Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samogradnja niskobudžetnih bookshelf zvučnika
Ideja mi je da napravim male dvosistemske bookshelf zvučnike od materijala i drajvera koje već imam kod kuće.
Na raspolaganju mi je MFD debljine 20mm, basovi SAL SA1315 i visokotonci SAL DTF12 i DT20.

Prvo mi je na pamet palo da napravim kompresione SAL HS13 kutije zapremine 9 litara.
Onda sam se setio Apexovih TQWT kutija, pa onda i gomile transmission line zanimljivih kutija...

U svakom slučaju drajveri odgovaraju i kompresionim i bass refleks kutijama, ali se ja ne mogu odlučiti...

Želim da kutije ne budu glomazne a u malim kompresionim kutijama neću dobiti ono što želim.
Apexove su malo glomaznije nego što želim...

Trenutno se lomim između Apex TQWT i transmission line kutija sa frontalnim portom.
Koja je razlika između njih i koje su im prednosti i mane?

.pdf   SA1315 spec.pdf (Size: 130,26 KB / Downloads: 30)
.pdf   SA1315 dimensions.pdf (Size: 107,47 KB / Downloads: 10)
.pdf   nacrt_zv_kutija.pdf (Size: 834,9 KB / Downloads: 30)
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Ako će se zvučnici koristiti baš kao bookshelf, na nekoj polici za knjige ili u regalu, onda je najbolje da budu kompresione, a one su i najjednostavnije za izradu. Na nemačkom sajtu lautsprechershop ima online kalkulator za kompresione kutije.
Reply
Ja bih rado pravio ove Apexove TQWP , imam pretek osb ploca dosta ali mi se ne svidja nimalo da od toga klepam z kutiju , tako ostaje da uzmem mdf ...
Reply
Zašto ne bi pravio od osb ? Poenta jeste da se koristi materijal koji se ima. Posle git i sprej - po mogućstvu beli. Može to vrlo pristojno da izgleda i zvuči.
Reply
(05-28-2019, 06:39 PM)Zvu Wrote: Zašto ne bi pravio od osb ? Poenta jeste da se koristi materijal koji se ima. Posle git i sprej - po mogućstvu beli. Može to vrlo pristojno da izgleda i zvuči.

Ma znam da moze pristojno da zvuci neeego to sto ja imam trenutno su osb komadi i svi su 10mm debljine , a za z kutiju bi bilo dobro da su 20mm .
No i to moze da se resi lepljenjem dve osb jednu za drugu paralelno.
Onda osb ima krupnu strukturu znas one ljuske njegove , reljefan je ... pa tu treba ozbiljno gitovanje i ravnanje .
I na kraju ono sto mi se najvise ne svidja , lako se krnje coskovi osb ploca .
Saberi oduzmi mdf je opet bolje resenje sad sto ga ja nemam nigde u mojoj blizini u prodaji , to je druga prica.
Moze osb al da kutiju oblozim onim tepihom i na ivice postavim one zastite plastike .
Reply
MDF se kupi po meri i kosta skoro pa nista za ove dve kutije. Ja ga spajam drvofixom i pistolem za eksere (iglice). Posle predjem valjkom i akrilnom bojom za beton u dva sloja boja je gusta i potpuno prekrije tackice od eksera i spojeve, zatim prespricam auto lakom u spreju dva puta i kutije izgledaju kao plasticne. Bas je toliko bolji u odnosu na kompresione i bas reflex kutije da mi je iritantno da ih slusam u poredjenju sa TQWP.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Odlučio sam da napravim dva para kutija sa istim drajverima i da ih uporedim.
Jedan par će biti Apex TQWT a druge neke transmission line koje ću probati sam da konstruišem.

Nadam se da će neko moći na kraju da mi pomogne oko merenja i linearizacije. Smile
Reply
Nema razloga da pravis dve kutije, TQWT (=TQWP) pokriva sire frekv. podrucje od transmisije i vrsta je horne sto je dobro za te male i ne bas efikasne midbas drajvercice. Veci prblem ocekujem od samih drajvera u smislu nejednakih parametara od primerka do primerka sto je poznato kod SAL drajvera. Bilo bi dobro da ih premeris pre ugradnje.
Reply
Nik, znam da si perfekcionista za zvučnike i to jako poštujem.

