Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ćuk konverter - izrada
Nova tema oko izrade jos jednog SMPS ali ne bilo kakvog, u pitanju je Ćuk konverter sa sledecom specifikacijom, dobro obratite paznjom kakvom a u nastavku teme mozemo da diskutujemo i "kako" uz minimalni broj delova postici to.

[Image: attachment.php?aid=30042]

[Image: attachment.php?aid=30045]

U prilogu je dobro poznata konstrukcija za koju mislim da bi bilo zgodno organizovati GB za PCB dok bi za delove videli vec u hodu.

Attached Files Thumbnail(s)

.pdf   Ćuk.pdf (Size: 1,01 MB / Downloads: 42)
Reply
Od 0-100 V, od 0-5 A? Zastrašujuće! Ima li ikakve naznake koliko je ovo tiho u radu? Ovo je pretpostavljam i pod Elektor copyright-om što se možda može relativno lako zaobići zamjenom korištenog PWM kontrolera?
Reply
Dodatak na ovu shemu moze da bude u vidu dodatnog povecavanja iskoriscenja gde se prvo valja zameniti ulazni grec koji odprilike tu najvise i discipira sa LT4320 i neka 4 MOS-FET.
Sledece moze da bude samo zamena izaznih dioda sa nekim MOS-FET i to bi bilo sve, konceptualno se ne menja nista samo smo jos malo povecali iskoriscenje.
Reply
@Ogy je radio, mislim 4 komada za vlastite potrebe-moze dati najbolji info osim samog dr. Ćuka Smile

pOz
Reply
Odličan bi bio kao pre-regulator Linearnog LAB PSUja! za PRE REG u OVOJ temi!

Podesi se izlazni napon Cuk konvertera na max napon Pre REG OUT,
recimo na max 80VDC U_out PRE REG 
onda sa trackingom koji prati izlazni napon LAB PSUja obaramo na potrebni DropOUT ranga 4VDC

EMI + Trafo sekundar: 18 do 35VAC, snage {U_out_max x I_out_max} x 1,1 = TRAFO POWER in VA,
-primer {70VDC x 5A} x 1,1 = cca 400VA, šta se nadje po garaži, … :-)
PWM IC + Driver IC
Switcherski trafo ETD49 N27 ili slični+ njegov former+litz žica 1-1,2mm
Diode na izlazu PSUja zameniti Mosfetima + driver za njih  IR11688
U_out, I_out max limit, I_in limit kontrola
pomočni naponi iz sekundara, +15VDC sa 317, i -15VDC charge pumpom i 337 

Interesent sam za razvoj i naravno implementaciju kao PRE REG u ponudjen LAB PSU

a i @branko tod zatreba slično i za njegov projekt TU :
https://forum.yu3ma.net/thread-2190-post...l#pid95785

[Image: attachment.php?aid=30030]
LP
Dragan
Reply
(05-19-2019, 12:43 PM)emiSAr Wrote: @Ogy je radio, mislim 4 komada za vlastite potrebe-moze dati najbolji info osim samog dr. Ćuka Smile

pOz

Ima li se možda koji oscilogram izlaza PSUja na nekom opterečenju, ripple, noise...
LP
Dragan
Reply
Izlaz je cista ravna linija bez bilo kakvih "karakondžula". Jedino treba obratiti paznju da je izlaz invertovanog
polariteta u odnosu na ulaz.-
pOz
Reply
(05-19-2019, 03:03 PM)emiSAr Wrote: Izlaz je cista ravna linija bez bilo kakvih "karakondžula". Jedino treba obratiti paznju da je izlaz invertovanog
pOz

Blago onima koji ne vidješe – a povjerovaše Smile
Reply
Bilo bi lepo da neko napravi Ćukov konvertor. Kažu da mu je ovakav izlaz:

[Image: SEQUEL-Simulation-of-Cuk-converter-output-voltage.png]

セルビア
Reply
Miki, jel sme da se pravi Cuk konvertor bez prethodnog placanja patenta? Proveri ovo. Nisam vidjao Cuk konvertore, pa pretpostavljam da je mozda zbog toga.
Reply
(05-19-2019, 03:39 PM)branko tod Wrote: Bilo bi lepo da neko napravi Ćukov konvertor. Kažu da mu je ovakav izlaz:

[Image: SEQUEL-Simulation-of-Cuk-converter-output-voltage.png]

U grubom svaki SMPS imat če sličan StartUP (ili krači), mali ili nikakav overshoot, mali ringing StartUpa…
Više me zanima detalj izlaznog napona pod nekim opterečenjem ranga Ac coupling, 10mV/div i adekvatna vremenska baza da vidimo fino te detajle u SteadyState.
LP
Dragan
Reply
Ovo mi izgleda realnije:

[Image: 9-7600909x28.png]

A ovo vredi pročitati:

.pdf   CS_2016071414413539.pdf (Size: 2,08 MB / Downloads: 20)
セルビア
Reply
(05-19-2019, 12:43 PM)emiSAr Wrote: @Ogy je radio, mislim 4 komada za vlastite potrebe-moze dati najbolji info osim samog dr. Ćuka Smile

pOz

Da. Na moj nagovor još sa E-S komšijskog foruma, @OgyLab je napravio 4 komada.
Samo malo je modifikovao neke sitnice i dodao na svaki po jednu kontra diodu na izlaz.
Vezuje ih serijski, paralelno, kako god. Njima servisira audio pojačavače snage.
Serijska veza 4 takva dostiža max. 400V, 5A, a paralelna max. 100V, 20A.

