Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predlog za samogradnju zvučnih kutija
(02-06-2016, 07:37 PM)branko tod Wrote: Dajte mi predloge za neke dobre zvučnike koji mogu da se nađu kod nas ili lako i relatino jeftino nabave od preko.
Snaga ampa do 50 w, dvosistemski, verovatno aktivni. Normalno da mogu da se skinu i karakteristike sa neta.
Znači dobro, ali ne ekstremno.
Ovi drajveri su plaćeni 150EUR novi, a spadaju u jeftinije a dobre... Pa ti sad vidi... 39 To su Peerless HDS PPB 830860 (više se ne proizvodi) i Vifa DX25TG-05-04.
[Image: attachment.php?thumbnail=15893] [Image: attachment.php?thumbnail=15894] [Image: attachment.php?thumbnail=15895]
To je sa ove teme (ako je nisi video Smile).
----------------------------
Edit: Sad videh da si pisao u toj temi! Big Grin
Reply
Kako se dobro i "zarazno" krenuli,
još čete i mene da  "navučete" da i ja krenem da ove moje stavim u kutiju :-)

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(02-07-2016, 10:16 AM)Dual Wrote: Ovi drajveri su plaćeni 150EUR novi, a spadaju u jeftinije a dobre... Pa ti sad vidi... 39 To su Peerless HDS PPB 830860 (više se ne proizvodi) i Vifa DX25TG-05-04.

To me potseća na ono: Pivo i deset ćevapa sto dindži! Gde? Nigde, ali je jeftino. Shy
Reply
(02-07-2016, 11:48 AM)branko tod Wrote:
(02-07-2016, 10:16 AM)Dual Wrote: Ovi drajveri su plaćeni 150EUR novi, a spadaju u jeftinije a dobre... Pa ti sad vidi... 39 To su Peerless HDS PPB 830860 (više se ne proizvodi) i Vifa DX25TG-05-04.
To me potseća na ono: Pivo i deset ćevapa sto dindži! Gde? Nigde, ali je jeftino. Shy
Big Grin
(ja sam hteo da ti kažem da nema dobrih 4 drajvera za 100 EUR.. a mislim i da ima "naslednika" za ovaj  830860..)
U stvari, evo linka za Vifa/Peerless - "audiotransducers.com"  Rolleyes
Reply
Ne može za 100 evra ništa kršteno da je novo, a kamoli da se razmišlja o trosistemcu. Za taj novac takođe je nebitno kolika je soba (kao i za bilo koji novac kad smo već kod toga osim ukoliko nisu u pitanju samo određeni tipovi horni), a nema mnogo logike ni gledati u drajvere koji se više ne proizvode. 

Ja sam Maniću napravio near field PSM mini-monitore, drajveri plaćeni 100€ a novi - i to je Peđa imao sreće da je prodavac odustao od projekta za koji je odavno kupio drajvere pa su mu stajali. Dakle, osim ukoliko ne juriš neku takvu situaciju neće moći ništa za 100€. 

U procesu nabavke sam Visaton FRS8-4ohm fulrejndža koji ću iskombinovati sa nekim basićem koji ne mora biti skup jer će raditi samo bas. To će biti FAST kutijice koje bi trebalo da budu pristupačne svima, a da sviraju dovoljno dobro. Sam mali FR se meri prilično dobro, a ostaje da proverim da li se I čuje dobro koliko se meri - pri tom im je cena 15€ po komadu. To (u tvom slučaju) ostavlja 70€ za neke pristojne basiće pa ako te ne mrzi da čekaš dok ne zgotovim to I postujem ovde...
Reply
Dodaj malo i napravi ove. Kod mene sviraju 10 godina.

Reply
Znači na planirani iznos treba dodati još evrića. Očigledno da sam malo ostao u nekim drugim vremenima.

ZerO - sviđa mi se tvoja kutija. Nadam se da polica nije do sistema  Rolleyes

Zvu - iz tvojih tekstova  izvire iskustvo, a radovi izazizavaju poštovanje. Predloži, ali dvosistemsku varijantu.
Reply
Ako voliš sam malo da se igraš zvučnicima možeš da poradiš na varijanti zasnovanoj na FRS8-4ohm i Fountek FW168.

http://www.marsaudio.eu/html/fountek.html

Pomenuti basić je jako dobar za ulogu do maksimum 600-700Hz (može i iznad toga ali generalno ne volim da pomeram frekvenciju ukrštanja na gore pa da moram da trpam groblje delova u skretnicu da bih se borio sa brejkapovima aluminijumskih membrana). Na sajtu kod Slovenaca je cena 48 evra po komadu ali za ex-Yu košta prilično manje kad mu se obratiš mejlom. Dogovorite se oko poštarine, kako i kad da šalje i to je to.

