Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OME CALOR-HT
Vrhunsko pojačalo u A-Klasi koje koristi tvornički uparene THAT340 autora g.Borivoje Jagodića...

[Image: attachment.php?aid=33364]

Attached Files Thumbnail(s)

.pdf   CALOR-HT BOTTOM.pdf (Size: 25,52 KB / Downloads: 4)
.pdf   CALOR-HT TOP.pdf (Size: 20,26 KB / Downloads: 3)
Reply
Ne znam da li je neko probao ovo sa standardnim tranzistorima(BC550C i BC560C) umesto tih THAT?
Reply
To je glavna mana ovog pojačala. Trebaju transistor array u DIP 14 pakovanju, koji su skupi i nije ih lako nabaviti. Ja se pomalo čudim da se ovakvi projekti stavljaju u kontekst DIY-a. Po mom mišljenju svi projekti koji zahtevaju nabavku skupih i teško dostupnih komponenti izlaze iz okvira DIY-a. DIY projekat mora da podrazumeva upotrebu komponenti koje mogu da se nađu u svakoj lokalnoj prodavnici elektroničkih komponenti. Takav projekta ne sme da zahteva nabavku komponenti koje moraju da se uvezu iz inostranstva po visokim cenama i uz visoke troškove transporta i poreza.

Ovi transistor array koštaju nekih 8-9 evra bez poštarine. Zašto je baš takva komponenta morala da se upotrebi?
Reply
(05-22-2020, 09:32 AM)ivanlukic Wrote: To je glavna mana ovog pojačala. Trebaju transistor array u DIP 14 pakovanju, koji su skupi i nije ih lako nabaviti. Ja se pomalo čudim da se ovakvi projekti stavljaju u kontekst DIY-a. Po mom mišljenju svi projekti koji zahtevaju nabavku skupih i teško dostupnih komponenti izlaze iz okvira DIY-a. DIY projekat mora da podrazumeva upotrebu komponenti koje mogu da se nađu u svakoj lokalnoj prodavnici elektroničkih komponenti. Takav projekta ne sme da zahteva nabavku komponenti koje moraju da se uvezu iz inostranstva po visokim cenama i uz visoke troškove transporta i poreza.

Ovi transistor array koštaju nekih 8-9 evra bez poštarine. Zašto je baš takva komponenta morala da se upotrebi?
Ima i jeftinijih:

