Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samogradnja niskobudžetnih bookshelf zvučnika
(05-29-2019, 11:10 PM)TDA Wrote: Kutije bi trebale da izgledaju ovako nekako.

Da li neko zna kolike su rupe za montažu visokotonaca SAL DTF12 i DT20 i koje je bolje da izaberem za ovu kutiju?
DTF12 su 50/100W 8Ohm 2-21kHz 91dB a,
DT20 su 20/40W 8Ohm 3-21kHz 91dB

SAL DT20 zaboravi, to su igračke, može kao backfire supervisokotonac pozadi da se stavi što i preporučujem jer sam probao odavno sa lepim rezultatom.
https://www.diyaudio.rs/topic/8911-micro...-sal-dt20/

DTF12 uzmi obavezno. 
Te efikasnosti na sajtu su 3-4db precenjene. 
Ferofluida nema DTF12, to su laži.

DT20 sam skoro snimio (nearfield mikrofon na 10mm), doduše na kutiji piše DTF20, možda ima ferofluid jer se ne vidi rezonantni pik na krivi impedanse.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Hvala Nixie!
Onda idu DTF12.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Jbg. Moj za*eb.
MFD koji imam je debljine 18mm, a ne 20mm.
Ako ispomeram sve pregrade kako bi zadržao spoljnje dimenzije i širine tunela u sredini dobijem 103mm umesto 95mm.

Mile, kako ka korigujem dimenzije?
Reply
(05-30-2019, 11:06 AM)TDA Wrote: Jbg. Moj za*eb.
MFD koji imam je debljine 18mm, a ne 20mm.
Ako ispomeram sve pregrade kako bi zadržao spoljnje dimenzije i širine tunela u sredini dobijem 103mm umesto 95mm.

Mile, kako ka korigujem dimenzije?

Samo smanji dubinu kutije za 8mm, znaci umesto 330mm neka bude 322mm.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Hvala Mile.

Ovako će izgledati zvučnik, samo u crnoj boji.
Neke ivice ću oboriti ruterom.

Ostaje još samo da pronađem koja je dimenzija montažne rupe za DTF12.
Reply
Moje iskustvo je da se rupe buše tek kad se drajveri imaju u rukama i prekontrolišu mere.

Ume u datasheetu i renomiranih proizvođača da se potkrade greška. Pre para dana imao slučaj basa za koji sam upuštao rupu, prečnik u datasheetu 388mm a na licu mesta 391mm.
Pride odziv visokotonca može da varira da li je u ravni sa prednjom pločom ili štrči 1mm iz iste.

Lepo se premeri na licu mesta i izglođu rupe što preciznije može.
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(05-30-2019, 12:31 PM)TDA Wrote: Hvala Mile.

Ovako će izgledati zvučnik, samo u crnoj boji.
Neke ivice ću oboriti ruterom.

Ostaje još samo da pronađem koja je dimenzija montažne rupe za DTF12.

Odlicno izgleda, imam 14 ITT basova od 5 incha izvadjenih iz Dynacord kutija i tek sad mi je palo na pamet da ih ugradim u ovu kutiju.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Ekstra!
Taman ćemo moći da uradimo test sa razičitim drajverima. Smile
Reply
(05-30-2019, 11:02 AM)TDA Wrote: Hvala Nixie!
Onda idu DTF12.

Ja slušam taj DTF12 sa SBX1320 već godinama na poslu, zamenio sam raspadnute drivere Ei Tesla (neki poljski su bili unutra) i malo doradio skretnicu. 
Davno je bilo, nemam šemu skretnice. Svira to pristojno ali ne očekuj čuda od SAL drivera. 
Ponekad treba centrirarti visokotonce, otprilike svaki drugi koji sam kupio nije bio centriran.
Inače to je skromna kopija recimo Vifa D27TG15-06 odnosno sada ih prave i kao Scanspaeak D2606/9200, konstrukcija iz 90 tih.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(05-30-2019, 12:31 PM)TDA Wrote: Ostaje još samo da pronađem koja je dimenzija montažne rupe za DTF12.

