Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pojačalo sa TDA2030A + BT u mostu 150W/4Ohm
Kako mi se nakupilo par komada TDA2030A integralnih kola od nekih aktivnih zvučnika za računare odlučio sam da ih iskoristim...
TDA2030 daje nekih 14W@4R sa simetričnim napajanjem od +-14VDC (max +-18VDC). Kao takav mi i nije od neke koristi. Ako bi napravio pojačalo sa njima u mostu dobio bi 28W@8R što opet i nije nešto spektakularno ako se uzme da već imam jedno sa TDA2050 integralcima koji odaju oko 32W i imaju nešto kvalitetniji zvuk.
E sad, ukoliko TDA2030A iskoristim kao pobudu za neke malčice ozbiljnije tranzistore mogu očekivati i nešto veću snagu pojačala...
Prošarao sam po netu i našao brdo ovakvih izvedbi. Odlučio sam se za šemu koji sam pronašao u nekom PDF-u.

http://www.transkommunikation.ch/dateien/schaltungen/diverse_schaltungen/audio_circuits/400%20W%20HiFi-Stereo-Power%20Verstaerker.pdf

.pdf   TDA2030+BP most.pdf (Size: 226,38 KB / Downloads: 49)
Šema:

Umesto BD249/BD250 se mogu iskoristiti i neko slični tranzistori: TIP36/TIP35, BD705/BD708, KT818,KT819....

Tehničke karakteristike ovog pojačala (iz PDF-a):
Sinus-Dauerleistung an 4 Ω: .. 150 W
Spitzenleistung an 4 Ω: .......... 200 W
Bandbreite (- 3 dB):10 Hz bis 50 kHz
Leistungsbandbreite: .........................
.............................. 5 Hz bis 100 kHz
Klirrfaktor bei 20 W/1 kHz: .. 0,22 %
Klirrfaktor bei 100 W/1 kHz: . 0,23 %
Klirrfaktor bei 130 W/1 kHz:. 0,36 %
Wirkungsgrad bei 150 W: ......... 60 %
Eingangsempfindlichkeit: .. 500 mVeff
Eingangsimpedanz: ................. 22 kΩ

Pojačalo se napaja sa +-22VDC i potreban mu je trafo 500VA 2x15VAC.

Primetio sam da su Švabe koristile dvoslojnu pločicu kod ovog pojačala. Kako me mrzi da se zezam oko pravljenja dvoslojne pločice ja sam to nacrtao u jednoslojnoj varijanti i zbog toga sam morao da podnesen određene žrtve u vidu 6 kratkospojnika.

Evo i ostalih fajlova potrebnih za izradu pločice:

.pdf   TDA2030+BD249+BD250=150W.pdf (Size: 61,86 KB / Downloads: 49)

.pdf   TDA2030+BD249+BD250=150W raspored.pdf (Size: 70,45 KB / Downloads: 43)

.lay6   TDA2030+BD249+BD250=150W.lay6 (Size: 95,91 KB / Downloads: 25)
Najverovatnije neću baš ovih dana početi izradu ovog hibrida, ali evo nečeg što može biti još nekom zanimljivo da proba. Smile
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
<p>sve čestitke na trudu i volji! pratim razvoj događaja! Smile</p>
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
<p>Naravno. Ljudima su interesantni kompaktni projekti, ne treba puno da se dodje do rezultata. &nbsp; Pratimo te TDA.&nbsp;</p>
<p>Okaci ds za tda kolo ako te ne mrzi... da doc bude kompletan.&nbsp;</p>
Reply

.pdf   TDA2030.pdf (Size: 194,96 KB / Downloads: 39)

Znao sam da sam nešto zaboravio...

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="9632" data-time="1379849565">
<div>
<p>sve čestitke na trudu i volji! pratim razvoj događaja! Smile</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>+1! Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Koliko se secam na drugom forumu su imali problema sa amp-om koji je imao TDA2030 i tranzistore u izlazu (radio klub ih je prodavao), e da li je ista sema ili ne ne secam se...</p>
Reply

Da prilično je slično sa RK 3993. Sad sam zapazio...

Našao sam na netu dosta sličnih rešenja, ali mi se ovo čini najzanimljivije.

Videćemo kako će se pokazati....

Reply

Našao sam 2 para TIP35 i TIP36 i još jedan trafo iz UPS-a. Taman! Big Grin

Reply
<p>I ja razmisljam da uradim jedan kanal imam BD911/912 2 para a imam i trafo oko +-22-23V pa mi treba samo tda i boranija Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A da ne treba mozda TDA2030A zbog vise napona?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nije klasicna sema kao iz ds-a ali opet...</p>
Reply

Može. Ja ću koristiti TDA2030A.

Lepo što si me potsetio. TDA2030 se napaja sa max. +-18VDC a TDA2030A sa max. +-22VDC.

Evo i DS za TD2030A.