http://www.phys.ufl.edu/courses/phy4802L/fall17/DataSheets/ca3096.pdf

m
ada, mislim da nisu audio grade.
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
Uopšte ne razumem ovakav komentar. Cena komponente od 9 eura je problem? Onda treba zabraniti projekte svih pojačala u A klasi jer hladnjak košta 90 Ili i 190 eura. Kondenzatori, trafoi isto toliko, minimum.
Smešno.
Reply
Sigurno da je moguće koristiti neke druge, ali moraju ručno da se upare...
Kada se projektuje integrisano kolo manji je problem upariti tranzistotore, napraviti upared diff par itd. Naravno, treba znati i to. Smile
Sigurno da mogu da se koriste tropinci, samo je potrebno kupiti veću količinu i upariti ih tako da imaju slične karakteristike kao u datasheet-u. A zašto je baš ova komponenta upotrebljena ne znam... Verovatno zato što je u tom trenutku Bori bila dostupna, a i za one koji žive u "normalnim" zemljama, i imaju mogućnost da naruče jeftino sa Mousera itd. je to svakako jednostavnije nego da kupe 200 tranzistora i uparuju, a ako tranzistori nisu sa istog wafer-a, verovatno nikad neće moći da postignu takvo mečovanje kao kad su u istom kućištu (po nekim karakteristikama da, ali ne sve).
Reply
(05-22-2020, 09:46 AM)nik Wrote: Uopšte ne razumem ovakav komentar. Cena komponente od 9 eura je problem? Onda treba zabraniti projekte svih pojačala u A klasi jer hladnjak košta 90 Ili i 190 eura. Kondenzatori, trafoi isto toliko, minimum.
Smešno.
A sta da radimo sa 2SK170/2SJ74? Smile
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
To su oni što ih je (sve postojeće) Nelson pokupovao?
Reply
mene prvo nemogućnost nabavke delova odbije od aparata,cena je na drugom mestu.
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
To je sasvim ispravno. I ja sam davnih godina navučen na projekat gde komponente možeš da nabaviš samo od njegovog autora.
Ali THAT tranzistori ne spadaju u tu grupu. Čak na sajtu proizvođača stoji cena manja od nekog boljeg OP (ok, kada se kupuje na 25 ili 50 ili više komada) http://www.thatcorp.com/300-series_Match..._ICs.shtml
Reply
(05-22-2020, 09:32 AM)ivanlukic Wrote: To je glavna mana ovog pojačala. Trebaju transistor array u DIP 14 pakovanju, koji su skupi i nije ih lako nabaviti. Ja se pomalo čudim da se ovakvi projekti stavljaju u kontekst DIY-a. Po mom mišljenju svi projekti koji zahtevaju nabavku skupih i teško dostupnih komponenti izlaze iz okvira DIY-a. DIY projekat mora da podrazumeva upotrebu komponenti koje mogu da se nađu u svakoj lokalnoj prodavnici elektroničkih komponenti. Takav projekta ne sme da zahteva nabavku komponenti koje moraju da se uvezu iz inostranstva po visokim cenama i uz visoke troškove transporta i poreza.

Malo si mi iznenadio sa ovim sto si napisao gore! U svakom slucaju, ne slazem se sa tvojim misljenjem.

U poslednje vreme gledam da tranzistore porucujem iz inostranstva i to po mogucstvu iz proverenih izvora kao sto je farnel, mouser, digikey...Ako su mali tranzistori(TO92) onda kupim po 100komada ili 250 i miran sam. Sve te delove preuzimam skoro u lokalnoj prodavnici ili mi posalju na kucnu adresu. Nije mi problem da sacekam 14-30 dana.
Reply
Postoji zamena, odn. nova proizvodnja po licenci:
https://diyaudiostore.com/collections/pa...ched-jfets
Reply
Stave se bc tranzistori u to92 kucistu hfe koliko imaju i ti u THAT340...koliko sam informiran radio ga je jedan forumas i kaze da je pojacalo klizi DC offset je na izlazu par volti...krivac za to je THAT i preporuca se TO92 BC tranzistori i face to face...layout treba onda da se malo izmjeni za TO92...ili kome nesmeta doda na ovaj gore layout DC servo i nema DC offset napona na izlazu...ja bi bio najbolje sretan kad bi se ova gore shema preradila u AB klasu i na ulaz stavili KSC992 i ekvivalent i napon napajanja digo na 36VDC da se dobije cistih 50W/8R u AB klasi...Borinu shemu sam podjelio iz razloga da se shema unaprijedi lako dostupnim dijelovima koje mozemo nabaviti u domacoj prodavaonici elektronickih dijelovva.

A sad zasto je Bora upotrijebio THAT? Jer je Calor-HT njegov vrh ponude A klase pojacala (unaprjedjeni Calor-Gold koji je konkurencija Hiragi)... a posto je to vrh ide i THAT koji ima u sebi podjednako pojacanje svih bjt jer su iz istog bafera...a i termicki su spregnuti unutar kucista...ali pokazalo se da je DC offset nestabilan.