Sto kaze Manic provera na licino mesto. DTF12 bi trebao da  ima masku ('faceplate') precnika 103mm. Dubinu (debljinu maske) treba izmeriti - 4-5mm otprilike. Potreban je otvor precnika 82mm. Verovatno i dva prosirenja tamo gde su kleme.
Reply
Bas uzmi obavezno SBX1320, sad su sa crnim membranama nisu više žuti, jedino ti oni valjaju.
Reply
Već imam SA1315, a DTF12 su mi kod ćaleta pa ćekam da prekopa po garaži.
Reply
(05-28-2019, 06:54 PM)Dackotronic Wrote: Ma znam da moze pristojno da zvuci neeego to sto ja imam trenutno su osb komadi i svi su 10mm debljine , a za z kutiju bi bilo dobro da su 20mm .
No i to moze da se resi lepljenjem dve osb jednu za drugu paralelno.
Onda osb ima krupnu strukturu znas one ljuske njegove , reljefan je ... pa tu treba ozbiljno gitovanje i ravnanje .
I na kraju ono sto mi se najvise ne svidja , lako se krnje coskovi osb ploca .
Saberi oduzmi mdf je opet bolje resenje sad sto ga ja nemam nigde u mojoj blizini u prodaji , to je druga prica.
Moze osb al da kutiju oblozim onim tepihom i na ivice postavim one zastite plastike .

Napraviš od OSB pa ako se čuju kao đubre, baciš i ne žališ jer nisi dao novac za kutije - pa makar to bilo i hiljadu dinara. Ako se čuje dobro i budeš zadovoljan nakon nekoliko meseci slušanja, onda ima smisla ulagati u bolji materijal.
Reply
Cena MDF-a za dve kutije manja je od cene jednog visokotonca ili jedne skretnice. Kutija ne moze da se cuje kao djubre zato sto je 90% zvuka direktno iz zvucnika, a kutija je potrebna za niske frekvencije od 40-150Hz. TQWP kutija niske frekvencije reprodukuje bolje od kompresionih i basreflex kutija, a koliko ce dobro da se cuje najvise zavisi od izbora bas zvucnika. Iako je drvenarija najjeftinija stavka ona je ipak baza, ako zvuk nije zadovoljavajuci treba menjati zvucnik a ne kutiju.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
To ne ide tako - kutija se pravi prema bas zvučniku pa ako zvuk nije kako treba, ili je kutija loše projektovana za taj drajver ili je bas drajver loš ali se svakako ne stavlja drugi bas drajver u istu kutiju u nadi da će sada biti bolje. Nisu TS parametri svih baseva pogodni za rad u TL.

Ovo glede zvuka kompresionih i BR zvučnika u odnosu na TL ne bih komentarisao. Jedino mogu reći da će sve zvučati loše kad se ne zna šta se radi. Sve ostalo je samo ostrašćenost bez trunke objektivizma iliti takmičenje u pljuvanju u dalj, a u tome rado ne bih učestvovao.
Reply
(05-29-2019, 11:10 PM)TDA Wrote: Kutije bi trebale da izgledaju ovako nekako.

Da li neko zna kolike su rupe za montažu visokotonaca SAL DTF12 i DT20 i koje je bolje da izaberem za ovu kutiju?
DTF12 su 50/100W 8Ohm 2-21kHz 91dB a,
DT20 su 20/40W 8Ohm 3-21kHz 91dB

