Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uni. SMPS 2
<p>Posto vidim da prethodni smps ima nekih nedostataka resio sam da malo sredim stvar.</p>
<p>Radi se o tome da je izmenjena pobuda baze,a ustanovio sam da se grejanje trafoa desava kada tranzistori odstupaju jedan od drugog,pa jedan duze vodi a jedan krace,pa se trafo greje.Na oscilogramima cete videti o cemu govorim,namerno sam koristio dva razlicita tranzistora da bi se videlo o cemu pricam.Pobudni trafo je uzet iz stare "stedljive sijalice",a koji je vec koriscen u istu svrhu.Koriscena zica je 0.5mm za 3 x 3 namotaja i 1-1.5mm za 1 namotaj.</p>
<p>Vezao sam dva razlicita EE33 u paralelu i radio je lepo,testovi su trajali ukupno jedan sat i to trafo je bio blago zagrejan (previse smanjen broj namotaja primara,a i puklo mi jezgro kada sam provlacio zicu,mada ga drzi traka),a tranzistori su bili potpuno hladni (kao da je ugasen :ahappySmile.Za sada je opterecivan sa 150W,i tada su tranzistori bili topli,bez ventilatora.</p>
<p>Ovde sam takodje koristio strujno-naponsku povratnu spregu jer se pokazala kao dobro i kvalitetno resenje.</p>
<p>Smps je u osnovi slican "elektronskim trafoima" za rasvetu,samo je dodata i naponska povr. sprega da "drzi" oscilovanje.</p>
<p>Ako nadjete negde ova jezgra za BDT u prodavnicama javite,ili bar neko slicno.</p>
<p>Ostalo imate na slikama,pozzz.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=2677:Fotografija1083.jpg]</p>

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
<p>Izlazni napon pri praznom hodu:</p>
<p>[attachment=2678:Uout pr. hod.jpg]</p>
<p>Obratite paznju na ringing Smile</p>

Reply
<p>Napon baza-emiter pri praznom hodu:</p>
<p>[attachment=2679:Ube pr. hod.jpg]</p>

Reply
<p>Izlazni napon pri 50W:</p>
<p>[attachment=2680:Uout 50w.jpg]</p>

Reply
<p>Izl. napon pri 100W,asimetrija tranzistora se vec prepoznaje:</p>
<p>[attachment=2681:Uout 100w.jpg]</p>

Reply
<p>Izl. napon @ 150W asimetrija je sada uocljiva,jedan tranzistor mi je E13007 a drugi J13007.Sa oba ista asimetrije nema.</p>
<p>[attachment=2682:Uout 150W.jpg]</p>

Reply
<p>Sema:</p>
<p>[attachment=2683TongueTDC0010.JPG]</p>

Reply
<p>A moze li ta odstupanja u tranzistorima da izazovu pregorevanje istog/ih?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
Reply
e ovo se vec zove studija,svaka cast imenjace! <br>
.<br>
(posalji mi svoju adresu preko sms,treba nesto da ti proslijedim postom)
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="6137" data-time="1371424055">
<div>
<p>A moze li ta odstupanja u tranzistorima da izazovu pregorevanje istog/ih?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
</div>
</blockquote>
<p>Mogu ali indirektno,ako su razliciti javi se asimetrija koja greje jezgro.Ako je ona bas velika jezgro od grejanja moze i da pukne.Kada pukne,smanji se induktinost primara,a time se povuce velika struja iz mreze koju tranzistori ne mogu da izdrze i pucaju.</p>
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AcaJevtic94" data-cid="6141" data-time="1371451379">
<div>
<p>Mogu ali indirektno,ako su razliciti javi se asimetrija koja greje jezgro.Ako je ona bas velika jezgro od grejanja moze i da pukne.Kada pukne,smanji se induktinost primara,a time se povuce velika struja iz mreze koju tranzistori ne mogu da izdrze i pucaju.</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kod mene se nije grejao toliko 40-50C max, nisam lud da vidim koliko se greje i ne ugasim ga Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pitao ovo prethodno zato sto mi je 1 tranzistor izgoreo ali verovatno mojom greskom, smanjio sam primar i na izlazu sam stavio neku veliku prigusnicu iz atx-a...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kako je izgoreo smps se samo ugasio tj. na sekundaru napona nije imalo i sve je bilo hladno cak i taj tranzistor Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
Reply
<p>He he,da bas sam namerno napravio kratak spoj i on samo ucuti kad crkne (crkne mu gornji tranzistor uvek) a donji ostane ispravan,dobra fora sto nema BUM,nego samo zacuti Smile</p>
Reply
<p>I meni je bas bilo cudno ukljucio preko sijalice i bilo mi je sumnjivo jer je teze startao-duze sijalica bila upaljena, sklonio sijalicu i pustio na tiho svirao i samo zacutao...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Mislio da se neki kabal prema zvucniku odspojio jer nista nije pucalo beli dim ili da se greje, i da tranzistor prema bulk elko Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
Reply
<p>Evo pcb:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=2688:Uni. SMPS 2 A1.pdf]</p>
<p>[attachment=2689:Uni smps2 rasp.JPG]</p>

.pdf   Uni. SMPS 2 A1.pdf (Size: 60,92 KB / Downloads: 32)
Reply
<p>Talasni oblik kao iz signal generatora,uz trafo sa slike Wink</p>
<p>Struju sam merio strujnim trafoom koji mi je macola rekao kako da napravim,i struja je bila priblizno sinusna (nemam objasnjenje kako se ovo desava,koriscen obican ee33 nepremotavan)</p>
<p>Na slici vidite dva razlicita tranzistora Smile</p>
<p>[attachment=2693:U pr. hod.jpg]</p>

Reply
<p>[attachment=2694:U 100W.jpg]</p>

Reply
<p>[attachment=2695:Fotografija1091.jpg]</p>

Reply
<p>[attachment=2696:Fotografija1092.jpg]</p>

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AcaJevtic94" data-cid="6176" data-time="1371500619"><p><a href="http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?app=core&amp;module=attach&amp;section=attach&amp;attach_rel_module=post&amp;attach_id=2696">Fotografija1092.jpg</a></p></blockquote>imam isto jezgro ferita kao ti , to je od tv flyback, neznam za sta da ga upotrijebim?Smile
Reply
<p>Ako hoces za HB,moras mu izvaditi ono parcence plastike koje je stavljeno za procep,jer HB ne koristi jezgro sa procepom.Takodje ga namotaj kao sto sam ja (kao torus).A za sta ces da ga iskoristis nemam pojma,ti odluci Wink</p>
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)