Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Macola HQ Mods TDA7294

Priču o ovom pojačalu sam pratio na komšijaskom forumu.

Koliko se ja sećam mikikg je prvi koji ga je napravio i to na raster pločici. Evo priče o njemu.

http://mikikg.wordpress.com/2011/10/23/hq-modifikacija-za-tda7294-hifi-audio-amplifier-5hz-200khz/

Nisam našao da je neko nacrtao kompletan PCB za njega.

Uki122 je ovde nacrtao pločicu po šemi za ovo pojačalo, ali bez star ground.

Odlučio sam se da nacrtam PCB za njega zato što se nadam da će se tako više ljudi odlučiti da ga napravi.

Verujem da je Macolina ideja bila da se sve nalazi na jednoj pločici pa će tako biti i na finalnoj verziji.

Za sada sam na brzaka nacrtao PCB za jedan kanal bez napajanja čisto da vidim kako se to može spakovati.

To ovako izgleda za sada.

Videću da narednih dana docrtam i ostatak.

Dobro bi mi doša pomoć u vidu predloga i saveta kako bi ovaj PCB bio onakav kakav i zaslužuje da bude. Smile

Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
<p>TDA molim te, ako ti nije tesko uradi meni tako posebno da ostanu i bez elektrolita i grec spoja. Mnogo mi se svidja sto si tako nacrtao.</p>
<p>Planirao sam da da ih napajam sa SMPS napajanjem, trenutno ga pravim...</p>
<p>A i nemam nesto velikih plocica na stanju ali zato parcica 8x6cm preko 20 komada, sve mi ostalo od velikih ploca pa da iskoristim. Smile</p>
Reply

Eh cek, jeste ovo ovako lepo ispalo sa plocicom ali nazalost to nije taj koncept koji je predvidjen Sad

Ako si hteo plocicu, onda ce morati ove mase da se izvuku kao posebni vodovi koji moraju sa druge strane da zavrse "tamo" kod elektrolita.

Jako je osetljivo to oko mase zato sto je izbacen jedan kondenzator koji je sluzio da nas oslobodi DC napona na izlazu (a bez njega smo smanjili THD), u ovoj situaciji bi moglo da se ipak dobije neki mali pad napona na provodnicima koji ce posle da se pojaca jos cca 22x i ode zvucnik!

Ja kada sam pravio na proto board, te sve mase sam sa razvalcio sa tankim zicama (iz LAN kabla), dakle na slicnu foru i ti mozes PCB da uradis.

Reply

Znači kako sam skomtao taurus22 neće moći da ovo iskoristi kao zasebne pločice?

Ok. Nacrtaću u narednih par dana kompletan PCB, pa ćemo njega da sređujemo. Wink

Reply

Još malo sam crtao.

Jbg. tek kad sam eksportovao jpg skomtao sam da nisam nacrtao grec.

C14 i C15 sam predvideo da idu sa sonje strane pločice.

Reply

Da, ovako vec ima smila, to je ta koncepcija.

Reply

Možda mogu grecovi da ostanu van ploče?

Vidim šta još mogu srediti, ali mi sprint fajl ostao na poslu... Sad

Reply

Mogli bi da idu van plocice mada je pitanje iz prakticnih razloga da li to raditi. Ovde bi recimo mogli da idu opusteno oni plocasti 5-8A tako da ostaje samo da se dovedu zice sa transformatora.

Reply
<p>Evo kako sam uradio amp sa onom plociciom radi ok.</p>
<p>Spremam i drugu verziju &nbsp;plocice sa zvezdom mase.</p>
Reply

Heavy Metal!

Ovde imaš dovoljno mesta da zabodeš i drugu verziju!  Big Grin

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="21699" data-time="1393535311">
<div>
<p>Heavy Metal!</p>
<p>Ovde imaš dovoljno mesta da zabodeš i drugu verziju!&nbsp; Big Grin</p>
</div>
</blockquote>
<p>Sto heavy metal? Smile</p>
<p>Ostavio sam mesta za zastitu Smile</p>
Reply

Ma ništa loše. Navikao sam da vidim kućišta od 3mm lima. Ovo deluje prilično masivno i veliko.

