Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ronovar - ModuSigmA : Teoretski->Praktično->GK
Najbitnije da na L-profil stane i TO126 i TO220 kuciste te da su oba kucista isti pinout E B C, pa probat i cut u zvuku kakav je zvuk.....ja cu jos malo u simulatoru pogledat kvadrat i sinus i mislim da ce umjesto LED CCS-a biti CCS sa 2xBJT kao kod SIGME, jer mi razlike u simulatoru nema izmedju ta dva CCS-a, a pojednostavljuje routing jer nemoram vuci kroz 470uF NFB kond u sredini V- vod koji se spaja na LED po shemi MODUS-a...dakle biti ce nijansu bolji CCS u novom MODUS-u. A ostala poboljsanja cu kasnije staviti kao i simulacijski file....samo da skuzim kako okaciti 3,5MB TINA-TI file na forum posto je postavljeno ogranicenje....
Reply
po lay kojeg si prošli put postavio čini mi se da je gusti i za male 2sa 2sc,za to220 mislim da nema mesta. ako imaš nameru da uradiš tako da na tim mestima stane to220 mislim da ne bi bilo loše da pri crtanju odmah i koristiš to220 veličinu.
što se tiče veličine fajla,tu možda mogu pomoći Miki ili Progster.
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
(10-26-2021, 03:43 PM)BeliNinja Wrote:
(10-25-2021, 06:44 AM)BeliNinja Wrote: HOME

Ne znam da li smo se razumeli.
Ja bih na mesto A1381/C3503 stavio A1837/C4793 iz GBa, a ne MJE340/350.
Možda grešim Smile

(10-26-2021, 02:55 PM)branko tod Wrote: Mogli bi da se ubace A1837/C4793 i radilo bi,
ali su bolji KSA1381/KSC3503.

Smile

pogledajte pin-out tih tranzistora. ni ja nisam znao dok sad nisam počeo da crtkam...
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
E do q Smile
Reply
prebačeno iz https://forum.yu3ma.net/thread-2632-post...#pid116842 jer - zašto ne Wink Smile Big Grin
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
(10-26-2021, 08:50 PM)BeliNinja Wrote: E do q Smile

pa i šire Big Grin
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
U prilogu TINA-TI file za simulaciju OME MODUS.

Vidi se da zamjenom LED CCS sa 2xBJT se dobija DC Offset na izlazu od 18mV, prije je bio ranga ispod 1mV....pa sada ostaje ili dodat OFFSET trimer na LTP ili ostavit LED CCS kako je po originalnoj shemi, ili taj LED umjesto V- spojit na GND kako bi bilo lakse routiranje i posebni GND vod na taj GND koji ide na LED CCS.

Ostalo vidljivo iz sheme...

https://drive.google.com/file/d/1cJB0cjF...sp=sharing

[Image: attachment.php?aid=36485]
Kvadrat na MAX snazi trebat ce na MODUS-u malo se poigrat kompenzacijama u diferencijalu VAS-a i RC clana u VAS-u.

RC clan "ravna" gornju crtu kvadrata, dok C7 ravna dolje desno onu malu "kvrgu", no previse povecanjem tih kondova smanjujemo SR i time "gusimo" pojacalo pa treba naci stabilnu radnu tocku VAS-a sa najmanjim mogucim kompenzacijama.

[Image: attachment.php?aid=36484]

Sinusoida na MAX snazi cista ko suza..stvarno je pojacalo vrhunsko posto na tako visokom gainu ima stabilnu sinusoidu.

[Image: attachment.php?aid=36486]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
da li se varam ili je to 25V/uS?
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
R33 je sada spojen na SignalGND, svojim cca 2mA na R3 smica več ulazni offset,
koji j kasnije pojačan i korigiran na ulaznom diff.spoju.
R33 staviti na PowerGND ili na -VCC, tada neka ima vrednost 24...27K.

