Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PALADIN napajnje vece snage sa zenericom
Malo praznicne diskusije nece skoditi. Vec duze vreme razgledam ovakvo napajanje, znam da je primenjeno u jednom snaznom polu-DIY pojacalu.
Polu-DIY jer je autor izradio mozda desetak kompleta plocica (pojacalo ima vise modula) i to prodavao DIY-erima da nabave delove, zaleme, skutijaju itd.

Regulacija ovakvog napajanja meni izgleda izvrsno, varijacija napona sa opterecenjem od 1A do 4A je unutar 0.1V. Voleo bih misljenje pravih znalaca.

Schema i rezultat:
[Image: attachment.php?aid=28204]

[Image: attachment.php?aid=28205]

Upotrebljene komponente:

Transformator: Nuvotem Talema toroidal; 2 Output Toroidal Transformer, 300VA, 2x25V AC. Karakteristike
Mosni ispravljac: Vishay GBPC3506W-E4/51, Bridge Rectifier, 35A 600V. Karakteristike
Kondenzatori: Epcos 4700μF 63V DC Aluminium Electrolytic Capacitor, B41303 Series. Karakteristike
Tranzistor: ON Semi TIP140G NPN Darlington Transistor, 10A 60V. Karakteristike
Zener dioda: Fairchild BZX85C24 Zener Diode, 24V 5% 1W. Karakteristike

Link ka punom tekstu i ostalim merenjima: ovde

Ovo je jednostruko napajanje, pretpostavljam da se slicno moze uraditi i dvostruko te upotrebiti neki CapMulti.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Meni ovde pre svega nedostaje verifikacija dizajna.

Na njegovoj stranici nema mernih rezultata, već su predstavljeni samo rezultati simulacija u stacionarnom stanju, tj. posle zamiranja tranzijentnih pojava (prikazana je sitacija tek 10 sekundi posle posle uključenja).
Nameće se pitanje šta se dešava u tranzijentnom delu i koliko vremena treba regulatoru da se po uključenju smiri. Ta vrsta informacije (tranzijenti pri promeni opterećenja) je od ključnog značaja da bi se videlo kako regulator reaguje u dinamičkim uslovima, tj. kada pojačalo zatraži više struje ili smanji potrošnju.

Na žalost, nema ni jednog oscilograma, čak ni najobičnije slike šuma u stacionarnom stanju koja bi pokazala slaganje izmedju simulacije i merenja. Za mene je to elementarna stvar pri donošenju odluke da li ću nešto primeniti, odn. kupiti, ili ne.

Autor pominje smetnje koje stvaraju diode u ispravljaču, ali ne preduzima ništa da bi ih eliminsao (snubber).

Inače, regulatori se u principu ne preporučuju za pogon snagaša jer da bi bili od koristi, moraju da budu brži od potrošača, a to na većim snagama nije lako postići (osim kod SMPS

Pozdrav
Reply
@Braca, debelo si u pravu. Konfiguraciju napravio prije vise od 40 godina, ali za punjac akumulatora.
Zenerka u povratnoj grani od izlaza prema bazi darlingtona drzi izlazni napon u zadatim granicama, ali promjenom
opterecenja uzrokuje prekidacki rezim cijelog napajanja, znaci-smetnje uzrokuje sama konfiguracija.-
pOz
Reply
Da, to je ono što bi se u trazijentnoj simulaciji videlo, i zato su prikazani rezultati tek od desete sekunde na dalje.

Pozdrav
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)