Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Indukciona peć snage 5kW
Poštovana ekipo,

Pre osam godina (2013) naš dragi član Macola je jednom od svojih klijenata za potrebe pretapanja bronze, mesinga itd konstruisao indukcionu peć snage oko 7kW prema pređašnjim idejama objavljenim u radu 'Design of IGBT-based LCL-Resonant Inverter for High-Frequency Induction Heating' autora S.Dieckerhoff, M.J.Ryan i R.W.De Doncker-a, a koji prilažem u pdf. formatu na kraju ovog posta. Kako već biva, naš Macola, junak od mejdana, brzinski usavršava rešenje navedenih autora i konstruiše opasno dobru indukcionu peć koja evo već 8 godina radi besprekorno i da citiram konstruktora iste 'Ne mož da je ubiješ ni motkom...' Zaista tako i jeste, Macolin dizajn je opasno robustan, i obezbeđuje dosta prednosti u odnosu na tradicionalno indukciono grejanje.

Prošle, 2020. godine mene je jedan od mojih klijenata angažovao da mu (re)dizajniram indukcionu peć snage 3kW marke Opdel koju koristi za pretapanje plemenitih metala. Ovo se naravno svelo na to da sam pokasapio svu elektroniku iz peći napolje i krenuo dizajn od nule. Konsultovao sam se sa Macolom koji mi je preporučio svoje rešenje, koje je bilo početna ideja za peć snage 5.5kW koja je nastala. Kako je Macola u vreme kad je dizajnirao navedeno rešenje bio prezauzet da bi ispravljao sve mane i dovodio dizajn do savršenstva, taj (najslađi) deo posla sam ja preuzeo na sebe, zadržao originalnu ideju i ispravio sve nedostatke. Ovo je rezultovalo zaista moćnom indukcionom topionicom snage 5-5,5kW koju ovih dana prebacujem iz prototipa na šasiju pa sam hteo da vidim, da li ima zainteresovanih za ovu temu, jer bih (pre svega uz Macolinu dozvolu) objavio originalne teorijske radove, njegovo rešenje kao i moje rešenje uz sve detalje, dakle šeme, oscilograme, pcb layoute i fotografije konačne izvedbe sa detaljnim uputstvima za podešavanje. Takođe bih obradio sve stranputice sa kojima sam se ja sretao tokom dizajna ovog visokonaponskog-visokofrekventnog pretvarača prilično velike snage, a za koje smatram da bi bile od koristi svim konstruktorima nezavisno od tipa uređaja koji dizajniraju.

Procenu da li se isplati upustati u pisanije ili ne možemo videti iz rezultata glasanja, pa Vam ostavljam opciju da glasate.

Pozdrav i hvala na vremenu!

Attached Files
.pdf   LLC_160KW.pdf (Size: 587,34 KB / Downloads: 43)
Reply
Čisto da ti ponovo poželim dobrodošlicu na forum, nedostajalo je tvoje znanje. Smile
Reply
+1

Papak, drago mi je što si ponovo sa nama Smile
Reply
@Papak
ako napravis i 80% onoga sto si opisao u prvom postu, samo po sebi ce biti vrhunski.
ukoliko se prikljuce i ostali clanovi koji imaju sta da doprinesu temi, bice samo bolje
Reply
Ja željno očekujem prvu epizodu Smile
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
(03-21-2021, 07:54 PM)Želja Wrote: +1

Papak, drago mi je što si ponovo sa nama Smile

pridružujem se,jako mi je drago! baš lep događaj u smiraj meni inače ne baš tako lepog dana...
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
I meni je stvarno drago sto si ponovo na forumu.Nastavi sa temom.
Reply
Društvo, hvala na lepim rečima! Upravo počinjem da kucam tekst koji ćete čitati sutra, a koji se tiče tradicionalne izvedbe indukcionog grejanja i prednosti/mana takvog rešenja. Drago mi je da ima zainteresovanih za ovu temu, dok me nije bilo na forumu bilo je nekoliko vrlo interesantnih projekata koje će mi biti drago da podelim sa vama!

Pozdrav!
Reply
Papak, druze,

dobrodosao ponovo i lepo se raspisao.
Cujemo se.
Reply
Dobro požaloval apjać! Što bi rekli braća Rusi😉
Zainteresovan, ko mladi manky!
Reply
Armagedooooon! 🤣
Reply
(03-22-2021, 04:32 PM)gimba Wrote: Armagedooooon! 🤣

Ar-Megido = Armagedon
СЛОБОДА НАРОДУ
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
Društvo izvinjavam se na kratkom odlaganju najavljenog početka pisanija, naime sad sam se vratio sa posla. No evo mali teaser:

Attached Files Thumbnail(s)

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)