Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APEX integralac
Malo se lemilo. Wink

Kao što sam negde već pisao, plan je bio da se napravi kompletan APEX integralac. Na slici su skoro sve pločice, jedino fali još jedna P8 pločica, ali biće u toku dana. :Smile Od sklopova tu su:

- TB1 preamp
- TB3 ton kontrole
- MM-3 MM preamp
- P8 headamp
- AX-11 power amp
- A class PSU
- Pot select
- Source direct za loudness i bypass TB-3
- Stereo protect
- ON-OFF

Sve iz APEX kuhinje. :Smile Testirano sve osim stereo protect kola...

Kondenzatori (22000uF po kanalu) i grec za AX-11 su obezbeđeni, konektori i tasteri naručeni i u putu.
Trafo imam jedan torus ~400W, ali to je malo overkill za AX-11, tako da je potraga i dalje u toku. Hladnjake imam neke, malo pogrešno orijentisane (horizontalno), tako da je i ta pozicija otvorena još uvek.

Ideja je bila (Miletova), da se napravi nešto što liči na:
http://www.marantz.eu/8006/pm8006.jpg

Verovatno će i biti nešto slično, samo ne znam da li će front biti ovako lepo urađen, pošto imam prijatelja koji ima glodalo, ali nema CNC, a ne daje mi se 100+e za prednju ploču... Druga opcija je da bude alu + pleksiglas, slična fora.

Kutija će 99% biti:
http://petmk.co.rs/rkhe.php

Ono što ostaje je da se napravi adapter za TB-3, pošto su potovi previše blizu postavljeni, i to mi ne odgovara, pa ću morati da ih razmaknem.

Ako neko ima neki predlog ili komentar, prvenstveno vezano za kutiju, ili neke odgovarajuće hladnjake ili trafo na prodaju, neka javi. Smile
Reply
Zaboravih jednu stvar. Može li AX-11 bez stabilisanog napajanja?
Reply
(12-08-2018, 12:48 PM)progster Wrote: Zaboravih jednu stvar. Može li AX-11 bez stabilisanog napajanja?

Moze naravno bez stabilisanog napajanja kao i svako drugo pojacalo mada ono pruza kvalitet vise i ako je napon trafoa preveliki lako se podesi da odgovara za AX11 i uz to je stabilan bez obzira na mrezni napon i opterecenje pojacala. Predlazem da se doda jos jedan modul 'source direct' koji bi sluzio za ukljucivanje dva sistema zvucnika A ili B, mozda dva modula da se nezavisno ukljucuju tako da se ima opcija A, B ili A+B
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Hvala Mile.
Odradiću još 2 S/D pločice, to je bilo u planu svakako, zaboravio sam da napišem. Što se napajanja tiče razmisliću, možda odradim i neku jednostavniju stabilisanu varijantu.
Glavni problem je što ne znam koliko će biti mesta u kutiji. Ideja je na početku bila da idu tvoja napajanja za AX11 sa zaštitom, ali dve te pločice bi previše mesta zauzele, pa sam se odlužio za stereo protect varijantu.
Reply
najobimniji audio rad na ovom forumu, koliko znam ikada!
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Bilo je nekih misli i DAC i RPy kao plejer da se ugradi, ali nisam smeo i u to da se upuštam. Big Grin
Reply
(12-08-2018, 04:22 PM)progster Wrote: Hvala Mile.
Odradiću još 2 S/D pločice, to je bilo u planu svakako, zaboravio sam da napišem. Što se napajanja tiče razmisliću, možda odradim i neku jednostavniju stabilisanu varijantu.
Glavni problem je što ne znam koliko će biti mesta u kutiji. Ideja je na početku bila da idu tvoja napajanja za AX11 sa zaštitom, ali dve te pločice bi previše mesta zauzele, pa sam se odlužio za stereo protect varijantu.

Mozes da koristis jedno PSU5 stabilisano napajanje za dva AX11 a plocica je neznatno veca od one koja ne bi imala stabilizaciju
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Kaze covek " Malo se lemilo" ! Gde malo, vidi koliko ima plocica?!!!! Big Grin Lepo.
Reply
Vidiš šta kaže Mile, mora još neka, nije dosta. Big Grin

@Mile
Na PSU5 sam i mislio, samo što ću prepraviti pločicu, i izbaciti grec i ulazne kondenzatore, pošto imam dva kvalitetna 22mF kondenzatora, ali na šrafljenje, tako da mi se to ne uklapa...
Reply
(12-08-2018, 09:00 PM)progster Wrote: Vidiš šta kaže Mile, mora još neka, nije dosta. Big Grin

@Mile
Na PSU5 sam i mislio, samo što ću prepraviti pločicu, i izbaciti grec i ulazne kondenzatore, pošto imam dva kvalitetna 22mF kondenzatora, ali na šrafljenje, tako da mi se to ne uklapa...

