Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofonske ploče
sve je to jedno vrzino kolo bez kraja, jer su mogućnosti neograničene bilo da je digitalija bilo da je gramofon u pitanju - daleko je više praktičnih izvedbi nego novca, i sve se svodi na novac.
svakako bi rado poslušao jedan kršten phono sa svojim predpojačalom na nekom od pojačala i zvučnika a zatim iste te pesme zvučnici i pojačalo ali sa krštenim DAC izvorom, tad bi možda mogao zapravo kvalitetno vagnuti svoje pretenzije.
što se mene tiče znam unapred da ću svakako ostati u seat leon klasi, toliko novaca vredim. kako reče Braca neki dan: "Ljudi,slušajte muziku!"
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Tko dođe do mene u Split može poslušati i analogiju i digitalu, sve tip-top i sam će vidjeti i čuti o čemu govorim. Jedino što mogu garantirati da sa mnom nitko neće završiti u moru Smile Bili Vule i Ninja s drugog foruma prije desetak godina dok je sve bilo u razvojnoj fazi, ima neko vrijeme da je razvoj završen, danas samo uživancija. Smile
Reply
pa,šta tebi više leži? probao si i imaš svega i svačega i phono i digitalno- šta tebi više prija?
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
Uživam s gramofonom najviše. To je psihoterapija, nirvana apsolutna. Kada spojim DAC ili modificirani player, nakon par dana slušanja gramofona onda se čudim kako je sve čisto, tonski korektno, krasno, divno, ali to nije ono što je gramofon. I tako u krug...... Smile
Reply
I da ne zaboravim napomenuti da su kod gramofona najvažnije dobre ploče. Sada ih komodno naručujem iz GB ili Njemačke i to samo one u near mint stanju i to muzike iz sedamdesetih i početka osamdesetih. Ima te muzike toliko da mi može jedino ponestati novaca dok sve kupim. Meni zapravo nikakva nova izdanja i ne trebaju iako i to redovito pratim i kupujem u digitali.
Reply
da,po neki "šuš" tamo i ovamo daje do znanja da je ploča u pitanju ali opet prija. nisam imao prilike da slušam ozbiljne phono naprave, pa mi je pre svega ubeđenje bilo da tu mora da štrči ili nedostaje,iz obavezno brdo šuškanja. nedavni dolazak Aritona kod mene sa njegovim Phono preampom i par dobrih ploča zaprepastio me koliko ploča može dobro,čisto i bez šuškanja da zvuči. to me kupilo i sad sam tu gde sam.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
(03-12-2019, 07:02 PM)zbotic Wrote: Uživam s gramofonom najviše. To je psihoterapija, nirvana apsolutna. Kada spojim DAC ili modificirani player, nakon par dana slušanja gramofona onda se čudim kako je sve čisto, tonski korektno, krasno, divno, ali to nije ono što je gramofon. I tako u krug...... Smile

Isti slučaj... Smile
Reply
Ovako nešto nema u digitaliji...

Nadjeno u jednoj od lokalnih starinarnica, praktično novi dupli album prvog Kisinovog javnog koncerta iz 1984. godine u Moskvi, analogni zapis, DMM ploče.
Potpis dobio posle jednog njegovog koncerta u Cirihu. Potpisivao je CD kupljene tom prilikom i gledao me kao čudo kada je ugledao ploču.

Ploča nije samo muzika, to je ritual...
Reply
Danas stiglo poštom u skoro mint stanju, nikada izdano na CD-u. Smile

https://www.youtube.com/watch?v=WdEpFo-DffM
Reply
Heh, slušao sam dobrih, baš dobrih gramofona i ploča, koji su u rukama znalaca.

Za mene vrlo skup sport, a da sam u prilici ni u kom slučaju ne bih propustio to vrhunsko uživanje :-)
Možda ipak jednog dana...

P.S.

Vuče mi se po ostavi jedan Dual bez igle i nikako da se nakanim da uradim bilo šta oko toga...

A iz detinjstva mi je ostalo savršeno sećanje na tada svežu ploču "Loš glas" od Z. Čolića koja je rađena u Londonu a ja je tad čuo na Toska 20 i raspametio se u odnosu na ostale zvuke iz tog vremena.
Obična Toska 20 je zapamćena u prelepom i neizbrisivom sećanju.
Reply
HMAP,

