Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gramofoni, ploče i sve vezano za njih
(06-03-2021, 08:15 PM)BeliNinja Wrote: Zainteresovan Smile
Za tebe već imam dva, ovi su višak, ali ako hoćeš i njih - nema problema Big Grin
Reply
Ako dva završavaju posao za kablove od gramofona do phonopreampa onda mi dodatni ne trebaju Smile
Dovoljno mi je par kablova za tu namenu Smile
Reply
(06-03-2021, 09:26 PM)BeliNinja Wrote: Ako dva završavaju posao za kablove od gramofona do phonopreampa onda mi dodatni ne trebaju Smile
Dovoljno mi je par kablova za tu namenu Smile
Konektori koje sam pomenuo dovode signal zvučnice na ulaz RIAA sklopa i trebaju ti samo dva.

Za vezu sa preampom trebaju ti još dva "F" konektora, napr.
https://www.mouser.ch/datasheet/2/289/nc...853328.pdf
Pošto već imaš BP preamp, trebaće ti zapravo dva XLR kabla sa sa po jednim "M" i "F" konektorom. Za te kablove su dovoljni standardni XLR konektori, osim u slučaju jakih EM smetnji.

Pozdrav
Reply
Hvala Braco. Onda tvoj višak može da ide nekom kome trebaju pošto si za mene obezbedio Smile
Reply
Mali dodatak na video. Kada se igla stavlja na vagicu treba maknuti mat kako bi gornja površina vage bila što sličnija položaju gramofonske ploče.

Antiskating je posljedica složenog rotacijskog gibanja (ručka, ploča, masa, momemt inercije) tako da je najbolje namještati sa testnom pločom, a kalibracije na gramofonima uglavnom ne služe ničemu.
Testna ploča tipa RTB sa glatkom površinom na kojoj se namješta antiskating nije idealna jer u stvarnosti igla ne kliže po ploči već je u brazdi. Puno bolje je koristiti ploču tipa HI-FI News gdje postoji više sekcija na ploči sa različitim dubinama brazde. Ja koristim obe jednu za približno, a drugu za fino namještanje. Ako se koristi RTB ploča potrebno je antiskating namjestiti tako da igla kliže malo unazad.

Nijedan protraktor ne namješta zvučnicu idealno, objašnjenje je malo dulje pa kada uhvatim vremena. Ja obično za standardne duljine ručki koristi Loefgren B metodu.
Reply
Antiskejting je jedno veliko zlo, najbolje je da ga nema ali sistem i geometrija polozaja rucice i glave zahteva.
To je natezanje, jedna sila vuce na jednu a druga na drugu stranu a igla sve to trpi.

Kako god da ga nastelujete uvek nesto fali, zato je i veliki izazov.

Treba obratiti paznju ,posle stelovanja posmatrati lupom ili kamerom trenutak
spustanja i kontak igle i ploce, tade ce sve biti jasno ako igla ode u neku stranu( ne mislim da igla pocne da preskace vec da ostane u kanalu) a sve ste pravilno odradili ,ipak nije dobro.
Geimetrija ,duzina ,uglovi i trista cuda tu fali.
Da nije tako nebi bilo zanimljivo.
Reply
da li je neko već polirao poklopac gramofona i ako jeste kako i čime je to radio?
"Претпоставка је мајка зајеба..." : Д.В. - Дуд
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
"Pretpostavka je majka zajeba..." : D.V. - Dude
Reply
Brušenje rotcijskom bruslicom na čičak ili onom što je zovu pegla sa papirom 600 pa 1000 pa 1500 na mokro.
Poliranje istom brusilicom sa špužvom za poliranje srednje tvrdoće i 3M Plastic Restorer/Polish step1 i nakon toga step2.

Sve rupe trebaš riješiti brušenjem, polir pasta samo vraća prozirnost.
Reply
Ovo sto zbotic rece. Upravo veceras polirao poklopac. 600 smirgla bas za ogrebotine, radio sa 1000 i 2000, posle tecnost za poliranje plastike, na krqju dodao vosak za kola, da ne pada prasina. Treba hladiti, alkohol je ok.
Reply
Brusilicom za poliranje, ana koja ima mali broj obrtaja.
Nikako klasičnom ugaonom od 11k i više obrtaja.
Reply
Dremel, podrazumevano i ugaona brusilica i busilica imaju regulaciju brzine, upravo zbog poliranja. Imao sam i neku jeftinu polirku, koju sam poklonio, nije mi odgovaralo ekscentricno kretanje.
Preostalo je jos da instaliram liniju ya lako niklovanje, i da zaokruzim tretmane ulepsavanja Smile
Reply
Aluminium oksid, (alumina powder) 1-2 um, sa uljanim
razredjivacem ili petroleumom i vunena krpa, i udri dok
ti gace ne budu mokre.
https://www.serbianaart.rs/recnik/cirili...tinicu.php

Моћ не потиче из знања које се чува, већ из знања које се дели са другима
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
🤔 Branko, moraću se držati saveta prethodne dvojice - meni se gaće , naročito na ovako sparnom vremenu - jako brzo "otope" 😀
šta se sve dodatne opreme treba nabaviti kad se sluša gramofon... 😂🤣😂
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Ti trljaj bez gaća Shy

Bez sale, rukom sam izvlacio i hardlex stakla na satovima
https://www.serbianaart.rs/recnik/cirili...tinicu.php

Моћ не потиче из знања које се чува, већ из знања које се дели са другима
Moć ne potiče iz znanja koje se čuva, već iz znanja koje se deli sa drugima
Reply
ha ha ha 😂 eto ideje! 🤣😂🤣
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Dobro ti kažu što se tiče poliranja. Ja sam prije par mjeseci polirao farove od auta, isti postupak. Polirka, mali broj okretaja,pasta za poliranje i mijenjaj gradaciju šmirgladok ne dođeš do one sa kojom bi mogao obrisati dupe. Nakon šmirgla uzmeš onu "vunu/janjeću kožu" ili kako se to već zove i sa njome do kraja ispoliraš plastiku.
Reply
ah taj gramofon,iako je sa snimka na yt opet zvuči opasno. a valja pogledati i sa kojeg instrumenta je puštena ploča-koje je godine i za koju namenu napravljen,oduševljen čak virtuelnim snimkom:
https://youtu.be/bJkoVhn2_hw
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
već je ovaj udaljen,plitak i ni malo blizak. nisam potrošio ni 15 sekundi vremena slusanja,a razlika je očigledna:
https://youtu.be/I-NCoAcsJD8
ako je Philips mogao uraditi onako nešto malo kasnije nego što je moja majka rođena,pitam se čemu služe svi ostali uređaji od tad do sad,bez obzira što je Philips bio top end svojeg vremena?
🇷🇸 🇷🇸 🇷🇸
Reply
Ovo je iz početka sedamdesetih, a na opremi iz tog vremena i svira. Ploču imam i spada još uvijek u nešto teško nadmašivo u bilo kojem segmentu.

https://www.youtube.com/watch?v=kloyoUYHG_Y
Reply
(06-10-2021, 08:24 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: ako je Philips mogao uraditi onako nešto malo kasnije nego što je moja majka rođena,pitam se čemu služe svi ostali uređaji od tad do sad,bez obzira što je Philips bio top end svojeg vremena?

Nije to Philips, samo je zvučnica philips-ova, to je Perpetuum Ebner Studio 33.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)