Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pakonja's floorstander
Nisam nista veliko uradio a da ne bude da zabusavam evo samo dve slike. Uradio sam skretnicu sa debljom zicom i povezao sam obe kutije da sviraju... i mogu vam reci da rade jako lepo... Smile

U narednom periodu cu se igrati sa stojecim talasima u kutiji i sa finim podesavanjem skretnice... kada to zavrsim ide finisiranje kutija i konacno sklapanje. 

Takodje mi preostaje da se igram sa peglanjem impedanse samo ne znam da li to uopste da radim posto i ovako jako lepo zvuci... ali pre toga moram da napravim valjan jig za merenje impedanse...

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Evo proslo je "malo" vremena od sklapanja skretnice sa novim kalemovima i slusanja, slusanja, slusanja i slusanja... Skretnica je i dalje na iverici jer su moguce jos neke sitne izmene ali u globalu bi to bilo to... Svi kondenzatori su Clarity Cap, kalem za bas je motan sa zicom 1.6 a svi otali kalemovi sa zicom 1.15 i svi su motani na vazduhu... Bice slika samo da delove kompletiram na ploce koje ce ici u kutije.

Sto se tice PSY merenja ono sa 1m razdaljine izgleda ovako:

Merenje sa pozicije slusanja izgleda ovako:

Sto se tice zvuka ja sam zadovoljan, mozda su srednji malo izrazeniji i trebali bi da se utisaju jos za 1-2db ali to je najlakse peglati... sada mi je prioritet da akusticki sredim sobu nego da se cimam sa peglanjem nekih detalja jer mi soba i ovako sve pobrlja a to se moze i videti na grafiku sa mesta slusanja... Tu ce mi trebati doooooooosta asistencija... svasta sam citao ali potpuo sam se pogubio oko RT60, waterfall, sta i kako....

E da, nogice za kutije jos nisam finisirao, ali mi je palo na pamet da uzmem 3 metalna kuglagera iz homokinetickog zgloba (kum je automehanicar pa su mi dostupni [Image: default_smile.png] ) i da ih stavim ispod kutije umesto siljaka... to sam i uradio samo sto moram nekako da osmislim da povrsina dodira poda sa kuglagerom i povrsina dodira kuglagera i zvucnika bude sto manja... ovako kako sam stavio bezi zvucnik cim kinem... [Image: default_smile.png] Verovatno cu uraditi na strugu neka lezista od metala iz dva dela pa da kuglager samo updne unutra i ima sto manju tacku dodira...
Reply
Ne vide se fotke ...
Reply
Sad bi trebalo da se vide... ispravio sam...
Reply
@Pakonja

Neko generalno pravilo za zvucnike je da ako stoje na veoma cvrstoj podlozi - beton, keramicke ili kamene plocice pa i klasicni parket, lepljen i od tvrdog drveta, ispod kutija stavljas siljke, najbolje od manje rezonantnog materijala - mesinga. Ispod siljaka mogu da idu mesingane plocice na parketu, da bi izbegao rupe u njemu. Ako je pak podloga od plivajucih materijala, npr. od drvenih dasaka (brodski pod i sl.) ili modernih materijali - laminat sa sunjdjerastim i sl. podlogama (pluta npr.), onda ides na apsorbujuce materijale. Recimo mesavina slojeva pluta/guma i slicno. Kuglicni lezaj je dobar za uredjaje koji treba da apsorbuju spoljne talase energije, dakle ispod gramofona, cd-plejera, cevnog uredjaja itd. itd.

Pozz
Reply
Onda cu verovatno odustati od te ideje za kuglagere... ovo mi bilo pri ruci i delovalo mi ije kao zanimljiva ideja... bas cu pogledati po netu da li ima neko slicno nesto uradjeno.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)