Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pakonja's floorstander
(02-17-2018, 03:17 PM)pakonja Wrote: Prirodna buka nema... ali kad komsija sa hiltijem otvara zid da napravi prozor.... jbg... Smile

Evo uspeo sam sa REW da ukebam trenutak kada je prestao sa lupanjem... ovo bi trebalo da bude to...

Sacekaj da on prestane pa opet premeri impedansu do večeras. Treba da bude linija. Kod tebe je i dalje sa nekim smetnjama. Video si primere kako treba da izgleda. Dok ne dobiješ tako, ne znaš je li to što meriš tačno ili nije. Vidim nešto što hoću da adresiram ali ne znam je li artefakt ili ne.
Reply
Sad je mnogo bolje, nema buke... :

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ok.

Sećaš se da sam rekao:

(02-17-2018, 09:25 AM)Zvu Wrote: .............
- Merenje impedanse bi reklo dosta. Interesuje me šta kaže impedansa što se tiče dampinga

Vidiš impedansni "blip" na 180Hz. Talasna dužina na 180Hz je 188cm. Podeli na dva, dobiješ 94cm - zvuči poznato ?

To je jasan pokazatelj prisustva netretiranog stojećeg talasa u zvučnoj kutiji. Moraš da dodaš još damping materijala u zvučnik. Pošto je niska frekvencija, vatelin nije dovoljan jer nije dovoljno gust - akustički je transparentan za 180Hz.

Ukoliko je azmafon bez bitumena, treba dodavati na gornju (veća verovatnoća pošto ti je dole bas refleks cev) ili donju stranu slojeve sve dok se impedansa ne linearizuje u tom delu, odnosno taj štuc ne nestane. Na tom mestu će se u odzivu nalaziti rupa (najčešći slučaj), a pošto nemaš mogućnost merenja u gluvoj sobi, nikada ne bi mogao videti to na frekventnom odzivu.

Idealno bi bilo dodati 2 sloja od 5cm mineralne vune. Mislim da bi to rešilo problem. Nekada je potrebno i 3 ali treba meriti u međukoracima kakva je impedansa.
Reply
Zanimljivo zapazanje... svaka cast... pozabavicu se time ovih dana... sutra selim zvucnik u sobu koja se ne greje tako da ce se rad na njemu malo prolongirati... ako ima jos nekih komentara/sugestija opletite... Smile
Reply
Ovo sam nekako propustio:

(02-17-2018, 01:13 PM)pakonja Wrote: Hajde molim te pogledaj reznu freq basa i srednjaka, meni se cini kao da tu trebam malo da menjam vrednosti komponenti kako bi utrefio fazu jer mi lici kao da je malo grafik na reznoj freq upao umesto da ide iznad kao sto je na srednjaku i visokotoncu?

Možda nije do faze nego su -6dB tačke na srednjetoncu i basu malo pomerene. Uglavnom, rezolucija merenja tu dole kada si u zatvorenom prostoru je toliko niska da ne bih ništa smeo da ti predložim što se toga tiče jer je pitanje kako se to zaista meri odnosno vidi. Generalno, trosistemac ne može da se pravi merenjem u kući, a da se tačno zna šta se radi u svakom trenutku - odnosno, može ali ne može svako. Ja znam za dvojicu koji su autoriteti i tvrde da mogu - znam za njihove ranije radove pa im verujem (što je ovih dana retkost).

(02-17-2018, 07:55 PM)pakonja Wrote: Zanimljivo zapazanje... svaka cast... pozabavicu se time ovih dana... sutra selim zvucnik u sobu koja se ne greje tako da ce se rad na njemu malo prolongirati... ako ima jos nekih komentara/sugestija opletite... Smile

Nije teško zapaziti kad očekuješ nešto da se desi tu.

Stojim da ti impedansno merenje i dalje nije kako treba - ne drvim, stvarno to mislim. Jeste bolje ali nije čisto koliko bi trebalo da bude. Da ne znam da će se stojeći talas videti u impedansi, nikako ne bih znao da li je to tu na 180Hz artefakt merenja ili realna stvar.

VladaC sa ovog foruma je doktor za merenje jig-ovima pa bi mogao da mu se obratiš. Možda bi mogao da ti pomogne oko toga gde može da te zeza oprema.

Ja sam iz tih razloga kupio uređaj za merenje impedanse - ne mogu da gledam u pasulj merim li nešto ili ne merim. Možda u materijalu košta 50 centi, a naplaćuju ga 100 evra - ali pouzdanost je ono što sam tražio, to sam i dobio - a to mi je trebalo.

