Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobar radni stabilisani ispravljač
Ti komadi što ih ne pominješ (Voldemor iz Hari Potera :-) su ekstra stvar za upravo te namene, kad se želi super sprava.
Samo to zahteva dodatni hardver i dodatnu cenu, takođe nema ih na trafici :-)
Reply
(05-15-2019, 12:28 PM)branko tod Wrote: ...
Drugi metod bi bio regulacija faznim zasekom pre trafoa trijakom. I taj sklop nije komplikovan, ali traži trafo koji može da se bori sa ovom regulacijom. Torus bi tu izgubio bitku. Ja imam takav regulator, i radi dobro, jer je trafo EI i malo rastrešeno pakovan. Drugi problem je što se javlja potreba i za drugim trafoom koji će napajati pobudni deo.
Proizlazi da nam treba regulacija u sekundarnom delu. Tu postoji mogućnos regulacije u AC delu i DC delu. Ja sam se okrenuo DC delu. I tu postoji više mogućnosti, ali evo dve. Prva bi bila sa TL494 ili tako nečim i fetom, a druga bi bila sa tiristorom i fetom. Tanzistorski sitniš se ne spominje. Za napajanje pobudnog i referntnog dela napon se uzima pre regulatora.
Ovakvim konceptom bi se efikasnost drastično povećala i mogla bi da ide i do 75%

Nastavak sledi

Možda bi mogao da jako pojednostaviš ideju faznog zaseka na sekundaru, kao predregulatora, mosfetom, poput Pakardovog E3640A:

.pdf   Agilent_E3640A_E3641A_E3642A_Power_block.PDF (Size: 119,7 KB / Downloads: 35)
Reply
(05-17-2019, 11:14 PM)Macola Wrote: Možda bi mogao da jako pojednostaviš ideju faznog zaseka na sekundaru, kao predregulatora, mosfetom, poput Pakardovog E3640A:

Hehe, Macko, koji put spominjemo ovog HP-a na forumu? ... sa sve skivenim namernim greskama na shemi koji si pronasao? ... Smile
Vreme je da napravimo Ćuk-a, u posebnoj temi ... Wink
Reply
Slobodan Ćuk moze da nas sa tri tranzistora sve "postroji", cekam dan ako se ikad gospodin Slobodan Ćuk pojavi ovde na forumu i da nam kaze "Deco, sve ovo sto ste znali do sad o pretvaracima zaboravite, to se radi ovako ..." Smile
Reply
Za potrebe radioničkog ispravljača je dobra analogna mrcina od stabilizatora. Nema problema sa emisijom smetnji (koje i najbolji SMPS ipak ima), posebno kad se nešto pravi sa razvučenim žicama od kraja do kraja radnog stola.

Pakardov koncept je inače sjajna ideja kao ideja. Od preklapanja namotaja sa dva tiristora pa do 100HZ faznog zaseka mosfetom.

Ta naprava je inače neobično tih stabilizator, obzirom da ima fazni zasek na sekundaru. Nagibom svičovanja tog mosfeta, uz malo žrtvovane snage se može dobiti vrlo tih rad. Bukvalno se neće razlikovati od običnog analognog, a iskorišćenje je odlično za takvu kategoriju naprave. Odnosno, u toj napravi je hladnjak veoma mali u odnosu na performanse mašine.

HP je to napravio kao lab mašinu, sa svim osobinama iste, a većini to nije nužno za prototipovanje jer ne prave merne instrumente, te mislim da se taj koncept može "ošišati" do krajnjeg minimuma komponenti, a za dovoljno dobru radioničku mašinu.
Neki krajnje jednostavn fazni zasek sa par komparatora i mekom pobudom mosfeta za seckanje, onda genijalno preklapanje izvoda sekudara na sličan način, a posle običan analogni postregulator bilo kakvih performansi koje kome trebaju.
Naprava bi mogla biti koncipirana u dva dela: predregulator i postregulator.
Entuzijasti bi mogli da se zanimaju HP konceptom kao predregulatorm, oni koji nisu raspoloženi neku mnogo jednostavniju verziju poput releja na izvodima trafoa ili slično.
Postregulator kao posebna priča u više opcija i zajednička im bude kutija i hlađenje na kraju...

Samo pričamo.

Ideja je Brankova i on će odlučiti o spravi. U međuvremenu mi hipotetišemo o mogućnostima...