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1459.pdf

(Molim admine da okače PDF iz linka)

Evo i sličnog rešenja:

http://320volt.com/tda2030-200w-anfi-yeni-baski-devre/

Reply
<p>Od jutros ovoliko:</p>

<p>Pcb sam imao ovako (lose) odsecen pa njega koristio, malo je veci dovoljno da se ispravi na ok dimenziju...</p>
Reply
<p>Super izgleda. Jel ovo vitroplast ili pertinaks sa bez bojom? Dobro izgleda za promenu, meni uvek salju u standardnoj boji. &nbsp;</p>
Reply
<p>Hvala Dude, evo upravo ga i zavrsio.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ovaj komad sto je amp na njemu ima malo zuckastu boju jer treba malo da se ispere alkoholom, bele boje je...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A sta je ne znam jer nije kupljeno u radnji, uporedjivao sa pertinaksom iz radnje i ovaj beli je cvrsci, teze se busi i bakar se teze odvaja od plocice...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Mozda vitroplast ili kvalitetniji pertinaks&nbsp; :Thinking:</p>
Reply

Od jutros ovoliko:

Pcb sam imao ovako (lose) odsecen pa njega koristio, malo je veci dovoljno da se ispravi na ok dimenziju...

Ekstra izgleda.

Ovo je prvi put da neko radi po mom nacrtu sem mene i pre mene. Big Grin

P.S. Propustio si rupicu za emitor na levom BD250. Zalemi prvo kratkospojnike, posle će biti malo čupavo. Big Grin

Reply
<p>E druze hvala ti za plocicu a i za samu semu sto si podelio.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Moglo je i bolje nego eto kad sam imao vremena danas da zavrsim, a za rupicu busilica mi nesto odkazala pa sam busio vecom da me je ruka zabolela...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sastavio sam sve komplet jos danas nego nisam mogao da probam, mozda kasnije kad budem kuci ili sutra.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Tranzistori su 2n6491 i 6488 mislio sam da su bd ali su slicni...</p>
Reply

Ja sam samo malo ubio vreme. Drago mi je da sam time nekog usrećio.

Samo da proradi iz prve pa da i ja skačem po sobi. :hyper:

Nisam ni ja za ovo pripremio BD249/250. Radiću ga sa TIP35/36.

Reply
<p>Izgleda da je proradilo ali ima brujanja tj. vise pisti nego sto bruji...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pustio ga na +-14-15V i bez ulaza ima sum ali cim ubodem na racunar pisti mnogo.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Muziku pustio i cuje se u pozadini onog pistanja...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Danas tesko da cu moci nesto da radim, brat pravi momacko vece pa mora da se to ispostuje Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Bice sutra...</p>
Reply
<p>Ja sam to ranije pravio jednom prijatelju po semi iz Radio Kluba ( obicna, ne mostna verzija ). Radi par, do desetak dana, pa crkne. Da li su kola bila fals ili tranzistori, ko zna ? Popravljao sam ga vise puta, pa sam na kraju kupio gotov komplet iz Radio kluba ali se dogadjala ista stvar.</p>
<p>Bitno je da se mora koristiti A verzija kola ( TDA2030A ), jer jedino ono moze da sluzi kao drajver za izlazne tranzistore ( bar tako pise ).</p>
Reply

Izgleda da je proradilo ali ima brujanja tj. vise pisti nego sto bruji...

Pustio ga na +-14-15V i bez ulaza ima sum ali cim ubodem na racunar pisti mnogo.

Muziku pustio i cuje se u pozadini onog pistanja...

Danas tesko da cu moci nesto da radim, brat pravi momacko vece pa mora da se to ispostuje Wink

Bice sutra...

Mora da nisi okačio potenciometar na ulazu....

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mtech" data-cid="9824" data-time="1380186893">
<div>
<p>Ja sam to ranije pravio jednom prijatelju po semi iz Radio Kluba ( obicna, ne mostna verzija ). Radi par, do desetak dana, pa crkne. Da li su kola bila fals ili tranzistori, ko zna ? Popravljao sam ga vise puta, pa sam na kraju kupio gotov komplet iz Radio kluba ali se dogadjala ista stvar.</p>
<p>Bitno je da se mora koristiti A verzija kola ( TDA2030A ), jer jedino ono moze da sluzi kao drajver za izlazne tranzistore ( bar tako pise ).</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>A sta je tacno izgorerlo ic ili tranzistori?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ic je bas 2030A i mislim da nije fals, pre par godina u istoj radnji uzeo i sastavio ga ocajno (tada bas pocinjao da pravim pcb) ali je to radilo poprilicno dobro i mislim da je i sad ispravno.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Tranzistori sigurno fals nisu jer su izvadjeni iz uredjaja koji je radio x godina unazad...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="9825" data-time="1380188997">
<div>
<p>Mora da nisi okačio potenciometar na ulazu....</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne, mislis da je do toga?</p>
Reply
Tako mi zvuči. Nađi neki od 22K.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)