Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofonske ploče
mislim da je ovo baš sad "tačka dodira" , ono "između" . svako ko me sa foruma zna,poznaje me kao onog što hoće mnogo-za malo. zapravo,vidim sebe kao jednog od onih koji ne trebaju niti smeju da budu uskraćeni za PRISTOJAN zvuk, a koji nam se uskraćuje svakim novim danom i svakim novim tehnološkim korakom. ono što mene %b% je to što svaki novi tehnološki korak unapred zapravo prosečnog slušaoca (taj sam) gura unazad ◀. bilo da je 101001 ili phono, guranje u rikverc je problem koji u svojem sistemu ne želim. nisam nipošto protiv TOP sistema bilo koje tehnologije, ono čemu težim je da mi sistem vredi uloženog. ne samo meni,nego svakom ko želi da uloži u audio,a da to stvarno vredi tog novca. da sad stavimo sto ljudi i 200 ušiju... neće svi isto čuti, ali daj da ne bacaju novac onih nekoliko desetina. svakom sistemu deset mana...
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
"Kol'ko para - tol'ko muzike" Smile Uvek bilo. Ni ja nikada nisam imao para za basnoslovni uredjaj vec sam se trudio da do boljeg zvuka dodjem u nekakvoj samogradnji. Tako je bilo i sa gramofonom, plint od orahovog drveta, osovina po uzoru na Linn LP12 sa dva teflonska oslonca na telu i celicnom kuglicom na podlozi sa rubinom (nekad lako dostupni iz 'Insa' budilnika) itd. I onda zapnem kod nabavke 'Papst' 24-polnog motora a ne bese interneta i previse casopisa. Pa dodje neko krizno vreme i podstanarske muke i ja poklonim svoju neveliku ali dobru kolekciju vinila. Da se vracam i sada je formiram ponovo? Samo ako poludim.
Digitalna kolekcija sadrzi skoro 9.000 kvalitetnih CD-a, raste skoro svakodnevno a tu je i Tidal sa fenomenalnom bazom original (matrice) CD-a te novih MQA master snimaka, 20 dolara za 30 dana CD i Hi-Res muzike po mom nahodjenju. Himzo Polovina, Mitke i Kostana, Haustor, Josipa, Pankrti, Ekaterina ... sve dostupno. I kvalitetno.
Reply
To su momci de vrlo postene filozofije. Prema sebi, kao najbitnije, a i prema drugima.
Svi nekako imaju cilj koji je HMAP otvoreno izneo, mnogo za malo, ali takodje je jako tesko moguce da ne funkcionise po principu sir za pare.
Ono sto je realnost je otresanje kojekakvih pomodnosti, pokusaj definisanja bazicnog kvaliteta, koji je, recimo, maksimalno moguce kontrolisati pri DIY, i na osnovu selektovanih kompromisa napraviti sebi igranjac, ili sastaviti prostom kupovinom i nekim modovanjem.

NAravno da zahteva puno, da ne kazem realnije, strahovito puno fokusiranog znanja, koje se tesko moze u toj upotrebnoj i efikasnoj formi naci na internetu(o skolskom opstem i da ne pricam), pa dosta informacija treba uklapati i dozirati da bi se sastavilo nesto bazicno dobro.

Da li je bolja digitalija ili analogija, svaka ima teoretske vrline i mane, nije lako i nema ni potrebe arbitrirati, ali mislim da konacna i glavna razlika lezi u kolicini truda i znanja neposrednog korisnika. Svakako da neki setap, sastavljen od pomodnih totema, ne moze da nadsvira setap paznljivo uparen i usaglasen.

P.S.
To naizgled deluje prosto, ali sistem korisnika funkcionise, pre svega, ili lako ili nikako, a sa druge strane ushicenje nabavke egzoticne sprave, stvara strahoviti DSP u mozgu, koji je i najveci modelar opsteg utiska. Sto je naravno nepresusni raj za trgovce. Lakse je leci na rudu pomodnosti i hajpa, i imati intenzivno ali katkotrajno zadovoljstvo nego izucavati mikrodinamike, multifiziku ili neke protokole... i sa laganim uzlazom uzivati u reprodukciji sprava.
Reply
praviću se da znam šta je DSP... Big Grin
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
inače,nešto sam malo čitao i zaključio da bi Technics SLQ 3 više nego zadovoljio moje (nevelike) potrebe pa bi potragu sledećeg i konačnog gramofona sveo na tu opciju - ako se ne desi nešto drugo tokom sutrašnjeg dana...
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Uh, Aco, pa gde baš njega da nadješ! Motor se upravlja povratnom spregom, čoveče, to ne može da zvuči dobro, pov. sprega ne zvuči dobro ni u elektronici.
Gledaj da nadješ neki sa frikcionim točkom u prenosu, napr. Thorens 124 - ne košta puno, dobro sredjen samo par hiljada evra, ali to je zvuk!
Šalim se, naravno Big Grin .

