Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OME CALOR-HT
Mene je oduvek fasciniralo koliko su audiofili spremni da idu u smislu poboljsanja zvuka, cak iako u puno slucajeva to ne moze ni da se izmeri, a jos manje da se cuje. Pocev od pozlacenih napojnih kablova (220v) skupih kao otrov pa me tako ni ne cudi cela ova prepiska Big Grin .
Ono sto bih ja dodao, meni licno kada pravim neki sklop nije presudno to koliko komponenta kosta, vec mi nikad ne bi palo na pamet da pravim nesto u danasnje vreme sa delovima koji su "out of production" i za koje moramo da izmisljamo toplu vodu kako i odakle da ih nabavimo. Nije previse bitno da li ih ima u "lokalnoj" radnji ili ne, sasvim je dovoljno ako ih ima u mouseru ali da je moderna komponenta koja se i dalje proizvodi, a ne nesto sto i ako ima na lageru sutra ga nece biti.
Da ne pricam sto sutra u slucaju crkavanja istih dodatno se smanjuje mogucnost nabavke. Ali dobro, ocito neki vole tako, ukusi su razni Smile
Reply
Tranzistori u THAT transistor array-u su niskošumni bipolarni tranzistori. Ne znam koliki je šum ovih Toshibinih j-fet tranzistora ali sumnjam da je ispod 1nV/rtHz, kao što je kod ovih THAT bipolarnih.

Da se razumemo, ovde je glavno pitanje da li ima smisla primeniti ovako ekstravagantne komponente, da li će subjektivni kvalitet zvuka da opravda primenu ovakvih komponenti. Moje je iskustvo da neće.
Reply
Subjektivno iskustvo jedne osobe ostaje ono što jeste: samo subjektivno iskustvo jedne osobe i ništa više.
Reply
2sk170/2sj74 su nezamjenjivi kao komplementarni par J-fetova, a to nije hir nego potreba za napraviti ultimativno audio pojačalo. Zamjena ima ali nema komplementarnih parova.
Slična priča je i sa V-fetovima, nekim lateralnim fetovima itd......
Reply
U nasem narodu-narodima postoji izreka: Svako vrijeme nosi svoje breme.
Tako je i razvoj pojedinih pojacala pravljen davno, kad su pojedine komponente bile dostupne. Tranzistorski nizovi
su davno razvijene komponente i sluzili su da neke gotove razvijene sklopove ucine jos kompaktnijim-manjim,
posebno u vojnim uredjajima.
Treba se okretati ka novijim i daleko boljim komponentama, i ako je "merak" napraviti neku davno provjereno
pojacalo, zadrzati konfiguraciju ali koristiti novoproizvedene komponente. Treba se malo i "zaposliti"
preracunavanjem pojedinih stepena, a ne samo kopirati sto je neko davno napravio.
Na forumu imamo veoma dobar i poucan primjer kada je @dragan100 uradio motorolino pojacalo opisano
u AN485-verzija "abarth".-U biti ista konfiguracija-ali naoko "ni nalik".-
pOz
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)