Bavljenje gramofonom je stvarno poseban ritual u svakom smislu.
Počneš od mehaničkog podešavanja i prigušenja gramofona i to traje mesecima, onda sa traženjem dobre glave, igle, preampa, kablova, potom skupljanje i održavanje ploča, što se meri godinama.
Briskanje posebnim krpicama, posebnim tečnostima, četkicama, razelektrisavanje raznih stvari okolo i samih ploča, pa kad je spustiš na gramofon, pa iglu na nju, onda uživancija do bola.
Precizne vage za pritisak igle i još dodatnih finih alatki. Jako lep sport ali i jako skup kada se želi da radi u top klasi.
Maziš ih kao najmiliju dragu...
Reply
I kod mene digitalnoga kad preteram sa parametrima softvera dobijem povremeni puc vrc itd bas kao da je vinil u pitanju. Anegdota, par meseci stara: Svrati u vizitu provereni gramofondzija koji se ne stidi da kaze "imam grebatorski audio sistem" - neki ce znati o kome je rec. U drustvu jos jedan vinildzija/cevas te buduci "tube addicted" drugar. Poslusamo moju A postavku i to relativno hendikepiranu ali dovoljno reprezentativnu. Zatim promenimo digitaliju u B sisterm, u ono sto uvozim/distribuiram, solidno visoke cene a i nivoa zvuka (rang Oppo sprava novije generacije) i kad je drugar sa grebatorskim sistemom upitan sta misli o ovom B zvuku, rekao je kratko: "Sada sistem zvuci kao svadbarski razglas". Tako zvuci vecina velikoserijskih digi uredjaja vinildzijama. Ali ne i vrhunski konvertor, sa vrhunskim softverom i namenski sklopljenim racunarom.
Ovo sto se pominje ah, imam desetak (kineskih) dacova, RPi i lapatop (i to multinamenski, za sve i svasta) je samo nedovoljno poznavanje digitalije, nedostatak zelje da se ozbiljnije pristupi ovoj vrsti reprodukcije muzike.
Ali, sto kazu, svakom svoje. I kod mene je ritual dok ne potece muzika, nekada i minut-dva dok se sve ne sazvace i racunar nestane iz sistema.
Reply
Sreli se CD i gramofonska ploča u nekom haustoru...

CD njoj: U jee matora, čujem da si još na igli...
Reply
Za Nika.
Ja se svoje digitale ne sramim. Smatram da je ovo dovoljno da bude kompjuterski DAC https://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.ph...&start=200

Osim toga u modifikacije Marantz CD14 playera uložio sam preko 500 radnih sati, a isto toliko u Denon 3910. Oba sviraju odlično, potrajalo bi nabrajanje što sam sve radio po njima. Tako da ne stoji da se nisam trudio.
Onaj tko prati hrvatski sajt na kojem pišem mogao je primjetiti da sam stavljao fotografije Mark Levinsona, Krelova, Wadia i sličnih koji su bili "na servisu". Od većine ova dva moja sviraju bolje.

Što se gramofona tiče, nedavno mi prilikom montaže pukne nova igla vrijedna 500 eura. Nisam trepnuo. To je za ilustraciju koliko je to skup sport. U oglasniku držim ovo, što hoće kazati da to nije više ono što je najbolje što imam. https://www.njuskalo.hr/gramofoni/nottin...s-25553780

Ovakve stvari na forumima i ne spominjem jer imam godina i zasitio sam se prepucavanja. Čak je i neukusno spominjsti cifre. Novi forumaši stižu redovito i priča se periodički ponavlja, Iste su rasprave bile i prije tridesetak godina koliko intezivno pratim HI-FI štampu ili forume....

NHF Smile
Reply
Istina je da je neukusno pominjati cifre, ali nije zgoreg početnike u toj priči obavestiti da postoji i nešto ovako na primer:

https://www.needledoctor.com/Air-Tight-O...-Cartridge
Reply
Zorane i ja pratim tvoj rad vrlo dugo i divim se ulozenom trudu i izgledu svake tvoje sprave. I ja sam u hifi vodama poprilicno dugo ali iskljucivo kao slusalac ili prezenter skupih sistema po sajmovima hife, od prvog. Elektronicarkog iskustva imam samo toliko da pravilno polemim komponente i ne pokusavam da idem dalje, konstantno sam u svadji sa gosn Ohm-om i drustvom.
Vremenom sam makar naucio koga da slusam i gde da prepoznam cistu genijanost. Na domacim prostorima to nazalost nasao nisam ali malo severnije a ne previse severno ima jedan takav. Cisti genije. Tako se ukrcam u neke vode koje bas i nisu svakodnevne na ovim nasim prostorima al' sad, cuti i plivaj dalje, kako kazu. I nisam se razocarao ni malo. Toliko se dobroga procitalo (i naucilo) o digitaliji na tom jednom specijalizovanom forumu da je tesko ukratko opisati.
Vec sam jednom u nekoj diskusiji rekao a na tome cu i ovde stati (da se nastavi prica o plocama) a to je da na mom zidu visi uramljena jedna recenica kao ocena digitalnog sistema koji koristim: "Statement Level PC-Audio"

NHF Smile
Reply
Neka interesantna literatura-uputsvo oko masteringa:

.pdf   The Secret of the Mastering Engineer - Katz.pdf (Size: 289,6 KB / Downloads: 12)
Reply
(03-12-2019, 07:15 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: da,po neki "šuš" tamo i ovamo daje do znanja da je ploča u pitanju ali opet prija. nisam imao prilike da slušam ozbiljne phono naprave, pa mi je pre svega ubeđenje bilo da tu mora da štrči ili nedostaje,iz obavezno brdo šuškanja. nedavni dolazak Aritona kod mene sa njegovim Phono preampom i par dobrih ploča zaprepastio me koliko ploča može dobro,čisto i bez šuškanja da zvuči. to me kupilo i sad sam tu gde sam.

Oprosti druze, nije bilo namerno.
Reply
Jače je od mene Big Grin

Reply
Ma koliko bilo štosno čak nije ni originalno. Moj sugrađanin, poznati čokoladar i punk-roker Biškić je prvi napravio ploču od čokolade i to ozbiljno svira Smile

Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)