Ja sam jako davno koristio te dtf12, i njih sam koristio i za SAL i za M.N.C kombinacine. DT20 mi se nikad nije sviđao, ne znam, malko oštriji zvuk, neprirodan... Ne mogu opisati.
Devojka me vara sa rođenim mužem!
Reply
Ja ohrabrujem ljude da se bave samogradnjom. Koji je interes obeshrabrivanje od samogradnje u startu izjavama cuce se kao djubre, zvuk ce biti los kad se ne zna sta se radi... a u pitanju su niskobudzetni zvucnici. Ponavljam zvuk ce sa istim drajverima biti isti u bilo kojoj kutiji samo ce imati malo vise ili malo manje basa. Rizik da ne bude zvuka ne postoji, zvuk ce biti dobar, odlican ili vrhunski.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(06-01-2019, 07:37 AM)Zvu Wrote: Napraviš od OSB pa ako se čuju kao đubre, baciš i ne žališ jer nisi dao novac za kutije - pa makar to bilo i hiljadu dinara. Ako se čuje dobro i budeš zadovoljan nakon nekoliko meseci slušanja, onda ima smisla ulagati u bolji materijal.

Zvu hvala na ohrabrenju da krenem u izradu od osb-a ali ...

Ja ne sumnjam da se TQWT kutije dobro cuju , sto se nebi cule ? Sad zasto ja to nebih pravio od osb-a je stvar mog licnog ubedjenja da je osb los materijal (za z kutiju)
Mdf s druge strane je mnogo bolji izbor , nije skup i prilikom same izrade kutija imao bih  mnogo manje posla u doterivanju nego kad bih  pravio od osb + ja i nisam nesto vest sa  drvetom ...
I na kraju da ih napravim od mdf-a bez obzira koliko sam nevest to ce i da lici na nesto a i da  se cuje sto zavisi i od zvucnika koje budem ugradio , sto takodje ostaje da nadjem neke pismene zvucnike , oni moji GTX625 su za auto tako da ...
Rezultat svega je  da napravim par z kutija  koje ce da sviraju lepo i izgledaju lepo , razlog sto se  oodmah  nisam prihvatio posla su druge aktivnosti i nedostatak odgovarajuceg materijala sto cu resiti u narednom vremenu.

Inace pravio sam ja  zvucne kutije od stare visece kuhinje Big Grin iverica 15mm debljine , pa oblozene braon tepihom  Tongue a unutra neki Kenfordi od 300w "pise" i letve koje ih drze da se ne raspadnu  43
Pravljeno od cega se stiglo i  kako se onda umelo  Undecided i sa cime .
I sviraju cuju se  Smile galame kolko oces  107  bolje i takve nego nikakve ...
Reply
(06-01-2019, 11:11 AM)apexaudio Wrote: Ja ohrabrujem ljude da se bave samogradnjom. Koji je interes obeshrabrivanje od samogradnje u startu izjavama cuce se kao djubre, zvuk ce biti los kad se ne zna sta se radi... a u pitanju su niskobudzetni zvucnici. Ponavljam zvuk ce sa istim drajverima biti isti u bilo kojoj kutiji samo ce imati malo vise ili malo manje basa. Rizik da ne bude zvuka ne postoji, zvuk ce biti dobar, odlican ili vrhunski.

Nigde nisam napisao da će se čuti kao đubre zbog konstrukcije kutije već zbog nepoznavanja kako se taj drajver čuje. No, ja sam odgovoran samo za ono što napišem, ne za ono kako ga ti shvatiš. Ti si se, sa druge strane, svojski potrudio da ne shvatiš ništa i ne porazmisliš ni o čemu već prebacuješ raspravu sa tehničke na lični nivo. Jasno ti je da tu imam šta da ti kažem... Pokušao si već jednom da imputiraš to da obeshrabrujem ljude u samogradnji ali sam to pustio niz vodu jer sam mislio da je lapsus. Sada čak nagoveštavaš da imam lični interes u tome. Ponovnim pokušajem potvrđuješ svoju tada pokazanu zlonamernost.