Za bolju fazu oko 20Hz, povišati C3

SR: prvo treba pogledati kada klippuje sinus, recimo na +/-37VPeak
poslije snizimo ulazni signal da imamo na izlazu 90% max izlazne amplitude, to je cca +/-33Vpeak
Tim nivojem ulaznog signala odradimo sada četvrtku/kvadrat na 10KHz.
Tako ima izlaz mogučnost večeg swinga do plafona,
i tako lakše i vernije odradi popravke, koje mi vidimo na osciloskopu,
inače zabije izlaznu amplitudu do plafona i maskira morebit oscilacije, Ringing, Overshoot, Setling time...
...nisu više vidni i čitljivi, pa neznamo šta raditi sa kompenzacijama!

Dodao bi Current mirror ulaznog diff.spoja, time poboljšamo THD,
ko hoče doda i Caskodu na ulazni diff.spoj, eliminirajuči skoro ulazni Millerov efekt-kapacitivnost!

R35 i R36 po mome su nepotrebni, diode D1 i D2 su ti "ventili" koji, u primeru kad napon napajanja klekne za par volti,
znači pred sam plafon rada izlazne amplitude (od cca +/-37Vpeak pa do samog plafona),
izoliraju nakupljnu energiju na C13 i C15, koji napajaju IPS i VAS, koji rade u Aclassi sa tot 18...19mA.
Sada R35 i R36 dodatno snizuju pafon do klippinga (skoro celi volt), i dodatni su strujni limiteri za brzo punjenje C13 i C15.

SR 80V/usec+ (vidi niže graf četvrtke)
THD 1Wrms / 8R0 simulacijski 0,0002%, raspodijela harmonika:

Tina radi sa referencom 1V, pa zato 4Vpeak na 8R0 =1Wrms,  predstavlja 20log(4) = +12dB, i tako pokaže osnovnu/base freq
II.harmonik pokaže 115,58dB niže
III.harmonik oko 124,44dB niže, i takom ostali redom

[Image: attachment.php?aid=36488]

Četvrtka 10KHz sa +/-33Vpeak / 8R0 izgleda OK:

[Image: attachment.php?aid=36489]

[Image: attachment.php?aid=36487]

LP
Dragan
Reply
Ako izostavimo ulazni Current mirror (T2 i T3), postavimo R16 i R17 od 1K5.
Jedino čemo na THDju zapaziti sada odstupanje II.harmonika
sa ogledalom je raspodijela viših harmonika neutralnija...
LP
Dragan
Reply
Hvala Dragan100 za ovo...svaka cast! Smile

Posto jos osmisljavam raspored za IPS i VAS na PCBu (ostalo je routirano), moze current mirror i ostale komponente da stanu na PCB....zanima me jos zamjena RC clana u VASu ako bi ga zamjenio sa KSC1845 u spoju zajednicke baze kao izvor konstantnog napona u VASu, dali moze ici u TO92 kucistu i dali se dobija sto po pitanju boljih performansi ampa? Posto tu teku struje kolektora oko 6,4mA x cca 40VDC daje disipaciju od 256mW pa nenznam dali se to moze hladiti tako u TO92 kucistu.
Reply
Zaboravio:
R8 izolira CCS, da nebi CCS previše term disipirao, istodobno treba R8 dopustiti CCSu barem nekoliko Volti Uce.
Slično i {R31 + R40} u zadnjoj shemi, takodjer moraju dopustiti Q7 Uce oko 10V+
LP
Dragan
Reply
(10-27-2021, 12:03 PM)ronovar Wrote: Hvala Dragan100 za ovo...svaka cast! Smile

Posto jos osmisljavam raspored za IPS i VAS na PCBu (ostalo je routirano), moze current mirror i ostale komponente da stanu na PCB....zanima me jos zamjena RC clana u VASu ako bi ga zamjenio sa KSC1845 u spoju zajednicke baze kao izvor konstantnog napona u VASu, dali moze ici u TO92 kucistu i dali se dobija sto po pitanju boljih performansi ampa? Posto tu teku struje kolektora oko 6,4mA x cca 40VDC daje disipaciju od 256mW pa nenznam dali se to moze hladiti tako u TO92 kucistu.

