Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Galvanski trafo
Iz UPS-a sam onomad izvadio dva identicna transformatora 220V > 15V 80A. 

Sada mi je palo na pamet da povezem sekundare zajedno i tako dobijem galvanski izolator za HiFi sistem. Sta mislite da li ima to smisla raditi i da li ce biti nekih koristi ili gubim vreme?
Reply
A što ne bi moglo?
Verovatno sa manjim naponom na izlazu, probaš, premeriš pa, ako se uklapaš u -10%, super...
Nego, malo je 80VA Sad (pretpostavljam, jer mi je malko čudno veeelika vrednost struje od 80A, koliko piše na trafou...)
Reply
Treba premeriti dimenzije jezgra... I meni je čudno, to je 1200VA, ne deluje baš toliko velik. Smile
Reply
@Bocko mreza je 237V, a kada merim iza drugog trafoa dobijam 235V sto znaci da je prihvatljivo...

@progster mozda zato sto je moj ja mislim da je veliki Smile
Elem dimenzije jezgra su kao na slici:

Ne znam kakav bi boljitak dobio stavljanjem galvanske izolacije na HiFi sistem? Ima li neko iskustva? Ako ima smisla raditi ovo onda bi u kutiji pridodao jos i DC bloker, RSO filter i jos nesto ako mi padne na pamet a da moze da poboljsa struju...
Reply
ti iz ups su predviđeni da rade par minuta dok se ne sačuvaju dokumenti sa računara i računar ne ugasi. za tih par minuta izdržava tu struju ali ne na duge staze. tako sam nešto upamtio od ranije kad se negde pisalo o tome.
svakako bi se oslonio na proračun preko površine jezgra. da li treba ili ne za HiFi... ne znam ima li nekih bitnih prednosti, ali za rad u radionici sa mernim instrumentima naročito osciloskopom,tu bi svakako valjalo imati takav trafo ponajpre iz bezbednosnih razloga.
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
(01-19-2019, 04:42 PM)pakonja Wrote: @Bocko mreza je 237V, a kada merim iza drugog trafoa dobijam 235V sto znaci da je prihvatljivo...

@progster mozda zato sto je moj ja mislim da je veliki Smile
Elem dimenzije jezgra su kao na slici:

Ne znam kakav bi boljitak dobio stavljanjem galvanske izolacije na HiFi sistem? Ima li neko iskustva? Ako ima smisla raditi ovo onda bi u kutiji pridodao jos i DC bloker, RSO filter i jos nesto ako mi padne na pamet a da moze da poboljsa struju...

To je maks 500VA, gruba procena.

Ne znam kakve su benificije za sistem, ali za radionicu je odlično, za testiranja uređaja itd. Ako nešto radi na live naponu, prikačiš preko njega i dosta si sigurniji. Takođe, ne možeš da spališ osciloskop i sonde u tom slučaju. Smile
Reply
@progster ti je odlično odgovorio,
inače može to trafo jezgro različito podnašati Pmax, zavisi od magnetske struje ili max mag.indukcije, tipa hladjenja, tipa lim izolacije....

-slabolegirani trafo limovi i prosečnom izolacijom limova ima se
cca P_max = {S(cm^2) / 1,25} ^2 i to ti je {25/1,15}^2=470-500VA
-dobrolegirani i boljom izolacijom
do Pmax = {S(cm^2)/0,85}^2=850-900VA

Pmax = (S(cm^2)/K1)^2)*freq*K2, freq 50Hz, K1 za neforsirano/prirodno hladjenje=7, K2 za jezgraste trafoe, jednofazne iznosi 1,2-2
=(25/7)^2)*50*2= cca 1K25VA
tako da se ima od-do "raspoložljivu snagu.

Iz kog je UPSa izvadjen?
Ako je bio recimo 1000VA ON-Line tipa,
onda su transformatori (pogotovo ako su identični) baš za tu snagu (sa nešto zalihama)
jer je primarni trafo obezbedjavao punjenje baterija
a sekundarni trafo je sa napona baterija (+ to punjenje preko primarnog trafoa)
i pomoču rasmernika (sigurno neki TrueSine converter :-) ) davao na izlazu mrežni stabilisani napon.

Ako je UPS imao i forsirano hladjenje (convertera pa i trafoa) onda tim nominalnim snagama trafoa prirodnim hladjenjem oduzmi barem 15-20%
LP
Dragan
Reply
Da ne otvaran novu temu, triba mi savjet.
Iman jedan mali varijak 1A 220V, mislija san ga iskoristit tako da iza njega stavin jedan trafo da iman galvanski izolirani izvor.
Več iman jedan ozbiljniji iskrin 3,15A, ovaj bi bija kad mi triba neki projekt, di su manje struje, i ka odvojni za neki instrument.
Iman već ovaj 3,15A, pa bi iza radi dimenzija i cijene iša na 500mA toroid.
Zamislija san ovako:
Primar 230V i izvod na 250V, pojačana izolacija, onda slipi namotaj, pa 2 sekundara po 125V 500mA.
Na primaru bi ostavija opciju 250V, u slučaju da se koristi bez varijaka, da iman omjer 1:1.
Spaja bi sekundare u seriju i da se centrala točka sekundara može koristit ka lokalno uzemljenje po potribi. Jel to OK?
Reply
Upravo tako @pinco!

Sve si zamislio kako treba.
Najčešće će ti zatrebati 1:1 i pošto je pri punom opterećenju pad napona na sekundaru uglavnom poznat, obično se sekundar mota sa prenosnim odnosom 1:1.1 i tu ćeš verovatno u praksi utvrditi da je taj izvod primara od 230 upravo odgovarajući za 230 na sekundarima pri punom optrećenju i ako je on 2x125 (upravo zbog pada koji sam pomenuo).

Sa izvodom na 250 imaćeš nešto manje od 230 na sekundaru, ali kad već vadiš dva izvoda primara, zašto onda ne izvući i treći na 210V?
U tom slučaju možeš dobiti i preko 230 na sekundarima sa lakim teretima, što može ponekad fino zatrebati, ili u kraćim testovima (<10 min) prikačiti neko dosta veće opterećenje od snage varijaka i galv. rastavljenog trafoa, a da ti napon a sekundarima ipak ostane nominalan.

Kod lakih tereta izvod 250V, kod približno nominalnih onaj od 230, a kod over verzije izvod od 210...

Oba trafoa: i varijak i rastavni, mogu podneti skoro dvostruko veći teret ako to ne potraje preko nekoliko minuta, bez ikakvih posledica.
Oba trafoa su žilave naprave i samo će ih prekoračenje temperature ubiti, ili drugo fizičko oštećenje laka na žici.

To nekad može biti veoma korisno za probu neke snažnije naprave, po pitanju ispravnosti ili slično...

Svakako, deljenje sekundara na 2x125 je prava stvar jer imaš po potrebi i 125V a možeš i uzemljiti sredinu radi maksimalnog potiskivanja buke.

Sve baš kako triba! U sridu!
Inače, pustim ponekad onu "Šoto voće piva klapa u to gluvo litnje doba..." da se nauživam tog dijalekta koji odavno uživo nisam slušao :-)

Pozdrav drugar
Reply
Wink 
Fala ti kolega,
Evo jedna pisma za pozdrav iz Dalmacije  Smile

Reply
Hvala Pinco!

Meni su i jezici i dijalekti svojevrsna vrsta muzike i imaju svoj "miris" i "ukus".
Dijalekt kojim ti govoriš i tvoji sugrađani, je bar meni, na ovim našim namučenim prostorima, jedan od najlepših dijalekata za pevanje,.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)