Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Galvanski trafo
Iz UPS-a sam onomad izvadio dva identicna transformatora 220V > 15V 80A. 

Sada mi je palo na pamet da povezem sekundare zajedno i tako dobijem galvanski izolator za HiFi sistem. Sta mislite da li ima to smisla raditi i da li ce biti nekih koristi ili gubim vreme?
Reply
A što ne bi moglo?
Verovatno sa manjim naponom na izlazu, probaš, premeriš pa, ako se uklapaš u -10%, super...
Nego, malo je 80VA Sad (pretpostavljam, jer mi je malko čudno veeelika vrednost struje od 80A, koliko piše na trafou...)
Reply
Treba premeriti dimenzije jezgra... I meni je čudno, to je 1200VA, ne deluje baš toliko velik. Smile
Reply
@Bocko mreza je 237V, a kada merim iza drugog trafoa dobijam 235V sto znaci da je prihvatljivo...

@progster mozda zato sto je moj ja mislim da je veliki Smile
Elem dimenzije jezgra su kao na slici:

Ne znam kakav bi boljitak dobio stavljanjem galvanske izolacije na HiFi sistem? Ima li neko iskustva? Ako ima smisla raditi ovo onda bi u kutiji pridodao jos i DC bloker, RSO filter i jos nesto ako mi padne na pamet a da moze da poboljsa struju...
Reply
ti iz ups su predviđeni da rade par minuta dok se ne sačuvaju dokumenti sa računara i računar ne ugasi. za tih par minuta izdržava tu struju ali ne na duge staze. tako sam nešto upamtio od ranije kad se negde pisalo o tome.
svakako bi se oslonio na proračun preko površine jezgra. da li treba ili ne za HiFi... ne znam ima li nekih bitnih prednosti, ali za rad u radionici sa mernim instrumentima naročito osciloskopom,tu bi svakako valjalo imati takav trafo ponajpre iz bezbednosnih razloga.
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
(01-19-2019, 04:42 PM)pakonja Wrote: @Bocko mreza je 237V, a kada merim iza drugog trafoa dobijam 235V sto znaci da je prihvatljivo...

@progster mozda zato sto je moj ja mislim da je veliki Smile
Elem dimenzije jezgra su kao na slici:

Ne znam kakav bi boljitak dobio stavljanjem galvanske izolacije na HiFi sistem? Ima li neko iskustva? Ako ima smisla raditi ovo onda bi u kutiji pridodao jos i DC bloker, RSO filter i jos nesto ako mi padne na pamet a da moze da poboljsa struju...

To je maks 500VA, gruba procena.

Ne znam kakve su benificije za sistem, ali za radionicu je odlično, za testiranja uređaja itd. Ako nešto radi na live naponu, prikačiš preko njega i dosta si sigurniji. Takođe, ne možeš da spališ osciloskop i sonde u tom slučaju. Smile
Reply
@progster ti je odlično odgovorio,
inače može to trafo jezgro različito podnašati Pmax, zavisi od magnetske struje ili max mag.indukcije, tipa hladjenja, tipa lim izolacije....

-slabolegirani trafo limovi i prosečnom izolacijom limova ima se
cca P_max = {S(cm^2) / 1,25} ^2 i to ti je {25/1,15}^2=470-500VA
-dobrolegirani i boljom izolacijom
do Pmax = {S(cm^2)/0,85}^2=850-900VA

Pmax = (S(cm^2)/K1)^2)*freq*K2, freq 50Hz, K1 za neforsirano/prirodno hladjenje=7, K2 za jezgraste trafoe, jednofazne iznosi 1,2-2
=(25/7)^2)*50*2= cca 1K25VA
tako da se ima od-do "raspoložljivu snagu.

Iz kog je UPSa izvadjen?
Ako je bio recimo 1000VA ON-Line tipa,
onda su transformatori (pogotovo ako su identični) baš za tu snagu (sa nešto zalihama)
jer je primarni trafo obezbedjavao punjenje baterija
a sekundarni trafo je sa napona baterija (+ to punjenje preko primarnog trafoa)
i pomoču rasmernika (sigurno neki TrueSine converter :-) ) davao na izlazu mrežni stabilisani napon.

Ako je UPS imao i forsirano hladjenje (convertera pa i trafoa) onda tim nominalnim snagama trafoa prirodnim hladjenjem oduzmi barem 15-20%
LP
Dragan
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)