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="21707" data-time="1393536752">
<div>
<p>Ma ništa loše. Navikao sam da vidim kućišta od 3mm lima. Ovo deluje prilično masivno i veliko.</p>
</div>
</blockquote>
<p>ma nije lim ovo je mdf iverica tvrdopresovana sirova samo prefarbana. &nbsp;Smile&nbsp;</p>
<p>celo pojacalo nema vise od 7kg</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="uki122" data-cid="21713" data-time="1393538998">
<div>
<p>ma nije lim ovo je mdf iverica tvrdopresovana sirova samo prefarbana. &nbsp; Smile</p>
</div>
</blockquote>
<p>to care...oduvek sam se lozio na drvo...ili bar preradjevine...dno je bar od metala? ili nije...'zvezdu' stavis i u vazduh?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>nego je li ko poredio (stvar ukusa) regular 7294 i ovaj HQ?</p>
Reply

Ja sam pravio APEXov TDA7294 na onoj maloj pločici za TDA7293. Možda i ovaj bude uskoro pa ću videti.

Možda mikikg zna da kaže malo više o razlici pošto ga ov već ima napravljenog. Smile

Reply

Pa nisam radio merenja, to pojačalo sam poklonio nekim ortacima za tonski studio a kukali su "daj daj daj" i nisam odradio ...

Generalno je drugačija koncepcija u pitanju. APEX-ov se bazira na klasičnoj šemi iz DS-a i više je u fazonu "kako god da sklopiš radiće" a Macolina je zbog ovih modifikacija oko DC potenciala malo kritičan po pitanju veza i PCB generalno ali zato ima širi frekvetni opseg i za audio opseg je to maksilano ravan odziv, što bi se reklo "preciznije", nema "farbanja" zvuka, potpuno čisto (zato je moj primerak završio u tonskom studiju).

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="uki122" data-cid="21713" data-time="1393538998">
<div>
<p>ma nije lim ovo je mdf iverica tvrdopresovana sirova samo prefarbana. &nbsp; Smile</p>
</div>
</blockquote>
<p>Pisao sam vec o izradi kutija od MDF, najbolje je ofarbati akrilnom bojom za beton (silakril...) sundjerastim valjkom a onda drugi sloj nekom nitrobojom ili lakom, dobija se perfektan finis kao poliuretanom ili plastifikacijom. Ovako MDF toliko upija klasicnu boju da ne pomaze ni pet slojeva.</p>
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="dawgg65" data-cid="21714" data-time="1393539436">
<div>
<p>to care...oduvek sam se lozio na drvo...ili bar preradjevine...dno je bar od metala? ili nije...'zvezdu' stavis i u vazduh?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>nego je li ko poredio (stvar ukusa) regular 7294 i ovaj HQ?</p>
</div>
</blockquote>
<p>Nije nista od metala sve je od mdf-a Smile.</p>
<p>Ne shvatam na koju zvezdu mislis?</p>
<p>Nisam nacrtao zvezdu mase na plocici kako treba.</p>
<p>Ja sam od uvek pravio ovako na rasteru kako je i na ovoj plocici koju sam nacrtao tako da ne znam razliku.</p>
<p>Evo kako izgleda</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="apexaudio" data-cid="21719" data-time="1393540692">
<div>
<p>Pisao sam vec o izradi kutija od MDF, najbolje je ofarbati akrilnom bojom za beton (silakril...) sundjerastim valjkom a onda drugi sloj nekom nitrobojom ili lakom, dobija se perfektan finis kao poliuretanom ili plastifikacijom. Ovako MDF toliko upija klasicnu boju da ne pomaze ni pet slojeva.</p>
</div>
</blockquote>
<p>Nisam znao g. MIle,sada znam za ubuduce hvala. Smile</p>
Reply
<p>mislio sam uopsteno na uzemljenje...kad imas 'plekanu' sasiju ili kutiju to je jedno...ovako mora da se resava na drugi nacin?</p>
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)