pozadi.
Reply
Stajaće ispod TV-a a zvuk će ići sa mini računara na kome je Openelec...
Reply
Ovako mi deluje bolje...

Zapremina kutije je oko 23,5l. Smile
Reply
Ako nema merenja drajvera možda nije loše iskopirati zapreminu i tjuning kutije u kojoj je bio bas zvučnik.

Merenja T/S parametara u kućnim uslovima mogu da se urade bez problema. U JBL Speakershop softveru (besplatan) ima uputstvo korak po korak koje vodi kroz ceo postupak merenja, bez problema se meri iz prve a ne zahteva neku posebnu opremu.

Onda se računa kutija kako dolikuje (npr. WinISD Pro softver, takođe besplatan)
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
Da li neko zna kako da preračunam dimenzije bass refleks tube u dimenzije kanala i kako da to preračunam na dimenzije dva kanala...
Nadam se da me je neko razumeo...
Reply
Izračunaj površinu baze cilindra (kruga) I primeni istu površinu za četvrtasti bas refleks. Dužina kanala ostaje ista kao dužina cevi.
Reply
OK. Znači površina otvora i zapremina cevi, odnosno kanala, mora da ostene nepromenjena.
A kako se preračunava kad jedan bas refleks želiš da podeliš na dva, kao što je slučaj kod mene?
Reply
Kod auto woofera se obicno udvostrucuje zapremina bass reflex cevi a duzina ostaje ista, ili ti skoro pa duplo veci fi.
Nadam se da je tako i kod hi-fi
Zaraziti nekog cekanjem je najbolji nacin vladavine nad njim
Reply
Ja te logitekove ne bih uopće dira nego bi ih stavija tako kako jesu. Te nisam sluša, ali ako su sličnog zvuka kao moji, Z323, onda su odlični.
Jednom prilikom smo uspoređivali, na 4 različita laptopa, Z323, HK Soundsticks i Altec VS4121. Bilo nas je petero, ja činim fintu da nešto znam a ostali ono, bitno je da svira. Ali svi smo se složili da su Logitechi bar jednu ocjenu bolji i od HK i od Alteca bez obzira na laptop na koji su spojeni.
Reply
Dobro jutro Smile

Glede bas refleksa, bitna je površina isijavanja i dužina cevi. To se treba držati konstantnim ako nam se sviđa zvuk takav kakav jeste.
Reply
Po nekoj mojoj računici trebalo bi da je ovo ok.
Morao sam malo da smanjim širinu kutije sa 100cm na 90cm zbog širine TV police i smanjio joj kapacitet na 20l.

Ostaje kad nađem malo vremena da iscrtam pločicu za TDA7377 sa aktivnom skretnicom.
Njega imam i biće sasvim dovoljan za ovaj projekat.
2x10W@2R + 20W@4R

@Zvu
Bacio sam orginalnu kutiju od basa koji koristim tako da moram da se snalazim... Smile
Reply
Imam sreće. Ne moram da crtam pločicu.
Naišao sam na dva odgovarjauća projekta koja bih mogao da iskoristim za ovaj zvučnik.

Prvi:
http://xtronic.org/circuit/amplifier/pow...subwoofer/
Kompletan i jeftin projekat. Mogu izostaviti neke elemente pošto mi balas nije potreban i napajaću ga preko SMPS.

Drugi:
http://electronics-lab.com/projects/audi...index.html
Malo komplikovaniji projekat da digitalnom kontrolom. Takođe sa kompletnom dokumentacijom.
Malo je verovatno da ću ga raditi zato što me mrzi da se zezam sa postavljanjem tastera na prednju masku....

Računao sam da će me (pošto već imam zvučnike, TDA7377, odgovarajuće OP, pasivne elemente, konektore, potenciometre...) ceo projekat iskoštati do 1000-1200din (8-10e)... Big Grin
Reply
Bahato Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
10e ovde ,20-30e tamo, još par ovde i onde i nakupi se....
Oskudacija! Mora da se štedi.... Big Grin

Pazi, baš mi je bezveze da bacim te sitne gluposti koje imam.
Važno je da se nešto radi. Ovako ću napraviti mali dodatak TV-u koji će sigurno biti bolji od fabričkog zvuka u njemu a neću imati kablove na sve strane kakve bi imao kada bi kačio neke 2+1 aktivce za računar ili pojačalo i zvučnike.

Nije mi ni nešto baš potrebno, ali rekoh da iskoristim šta imam...

Možda ću ga na kraju pokloniti nekome kome će služiti. Wink
Reply
Evo malo više detalja same kutije:
Reply
Meni se skroz đa (;

Vezano za refleks otvor. Evo 3 primera refleksnih otvora. Svi imaju istu površinu isijavanja (81,7 sq-cm). Sva tri grafika se preklapaju pa se vide kao jedan. Eto mogućnosti za testiranje i igranje sa WinISD-em. Ako se preračunava na 2 komada, a zadržava se ista površina, neophodno je da se poveća dubina tunela za koji cm. Nije drastično pomeranje rezonantne frekvencije (u pitanju je par Hz) ali zarad preciznosti treba pustiti duži tunel za cm ili dva. 

[Image: image.jpg]

[Image: image.jpg]
Reply
Ovo sam izračunao preko nekog online kalkulatora...
http://www.lautsprechershop.de/index_hif...ges_en.htm
Reply
Našao sam malčice vremena da isprepravljam pločicu po mojem ukusu...

.lay6   TDA7377 2.1.lay6 (Size: 164,79 KB / Downloads: 4)
Reply
Imam jednu sklopljenu i u funkciji a i jednu čistu štampu za elektronski filter 24 db LR . Rez se pomera jednostavnim proračunom kondezatora koji stoje na malim posebnim štampama .
Ako ti nešto znači mogu da ti dam zajedno sa časopisom gde je izašla šema .....štampe su dvostruke i kupljene su kao deo kit verzije filtera.
Zalemljeni su 4558 kao u originalu , ali imam i jednu praznu štampu ako hoćeš da staviš nešto kvalitetnije ......ima HLR ulaz ili običan ......zgodan za to što trenutno radiš ........može da stigne tek u avgustu .

Ako je je za TV onda su dobri i oni D klase za 10 evra i okopavanje njiva
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)