Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Originalni i kanta delovi
(01-21-2020, 01:19 PM)ronovar Wrote: Pitanje? Dali zna koji je original na slici...dali lijevo ili desno?

Ovaj desno nije original. To vidiš po tome da nožica koja izlazi iz kućišta nije koso zasečena nego ravno, pod pravim uglom. Takođe, one tri okrugle tačke (dve gore i jedna dole) nisu iste veličine a treba da budu.

Na leva dva se ne vidi nožica pa ne mogu da vidim.
Reply
(01-16-2020, 08:11 PM)Jevrem Wrote: Mislim da je merenje mase jedno od najboljih provera

http://www.suzyj.net/2017/02/more-fakes.html

Ovaj na slici ispod je provereno dobar

Nisam 100% siguran da je original. Original Hitachi nema hrapavu plastičnu površinu.
Reply
(01-16-2020, 12:48 PM)ronovar Wrote: Dali su ovo originali...što mislite? Postavio sam ih na SIGMU +/-50VDC nisam još radio prvo paljenje (nedostaje mi par MKT kondova), pa da pitam dali su FAKE ili ne..da mi nebi napravili problem sa ostalim poluvodičima na pločici.

Ovakve delove kao što su Renesas lateralni mosfetovi moraš da kupiš kod prodavca za koga se zna da prodaje originale. U radnji koja se nalazi 300m od mog stana se prodaju originali ali je cena izuzetno visoka. Prodavac ih nabavlja od holandskog Nedisa!

U Nemačkoj se originali mogu kupiti kod Reichelt-a.

Ako imaš nekog da ti u ovim prodavnicama kupi dobićeš originale.

Ja sam imao sreću da kupim originalne Hitachi na oglas od čoveka koji je rasprodavao delove iz servisne radionice i to po neveroivatno niskoj ceni, ali sam sve to potrošio i nemam ih više.
Reply
Evo kako izgledaju originalni Hitachi (mada to nema relevantnost jer Hitachijevi ne mogu nigde da se kupe već mnogo godina). Pogledaj kako nožica izlazi iz kućišta i kako je široka celom dužinom. To je originalni Hitachi tranzistor.

Toliko je teško doći do originalnih Renesas lateralnih mosfetova da ja nikome više ne bih preporučio da pravi pojačala sa njima. Mnogo je bolje, ako baš hoćeš da praviš nešto sa MOSFET tranzistorima da praviš sa HEXFETovima koji mogu svuda da se kupe, originali su i jeftini su.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(01-22-2020, 10:29 AM)ivanlukic Wrote:
(01-16-2020, 08:11 PM)Jevrem Wrote: Mislim da je merenje mase jedno od najboljih provera

http://www.suzyj.net/2017/02/more-fakes.html

Ovaj na slici ispod je provereno dobar

Nisam 100% siguran da je original. Original Hitachi nema hrapavu plastičnu površinu.

hrapava je kad se naslika izostreno i zumira. Kad budem prodavao izgrebani uredja na oglasu u kao "savrsenom stanju" slikacu ga mutno kao Vi tranzistore Smile . Inace ti sa moje slike rade u pojacalaima vec 10 godina i po kaficima i po diskotekama pa nisu riknuli a u to na +/-95V
Reply
Lateralni fetovi imaju neke dobre osobine ali te osobine nisu relevantne za hifi pojačala. Oni su dobri ako neko baš želi da pojačalo bude veoma jednostavno i da koristi malo delova ili ako baš moraš da praviš pojačalo gde nije potrebno praćenje bias-a. Recimo ako hoćeš da praviš nešto za koncertno ozvučenje ili za bas gitaru, nešto što može mnogo da se zloupotrebljava a da ne izgori. Lateralci nemaju "beta droop", neće opadati gain na velikim strujama kao što je slučaj sa bipolarnim. Ali oni imaju malu transkonduktivnost što je prilično velika mana ako hoćeš kvalitetan zvuk.

Kada se tiče zvuka, lateralci ne zvuče nimalo bolje od bipolaraca ili HEXFETova. Naprotiv, bipolarci zvuče daleko bolje. Ako mene pitate, topologiju koju koristi Sigma treba upotrebiti sa bipolarcima, kao Symasym ili nekoliko APEX-ovih pojačala. Besmisleno je juriti neke originalne tranzistore koje danas nije lako i jeftino nabaviti. Nema opravdanja u performansama ili zvuku.
Reply
(01-22-2020, 10:26 AM)ivanlukic Wrote:
(01-21-2020, 01:19 PM)ronovar Wrote: Pitanje? Dali zna koji je original na slici...dali lijevo ili desno?

