Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
Za ovo prvo sam sigurno čuo, možda i više puta, ali se ne sjećam gdje i kada.

Logično bi mi bilo da je mjerio temperaturu i tlak, vjerojatno brzinu i smjer vjetra...

BTW kada se detaljnije prisjetim bilo je i onih koji su se puštali bez ičega i samo promatrali sa zemlje, možda i mjerili kakvim optičkim instrumentom...
Reply
(09-19-2022, 09:23 AM)1van Wrote: 1. Da li je neko u periodu od 1984 do 1989 imao priliku da na Dnevniku (bilo kojem) ili vestima koje su išle na radiju u EX-SFRJ čuje da su "izgubili"  meteorološki balon?

2. Da li znate kakve senzore i komunikaciju je mogao imati takav uređaj u to vreme?

Hvala.

Svi baloni su bili opremljeni sa radio sondama. U to vreme sa Vaisala RS80 koje merile
su temperaturu, vlaznost, pritisak , tacku rose, koliko se secam. Pratile su se radarom i
prijemnikom na 403MHz posto su imale predajnik.

.pdf   technicalreference_hara_radiosondesystems.pdf (Size: 51,97 KB / Downloads: 5)

https://www.ebay.com/itm/113928263007
Ove su modernije, ali mozes da ih kupis pa da se igras sa njima.

Ovde je muzej
https://radiosondemuseum.org/the-collection/
https://www.serbianaart.rs/recnik/cirili...tinicu.php

Моћ не потиче из знања које се чува, већ из знања које се дели са другима
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Dali moze preporuka NPN/PNP BJT para za izlazne audio pojacala?

Sto se danas nudi, u TO3 kucistu, da je original, nabavljivo i da je vrhunskih karakteristika za izlazni dio audio pojacala.

Dakle cilje je oformiti listu za kvalitetan audio zvuk a ne bjt za audio pojacala koja se koriste za razglase.

Gledam malo ponudu u mouseru imaju TO3 BJT ali ft im je 4MHz, pa me zanima dali ima sto nabavljivo oko 25MHZ ili vise u TO3 kucistu i da su linearni.

Imam zamolbu jednog gospodina da mu nacrtam PCB za OME LAMBDA ali sa TO3 izlazima i L-profilom pa bih htio prije vidjeti dali ima sto kvalitetno u TO3 za audio potrebe jer ako mema da ne gubim vrijeme na layout.
Reply
U to-3 vrlo malo koliko je meni poznato još kada se uzme u obzir nestašica u banani si. Ima i NOS to-3 tranzistora ali to je opet gledanje hoćeš li naći na original ili lažnjaka. 2SA500/2SC1943 ti je standardni BJT par ali je u to-247/to-3p kućištu.

Odi na mouser, odaberi BJT u to-3 kućištu i vidi što imaju na lageru ali ja mislim da ćeš ostati razočaran. Baš sam prije par mjeseci radio refresh jednog Sansui pojačala i trebala mi je zamjena za izlazne tranzistore u to3 kućištu(nazovi majstor stavio 2n3055 umjesto npn originala...). Naravno da ih nigdje nisam našao,čak niti nove proizvodnje.Dobro da je kolega sa foruma imao nekoliko baš original NOS na lageru pa mi je dao komad.
Reply
Aerodrom u Beogradu nije u funkciji zbog udara groma u svetlosnu signalizaciju na pisti. Mene zanima Vaše mišljenje o potencijalnim rešenjima za zaštitu ovakvih sistema od udara groma? I eventulalno alternativnim sistemima koji mogu da se koriste u ovakvim slučajevima? Hvala.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
prepisati od iskusnijih ili pametnijih. kako kaže Mikula "što bi pravili nešto što u svetu već postoji?"
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Verujem da već postoji, zato i pitam Smile Zanimljivo mi je da to može tek tako da se desi, i nije prvi put. A znam da ovde ima stručnih ljudi od kojih bar nešto malo mogu da naučim povodom ovakvih tema.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
"zaražen" sam emisijama avionskih nesreća na National Geo kao i na YouTube gde postoji lik koji to sve lepo i jasno objašnjava. isuviše varijabli i za profesionalne....
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
(09-27-2022, 07:01 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: "zaražen" sam emisijama avionskih nesreća na National Geo kao i na YouTube gde postoji lik koji to sve lepo i jasno objašnjava. isuviše varijabli i za profesionalne....

https://youtu.be/7LE98jp11js
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Da bi neki aerodrom mogao da se koristi u međunarodnom saobraćaju on mora da zadovolji odg. propise i dobije certifikat.
Pretpostavljam da je i osvetljenje piste (ono ukopano po ivicama) deo kataloga propisa.

U konkretnom slučaju je grom verovatno udario u neki deo napajanja tih lampi ili u kontrolne sisteme osvetljenja ili u trafo koji to napaja ili ...
Reply
Hvala, ovo je dobra smernica gde da tražim dalje. Na brzinu sam našao ovo, i pogledaću sutra za dodatne detalje:

Certification Specifications and Guidance for Aerodromes Design: https://www.easa.europa.eu/en/downloads/44402/en.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 6 Guest(s)