To je nešto najjeftinije što smatram vrednim pravljenja. Mnogo mi se svidelo kako je ovaj čika napravio da izgleda (na stranu što se ne slažem mnogo sa tehnikalijama oko njegovih kutija):

http://www.visaton.de/vb/showthread.php?t=20216
Reply
Zvu, sada sam video ko je proizvođač. Ti si radio sa tim zvučnicima?
Reply
Nije to moja kutija. Visaton. Na "našet" tržištu njihovi zvučnici su
jeftiniji od cijena na njihovom sajtu.

http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege/...index.html

Nemoj kupovati kit, već samo zvučnike.
Reply
(02-08-2016, 10:28 AM)branko tod Wrote: Zvu,  sada sam video ko je proizvođač. Ti si radio sa tim zvučnicima?

Nisam još. Lomio sam između Fountek i SBacoustics i ukazala mi se prilika da radim sa SB. Cene su bile slične pa sam prelomio prema papiru jer mi zvuči prirodnije na višim frekvencijama gde nameravam da ukrštam. S tim što je SB dosta teže nabaviti od Fountek-a.

Evo ti još jedan dobar projekat - ali opet podrazumeva nabavku drajvera iz Nemačke:

https://www.dropbox.com/sh/1d0eqj7g0uft1...taQVa?dl=0

Teško će nešto od drajvera da bude lokalno nabavljivo za pristojan novac. Mi i nismo neko tržište za zvučnike.
Reply
https://www.dropbox.com/sh/1d0eqj7g0uft1...taQVa?dl=0
jel' ovo BR projekat?
 interesantna kriva impedanse...  

pozV
Reply
(02-08-2016, 10:24 AM)Zvu Wrote: Ako voliš sam malo da se igraš zvučnicima možeš da poradiš na varijanti zasnovanoj na FRS8-4ohm i........

http://www.visaton.de/vb/showthread.php?t=20216

...a 'el mora 4E? Ne moze 8E?

Cool  pozV
Reply
Može 8 oma ali je onda bas dosta osetljiviji od svega ostalog. 4 omska varijanta srednje-visokotonca kompenzuje osetljivost srednje-visokotonca jer bi bas trebalo da bude bar 6" i samim tim oko 87-88dB. Mali FRS ima oko 82dB pa mu je potrebno da bas bude 8 oma.

Može i 8 oma FRS ali se onda traži manje osetljiv bas, a kod "home" zvučnika koji i nisu nešto osetljivi u odnosu na ono sa čim sam navikao da radim, ne volim da biram one još manje osetljive. Onda bih pre dodao još jedan FRS od 8 oma u paralelu, između njih jedan visokotonac, a ispod neki bas i to bi tek moglo da radi kako treba Smile
Reply
... ondak nista... cekaj 4 omski...

pozV
Reply
(02-08-2016, 01:35 PM)VladaC Wrote: https://www.dropbox.com/sh/1d0eqj7g0uft1...taQVa?dl=0
jel' ovo BR projekat?
 interesantna kriva impedanse...    

pozV

I nije nešto interesantna koliko pokazuje load koji pojačalo "vidi". Ako ciljaš na to da je u pitanju impedansni grafik sa jednim pikom na niskim frekvencijama kao kod kompresione kutije iako je na skici kutije dat bas refleks to je druga stvar. 

CA18RLY za bas refleks traži veliku litražu pa je odlična stvar staviti bas refleks otvor i onda popuniti lagano unutrašnjost kutije i puniti bas refleks dok se ne dođe do odgovarajućeg zvuka. Dakle to treba da bude "aperiodic". Da se pri malim snagama ponaša kao kompresiona (jer pri malim snagama nema veliko kretanje kalema u procepu), a pri većim snagama (ne baš ali slično) kao refleksna kutija (nešto vazduha će proći kroz punjenje u refleksnoj cevi pa će smiriti kalem/membranu što rezultuje manjim impedansnim pikom na niskim frekvencijama). 

Malo grubo objašnjeno ali je otprilike tako.
Reply
(02-08-2016, 02:30 PM)VladaC Wrote: ... ondak nista... cekaj 4 omski...

pozV

Uuuu FRS8-M  ... čist fenseraj Big Grin

Hvala na ponudi V Smile
Reply
(02-08-2016, 09:54 AM)branko tod Wrote: Predloži, ali dvosistemsku varijantu.

Још увек се не зна колика је соба, које је појачало, величина кутије..
Тек тада би могао пасти неки конкретан предлог..
Пре десетак дана власник горе поменутог MARSAUDIO поменуо ми је како почиње да заступа Dayton Audio, мада још увек нема каталога на сајту.. потенцијално јако добра вест, одличан однос цена-квалитет, поготово уз веома коректну понуду без ПДВ-а коју добијају сви који живе у овој клоаки Еуропе..
Reply
Da pitam ZVU a sta misli o ovim zvucnicima sto sam pravio od auto zvucnika. Dva od 4 ohma spojio sam ih serijski da budu 8, bez skreynica su. pozz

Attached Files Thumbnail(s)

.jpg   CYMERA_20160128_130604-1.jpg (Size: 1,83 KB / Downloads: 102)
Reply
U kom smislu šta mislim ? Pozdravljam entuzijazam ali mislim da zvučnike za kola treba koristiti u kolima jer su za to prilagođeni.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)