Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludo (diysmps forum) : SMPS napajanje 1kW snage
Ne. Jednostavno, kod polumosta na primaru imaš četvrtke od pola napona napajanja, na sekundarima imaš identičan signal samo umanjen za prenosni odnos, na kondenzatorima imaš dalje napon umanjen za pad na diodama i to je to. Doduše, to je tako u ovom slučaju gde ne postoje induktori na izlazu. Kada postoje, onda napon još zavisi od faktora ispune tj, duty cycle. Može da se pojavi neka zvonjava, ringing, pa u praznom hodu ti pikovi budu ispravljeni i pune kondenzatore na vršnu vrednost, pa može da ti se učini da prenosni odnos nije dobar. Neko minimalno opterećenje rešava taj problem.

Iskreno, meni uopšte nije jasno kako ovaj pretvarač izdržava i 100W a kamoli 800 ili 1000 ili koliko već kače na njega, ali očigledno je da su mnogi pravili i da radi. Bez induktora na izlazu udarne struje kojima se pune kondenzatori mora da su strašne. Ma koliko malo da otpraznite kondenzator, kad naiđe prvi sledeći impuls probaće da ga napuni "isprve", a u tom momentu je praktično kratak spoj na sekundaru. Najverovatnije onaj redni kondenzator od 1uF spašava stvar, a čini mi se da je namerno postavljen manji nego bi trebalo. Možda zbog toga svima i pada napon na velikim opterećenjima. Pojavljuje se veliki pad napona na tom kondenzatoru, pa primar bude "uskraćen" za toliko. Baš bih voleo da vidim kako izgleda struja primara...
Reply
Prilažem fajlove Final od Silvia:

Attached Files
.pdf   šema.pdf (Size: 167,63 KB / Downloads: 28)
.pdf   PCB.pdf (Size: 202,76 KB / Downloads: 16)
.pdf   montažna.pdf (Size: 197,62 KB / Downloads: 8)
.pdf   montažna2.pdf (Size: 424,87 KB / Downloads: 6)
.pdf   silk.pdf (Size: 135,37 KB / Downloads: 3)
.pdf   silk2.pdf (Size: 159,48 KB / Downloads: 6)
.pdf   PWM.pdf (Size: 214,97 KB / Downloads: 11)
.pdf   EMI.pdf (Size: 69,04 KB / Downloads: 17)
.pdf   slike.pdf (Size: 1,08 MB / Downloads: 18)
Reply
Au, Bocko pa to skoro A4 format PCB-a.
Reply
E kod Sillvia je već druga priča, ubačeni su induktori u sekundar...
Reply
Daaa, motao žicom fi 1,5mm na feritnom štapu fi 10mm... oko 20-30uH...

Attached Files
.pdf   1000w smps based on LUDO3232 _ Page 2 _ diysmps post29 prigušnice.pdf (Size: 46,55 KB / Downloads: 18)
Reply
Fali dioda između ne555 (nožica 3) i releja na soft startu, u smeru ka IC... Hoće IC da crkne bez nje bez obzira što postoji dioda između kontakata kalema, mada bi ja tu stavio 1N4148..., ja tu diodu koristim uvek ako nije neki tranzistor zadužen za saam relej.
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
(01-25-2023, 11:58 PM)Bocko Wrote: Prilažem fajlove Final od Silvia:

Ona EMI.pdf pcb cemu sluzi , a uz to i ne radi ? Smile
Stvarno obratite paznju na pcb, trackovi idu od ulaza do izlaza, nemaju prekid gde bi struja isla kroz induktivnost, ili ja nesto lose sagledavam ?
Linux is like a wigwam NO Windows NO Gates and an Apache inside
Reply
Možda čovek voli da radi skalpelom Smile

Mada, ovo su fajlovi sa početka njegove teme, na strani 24, imaju ispravljeni i tu su linije na pcb EMI kako valja!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)