Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osiromaseni digitalno analogni audio uredaj
Ovako nesto na primer ima da se kupi ali je mnogo skupo.

https://orchardaudio.com/product/starkri...mp_module/
https://orchardaudio.com/product/starkri...mp_module/

Dragan i ja smo poceli da radimo jednu nasu verziju ganFET half bridge, teba da se zavrsi sa crtanjem plocice i da se nadamo da bude sve ok sa njom, ja sam nesto poceo ali treba tu jos dosta rada

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
@pakonja dali mozes da mi kazes dali na tvom DSP-u moze da se iskljuci selfboot? Ako se iskljuci onda eeprom nema funkciju, pa me interesuje kada eeprom vise nema funkciju dali onda Sigma Studio funkcionise i moze da bootuje i podesava ADAU?? Interesuje me zato sto bi da izostavim ulaze, izlaze, eeprom, i ostale stvari i da ostavim samo ono sto mi treba a treba mi samo jedan i2s ulaz, jedan i2s izlaz, reset, master klok, i2c i uart. Shema mi je pri kraju, ostaje jos i2c i uart trasa da se izvuce da mogu da kompletiram probnu plocicu.

Nasao sam i ovo https://github.com/ColeMahlowitz/ADAU176...th-Arduino sto mi je vrlo jednostavno

Reply
Ok, nema odgovora ali citajuci pa opet citajuci dosao sam i sam do zakljucka. Shema za ono sto meni treba je ovakva. Sad malo na crtanje plocice

Reply
Finito! Dimenzija 38x38mm, ovde vam je sve potrebno za izradu kome bude zatrebalo. Ako sam negde zeznuo na shemi slobodno recite necu se ja ljutiti Big Grin

.zip   DSP_ADAU1462.zip (Size: 1,18 MB / Downloads: 0)
Reply
Da li su ovi moduli D class amps sa povratnom spregom preko (posle) filtera? Mene ta problematika u stvari zanima najviše...
Reply
Povratna sprega je pre izlaznog filtera tj kalema i par kondenzatora sto se vidi i na shemi. Ako imas neku ideju slobodno pisi zato sam i okacio shemu sto smo Dragan100 i ja radili da bi svi zajedno mogli da izvucemo sto bolje iz nje! Imas i temu gde je Dragan100 objasnio princip rada ove D klase na ovom linku https://forum.yu3ma.net/thread-2651-post...#pid119712
Reply
(06-14-2022, 07:12 PM)yugaja Wrote: Da li su ovi moduli D class amps sa povratnom spregom preko (posle) filtera? Mene ta problematika u stvari zanima najviše...

I mene to interesuje, ovde mora pre filtera da bi se održao potreban fazni pomak da bi samo-oscilovao (stabilno), ako se uzme posle filtera još veće je kašnjenje, verovatno preko 360* i onda nekontrolisano proosciluje, to je drugi frekvetni domen, ne može u njemu da radi, mora da radi na nosećoj prekidačkoj frekvenciji.
Reply
Problem je dosta dublji, posebno sa tim izlaznim L/C filterom koji je VEOMA zavistan on priključenog opterećenja, nije isto 4Ω, 8Ω, 16Ω i to da je čisto aktivno opterećenje +/-j0 a svi znamo da nam nisu takvi realni zvučnici nego su to prilično kompleksne "krivulje" koje nažalost utiču drastično na finalni frekvetni odziv i ovaj AMP na žalost nema načina da to kompenzuje tj tehnički govoreći dumping faktor je poprilično u problemu i samo se prisetite da BatoMM ima cca 1700 ... Smile

PS: U nekim eksperimentima sa Class-D sam spržio visokontonce kada sam čačkao izlazni filter i tada sam dobro naučio lekciju Smile

Razlika u dumping faktoru vs BatoMM je reda 10-20 i više puta veća, baš drastično i tome je glavni "krivac" taj izlazni L/C filter, mora da ima jer kao što rekoh ode visokotonac, samo zadimi mučenik a "lepo svirao" do trenutka pre toga ... Smile
Reply
Hypex još od početka (UcD180) ima povratnu spregu iza filtera.
Reply
Ma da znam da ima takvih resenja i da zvuce vise nego odlicno. Ali sema nema, bar ih ja nisam nasao, a i znam da neki proizvodjaci control loop zalivaju u plastiku: black magic pravi Smile

Ja odavno nisam vise sa matematikom ( i automatskim upravljanjem) na ti, tako da sem osecaja da control loop mora biti puno slozeniji, nemam predstavu koliko je to puno?

I kao dodatak, da li je onda neki takav pojacavac sa FB iza filtera, bezuslovno stabilan?
Reply
(06-15-2022, 10:53 AM)Braca Wrote: Hypex još od početka (UcD180) ima povratnu spregu iza filtera.
Da to sam bas hteo da kazem, kako je to reseno kod njih? Da nije to ona zalivena plocica? Ja sam imao nameru da kloniram ona mini napajanja hpr i hnr ali nisam uspeo da odvojim tu zalivku, cela ploca mi se rastopila dok sam grejao tu zalivku jer je cini mi se termo provodni epoxy kojeg je nemoguce skinuti, cime bi se to moglo skinuti? Na 200 C malo omeksa i kao krene da se guli ali prenesena toplota na plocicu bukvalno se sve sto je na njoj odvaja i kao da je topi. Vidim UCD ima jos jednu plocicu na board isto tako zalivenu, verovatno je to taj kontrol loop za FB koji su zalili da niko nebi mogao da vidi kako je resen FB. Ja bi imao zivaca kada bi znao kako da skinem taj epoksi mogao bi i polako da pratim vodove i da pravim shemu na papiru jer imam jedan ucd modul koji je pregoreo igrom slucaja

Reply
Pa ima šema sa FB posle filtera, to je što Braca kaže bilo u startu kod Philips UM10155.

Attached Files
.pdf   UM10155_2_Discrete_ClassD_Amp.pdf (Size: 386,37 KB / Downloads: 7)
Reply
Tajna dobrih karakteristika UcD modula je upravo u povratnoj sprezi. Njen sklop je realizovan na toj zalivenoj pločici.
Bruno je koncepciju povratne sprege objavio u par radova, ali nije nikada objavio potpunu šemu.

Kod modula Purifi povratna sprega je postala još kompleksnija.
Starkrimson ima dvostruku povratnu spregu, jednu ispred i jednu iza filtera i po merenjima je čak i nešto čistiji od Purifi:
https://audioxpress.com/article/fresh-fr...takt-eval1

Pozdrav
Reply
Ima jos nesto bolje ali ne znam koliko bi bilo komplikovano odraditi, nastavicu u Draganovoj temi posto je tamo ova D klasa pa bolje tamo da komentarisemo!
Reply
Nadjoh i Amanero zasnovan na CT7601 ono sto sam pricao u ovoj temi da bi moglo da se napravi je vec neko i napravio! Smile

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)