Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Homemade stabilizirano napajanje
Ovo sve napisah za one koji imaju namjeru raditi neko napajanje, 24V UPS snage 800 do 1000VA dat ce pristojan
trafo koji se normalno moze opteretiti skoro do polovine deklarisane snage , i kod pus-pul konfiguracije imati na
sekundaru 42 V AC napona. Niskonaponski namotaji su zbog malog prostora cesto motani profilisanom zicom
kvadratnom ili pravouganog presjeka i pristojno zaliveni pa ne zuje u radu.

Uvijek je bolje namjenski namotati trafo.-

pOz ekipi
Reply
emiSAr hvala na objašnjenju.
Reply
Narucit cu trafo kakav treba.

Gosha imas li cijeli clanak iz elektora u vezi onog napajanja ciju si shemu postavio ?
Reply
Evo cijelog članka,časopis nije Elektor ali je to to. Ovdje imaš detaljan opis rada ispravljača na hrvatskome tako da se ne trebaš zezati sa nekim stranim jezikom.

Reply
Pozdrav,
evo clanka iz elektora.

@gigabyte091
Javi mi se na PM da ti posaljem ove fajlove u normalnijoj rezoluciji.

Milan

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo nek se nadje i ovaj clanak iz ELV-a:

Ja sam nesto poput ovoga uradio pre nekih 20-ak godina i danas mi je na radnom stolu.
Umesto TIP142 moze kombinacija sa 2N3055/BD243 kao iz elektora.
Reply
Koliko se secam @gigabyte091 ima malo vise iskustva sa tim stvarcicama i ja sam predpostavio da on hoce da odradi neku svoju konstrukciju ili da napravi nesto malo kvalitetnije.
Ovde je sad predlozeno vise resenja. Moze bilo koje od njih da napravi.

Ja bih samo dodao jos jednu odlicnu konstrukciju, Cuk Konverter 100V 5A obljavljen u Elektoru (stranica 26):
http://david.alfa-romeo.eu/elektro/Elekt...005-01.pdf
Reply
Hvala svima na slikama i hvala mikiju na ovom odličnom članku o Ćuk pretvaraču.

Istina, ja sam odmah rekao da ne želim kopirati tuđe šeme, ili ako uzmem dio sheme onda da znam šta se događa i zašto je to tako.

Sad imam dosta materjala za proučavati :-) Moram dodat preklapanje sekundara u LRspice.

Probao sam danas u LTspice dodat nekakav dinamički teret sa fetom, otporom i signal generatorom u cilju destabilizacije ali sve, barem u programu, radi kako je i zamišljeno. Sad samo treba sve na proto board bacit i vidjet da li je i tako u stvarnom svijetu Smile
Reply
http://literature.cdn.keysight.com/litwe...-90001.pdf

Sa tim ti netrebaju releji … 
Stavi to u simulator Wink

[Image: attachment.php?aid=13948]

Inace HP 6228B napajanje je odlicno, ima detaljna shema i dosta lepih resenja tu …

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo baš sam sad pronašao u dokumentu koji si dao objašnjenje sheme, ovo je super, ukomponirat ću to u napajanje, ali tek u ponedjeljak jer ovdje kod cure nemam funkcionalan kompjuter :/ 

Našao sam od pentiuma 4 cpu cooler koji bi trebao biti dovoljan za grec i za tranzistore koji će odrađivati ovu funkciju. Probao bih sa trijacima izvest al LTspice nema funkcionalan model trijaka.
Reply
Poslao sam narudžbenicu za 250VA torus, sada cekam povratnu informaciju i podatke za uplatu Smile

Za ispravljač sam mislio uzeti 4 komada 3300uF 63V eleltrolita i to ili zalemiti u zraku ili posebnu pločicu dizajnirat posebno za to.

Još se dvoumim između LM358 i LM741.. Simulacija u LTspice je rađena sa LT opampom koji je speckama najbliži LM358. Ali po svim shemama vidim da je uvijek 741 korišten.
Reply
LM741 je osnova. Jedan od najstarijih i najjeftinijih OP.
Možeš koristiti bilo koji noviji i precizniji.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(04-13-2015, 06:30 AM)gigabyte091 Wrote: Poslao sam narudžbenicu za 250VA torus, sada cekam povratnu informaciju i podatke za uplatu Smile

Za ispravljač sam mislio uzeti 4 komada 3300uF 63V eleltrolita i to ili zalemiti u zraku ili posebnu pločicu dizajnirat posebno za to.

Još se dvoumim između LM358 i LM741.. Simulacija u LTspice je rađena sa LT opampom koji je speckama najbliži LM358. Ali po svim shemama vidim da je uvijek 741 korišten.

Opamp sa fet ulazon izbjegni, idi radije na bjt rješenje, ali gledaj neki sa šta manjin input bias current, radi manje greške. Ako ideš na dupli opamp nešto tipa RC4558 će bit super, ili neki slićni.
Reply
Treba da odlucis da li ces koristiti dupli ili jednostruki opamp. Ondas stavis podnozje pa probas sta imas.
Samo pazi da ne proosciluje. Mikikg je predlozio odlican metod za dinamicko testiranje pa ces imati da se igras do mile volje.
Jos jedna napomena, mozda nije lose predvideti neku crowbar zastitu. Ovo je u sustini serijski regulator i ako preobije neki opd tranzistora eto nama punog napona na izlazu, a onda jaoj meni.
Crowbar takodje treba biti podesiv da za neki deo volta bude veci od izlaznog napona a da odreaguje u slucaju proboja tr.
Smuckaj nesto sa TL431 i nekim tiristorom, samo mislim da ce u tom slucaju trebati dupli pot za regulaciju napona.
Reply
Ma mislio sam uzet dupli opamp, taman jedno bude neinvertirajuće pojačalo, a drugo komparator. Da, susreo sam se u simulatoru sa tim problemom da je proosciliralo pojačalo pa sam se dosta dugo mučio da ga ustabilim. Naravno jedno je simulator a jedno kad je sklop na stolu.

Za početak bih uzeo LM358, zato kaj ga imam na lageru.

Prvo ću sve na solderless boardu napraviti pa kad izađe iz faze prototipa onda ide sve na plocicu.

Napravit ću si neki dummy load, signal generator bu bio arduino, pwm od 0 do stotke i frekva koju oću i neki irfz44 ili irf3205, mosfet driver i neki otpor 1-2 ohma.
Reply
Nadam se da nisi zaboravio za pomocni namotaj 2X10-ak volti, prilikom narucivanja trafoa.
Trebace ti za napajanje tih opampova.
Reply
Nisam, naručio sam 250VA snaga 2*10V 500 mA i 2*17V ostatak snage
Reply
Izbacio sam jedno pojačalo i ostavio samo komparator, rezultat je puno bolji nego sa pojačalom i komparatorom, običan kond od 100 nF je stabilizirao komparator, ostvario sam regulaciju od 50 mA do 5.1A i ona je stabilna kroz cijeni raspon limita, kroz opterećenja od par kilo oma pa do 10 milioma i kroz cijeli raspon izlaznog napona Smile

Vidio sam i na ostalim shemama da je opamp samo kao komparator, nema pojačala.

Shema
Reply
Evo da se nebi mislilo da se ništa ne radi Smile

Tranzistori sa svojim emiterskim otporima

Dobar stari 2N3055

Stražnja strana hladnjaka

Trafo je naručen, u ponedjeljak je kod mene Smile
Reply
gigabyte091 molim te trudi se da kačiš slike na forum.
Nekad će nestati slike sa tih lokacija gde si ih okačio pa će ostati praznina....
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)