Vjerujem da Dragan100, apex, macola... vrhunski inzenjeri i projektanti mogu ovu gore topologiju da prerade u AB klasu i dobimo novi zanimljivi amp koji je stabilan i sa novijom topologijom.
Reply
Jedino ispravno u DIY-u je da se visoke performanse, ako su uopšte kriterijum i motiv za gradnju, postižu ingenioznom topologijom samog kola, a ne skupim i teško dostupnim komponentama. Ima brdo shema, i Borinih i onih kojima su drugi autori, koje koriste male signalne tranzistore koji se ne proizvode dugi niz godina ili treba da se poručuju iz inostranstva. Takve sheme ja uglavnom automatski preskačem. Imam toliko iskustva kao audiofil da znam da uređaji visokih performansi uglavnom ne zvuče ništa bolje od uređaja koji imaju "standardne" karakteristike, a često zvuče čak i lošije. Moje je iskustvo da se izvanredan zvuk može bez bilo kakvih problema napraviti sa opampovima industrijskog kvaliteta i sa pasivnim komponentama najniže cene. Jedini slučaj kada ima smisla nabavljati kvalitetne i skupe komponente su izlazni tranzistori, i to samo zbog pouzdanosti rada uređaja a ne zbog tehničkih karakteristika. Samo kad se rade DIY uređaji za koncertna ozvučenja ima smisla kupiti veoma kvalitetne i skupe izlazne tranzistore. Za kućne uređaje to nije potrebno.
Reply
Nebih se bas slozio...opamp pojacalo kao pojacalo za slusalice nemoze dati jako strujno pojacanje...primjer je OME Allegro...bazira se na opampima i ako mu se na izlaz ne stavi nekvi bjt u TO126 ili TO220 kucistu nema tu kvalitete ni snage jer opamp nemoze dati strujno pojacanje.

Za pojacala i to kucna diy slazem se da kvalitetno uradjena topologija...i current mirrori...ccs...kaskode i izlazna topologija ako se fino isprojektira i pcb dobije se sa standardnim dijelovima vrhunski zvuk...a i vecina nas diyera nas ima zvucnike ispod klase diy ampa pa badava vrhunski dijelovi ako zvucnik nemoze da prenese tu pojacanu kvalitetu...pojacala trebaju da pojacaju zvuk a ne da unose boju u zvuk...ona samo trebaju da repdroduktiraju zvuk onakav kakav je na ulazu samo pojacan.
Reply
Ako sam ja dobro shvatio ovu shemu 1/2 transistor array-a ostaje neupotrebljena! Ovi transistor array imaju 4 niskošumna tranzistora u DIP 14 pakovanju. Znači, kupili bi 2 skupa i teško dostupna transistor array-a (za jedan kanal stereo pojačala, dakle 4 ukupno) i onda bi ostavili u jednom pakovanju 2 niskošumna tranzistora neiskorišćena.

Ne bih uopšte komentarisao tako ekstravagantnu egzibiciju.
Reply
(05-22-2020, 11:31 AM)Braca Wrote: Postoji zamena, odn. nova proizvodnja po licenci:
Par malih signalnih tranzistora po ceni od 19 dolara bez troškova isporuke. Uopšte mi nije potrebno da pravim pojačalo sa ovim j-fetovima. Znam unapred da bi investicija bila promašena.
Reply
Nivo "ekstravagancije" može da se smanji paralelnim vezivanjem tih tranzistora, čime se šum smanjuje za 3dB.
Reply
(05-22-2020, 11:31 AM)Braca Wrote: Postoji zamena, odn. nova proizvodnja po licenci:

Kazu da nisu bas prava zamena, mada Nelson Pass je stidljivo napisao da su u domenu audio primene korektna zamena Big Grin

Ali je taj isti Pass za svaki slucaj kupio sve zalihe originalnih Toshiba J Fetova Big Grin Big Grin Big Grin
Reply
Imam taj par, ali neuparen, iz prvih serija - dobio na poklon. 
Bilo je na velikom forumu komentara da je na početku proizvodnje šum bio veći nego kod originala, ali je u međuvremenu (navodno) taj problem rešen.
Nisu mi do sada bili potrebni, pa nisam još merio šum.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)