Možda ću, ako stignem, ponuditi Branku neko jednostavno rešenje za taj fazni zasek, a da ne bude od zmijskog mleka već od nečeg što svi imamo po fijokama...
Reply
(05-17-2019, 11:44 PM)mikikg Wrote: Slobodan Ćuk moze da nas sa tri tranzistora sve "postroji", cekam dan ako se ikad gospodin Slobodan Ćuk pojavi ovde na forumu i da nam kaze "Deco, sve ovo sto ste znali do sad o pretvaracima zaboravite, to se radi ovako ..." Smile

Čovek je živa legenda i razvio je svoj specifičan stil sa kondenzatorom kao glavnim akumulacionim elementom (osim mnogih, mnogih drugih divnih stvari koje je napravio).

To ti je specifična vrsta tanane umetnosti, kao kad neki muzičar razvije toliko jedinstven stil da ga prepoznaš u prva tri tona i ako numeru nikad pre toga nisi čuo.

Čim nečiji rad prepoznaš po prvim potezima "četkice", znaš da je čitav život potrošio na svoju ljubav i ostavlja mnogo toga drugima u nasleđe.

Veliki lik je dr Sloba.
Reply
(05-17-2019, 11:54 PM)Macola Wrote:
(05-17-2019, 11:44 PM)mikikg Wrote: Slobodan Ćuk moze da nas sa tri tranzistora sve "postroji", cekam dan ako se ikad gospodin Slobodan Ćuk pojavi ovde na forumu i da nam kaze "Deco, sve ovo sto ste znali do sad o pretvaracima zaboravite, to se radi ovako ..." Smile

Čovek je živa legenda i razvio je svoj specifičan stil sa kondenzatorom kao glavnim akumulacionim elementom (osim mnogih, mnogih drugih divnih stvari koje je napravio).

To ti je specifična vrsta tanane umetnosti, kao kad neki muzičar razvije toliko jedinstven stil da ga prepoznaš u prva tri tona i ako numeru nikad pre toga nisi čuo.

Čim nečiji rad prepoznaš po prvim potezima "četkice", znaš da je čitav život potrošio na svoju ljubav i ostavlja mnogo toga drugima u nasleđe.

Veliki lik je dr Sloba.

Upravo to, i ne samo sto je umetnik nego su njegovi pretvaraci u neverovatnoj "harmoniji" sa prirodnim/fizickim stvarima da je to fascinatno, njegov "Ćuk-buck 2" je jedini meni poznat pretvarac koji na primer ima veci control-loop bandwith nego sto je prekidacka frekvencija, to je neverovatno, samo zato sto se neke stvari u pretvaracu desavaju "prirodno" a ne na "silu", plus gomila drugih predivnih osobina, prava umetnost!

[Image: attachment.php?aid=30034]

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
https://www.youtube.com/watch?v=rGCheVJCU0Y
Reply
Da nastavim, ali da prvo napomenem. Šema ovog ispravljača je "virtuelna". Realna će biti onakva kakvu forumaši žele, normalno ako uopšte žele ovakav koncept.  Confused
Drago mi je da sam pobudio interesovanje članova, pa da se prvo izvinem što sam napravio pauzu u pisanju. Imao sam neku malu gužvu, ali osnovni razlog u zaostatku je tehničke prirode. Obaram ruku se sa skenerom! Nisam ga koristio neko vreme, pa se naljutio i neće da radi. Čekam sina da on proba da  ga natera da radi, pošto ja nemam programe za crtanje šema i to je jedini način da postavim kako tako dobro  šemu. Valjda će i dragan100 uspeti da se izbori sa mojim slikama.

U principu postoje dve osnovne koncepcije linearnih ispravljača. Prvi bio klasičan koncep koji ima neki pojačavač, referentni napon i neki redni element kao  BJT ili MOS-FET a može i  IGBT. Tu postoje dva tipa i evo blok šema:

A

B

Ako analiziramo šeme primetićemo A može da da napon samo do napona napajanja integralca umanjenog za nekoliko volti, što iznosi maksimalno 30V. Verzija B moće da se gura do viših napona koji su ograničeni samo naponima tranzistorima.
Druga koncepcija je takozvana "Elektor" koncepcija koja ju ustvari HP koncepija iz šezdesetih godina. Ima dva odvojena sklopa koji čine celinu:

Koncept ima dva trafoa i manji služi kao izvor referentnog napona i napajanja op, a veći je energetski trafo i njegove karakteristike su prilično nezavisne od osnovnog dela. Normalno da su sami izvršni elementi prilagođeni maksimalnim strujama i naponima.
Ovo je jedna od blok šema tog koncepta koja ima i pred regulaciju:

Kao što je već mnogo puta rečeno ova varijanta drastično smanjuje disipaciju rednih elemenata. Ova varijanta je bliža lab verziji ispravljača, ali je skuplja u izvođenju.

