Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BSR3 - trosistemac velikog formata
Relativna akustička faza - podrazumeva fazni odziv bas-srednjetonca u odnosu na fazni odziv visokotonca.

Zato što se tvoja rečenica dvojako može protumačiti u zavisnosti da li si mislio na apsolutnu ili relativnu fazu. Ima ih dosta koji gledaju da im frekventni odziv bude što linearniji, ne obraćajući pažnju na fazu (u smislu da nema poništavanja kad se jedan od drajvera poveže u akustičku kontrafazu u odnosu na drugi).
Reply
Nekako tako ......u stvari je razlika između akustičnih faza i izražena u stepenima u zavisnosti od frekfencije .......zato generalno i ide po frekfencijskoj osi .
Uglavnom se posmatra samo zona reza , mada nije loše i malo iza .
Relativan odziv je isto samo se radi o akustičnim odzivima i nivou i izražen je u db , tj kolika je razlika po frekfencijama u zadatom intervalu koji se može odrediti po želji ......recimo odabere se 1000 hz ispred i iza reza i ta linija bi u idealnom slučaju trebala da bude ravna i vertikalna što znači da oba zvučnika imaju isti pad na rezu što je i logično .
Idealno bi linija relativnog odziva trebalo da bude ravna i vertikalna dok bi idealna relativna faza trebalo da bude isto ravna ali razvijena po horizontali .....dakle neka vrsta krsta .....kada se to dobije sa realnim zvučnicima onda je to AMEN Vaistinu .

Ono šta ja mislim o ravnim odzivima nije za javnu upotrebu , a usput je i dugačko za pisanje .......a usput je i naučno dokazano da idealan odziv je sve drugo samo ne ravan .....pa onda izofonske krive .....pa onda 90% SLUČAJEVA RAVNOG ODZIVA PODRAZUMEVA ASIMETRIČNE AKUSTIČNE ODZIVE POJEDINIH ZVUČNIKA što u principu i donosi ravan odziv ali samo u osi .......uglavnom veliko neznanje u industrijskim količinama .

PS problem oko direktivnosti koje spominješ kod RAAL i skana je početni stadijum razumevanja problema rezne frekfencije , jer kod mida basa je rezna frekfencija kraj opsega koji ne drži nikako i zavisi od ugla , dok je kod visokotonca rezna frekfencija početak opsega i drži ga kao blesav .
Ja sam davno o tome pisao i napisao da ja taj fenomen nazivam " ni zrno žita neprijatelju "

Ako bi pomerio skalu onda bi video da i visokotonac i midbas imaju slične odzive , na početku i na kraju , tj problem kod ukršatanja mid basa je isti kao da ukrštaš visokotonac na 20khz sa nekim supervisotoncem .....ista je problematika .......sve je jednostavno , tj vrlo vrlo jednostavno , treba videti gde mid bas drži odziv u osi i izvan ose ......obično to biva otprilike tamo gde visokotonac ne može da se spusti ......i onda se dolazi do magične reči kompromis ......i do vrlo oštrih rezova jer blagi ispadaju iz igre .
Reply
Što se tiče ravnog odziva, meni ne pije vodu (zvučno) utišavanje za neki decibel srednjih tonova, a izdizanje ka basevima i visokima. Napisali ljudi davno (a ja proverio za sebe) da treba stremiti ka ravnom frekventnom odzivu koji je blago nagnut na niže kako se ide ka višim frekvencijama gde će visoke frekvencije u odnosu na niske biti na nekih -6dB. Kad god sam uradio izdignuće baseva i visokih u odnosu na srednje, nije mi se svideo rezultat. Ovo je čisto subjektivan utisak koji ljudi mogu, a ne moraju da dele. Sećam se da si pisao na diyforumu o tome kako neki proizvođači baš to rade ali se meni to u globalu nije svidelo koliko ovo sa odzivom koji je nagnut ka visokima. Kad kažem ravan odziv mislim na odziv u kom nema naglih dipova i pikova, ne lenjir ravan horizontalni odziv jer je to teorijski odziv - to je jasno.