Čime sam pokušao da obeshrabrim ? Time što sam predložio da napravi od OSB da bi poslušao je li taj zvuk za njega ? Ili možda zato što sam nagovestio da postoji mogućnost da se neki zvučnik koji si ti predložio neće čuti dobro čime sam dirnuo u svetu kravu ? Isto tako sam napisao da postoji mogućnost da mu se zvuk svidi pa da napravi kutiju kako treba ali si, zaslepljen ego tripom, taj deo izgleda preskočio.

Za svaki zvučnik postoji mogućnost da se ne čuje dobro. Upravo sa drugarom razvijam jedan. To što smo pokupovali drajvere, proračunali, pravimo drvenariju, izmerimo drajvere, napravimo skretnicu i opet ne znamo kako će se čuti dok ga ne poslušamo. Pretpostavljam da to tebi ne može da se desi jer ti znaš kako će šta da "zvuči od 40-150Hz". Intuicija, vidovitost, šta li je.

Elem, svo moje delovanje na ovom i ostalim forumima je mimo mog interesa jer ga nemam. Posao od kog živim nema ni iz daleka veze sa mojim hobijem. Ako nekada budem pokrenuo firmu za bilo šta, biće objavljeno svugde gde pišem. Svo moje delovanje na ovom i ostalim forumima gde sam prisutan je u cilju skidanja vela tajne sa principa rada zvučnika te pokušaja da predočim gde greške mogu da nastanu da bi bile preskočene ili zaobiđene.
Reply
(06-01-2019, 12:53 PM)Dackotronic Wrote: Zvu hvala na ohrabrenju da krenem u izradu od osb-a ali ...

Ma niš' Smile

(06-01-2019, 12:53 PM)Dackotronic Wrote: Ja ne sumnjam da se TQWT kutije dobro cuju , sto se nebi cule ? ...

Nemam pojma. Nikad nisam pravio pa bih lično uvek prvo pokušao sa nekim probnim kutijama - kao što i sada radim. Slušao sam Troelsove TQWT sa Jantzen drajverima i nisam bio zadovoljan. Zašto se nije čulo dobro ? Moja pretpostavka ide u pravcu odnosa soba-zvučnik tj. prenisko tjuniran zvučnik u premaloj sobi. 

(06-01-2019, 12:53 PM)Dackotronic Wrote: Sad zasto ja to nebih pravio od osb-a je stvar mog licnog ubedjenja da je osb los materijal (za z kutiju)
Mdf s druge strane je mnogo bolji izbor , nije skup i prilikom same izrade kutija imao bih  mnogo manje posla u doterivanju nego kad bih  pravio od osb + ja i nisam nesto vest sa  drvetom ...
I na kraju da ih napravim od mdf-a bez obzira koliko sam nevest to ce i da lici na nesto a i da  se cuje sto zavisi i od zvucnika koje budem ugradio , sto takodje ostaje da nadjem neke pismene zvucnike , oni moji GTX625 su za auto tako da ...
Rezultat svega je  da napravim par z kutija  koje ce da sviraju lepo i izgledaju lepo , razlog sto se  oodmah  nisam prihvatio posla su druge aktivnosti i nedostatak odgovarajuceg materijala sto cu resiti u narednom vremenu.

MDF je zahvalniji za gradnju kutija jer se može lepo obrađivati pa i kutija izgleda lepše.

(06-01-2019, 12:53 PM)Dackotronic Wrote: .........................

Inace pravio sam ja  zvucne kutije od stare visece kuhinje Big Grin iverica 15mm debljine , pa oblozene braon tepihom  Tongue a unutra neki Kenfordi od 300w "pise" i letve koje ih drze da se ne raspadnu  43
Pravljeno od cega se stiglo i  kako se onda umelo  Undecided i sa cime .
I sviraju cuju se  Smile galame kolko oces  107  bolje i takve nego nikakve ...

Imam i ja par isečenih ormara iza sebe. To iskustvo je neprocenjivo Smile
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)