Moja ideja je se poklapa sa B varijantom prvog koncepta sa pred regulacijom i sa BJT rednim tranzistorima. Garantujem da ako izvršimo vanredni pretres svih fijoka forumaša, pojaviće hrpa od 5000 TO3 tranzistora. Ali može da se kupi i mnogo tipova tranzistora koji koštaju 1 evro, a koji mogu da se u paralelnoj vezi koriste za redni regulator.

Nastavak sledi Smile
セルビアhttps://www.youtube.com/watch?v=6PaEAcosPqg
Reply
(05-17-2019, 11:48 PM)Macola Wrote: Naprava bi mogla biti koncipirana u dva dela: predregulator i postregulator.
Entuzijasti bi mogli da se zanimaju HP konceptom kao predregulatorm, oni koji nisu raspoloženi neku mnogo jednostavniju verziju poput releja na izvodima trafoa ili slično.
Postregulator kao posebna priča u više opcija i zajednička im bude kutija i hlađenje na kraju...

Samo pričamo.

Ideja je Brankova i on će odlučiti o spravi. U međuvremenu mi hipotetišemo o mogućnostima...

Možda ću, ako stignem, ponuditi Branku neko jednostavno rešenje za taj fazni zasek, a da ne bude od zmijskog mleka već od nečeg što svi imamo po fijokama...

Macola, svakako da bi bio zanimljiv preregulator faznim zasekom, imamo več nekoliko takvih prezentiranih tu na forumu, 
mislim da jih je upotrebio i naš Prasimix…

Svakako smo zainteresirani i tvojim pristupom preregulatoru!
LP
Dragan
Reply
(05-18-2019, 12:38 PM)Dragan100 Wrote: Macola, svakako da bi bio zanimljiv preregulator faznim zasekom, imamo več nekoliko takvih prezentiranih tu na forumu, 

Da, na samom početku moje EEZ H24005 pustolovine igrao sam se s Blackdog-ovim mosfet pred-regulatorom (vidi prvu stranu šeme iz ovog posta). Međutim, kao što se dalo očekivati, to i nije bila neka sreća za toroidni trafo koji sam htio koristiti. Možda bi netko vještiji u praksi i mogao ispeglati njegov rad da postane podoban i za takav trafo. Navodno je @Tombi sa EEVblog foruma u tome i uspio. Korigirao je Blackdog-ov pred-regulator i to predstavio na svom blogu i na:
https://github.com/tom-biskupic/LabPSU
Reply
(05-18-2019, 11:06 AM)branko tod Wrote: Da nastavim, ali da prvo napomenem. Šema ovog ispravljača je "virtuelna". Realna će biti onakva kakvu forumaši žele, normalno ako uopšte žele ovakav koncept.  Confused
Drago mi je da sam pobudio interesovanje članova, pa da se prvo izvinem što sam napravio pauzu u pisanju. Imao sam neku malu gužvu, ali osnovni razlog u zaostatku je tehničke prirode. Obaram ruku se sa skenerom! Nisam ga koristio neko vreme, pa se naljutio i neće da radi. Čekam sina da on proba da  ga natera da radi, pošto ja nemam programe za crtanje šema i to je jedini način da postavim kako tako dobro  šemu. Valjda će i dragan100 uspeti da se izbori sa mojim slikama.

U principu postoje dve osnovne koncepcije linearnih ispravljača. Prvi bio klasičan koncep koji ima neki pojačavač, referentni napon i neki redni element kao  BJT ili MOS-FET a može i  IGBT. Tu postoje dva tipa i evo blok šema:

A

B

Ako analiziramo šeme primetićemo A može da da napon samo do napona napajanja integralca umanjenog za nekoliko volti, što iznosi maksimalno 30V. Verzija B moće da se gura do viših napona koji su ograničeni samo naponima tranzistorima.
Druga koncepcija je takozvana "Elektor" koncepcija koja ju ustvari HP koncepija iz šezdesetih godina. Ima dva odvojena sklopa koji čine celinu:

Koncept ima dva trafoa i manji služi kao izvor referentnog napona i napajanja op, a veći je energetski trafo i njegove karakteristike su prilično nezavisne od osnovnog dela. Normalno da su sami izvršni elementi prilagođeni maksimalnim strujama i naponima.
Ovo je jedna od blok šema tog koncepta koja ima i pred regulaciju:

Kao što je već mnogo puta rečeno ova varijanta drastično smanjuje disipaciju rednih elemenata. Ova varijanta je bliža lab verziji ispravljača, ali je skuplja u izvođenju.