Dobra ideja razdvojiti stabilizaciju od ispravljaca, ispravljace svi vec imaju pa je dovoljno dodati samo kolo stabilizatcije koje bi bilo zaseban i samostalan mogul na ciji ulaz bi se dovodio jednosmerni napon.
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
@Mile
Još jedno pitanje. Source direct će morati da se prepravi i da se ubaci jači relej, u ovom kolu za izbor zvučnika, 2x8A je dovoljno?
Pločica će morati da se promeni, pošto nisam uspeo da nađem snažnije releje koji su toliko mali...
----------------------------------------------------------------------------------------

Uradih nešto na brzinu za PSU5, kasno je sad, pa ću sutra hladne glave proveriti da nisam nešto zaboravio. Kao što sam rekao, grec i ulazni kondovi su izbačeni, pločica je sad 86x96mm.

Što se tiče prednje stranice, evo nekog generalnog plana, razmera je dobra, ali ako nešto ne izgleda ucentrirano, to je zato što je na brzinu nacrtano:

Sve što je sivo/crno, je ustvari crno, ali sam morao nekako da obeležim. Plave površine su LE diode.
Na vrhu, diode u kućištima tipa:
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/polu.../index.php

Ispod njih, tasteri:
https://www.aliexpress.com/item/1PC-New-...4c4dqwYVrg

Taster za uključivanje:
https://www.aliexpress.com/item/19mm-Alu...4c4dqwYVrg

Dugmad za pot-ove za sad nisu definitivna, ali planirano je 45mmx20mm za volume i input select, i 20mmx20mm za balans i tonske kontrole.
Reply
odlično zamišljeno, prva liga! što se tiče mesta u kutiji,tu možeš da "zidaš" pločice iste namene jednu iznad druge uz pomoć dugih šrafova M3. recimo ta tri Apex A class šanta tačno bi legli jedan iznad drugog, zauzeli bi najmanje mesta i žice do i od njih bi bile dosta kratke.
Reply
To sam i planirao, samo nisam uspeo da nađem toliko duge M3 šrafove (ako neko ima ili zna gde, neka javi), nego sam mislio da uzmem M3 odstojnike metalne, muško-ženske:
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.p...upweb=8130

Za tri A class je nezgodno, pošto su pločice oko 40mm visoke (kondenzatori), tako da ne znam mogu li tri da smestim, kutija će biti oko 120mm, a i nemam takav hladnjak.
Za njih sam planirao jedan U profil od alu, taman straju 3kom u njega, i mogu uspravno da idu, tak oda zauzimaju duplo manje mesta nego horizontalno.

Ni to nije definitivno, sklapanje neće početi pre sledećeg vikenda, tek treba da nabavim kutiju, eventualno druge hladnjake za AX, i još nešto repromaterijala.

Još jednom, ako neko ima nešto zgodno od hladnjaka za AX11, ili nešto gde bi mogla 3 A class PSU da se montiraju vertikalno, neka javi, da se dogovorimo. Smile

EDIT: Mada, setih se, pošto će na dva PSU da ide 2x12 ili 2x15V, ne moraju ovi kondovi za 50V, videću da nabavim neke niže, ovi su 35mm...
Reply
Photo 
PSU-5 imam nacrtani PCB...crtao sam je za vksamela pa ako ti se dimenzije pločice dopadaju mozes da radis po ovome PCB-u.

Attached Files
.lay6   APEX PSU5.lay6 (Size: 251,28 KB / Downloads: 5)
Reply
Hvala @ronovar! Pločica izgleda vrh.
Prepravim i nju, pa vidim koja je bolja. U principu mi nisu kritične dimenzije, samo su mi ulazni kondovi i grec višak, pa će to da ide van.
Reply
Prepravka ronovar-ove verzije. Ova je 76x72mm. Smile

Reply

Trafo je spreman, još samo malo da se ulepša, skine ova šarena traka i stavi bužir. Smile
2 sekundara 24V za AX11
4 pomoćna sekundara 12V
2 pomoćna 24V za P8
Reply
Prerađena pločica za Source Direct, ubačen jači (veći) relej i podebljane linije. Raspored rupa za šrafljenje je isti, da bi bilo moguće stekovanje sa manjim pločicama.
Reply
Svojevremeno sam proizvoljno dugačke vijke M3 pravio od mesingane žice fi 3mm za varenje pa nareznica...
Reply
viđao sam navojne šipke M3 po gvožđarama i na pijaci, ako nema baš M3 može proći i M4.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)