Neću se mučiti da merim drajvere pre nego što ih upakujem u kutiju.
Ja samo želim da napravim nešto što lepo zvuči za dečiju sobu kako bi mogao da puštam Branka Kockicu i Dragana Lakovića. Smile
U njih planiram da uguram malu D klasu sa TPA3118 + bluetooth...

Želim samo da ne budu prevelike a da opet iskoriste skoro maksimum onoga što se može izvući od drajvera koje imam.

OK. Prednost je što TQWP pokriva širi raspon.
Šta je mana ove konstrukcije?
Da li postoji nešto po čemu bi bili zahtevniji za izradu?
Reply
Ko mu nadje manu .... nanu Smile
Jednostavna konstrukcija, samo guraj. Moze da se uradi za vikenad. Cak bi TL trebalo raditi bez paralelnih strana tunela a to komplikuje konstrukciju, secenje itd.
Kod ovog TQWT-a poslednju pricvrscujes bocnu stranu da bi mogao da oblozis tunel nekim apsopcionim materijalom. Privremeno stegnes stranu pa probas zvuk. Krojacki filc duzinom kanala priheftas i mislim da ce biti dovoljno dampiranja.
Reply
Probao sam preko nekih online kalkulatora da proračunam optimalnu zapreminu kutije za drajvere koje želim da iskoristim i otprilike se poklapa za zapreminom kutije koju mi je Mile predložio.
To je oko 19,6-19,7 litara.
Tako da moja želja za manjim kutijama ostaje za neki drugi put.

OK. Definitivno pravim Apex TQWT.

Sledi crtanje u Google SketchUp-u.
Reply
E da, trebace ti panasonik mic kapsula, baterija i zvučna karta. Izmeriš pa se igramo pravljenja skretnice.
Reply
Evegi model u SketchUp 2014 pa ce ga otvoriti i svaki noviji. Ostaje da Mile definise tacan polozaj midbass jedinice te razmak do visokotonca. Takodje nije skroz definisano otvaranje usta, da li ide pod 45 ili nekim drugim uglom, da li se prati sirina tunela. Pa da li se zaobljavaju ostre ivice tunela, uglovi popunjavaju itd al' to je za neki skuplji projekat Smile

EDIT: Skica i dimenzije radjene za MDF 20mm jer TDA rece da to ima. Ako se ide na MDF 19 sve mora de se preradi!

.rar   ApexTQWT_TDA_SketchUp2014.rar (Size: 25,77 KB / Downloads: 1)
Reply
Nije obavezno da se izlaz tunela siri kao na crtezu, mogu stranice da se spoje pod pravim uglom i da se kant obrusi pod 45 stepeni. Tako se dobija stranica sirine 28mm (dijagonala od 20mm).

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Mile, da li su mere koje si dao unutrašnje ili spoljne i gde treba da se nalaze drajveri?

Hvala Nik. I ja sam danas skoro isto nacrtao. Smile
Reply
(05-29-2019, 09:27 PM)TDA Wrote: Mile, da li su mere koje si dao unutrašnje ili spoljne i gde treba da se nalaze drajveri?

Hvala Nik. I ja sam danas skoro isto nacrtao. Smile

Mere koje su upisane unutar kutije su unutrasnje, a one spolja  su spoljasnje racunato sa materijalom 20mm- Centar visokotonca je 105mm od gornje strane, a cetar basa 155mm od centra visokotonca.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Ima 4 komada ovih JBL GTX650 basica , o kojima nikako nista da izguglam na netu.
Al kad vidim ovo "GTX" to mi odmah aludira na car hifi jbga , razmisljam dali bi i valjali uopste za TQWT kutije ??? 

Inace sutra idem do Svilajnca nestalo mi tinola Big Grin pa  cu da se raspitam  , malo da pronjuskam mozda tamo neko sece mdf na meru ...
Reply
Kutije bi trebale da izgledaju ovako nekako.

Da li neko zna kolike su rupe za montažu visokotonaca SAL DTF12 i DT20 i koje je bolje da izaberem za ovu kutiju?
DTF12 su 50/100W 8Ohm 2-21kHz 91dB a,
DT20 su 20/40W 8Ohm 3-21kHz 91dB
Reply
Ducktronic,
da li su GTX650 ili GTX625.
GTX625 su zvučnici za auto.
Reply
GTX625 su  43 ocigledno sam izvapeo  106
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)