Ovaj desno nije original. To vidiš po tome da nožica koja izlazi iz kućišta nije koso zasečena nego ravno, pod pravim uglom. Takođe, one tri okrugle tačke (dve gore i jedna dole) nisu iste veličine a treba da budu.

Na leva dva se ne vidi nožica pa ne mogu da vidim.

Ovako nastaje priča o falsifikatima bez da se ikada vidjelo originalne tranzistore.

Dakle, desni je original, osim ako netko nije toliko siguran u svoje znanje da može tvrditi da tvornica Onsemi šalje falsifikate. Onda je falsifikat Smile
Reply
Nemam kod sebe MJL4281 originale da pogledam, pa sam pričao napamet. Pretabao sam po kutiji sa delovima i našao original MJL21193/4 i stvarno izgledaju apsolutno identično kao desni MJL4281. Izvinjavam se zbog zabune koju sam stvorio. Jeste desni original.
Reply
Pitao sam jer sam htio vidjet jeli je to to sigurno...i lijevo je falsifikat a desno je original kupljen od ON SEMI...tako da tu priči ostaje kraj..sliku sam podjelio zato da kad neko bude kupovao navedene tranzistore da zna kako izgleda original...predlazem da se ovdje stavi na pinned tema i naziv "Slike Originalnih Poluvodiča" i postave slike kako izgleda original..dakle ko što ima doma neka uslika i na preciznoj vagi imjeri gramazu i napise koliko grama ima...mislim da bi to svima nama puno pomoglo
Reply
Tema treba da se zove "Originalni kanta delovi" Smile
Pogledajte samo prvih 5 minuta da vidite u kojim razmerama i kako to sve rade ...

Reply
Hm  Sad slicno iskustvo sam imao sa LA1185 ili ti TA7358 , u 15tak komada novih samo 3 su radila dobro tj identicno , ostalih 12 ili nemaju pojacanje ili imaju al im lo ne radi ...
Reply
Iako smo većinu prikazanog znali, ili smo naslućivali, dok gledamo ovaj video prođe jeza... Strašno...
Reply
Vezano za 2SK1058 i 2SJ162...Nisam 100% siguran ali spolja izgleda kao da je original. Za prvu verziiju Sigme sam kupovao te tranzistore u Silkenu u Balkanskoj ulici u Beogradu. Vlasnik mi je izasao u susret i porucio je iz inostranstva(mislim da je Nedis) i nemam nikakve primedbe na njih. To je bilo odprilike pre jedno 10 godina. Tada je na tranzistoru pisalo samo K1058 i ispod 6F2 recimo, u u jednom malom kruzicu valjda renesas. Kod tih tranzistora je raspored pinova GSD pa mozes tako proveriti.

Sto se tice MJ tranzistora, pokusacu da nadjem internet stranicu koja je opisala te fake MJ...Onako iz secanja, ako pise SPC to ne znaci da je fake vec da je proizveden u drugoj fabrici...
Reply
Šta mislite o ovome? Na sajtu se prodaje gomila "uparenih" tranzistora, i to dosta "zeleno/crnih" parova.

https://www.ic12.com/product_info.php?cP...ts_id=3952

Reply
So obzirom da su u pitanju kinezi, ne bih ni pokušavao... Ovo je isto kao da kupiš sa Aliexpress-a.

https://www.ic12.com/privacy.php
Reply
Ma da, ali ima tu i japanaca... Mislim da se kinezima ne isplati da kopiraju baš sve (recimo neke retke primerke), nego samo one široko primenjivane...

Reply
Jel prave Kinezi kopije sa kućištem od zelene i plave plastike, nešto nisam upoznat?
Reply
(01-12-2021, 08:07 AM)miligor Wrote: Šta mislite o ovome? Na sajtu se prodaje gomila "uparenih" tranzistora, i to dosta "zeleno/crnih" parova.

Ja sam pre tridesetak godina nabavio baš veliku količinu nekih 2N komplementaraca,
i bili su u dve boje, siva i zelena od istog proizvođača. Najverovatnije da su originalni,
ali da su kao upareni sumnjam.
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Zato sam i pitao, zbog dve boje, a što se tiče uparivanja - manje je zlo da nisu upareni, nego da su fake...
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)