Glede odziva van ose i ponašanja zvučnika na frekvencijama ukrštanja - imam još što šta na umu da uradim kako bi se kompenzovao odziv van ose ukoliko bude bilo potrebe.

Kad budem imao vremena i kad drugar kupi nanodigi, napravimo rez između srednjetonca i visokotonca gde nam se već najbolje bude doimalo i onda ubacimo kod frekvencije ukrštanja srednjetonac u +1.5dB recimo (ili čak 2 ukoliko bude moglo). Kako se kreće van ose odziv će raditi ono što mu je priroda ali će sedlo krenuti da se formira mnogo kasnije van ose. U tom smislu će se višestrukim merenjima i izvlačenjem proseka frekventnih kriva moći videti kada je odziv izbalansiran što je više moguće. Ne mora da bude (kao što i nije, a što se vidi sa simulatora- a očekujem potvrditi merenjem) odziv ravan kao linija po horizontali ali samo na osi. Ja ne stremim tome već da mi raspored energije na zbirnim merenjima bude što linearniji.
Reply
kolika je osjetljivost tog raal-a i di ga ima kupit

poz
Reply
Osetljivost je 91dB s tim što ima opcije povezivanja na 4 I 8 oma. Tako da bi mogao eventualno da se poveže na 4-omski konektor I tada može da radi sa nekim srednjetoncem od 8 oma koji bi bio do 95-96dB osetljivosti.

Za visokotonac treba kontaktirati RAAL mejlom.
Reply
fala im
Reply
(06-01-2015, 07:53 AM)Rade Wrote: ajd stavi ako smeš odziv izvan ose  Big Grin .

Inače to su vrlo jednostavne stvari ako se čovek oslobodi nekih predrasuda ......ono najbolji je filter 12 db ili slično ......

Kako i dalje nemam vremena niti mogu u skorije vreme otići do drugara (koji inače živi na 15 minuta od mene) izmerio je on odziv i poslao mi pa je zato slika sa telefona.

Plava na osi, crvena na 15 i zelena na 45 stepeni. Nema pada do 45 stepeni van ose na frekvenciji ukrštanja koja je na oko 3,2KHz.  Ono što me iritira to je pad na 1,5KHz. Moramo da istražimo (kad budem imao vremena jelte) šta je po sredi. Mislio sam da je difrakcija ili da je pomerena unazad mala kutija kada su rađena merenja ali mi drugar kaže da nije ništa dirao. Pomereno je ukrštanje između basa i srednjetonca sa 150 na nekih 400Hz ali se vidi da treba da se poradi na nivoima tj da se malo utuli pojačalo koje napaja bas. Grid je u 2dB inkrementima, 6dB smoothing.
Reply
Sad vidim, banovan Rade. Evo slike da može i onaj ko nije ulogovan da vidi:

[Image: frekvencija.jpg]
Reply
Odziv na osi 5 dB grid:

[Image: image_6174ec99e354a658b4bc81aee702685a5f899177da.jpg]

Odzivi; na osi, na 15 i na 45 stepeni van ose 2 dB grid

[Image: image_39b8c108c47f7d792cf67c2b1928ce83f83c3f746c.jpg]

Odziv u sobi na mestu slušanja 2 dB grid

[Image: image_b5387f794f2ad39e075aeb13a83940caec587b20e0.jpg]

Intervencije DSP-em se svode na -1,5dB na 1KHz i +1dB na 1,5KHz.
Reply
Zamolio bih moderaciju da promeni naslov teme u "BSR3 - trosistemac velikog formata" pošto ovo odavno nije dvosistemac sa fosteksom.

Hvala.

Ako se nešto u ovoj konfiguraciji bude menjalo, biće i druga tema ali dok god su ovi drajveri u igri, sve modifikacije i poboljšanja (ako bude bilo potrebe za istim) će biti postovana ovde.
Reply
ovako? Smile
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Samo još A da se doda na kraj i biće to to.

Hvala Smile
Reply
Big Grin sorry...omanuo mouse-transfer... Smile
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)