Ako ga nadješ u dobrom stanju, mislim da se nećeš razočarati. Ako se dobro sećam, to je bila neka treća generacija njihovih DD motora (Direct Drive - nema prenosa, motor i tanjir su na istom vratilu).
Zvučnicu, odn. iglu ćeš verovatno morati da obnoviš, jer pohabana igla za čas upropasti ploču.
Ja odavno imam verziju tog gramofona sa linearnom ručkom i zadovoljan sam pouzdanošću sistema, a i zvukom u granicama mogućnost sistema u kome ga slušam.

Kad su u pitanju polovne ploče, zvuk će ti mnogo više zavisiti od njihovog stanja, tj. stepena pohabanosti i čistoće, nego od gramofona. Oprana ploča zvuči ubedljivo bolje, a i igla će duže trajati.
Zato preporučujem nabavku sprave za pranje ploča (nemoj da se smeješ Rolleyes ).
Ja imam jednu jednostavnu, koštala nekih 50-tak evra. Radi poredjenja sa mojom spravom, dao sam par puta ploče na pranje profesionalnom mašinom. Naravno, postoje razlike, ali su daleko manje nego izmedju ploče u originalnom stanju i oprane jednostavnim postupkom.

Pozdrav
Reply
Da, u ovoj sali ima jako puno sale Big Grin

Nisu losi neki od tih tockasa, ali su popeti na Olimp cena obliveni prodajnim maglama. Glavna osobina im je robusnost, cvrstoca i velika masa, sto su osobine koje se mogu korigovati kod drugih gramofona. Iole pristojno uradjenih.
Perionica i neki detergent, po mogucnosti tergitol ili slican, su deo resivog problema.

Ono sto je neresivo su stanja polovnih ploca, gde sreca ima veliku ulogu i orgije pri masterovanju, sto je ozbiljan problem.

A razne silne fabrike magle prestiza su vrlo ozbiljno isfabrikovane, zarad ozbiljnih profita, jos je taj Thorens 124 mala maca prema nekom LP12 Smile
Reply

Ovo su donje ploce nekih od ekstra ikonostasnih gramofona koji strahovito fantasticno zvuce i ne znam sta sve rade sa vibracijama(nesto kao pretvaranje u rajske zvuke) i zaliveni jos kojekakvim pricama. Naravno, potkajlovani egzoticnim cenama.
Reply
vladd i britanci... ha ha ha haaa! Smile
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Braco, uplašio si me početkom posta... Smile znam za aparat za pranje ploča,pre neki dan sam gledao video na YouTube i prvi put video tu akciju. manji mi je problem ta mašina...
ha - da,video sam i jedan snimak gde neki tip prvo pusti ploču da se čuje koliko šušti,zatim opere ploču vodom i deterdžentom pa pusti opet-manje šušti a onda je očisti sa maramicom prethodno poprskanom WD40. naravno nije preterivao, a ploča je izgubila daleko više šuškanja. dopalo mi se to i spreman sam da rizikujem Miroslava Ilića da bi video kako će WD40 dugoročno uticati na ploču.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
(03-16-2019, 08:22 AM)HomeMadeAudioProject Wrote: inače,nešto sam malo čitao i zaključio da bi Technics SLQ 3 više nego zadovoljio moje (nevelike) potrebe pa bi potragu sledećeg i konačnog gramofona sveo na tu opciju - ako se ne desi nešto drugo tokom sutrašnjeg dana...

Ja imam SL-Q2 ( nema potpunu automatiku),mislim da su to odlični gramofoni, i zvučno i konstrukcijski... Masivna konstrukcija, sve metalno, dobar motor (DC bez četkica)... Ali mislim da je problem samo naći ih u dobrom stanju.
I samo pazi da ga ne platiš previše, mislim da ih mnogi precenjuju. Smile
Reply
(03-16-2019, 12:13 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: vladd i britanci... ha ha ha haaa! Smile

Vidi, bazicno nemam nista protiv Brita(na slici ima i MarancijanacaSmile), ali su u nekim detaljima nastupili bahato i bezobrazno, otvoreno izmisljajuci price(i budalastine), protivprirodne, kao sto redovno i rade, nudeci maglu i rogove, propagirajuci njihovu cottage industriju kao ultimativnu, a u sustini obicni svindleraj, ponegde uz drzavnu pomoc(strucnu i finansijsku, a bez toga zaista nema kvaliteta), a ponegde(dapace pocesto) uz pomoc teske lazljive propagande. Daleko da su prestali, ali svako neka bira sta mu srcu drago.