Pogledajmo VAS:
Q4 u ogledalu ne diipira skoro ništa, Uce ima napon diodne dionice 
i potencial na Kolektoru Q4 mu neče nikad biti niži od par volti ispod POS Raila
Njegov brat u ogledalu Q5 je sasvim druga priča,
njegov kolektor če swingovati skoro Rail-to-Rail, slično i VAS Q6, pa se oba znatno griju.
Q7 rasteretimo term disipacije kao sada sa {R31+R40} 
ili se ide sa dodatnim rasterečujučim BJTjem kojemu stavimo bazu na GND,
onda si Q7 i taj novi BJT (isti kao Q7) podijele disipaciju skoro po pola...
Svi se griju oko Rail*biasVAS = do nekih 300mW, pa netreba iči sa TO92!!!

THD ostaje skoro nepromenjen, treba vidjeti sa četvrtkom kako ispada sada, i dodati po potrebi kompenzaciju.

Neki malog Cob TO92 mogu za VAS, ali tada Caskoda VASa obavezno, ako se ima jači  bias VASa.
Sa Caskodom višamo SR jer poništavamo Millerov efekt u VASu, koji limituje SR...itd

Kojim pravcem bi išli:

Dodavanjem ulazne Caskode i Current mirrora ulaznog diff.spoja
CCS ulaza je več OK
stavljanjem TO92 VASa (KSA992/KSC1845) i stavimo sada KSC3503 (sadašnji VAS) kao VAS Caskodu
LP
Dragan
Reply
Mislim da posto THD se ne mjenja bolje da ostane RC clan u VAS-u, jer prakticki nista ne dobijamo. Tako da ce ostati RC clan. (dodavanjem kaskode, zatrebamo i referentni napon na bazama kaskoda, pa posto kaskode pojdeu dosta napon onda bi trebali dici PSU sa +/-42VDC na +/-50VDC), i dobijemo slicnu shemu FlatBT preampa tj T-Reference tj drugo pojacalo Smile

Razmisljam jos samo dali da ostavim u IPSu current mirror ili ne, posto u simulaciji nevidim nekvi pomak THDa na bolje, a napredniji CSS svakako je dobitak i upravo ga crtam na PCB footprinte...
Reply
KSC1845 je već obsolete i mislim da je suludo ići u tu tamnu stranu DIY Big Grin
Reply
(10-27-2021, 04:34 PM)BeliNinja Wrote: KSC1845 je već obsolete i mislim da je suludo ići u tu tamnu stranu DIY Big Grin

KSC1845 ili sličan, kao što sam napisao malim Cob!
:-)
Inače vidim da je još aktivan
https://www.onsemi.com/products/discrete...-fairchild
LP
Dragan
Reply
Jeste aktivna jedna podvarijnta ali stanje u mouser-u i digikey-u i farnell-u je 0 sa očekivanom promenom tek ko zna kad 2022. Jebeš tranzistor kad ga nema u trafici Big Grin
Reply
Ha..ha...haa....da nebude "svadje" evo biti ce bez current mirrora....lakse meni za routing....i jos lakse par centi za djep Smile
Reply
Ma kakva svađa, daleko bilo, nego navikli ste na ove vrhunske komponente ali one nestaju bez traga pa mora neko da vas opominje Smile
Reply
UPDATE:
- u prilogu routiran komplet MODUS (ostaje mi jos samo ljepse routirat IPS i CCS i to bude to)
- na mjesto R18 i R19 cu staviti V- i V+ keleme, tako ce struja ici preko elektrolita k izlaznima i preko elektrolita k VAS i IPS
- postavit "zarezine" k padovima elektrolita C17, C13 da se forsira vodenje GND struje "pad to pad"
- postavljam schematic i layout pa ako ima ko jos kakvu ideju da se unaprijedi layout neka slobodno napise prije nego krenem sredjivat estetiku routina u IPS i CSS

[Image: attachment.php?aid=36490]

.pdf   OME MODUS - SCHEMATIC.pdf (Size: 26,83 KB / Downloads: 8)
.pdf   OME MODUS - LAYOUT.pdf (Size: 80,2 KB / Downloads: 3)
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)