Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koji lak za drvo ?
Zapravo je ovaj izgled postignut u kućnim uslovima sledećim lakom:

http://www.prattandlambert.com/product-s...ar_varnish

Rađeno tehnikom nanošenja krpicom koju je pomenuo Jevrem.

Sve ukupno ima nekih 20-ak slojeva dok se nisu popunile pore bambusovog laminiranog špera.

Ja neću ulaziti toliko duboko u taj rad, shvatio sam daljom kontemplacijom na temu lakiranja da je besmisleno. Da su to zvučnici za koje bih bio siguran da ću imati do kraja života, možda. Ovako će izgledati lepo, samo ne onoliko lepo kao one na slici. 

Izbor je pao na akrilni lak i nanošenje krpicom u nekoliko slojeva. Probao sam na test komadu kako izgleda kada se nanese četkom ili valjkom i uopšte nije loše. Poslednji sloj sam uradio valjkom da bih imao materijala za skidanje ukoliko bude bilo potrebe. Ne bih polirao jer ne volim da mi sijaju zvučnici, svaka tačka se onda na njima vidi, a ja baš nisam revnostan u svakodnevnom brisanju prašine sa opreme. Jednom mesečno, dovoljno (:
Reply
Cemu preterivanje sa 20 slojeva laka?
Mogao je odmah da krene u proizvodnju kanua..Smile
Ili se propagira bambus kao neka pomodarija koja pravi lepotu zvuka. Potpuno nejasna zamisao..
Kao sto si rekao Zvu, be-smi-sle-no.
Reply
Bambusov šper laminat je u svakom pogledu superiorniji od MDF ili *klasičnog špera za gradnju zvučnika. Lakši, čvršći, manje podložan rezonancijama na nižim frekvencijama koje su nam teže rešive i nose više energije. Sad, to što izgleda lepo je samo bonus.

20 slojeva je tip radio jer je tek tada bio zadovoljan izgledom. Računam da bi prestao ranije da je bio zadovoljan jer oduzima mnogo vremena.

*Kažem klasičnog špera jer postoji nemačka firma koja se zove Delignit i proizvodi šper koji se zove Panzerholtz koji se presuje tolikom silom da sve praznine (prirodne i neprirodne) u materijalu nestaju, a pod temperaturom i pritiskom dolazi do fuzije slojeva na molekularnom nivou.

https://www.delignit.de/en/applications-...t-proof%22
Reply
Radio sam ja i sa krpom u tankim slojevima, ali kažem kako je najjednostavnije i dovoljno dobro. Može se drvo lakirati i u 100 slojeva tako da se svaki put obriše skoro sve što drvo nije odmah upilo, ali to je stvarno besmisleno do apsurda. Rezultat će biti bolji, slažem se. Smile

3M pasta za poliranje ima u raznim graduacijama tako da ako se ne želi baš bljesak onda se uzme ona sa zelenim čepom. Smisao je da se uklone površinske nepravilnosti i djelići prašine kojih u kućnim uvjetima uvjek ima.

Nekada davno se to lakiralo uljanim lakovima, a na kraju bi se brusilo papirom graduacije 1000 i trljalo krpom blago natopljenom uljnim razrjeđivačem. Dovoljno sam star da sam i tako radio. Smile
Reply
Prošle godine sam radio SB Acoustic Kalasan projekt, zapravo sam kupio polugotove kutije napravljene od lamelirane šperploče od jednog kolege koji je odustao od projekta. Rupe su bile dubine 1 mm i više i uspio sam u 7-8 slojeva poravnati površinu i to sasvim pristojno izgleda. Evo linka http://www.diyaudio.com.hr/viewtopic.php...start=2820
Reply
Samo da još kažem da zvučnici sviraju sjajno, puno sjajnije nego što izgledaju Smile Sve preporuke......
Reply
Zahvalan sam na savetu, naravno. Probne kutije sam radio belom akrilnom bojom i sunđerastim valjkom.

Glede projekta - izbor ti je ok. Video sam skretnicu od Kalasana i nema neke prevelike razlike kad se uporedi sa Kairosom koje je radio Džef Bagbi. Otprilike su drajveri takvi da praktično teraju na vrlo blage akustičke padove.
Reply
(06-27-2018, 09:32 AM)Zvu Wrote: Bambusov šper laminat je u svakom pogledu superiorniji od MDF ili *klasičnog špera za gradnju zvučnika. Lakši, čvršći, manje podložan rezonancijama na nižim frekvencijama koje su nam teže rešive i nose više energije. Sad, to što izgleda lepo je samo bonus.

20 slojeva je tip radio jer je tek tada bio zadovoljan izgledom. Računam da bi prestao ranije da je bio zadovoljan jer oduzima mnogo vremena.

*Kažem klasičnog špera jer postoji nemačka firma koja se zove Delignit i proizvodi šper koji se zove Panzerholtz koji se presuje tolikom silom da sve praznine (prirodne i neprirodne) u materijalu nestaju, a pod temperaturom i pritiskom dolazi do fuzije slojeva na molekularnom nivou.

https://www.delignit.de/en/applications-...t-proof%22

Bambus je celuloza koja peva, kao i svaka druga. Problemi sa niskim frekvencijama se svakako nece sami od sebe resti, bez upotrebe dampiranja, sto geometrije sto rezonance konkretne daske.
Postoje i laminati bukve  za radne povrsine, ali je znacajno skuplji od MDFa ili hdf-a, i daju sasvim drugaciji, priguseniji  zvuk pri udaru na plocu.
Za haj gloss je mogao da koristi epoxy, iz jednom, ali je to takodje skuplja opcija...
Malo je kontraverzno da iz jeftinih materijala, drugom vrstom preterivanja ispunjava neka zelja..
Racionalnije je korigovati zeljeSmile
https://www.youtube.com/watch?v=RAlGfBm9q0k
Reply
(06-30-2018, 12:14 PM)vladd Wrote: Bambus je celuloza koja peva, kao i svaka druga. Problemi sa niskim frekvencijama se svakako nece sami od sebe resti, bez upotrebe dampiranja, sto geometrije sto rezonance konkretne daske.
Postoje i laminati bukve  za radne povrsine, ali je znacajno skuplji od MDFa ili hdf-a, i daju sasvim drugaciji, priguseniji  zvuk pri udaru na plocu.
Za haj gloss je mogao da koristi epoxy, iz jednom, ali je to takodje skuplja opcija...
Malo je kontraverzno da iz jeftinih materijala, drugom vrstom preterivanja ispunjava neka zelja..
Racionalnije je korigovati zeljeSmile
https://www.youtube.com/watch?v=RAlGfBm9q0k

Tom logikom i cev i nož su čelik - samo ipak jedan od ta dva će mnogo bolje seći.

Poenta je u strukturnoj organizaciji vlakana celuloze (sklerenhima tačnije).
Reply
Pa da, i cev i noz su celik, ali razlicito zvone, kao i razlicite strukture vlakana. Smile
Ako zelis tu zvonjavu da kontrolises, moras i za jedno i za drugo da preduzmes dodatne korake.
Problem je u vrsti i kolicini dodatnih zahvata.
I sa jedne strane , mozda postoji manja kolicina konstruktivnih zahvata, ili laksih, za dasku laminata bambusa, ali se to isprofanise beskrajnim lakiranjima, pri kojima se uvodi znacajna kolicina novog materijala..
Reply
Na koji način si došao do zaključka da lak na bambusovom šperu menja njegovu rezonantnu frekvenciju i to na negativan način (snižava je) ?
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)