Bar uz nesto znanja mozemo da urakljimo i ukrstimo koplja oko finih gramofona i mnogo kriticnijih rucica...uz sve ostale kriticne detalje koji srecu znace.
BTW, WD40 izbegavaj, nije mu namena za ploce, a plocama je problem masna prljavstina u kanalima. Spoljna povrsina prakticno nebitna.
Reply
Da li je neko mozda imao pionir pl530?

Kakav crni wd na plocu, svasta ljudima pada na pamet...
Reply
Malo komicno izgleda, kupis gramofon sa presovanom kartonskom podlogom i cetiri industrijske gumene nozice, kojem treba promeniti motor, lezaj i ram, nosac lezaja, opruge vesanja, naravno rucicu pod obavezno, nekog ozbiljnog brenda, tanjir je pozeljno, mat obavezno, plint bi mogao i da ostane ali moze neki u "skupljem" furniru, ozicenje se podrazumeva, dodati novu donju plocu fino uradjenu za samo 300-600 funti, i jednu finu e-regulaciju motora od nekoliko tisuca funti...vrrloo interesantno...a da se u kompletu promeni i znacka?Smile
Ili kupi-napravi sve to bez mlacenja sa doticnim brendom. Ta donja ploca da se napravi od recimo skupog bakra na CNC masini bi bila visestruko jeftinija...
Koga to zamlacuju praznim pricamo, o kom je to uopste gramofonu rec? Nekom bazicnom komadu "cuvenom" po agresivnom i sumanutom hvaljenju, koji se ispostavio tesko falican, i nedoradjen, u plitkom proseku, ili potpuno izmenjenom?
Reply
Jes vala tacno. Rekoh da sam se palio na konstrukciju Linn LP12 i nisam jedini. Kasnije naucis koliko je to prosecna sprava. Linn Basic je bar svojim imenom bio iskren Smile
Reply
@Nik :"...
Iole ozbiljniji studio danasnjice raspolaze i radi sa digitalnom opremom. Skoro sve je digitalno u lancu snimanja sem mikrofona koji su i dalje vecinom cevni,..."
.
nisam ranije čuo za cevni mikrofon, o čemu se tu radi?
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Ma naravno, i ja sam neke 78-e i 79-e isao da slusam svasta, a specijalan dozivljaj je bio slusanje LP12, psihicke pripreme, svete vodice, zakazivanje dogadjaja i sta sve znam, ali sam sve vreme cutao zbunjen upadljivo losim zvukom, i uopste radom.
Naravno nekako nisam zeleo da s mukom zaradjene pare(preko studentske zadruge) isporucim za nesto sto mi se ne svidja.
Kasnije sam prisustvovao mnogo kvalitetnijem zvuku Linna, pretpostavka je da onaj prvi i nije nesto bio podesen, ili je nesto drugo pogresno odradjeno, ali takodje sjajan zvuk su imali i mnogi drugi pristojno setovani gramofoni i sistemi, i izvan zone ultra visoke mode.
Ovo sto su kasnije uradili je samo potvrdilo moje neke stavove jedne osrednje uradjene sprave.
Naravno, poverenje u njihove veste price je nestalo..
Reply
(03-16-2019, 01:54 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: @Nik :"...
Iole ozbiljniji studio danasnjice raspolaze i radi sa digitalnom opremom. Skoro sve je digitalno u lancu snimanja sem mikrofona koji su i dalje vecinom cevni,..."
.
nisam ranije čuo za cevni mikrofon, o čemu se tu radi?

Najbolji mikrofoni danasnjice kao pojacavacku sekciju iza membrane i dalje koriste cevnu tehnologiju. Pocetak ili pradeda tih mikrofona je cuveni Neumann U47 sa cevkom VF14. Nema studija bez ovakvog mikrofona. Jedan od domacih muzickih producenata ima ne manje od 12 tih ili novijih modela. Nema glasa F. Sinatre, Bitlsa i ostalih bez Neumann mikrofona.

Reply
HMAP, guglaj Didrik de Geer..Smile
Naravno i ostale sa cevnim preampom.
Reply
Thorens TD125 je 1975. imao livenu Al ovešanu šasiju (sub-chassis), a kod LP12 je do pre nekih deset godina bila od presovanog lima i zvonila kao medenica na kravi. Onda su izmislili livenu i na CNC mašini obradjenu (čudna mi čuda) šasiju i počeli da traže nekih 7000 funti za "upgrade".

Marketing je čudo, a mehanizme uticanja na ljudsku psihu je pre sto godina opisao Frojdov nećak E. Bernays u knjizi "Propaganda" na svega 160 stranica.
Do današnjeg dana to je glavni udžbenik svih vlastodržaca, marketinških specijalista, itd.

Pozdrav
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)