Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ultrazvucni mikrofon
Imam jedno za mene specificno pitanje. Interesuje me da li neko zna oznaku ili je mozda koristio ultrazvucni mikrofon? Treba mi mikrofon koji moze da registruje do 200kHz.

Hvala unapred.
Reply
Možda ti bude od koristi link:
http://www.avisoft.com/ultrasound-microp...cm16-cmpa/
LP
Dragan
Reply
Dragane,
hvala puno na odgovoru. Video sam trziste takvih mikrofona i imam listu proizvodjaca. Bas je i takva aplikacija u pitanju. Cene gotovih resenja su dosta visoke. Za pocetak me je interesovalo da li postoje neke kapsule koje bi se ugradile u neko kuciste. Vise me interesuje da vidim koja bi cena bila kada bi se pravio u odnosu na kupovni. Znam da pravljenje zahteva i kalibraciju koja nike trivijalna, ali cisto da vidim odnos cena.

Hvala jos jednom.
Reply
Ima posebno da se kupe kapsule, na primer:
https://www.ebay.com/b/condenser-mic-cap...7024875306

E sad koliko koja moze da "hvata" to ne znam, sigurno sve te kapsule mogu da idu preko audio opsega jer inace prave sad sve te mikrofone i audio opremu za HD 192kbps sto je do nekih 100kHz sa -3dB a trend je sad i 384kbps i vise za ultra-HD audio ...

Evo ovde smo nesto pisali oko tih kapsula i mikrofona:
https://forum.yu3ma.net/thread-2003.html...ght=nt1000

Samo jedno mogu da ti kazem, ako nabavis te kapsule, ne "pipaj" ih, ne "cisti", ne diraj ih uopste, uzasno su osetljive ...

UPDATE:
5mm debo metalni oklop i metalna mrezica preko toga su obavezne, isto kao mikrofon iz povezane teme, tu ide isto pre-amp, a moze i ceo A/D koverter da se turi sto bi bila idealna varijanta i da ima lepo USB prikljucak sta standardnim audi codec-om i vozi Misko ...
Reply
Cek ima i gotovih resenja ne tako skupih, ovaj 250kHz sa sve USB o kome pricam je 299Eur Smile
https://www.veldshop.nl/en/dodotronic-ul...0-khz.html

Onaj Roda NT-1000 mikrofon iz teme je preko 1k nov bio nekad tako da "dobro si prosao", imas all-in-one uredjaj gotov za tvoje potrebe samo preko SW da se povezes i predpostavljam da pocnes da radis neku analizu i procesiranje Smile
[Image: attachment.php?aid=32088]
[Image: attachment.php?aid=32089]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ova kombinacija gotovog USB mikrofona je idealna sa bilo kojim SDR programima, on se prijavi kao USB device sa nekim sample/bit rate, znam da do recimo 2Mbit/s uzorkovanje moze da se procesira skoro u realnom vremenu na RPi a ako treba i GUI interface onda mora jaca PC masina samo zbog crtanja, filteri rade vrlo efikasno i sa neferovatnim osobinama, recimo band pass filtriranje 400-og reda je uobicjna vrednost kod slusanja HF stanica, a inace nista nije limitirano sem samim uzorkovanim signalom, dakle ide bukvalno od 0Hz pa redom, mozes da demodulises "slepe miseve" u ultrasonicnom spektru isto kao sto bi na bilo kojoj dugoj nosecoj frekvenciji to odradio, vaze sva ista pravila procesiranja, postoje poznati algoritmi za razne stvari, zavisi sta ti treba, od FFT pa do kompleksnih anologo/digitalnih reprezentacija raznih filtera i algoritama.

Stvar jeste zanimljiva ali nije naivna, pogledaj spekar, radices u istom spektru frekvencija gde i ovaj radio spektar iz etra, vidi sta tu vec ima sve, 50 radio stanica, ima i radio amaterski opseg sa BPSK modulacijom, ima ima ima ... Smile
Ako krenes sam da projektujes mikrofon sa nekom kapsulom i pre-amp sve ovo potencialno moze da se umesa u tvoj signal vrlo lako, taj deo mora da bude ozbiljno napravljen sa specificnim transducer i A/D mora da stoji odmah kod njega da bi to radilo osetljivo i sa punom dinamikom i da ne hvata ove radio stanice preko kojekakvih zica-antena koje bi postojlae u nekim drugim resenjima gde je kapsula izmestena od pre-amp ili A/D.

BTW: Na 184kHz je jedan mali RA opseg, vrlo specifican, skoro da se ne primecuje u spektralnoj slici, "flekice", cesto je signal ispod shuma a radi demodulacija (poredjenja radi klasicna AM radio difuzna stanica tu zauzima 10kHz bandwith-a!), tu koriste BPSK modulaciju koja zauzima svega 50Hz shirine bandwith-a iz te cele spektralne slike, na primer sa svega 5W snage i "adekvatnom" antenom signal moze da se prima isto preko standardnog SDR na preko 5000km razdaljine! To koriste na primer za beacone za automatsko pracenje propagacija signala na tom radio opsegu, medjusobno raportiraju ko-je-koga cuo i kojom jacimom prijemnog signala i prave u realnom vremenu mapu propagacije talasa Smile

Za tvoj test HW-a samo napravi jednu pomocnu rutinu koja na primer na tacno 184.284kHz demodulise BPSK i javi mi kada to radis, bez obzira ako ne vidis signal u spektrogramu, "ako me cujes" (dekodiras) onda ti ne radi dobro taj uredjaj Smile

[Image: attachment.php?aid=32090]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Miki,

hvala ti puno. Znam za taj mikrofon. Meni treba klasican mikrofon koji ce ici na moj pojacavac i AD konvertor. Sto se tice osetljivosti, cekam odgovor od klijenata.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)