P.S.

Pravio sam takođe i ja dva-tri probna komada malo drugačijih naponsko-strujnih karakteristika. Jeste prilično tih konvertor i vrlo zahvalan konvertor za razne namene.
Jako primenljiv za balansiranje akumulaora veće snage.
Reply
(05-19-2019, 12:36 PM)prasimix Wrote: Od 0-100 V, od 0-5 A? Zastrašujuće! Ima li ikakve naznake koliko je ovo tiho u radu? Ovo je pretpostavljam i pod Elektor copyright-om što se možda može relativno lako zaobići zamjenom korištenog PWM kontrolera?

Napon je fino ispeglan jer se radi o jednoj od "no ripple" topologija.
Međutim, pošto je hard switching naprava (prva Ćuk topologija) oko RFI ne znam kako će se ponašati jer to zavisi jako od snubbers i od fizičke konstrukcije.

Tek po završetku pravljenja bismo znali o tome, a naknadno se može malo poraditi na dodatnim snubbers.
Reply
(05-19-2019, 03:07 PM)prasimix Wrote:
(05-19-2019, 03:03 PM)emiSAr Wrote: Izlaz je cista ravna linija bez bilo kakvih "karakondžula". Jedino treba obratiti paznju da je izlaz invertovanog
pOz

Blago onima koji ne vidješe – a povjerovaše Smile

Iskustvo sa EMI ti daje potpuno pravo da sumnjaš oko tih stvari. To treba u potpunosti proveriti.
Reply
(05-19-2019, 03:49 PM)vojinilic Wrote: Miki, jel sme da se pravi Cuk konvertor bez prethodnog placanja patenta? Proveri ovo. Nisam vidjao Cuk konvertore, pa pretpostavljam da je mozda zbog toga.

Koliko ja znam sme.
Bivši Linear Technology su imali mislim par čipova koji su radili sa Ćuk topologijom.
Čim su to nudili na tržištu, uz potrebne app. notes, onda se to pravi po nahođenju.

Ova vrsta Ćuk je jako stara topologija, mislim iz 80. godina. Patentirana je tada ali mislim da je kasnije to postalo slobodno.
Ipak valja proveriti da ne bude posle da sam ja rekao :-)
Reply
Znam da je patent iz 80-ih godina, ali ne znam kada istice ili do kada vazi (placen) patent. Treba naravno proveriti, da kasnije ne bude frke. Kazem opet, ne znam kakva je situacija, ali znam da ih nesto i nema na trzistu. Nisam ih iskreno nesto ni trazio, ali koliko ovako slobodno mogu da vidim da su retki, pa pretpostavljam da je razlog patent.
Reply
Konkretno, ova topologija, iz pdf prilozio @mikig vidljivo objavljena u Elektor 1/2005 sve sa stampom-znaci javno
publikovana. Za licnu upotrebu vjerovatno nema problema sto ne znaci da se moze serijski proizvoditi, inace bi ga
kinezi stancali i prodavali.-
pOz
Reply
Koriste se za profi sprave. Davno sam se susreo sa jednim italijanskim, ne secam se 200 ili 360W, na psofometrijskom merenju oduvao je flajbeke i forvarde. Standardni, dvopolni rfi filter na ulazu.
E sad koja je ovo verzija, mozemo da nagadjamo, ali pod patentom je topologija, mada je 80-90-ih bilo nemoguce dobiti patent na naponski izvor.
Reply
LM5022 kontroler IC bio bi več dobar kandidat
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm5022-q1.pdf

-limitiramo sa njim input/inrush struju, merimo na drainu mosfeta
-nadgledavamo izlazni napon CUK konvertera
-UVLO ulaznog napona, ako nam kleca glavni trafo, pa nam struja mosfeta i kalema poćinje narastati...
-SoftStart
-dodatnim opampom limitiramo i izlaznu struju
-driver gata 1A

Power Diodu zamenimo mosfetom i driverom IR11688
Treba samo obratiti pažnju na izlazni napon CUK konvertera, pošto imamo GND i -OUT, @emisar več obratio na to pažnju
tako da je napajanje IR11688 +Vcc na GND a -Vee sa -15VDC pomočnog napajanja (referisano na GND CUK konvertera)

Napajanje LM5022 deriviramo klasično iz ulaznog neregulisanog napona
ima interni StartUP regulator, HI voltage linear reg, a možemo ga napajati pomočnim +15VDC napajanjem

Izlaznu struju limitiramo dodatnim opampom, napajamo ga +/-15VDC pomočnim napajanjima
TL103W sa internom referencom i dual opampom, malo veči ulazni offset, ali tu limitiramo max struju "na grubo",
recimo limit 5Amax LIN PSU, a tu TL103W limitira na max 5,5-6A
drugi opamp možemo iskoristiti za OV protekciju

http://www.ti.com/lit/df/tidrmm4/tidrmm4.pdf
LP
Dragan
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)