Moja ideja je se poklapa sa B varijantom prvog koncepta sa pred regulacijom i sa BJT rednim tranzistorima. Garantujem da ako izvršimo vanredni pretres svih fijoka forumaša, pojaviće hrpa od 5000 TO3 tranzistora. Ali može da se kupi i mnogo tipova tranzistora koji koštaju 1 evro, a koji mogu da se u paralelnoj vezi koriste za redni regulator.

Nastavak sledi Smile

Znači, moram da dođem na kafi Big Grin
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
(05-18-2019, 12:38 PM)Dragan100 Wrote:
(05-17-2019, 11:48 PM)Macola Wrote: Naprava bi mogla biti koncipirana u dva dela: predregulator i postregulator.

Samo pričamo.

Macola, svakako da bi bio zanimljiv preregulator faznim zasekom, imamo več nekoliko takvih prezentiranih tu na forumu, 

Svakako smo zainteresirani i tvojim pristupom preregulatoru!

https://www.analog.com/media/en/technica.../an32f.pdf

.pdf   an32f.pdf (Size: 798,64 KB / Downloads: 17)
LP
Dragan
Reply
(05-18-2019, 01:56 PM)ZASto Wrote: Znači, moram da dođem na kafi Big Grin
Znači da moraš pod hitno da dođeš na kafi   57
Reply
NASTAVAK

Nažalost, nema zasada šeme u modernom obliku već samo u formatu plajvaz.

Ovo bi trebao da bude prilično fleksibilan uređaj koji bi lako mogao da zadovolji razne potrebe za stabilisanim ispravljačem. Sa minornim izmenama bi trebao da pokriva opseg od 20 do 50-60 V, i sa strujom bi bi mogao da ima široki opseg od 1 do sigurno 5 A.
Tako široki dijapazon struja normalno zahteva pri većim vrednostima i nekoliko regulacionih tranzistora u paraleli.
Pri povećanju napona najviše treba obratiti pažnju na elektrolite. Predloženi aktivni elementi već su uglavnom i predviđeni za napon do 80 V.  
Ovo je linearni stabilizator, i u toj svojoj osnovnoj varijanti bih vam ja preporučio za neki maksimalni napon od 30-40 V i sa maksimalnom strujom od 2 A. Da napomenem da sam ovakav koncep probao i da radi. Postoje neke razlike, ali o tome posle.
Za veće struje predviđam upotrebu predregulatora, kao što smo već rekli u predhodnoj priči. Na ovoj šemi već su predviđene tačke na koje će se priključivati taj predregulator. Šemu predregulatora kačim kada ga dobro istestiram. On će se kačiti na tačke AB, CD i E.
Elementi za ovaj ispravljač su stvarno izuzetno jeftine i garantujem da ih pola članova uglavnom ima po kojekakvim kutijama.  

Reply
(07-31-2019, 06:13 PM)branko tod Wrote: NASTAVAK

Nažalost, nema zasada šeme u modernom obliku već samo u formatu plajvaz.

Zasto nazalost, odlican je to format, rado ga koristim Smile
Novac je sredstvo a ne cilj.
Reply
old school... like to see it!
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Plajvaz format nema istu vizuelnu dopadljivost kao ovi računarski crteži.
A možda i ima Huh
Reply
Prvo blokče šeme je sklop oko T1, koji je BD139. Ovaj deo daje +15V za LM358 i za 5V ref. Ovaj regulator može da trpi ulazni napon do 80V i daje bez problema potrebnih dvadesetak mA. Pri manjem ulaznom naponu bi trebalo malo smanjiti vrednost otpora od 10k u bazi, a pri većem suprotno. U referentnom delu je BC546 (T2) i TL431. Ovde samo treba obratiti pažnju na masu referentmog napona.
Slop sa kondenzatorima 100uF 63V i diodama 4007 daje granu negativnog napajanja OP od -5V.Tranzistor T8 služi da zakoči pobudu izlaznog sklopa dok se naponi ne umire. IC1A odrađuje naponsku regulaciju i pobuđuje T7 koji pobuđuje onda T3. Ovaj tranzistor obavezno mora da bude darlington od nekoliko ampera. IC1B je deo koji kontroliše struju i izlaz mu je bez ograničenja na maksimalnom naponu. Kada struja skoči počinje da davi referentni napon. One dve diode osiguravaju siguran rad strujne led. Izlaz slažite koliko i kako hoćete, ali znajte da disipacija tranzistora mora da bude 3 puta veća od razvijene na njima. Otpor 1k, 5W je tu da uvek optereti izlaz i da prazni kondiše.Ja sam predvideo kondenzatore od 63V, ali je na vama da se odlučite šta vam treba.
Kada se bude ubacio predregulator mislim da će maksimalni redni pad napona biti 6 volti.
Reply
Mala ispravka za T3.. Treba da bude BDX34c ili BDX54c
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)