Bilo kako bilo, nekada mora ovako da bi se upio stojeći talas. Mislim da je ovaj tip na kraju završio sa dva sloja dole i jednim gore.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Znaci sta? Na livadu sa zvucnikom, tamo gde nema ni kuceta ni maceta a kamoli komsije sa Hilti busilicom pa meri odziv! Smile

A sto se ukrucenja tice, evo slicica dva konstrukcijski slicna zvucnika tvom projektu (uzane a duboke kutije, i ja ovo podrzavam) 
i kako se ucvrscuje kod profesionalaca koji znaju da iskonstruisu i naprave zvucnik i to zvucnik visoke klase: 

GR Research OB7 - Open Baffle sa kompresionom bass sekciom. Pregrade su i na sredini bass jedinica, malo pomerene unazad:

GR Research N3 - Transmission Line sa izlazom pozadi, moze da se transformise u izlaz napred. Vidi se i ucvrscenje trouglom, vrh kutije:

Msm, sta da ti kazem na 'dve komore i dva centra mase, refleks portovi' itd nego da se blago - osmehnem...
Reply
(02-17-2018, 08:49 PM)nik Wrote: Znaci sta? Na livadu sa zvucnikom, tamo gde nema ni kuceta ni maceta a kamoli komsije sa Hilti busilicom pa meri odziv! Smile

Livada ili hala/sala sa bar 5m visokim plafonom. Nema druge (:

https://www.youtube.com/watch?v=-arauLGBuyc

Idi na 07:22

Tako se meri...
Reply
Ne mogu sad da nadjem ali ima na blogu 'gainphile' australijanca slicica kad zvucnik podigne na dasku za peglanje vesa i meri, u dvoristu svoje kuce. Lookavo Big Grin Big Grin
Reply
Ti DIY-eri... Šašav svet kad ti kažem. Neko normalan da gleda sa strane, lepo bi se prekrstio.
Reply
Pakonja kad prosvira dolazim za VS i donosim litru caletovog vina na 'audiciju' zvucnika. Smile
Reply
(02-17-2018, 09:02 PM)Zvu Wrote: Livada ili hala/sala sa bar 5m visokim plafonom. Nema druge (:

Moze i terasa na krovu zgrade...naravno kada se vezu komsije sa busilicama.Smile
Za pakonju
http://vikash.info/audio/standing_wave_calc/
Reply
Može, ali opet mora da se popne zvučnik na bar 2.5m visine jer je ograničenje pod.
Reply
U svakom slucaju, vatrogasne merdevine mu ne ginu
Digni zvucnik, digni mokrofon...bez muke nema....Smile
Reply
Morao sam da nadjem, vrlo su edukativne slike Smile:

A na drugi kraj sveta ima i 'merdevinasa':

Reply
(02-17-2018, 10:36 PM)neoframe Wrote: Pakonja kad prosvira dolazim za VS i donosim litru caletovog vina na 'audiciju' zvucnika. Smile

Dogovoreno... Smile Tamo negde sredinom leta bi trebalo da bude u radjeno za slusanje Smile
Reply
(02-18-2018, 08:48 AM)Zvu Wrote: Može, ali opet mora da se popne zvučnik na bar 2.5m visine jer je ograničenje pod.

Imam u basti stari svinjac koji je visine oko 2m visine... taman na njega da stavim kutije, samo prvo moram da rentiram kran da podigne kutije gore... Big Grin Big Grin Big Grin

(02-18-2018, 10:06 AM)vladd Wrote: U svakom slucaju, vatrogasne merdevine mu ne ginu
Digni zvucnik, digni mokrofon...bez muke nema....Smile

Haha... samo ima tu jos jedan veeeeeliki problem... u Vrscu skoro da nema dana kada ne duva vetar.... Big Grin Ipak ce mi biti jednostavnije da zamolim neku firmu da odem u njihov hangar i sa viljuskarom da podignem kutije i da uradim merenje... Big Grin

(02-18-2018, 11:02 AM)nik Wrote: Morao sam da nadjem, vrlo su edukativne slike Smile:

A na drugi kraj sveta ima i 'merdevinasa':
Mislim da je najbolje da odem do Australije i da izmerim zvuje... a kad sam vec tamo otisao da se ni ne vracam ovamo nazad... to bi bio pun pogodak! Smile
Reply
Malo produktivnije pomoci. Na nekoj FB grupi sam nasao dobar tekst u nekoliko nastavaka - "DIY Speaker Building" pa sam to sastavio u PDF koji prilazem ovde. 
Moglo bi da se stavi i negde u tutorijale jer zaista ima dobrih osnova - uputstava za gradnju zvucnika te sastavljanju skretnica. Pakonji malo kasno ali bar kod skretnica
kao bitnog elementa moze jos da se iskoriguje. Trosistemska kutija je tezak zalogaj a sad, sta je tu je, rodilo se pa ga treba ljuljati. Evo priloga na nekih 46 strana:

.pdf   DIY SPEAKER BUILDING.pdf (Size: 162,62 KB / Downloads: 24)  

Ujedno evo i finih primera raznih tipova skretnica:

Reply
(02-18-2018, 11:14 AM)pakonja Wrote: Imam u basti stari svinjac koji je visine oko 2m visine...  taman na njega da stavim kutije, samo prvo moram da rentiram kran da podigne kutije gore... Big Grin Big Grin Big Grin

Opet ne može. Treba da bude što je moguće bliže  free field - vertikalni zid građevine to onemogućava.
Reply
A moze i ovako

http://audio.claub.net/software/FRD_Blen...2010Hz.pdf

malo za....cije al vrlo blizu realnome a i sve alate se moze naci besplatno
Reply
Зависи како се ради и користе ли се симулатори. У принципу, може.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)